Załóż swoją witrynę
Marzysz o własnej stronie z własną domeną bez reklam i z pełną swobodą kształtowania wyglądu i umieszczanych na witrynie treści? Spróbuj zacząć od wykupienia usługi hostingowej. W zestawie często otrzymasz własną domenę (ewentualnie za niewielką dopłatą) i mechanizm budowy stron WWW.
Zamawianie oferty hostingowej w serwisie home.pl
Rejestrację i możliwości związane z komercyjną usługą hostingową zaprezentujemy na przykładzie popularnego serwisu hostingowego home.pl. Choć oferowane przez ten serwis usługi hostingowe są płatne, istnieje możliwość ich wypróbowania przez 14 dni. To czas w zupełności wystarczający do wyrobienia sobie opinii o tego typu usługach i uzyskaniu odpowiedzi na pytanie: czy naprawdę potrzebujesz takiego rozwiązania.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę i w pasku adresu wpisz www.home.pl. Na stronie głównej serwisu, po zaznaczeniu w bocznym menu pozycji Witamy, kliknij oferowany wariant Business Starter.
Krok 2
Wyświetli się strona z formularzem rejestracyjnym. Po wpisaniu kodu widocznego na obrazku wpisz w polu tekstowym poniżej nazwę, pod jaką chcesz mieć założone konto (możesz wpisać kilka nazw). Klikając przycisk Szukaj, sprawdzisz, czy wybrana przez ciebie nazwa nie została już wcześniej zarejestrowana.
Krok 3
Na kolejnej stronie możesz wybrać jedną z proponowanych nazw konta (jeżeli poprzednio wpisałeś jedną nazwę, nie będziesz miał wyboru). Pozostaw wtedy zaznaczoną domyślną opcję nazwy wg szablonu twojanazwa.home.pl. Następnie wybierz dowolną promocję udostępnianą przez serwis (w tym ci nie pomożemy).
Krok 4
W dolnej części formularza, w sekcji: Wybór dodatkowych domen do zarejestrowania możesz zaznaczyć pola wyboru przy odpowiadających ci propozycjach domen. Tym samym oprócz usługi hostingowej zostaną również zarejestrowane wybrane przez ciebie domeny. Kliknij Dalej. Pamiętaj jednak, że z rejestracją domeny wiążą się dodatkowe opłaty.
Krok 5
W kolejnym oknie otrzymasz specyfikację wybranych usług i ich ceny. Zapoznaj się z wyświetlanym tutaj regulaminem i jeżeli zgadzasz się z jego postanowieniami, zaznacz pole wyboru: Akceptuję powyższy Regulamin, a także regulaminy rejestracji.
Krok 6
Na tej samej stronie, w sekcji Ustawienia podstawowe wpisz hasło dostępowe do tworzonego konta hostingowego. Jeżeli nie chcesz otrzymywać wiadomości od usługodawcy, odznacz pole wyboru: Zgadzam się na otrzymywanie informacji technicznych i nowości.... Warto natomiast pozostawić zaznaczone pole: Włącz standardowe zabezpieczenia antyspamowe .... Kliknij Dalej.
Krok 7
Przed tobą jeszcze jeden formularz. Tym razem musisz podać swoje dane kontaktowe. Są konieczne do przyszłego wystawiania rachunków za usługę. Po uważnym wypełnieniu tych danych kliknij przycisk Zakończ.
Krok 8
Zostanie wczytana strona zawierająca szczegółowe informacje o zamówieniu, sposobach płatności, a także adresach e-mailowych przypisanych do nowo utworzonego konta, adresach domenowych, adresie serwera news oraz adresach WWW. Najlepiej zrobisz, jeżeli po prostu wydrukujesz sobie tę stronę. Kliknij odnośnik widoczny w zdaniu: W obecnej chwili możesz zalogować się do nowego konta.
Krok 9
Strona z polami na dane uwierzytelniające otworzy się w nowej karcie przeglądarki. Po wpisaniu nazwy konta i hasła kliknij przycisk Wejdź po SSL (to bezpieczniejsza metoda – hasło wpisane w formularzu będzie wtedy przesłane zabezpieczonym, szyfrowanym kanałem).
Krok 1
Po zalogowaniu się zostaniesz przekierowany na stronę zawierającą opcje konfiguracyjne. Domyślnie uaktywniona jest zakładka Konfiguracja poczty. Pola tekstowe są automatycznie wypełnione danymi, które podałeś wcześniej w formularzu rejestracyjnym, możesz je zmienić. Kliknij Dalej.
Krok 2
Teraz uaktywnione zostaną opcje spod zakładki Konfiguracja wygladu. W sekcji Personalizacja wyglądu masz możliwość wyboru spośród kilku predefiniowanych stylów barwnych serwisu Nazwa stylu. Chcąc sprawdzić, jak wygląda dany motyw, kliknij przycisk Pokaż, a wybrany motyw aplikujesz po kliknięciu Zapisz.
Krok 3
W oknie przeglądarki powinieneś teraz zobaczyć główną stronę panelu administracyjnego twojego konta. Nie będziemy tutaj omawiać wszystkich dostępnych opcji konfiguracyjnych. Przejdziemy od razu do sedna – budowy własnej strony WWW.
Budowanie własnej strony WWW
Tworzenie własnej strony WWW na serwerze firmy home.pl jest ułatwione o tyle, że usługodawca oferuje wbudowany kreator stron WWW. Nasz przewodnik ułatwi posługiwanie się nim.
Krok 1
Zakładamy, że jesteś zalogowany w serwisie. Kliknij widoczną na samej górze witryny ikon ę Kreator WWW.
Krok 2
W oknie przeglądarki zostanie uruchomiony moduł kreatora WWW. W pierwszym etapie działania kreatora musisz określić docelowy katalog dla twojego serwisu WWW. Spośród dwóch dostępnych opcji zaznacz Podaj nazwę katalogu docelowego. W polu tekstowym powinna być widoczna nazwa /testowy/. Kliknij Dalej.
Krok 3
Jeżeli pojawi się komunikat: Potwierdzenie operacji, kliknij odnośnik Panelu Administracyjnego.
Krok 4
W panelu administracyjnym nie musisz modyfikować żadnych ustawień. Kliknij przycisk Zapisz.
Krok 5
Kreator WWW zostanie otwarty w nowym oknie. Jeżeli nie otworzy się, wyłącz blokowanie wyskakujących okien w twojej przeglądarce. Kliknij pierwszy z lewej blok Wybierz kategorię.
Krok 6
Na kolejnej stronie wybierz jedną z proponowanych kategorii. Następnie z panelu po prawej stronie wybierz podkategorię i kliknij strzałkę w prawo, a potem potwierdź zapisanie zmian w okienku, klikając Tak.
Krok 7
Kolejny etap to wybór szablonu. Po lewej stronie okna jest wyświetlana lista miniatur szablonów. Kliknięcie danej miniatury wczytuje przykładowy podgląd danego szablonu. Zwróć uwagę na małe ikonki widoczne na miniaturach. Sygnalizują one, czy dany szablon korzysta z Flasha i czy można będzie zmienić lub wstawić własne logo na późniejszym etapie. Gdy wybierzesz szablon, kliknij Kolor szablonu i ustal ustawienia kolorystyczne wybranego szablonu. Następnie kliknij Grafika główna i ewentualnie zmień grafikę w danym szablonie. Gdy to zrobisz, kliknij strzałkę w prawo, by przejść do kolejnego etapu.
Krok 8
W następnym etapie, w sposób analogiczny jak poprzednio możesz dopasować takie parametry, jak: kolor tekstu, wygląd przycisków, czcionkę, logo (jeżeli wybrałeś szablon umożliwiający zmianę logo) czy nazwę główną witryny. Po dopasowaniu tych parametrów ponownie kliknij strzałkę w prawo.
Krok 9
Kreator zaproponuje teraz strukturę twojej witryny, wyświetlając po prawej stronie sugerowane podstrony. Możesz wybrać podstrony, jak również poprzestać tylko na stronie głównej. Ponadto, jeżeli nie odpowiadają ci sugerowane układy stron, możesz dodać nową stronę, klikając widoczny po lewej stronie odnośnik Dodaj nową stronę.
Krok 10
Gdy zdecydujesz się na dodanie nowej strony, wyświetli się panel umożliwiający wybór typu strony. Przykładowo, chcąc założyć księgę gości, wybierz typ Księga gości i kliknij OK. W analogiczny sposób możesz dodać inne strony do własnego serwisu. Gdy zakończysz, kliknij strzałkę w prawo.
Krok 1
Zakończyłeś etap tworzenia struktury serwisu. Kolejny etap to wypełnianie kolejnych stron treścią. W oknie kreatora zostanie uruchomiony edytor tekstowy. Co prawda strona zawiera już przykładowy tekst, ale możesz go całkowicie zastąpić. Aby to zrobić, kliknij dwukrotnie wybrane zdanie lub akapit, a następnie w module edycyjnym wprowadź własny tekst i zatwierdź go, klikając Zapisz.
Krok 2
W analogiczny sposób wypełniasz treścią pozostałe strony (wywołujesz je z menu widocznego na edytowanej stronie). Gdy zakończysz, kliknij strzałkę w prawo, by przejść do kolejnego etapu.
Krok 3
Teraz możesz wprowadzić do własnej witryny dodatkowe funkcje. Pokażemy to na przykładzie licznika odwiedzin. Z menu po lewej stronie wybierz Licznik. Następnie w centralnym obszarze zaznacz pole wyboru Uaktywnij i wybierz jeden z proponowanych wzorów licznika, zaznaczając widoczną obok niego opcję. Możesz ustawić też, z ilu cyfr ma się składać licznik, a także ustawić jego początkową wartość. Gdy skonfigurujesz parametry licznika, możesz dodać kolejne dodatki lub kliknąć strzałkę w prawo.
Krok 4
W przedostatnim etapie prowadzący serwis proponują ci zamówienie dodatkowej przestrzeni na serwis (oczywiście odpłatnie). Naszym zdaniem na własną stronę w wersji podstawowej jest aż nadto miejsca. Kliknij ponownie strzałkę w prawo.
Krok 5
Ostatni etap to publikacja przygotowanego już serwisu. Kliknij przycisk Publikuj. Po chwili będziesz mógł już wywołać utworzony serwis, podając przeglądarce adres wg szablonu twojanazwa.home.pl/testowy/. Przypominamy, że folder testowy ustawiłeś na początku budowy strony. Gdy uznasz, że strona jest gotowa, możesz go zmienić. Pamiętaj też, że w ciągu 14 dni możesz zrezygnować z płatnego hostingu w home.pl i nic nie zapłacisz.
Gotowe makiety stron WWW
W internecie można znaleźć mnóstwo gotowych makiet i szablonów stron WWW. Mają one postać gotowych zbiorów plików składających się na witrynę. Jedyne, co musisz samodzielnie wykonać, to zastąpić przykładowe teksty własnymi. Bardzo bogatą ofertę darmowych makiet znajdziesz w serwisie www.freewebsitetemplates.com/