Zamiast Gadu-Gadu
Najnowsze Gadu-Gadu to nie tylko komunikator, ale rozbudowana aplikacja internetowa. Czy jednak potrzebujesz tylu funkcji? Możesz mieć kontakt ze znajomymi bez zbędnych dodatków. Skorzystaj z innego komunikatora.
Artykuł przygotowaliśmy z myślą o użytkownikach komunikatora Gadu-Gadu, którzy korzystają z tej sieci, mają w niej swoich znajomych, ale nie chcą używać mnóstwa dodatków z najnowszej wersji GG. Zakładamy, że masz już własny numer GG. Zacznij od wyeksportowania listy kontaktów. Jeżeli nie wiesz, jak to wykonać za pomocą aktualnego, oficjalnego klienta Gadu-Gadu 10, zapoznaj się z treścią ramki „Eksport kontaktów z Gadu-Gadu”.
Eksport kontaktów z Gadu-Gadu
Zanim przesiądziesz się na jakikolwiek alternatywny program do obsługi GG, warto wyeksportować – jeszcze z oryginalnego programu klienckiego Gadu-Gadu – swoją aktualną listę kontaktów. Oto jak to zrobić, korzystając z funkcji eksportu zawartej w najnowszej wersji programu GG 10.
Krok 1
Zakładamy, że program GG 10 jest już uruchomiony. Jeżeli nie, uruchom go. W oknie głównym komunikatora rozwiń menu Kontakty i wybierz z niego pozycję Eksportuj kontakty do pliku.
Krok 2
W oknie Zapisz listę kontaktów do pliku wybierz docelowy folder zapisu, zmień ewentualnie nazwę zapisywanego pliku (domyślnie tworzona nazwa jest połączeniem słowa „Kontakty” i twojego numeru GG, więc może się przydać, gdy zapomnisz numeru). Kliknij Zachowaj, by zapisać plik we wskazanym przez ciebie folderze na dysku.
Projekt WTW – udany, prosty i funkcjonalny zamiennik
Komunikator WTW jest zgodnie z zapewnieniami twórców programem, którego podstawowym zadaniem ma być właśnie komunikacja. Użytkownik korzystający z programu WTW może łączyć się z sieciami Gadu-Gadu, a także z użytkownikami komunikatora Tlen czy dowolnego komunikatora korzystającego z protokołu XMPP /Jabber. Ponieważ naszym celem jest zastąpienie Gadu-Gadu, skupimy się na funkcjach komunikatora WTW w tym właśnie zakresie. Program został w pełni przystosowany do wymogów najnowszych systemów Windows Vista i Windows 7. Oczywiście użytkownicy Windows XP również mogą z niego bez kłopotów korzystać. W chwili opracowywania tego artykułu najnowszą wersją był program WTW 0.7.61.1310. WTW znacznie rozsądniej gospodaruje pamięcią komputera. Nie dość, że zużywa jej znacznie mniej od oryginalnego klienta GG, to jeszcze na dodatek aplikacja działa dużo szybciej.
Krok 1
Instalacja programu przebiega standardowo. Po uruchomieniu instalatora (najwygodniej za pośrednictwem menu naszej płyty) po prostu potwierdzaj kolejno etapy instalacji. Nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień.
Krok 2
Komunikator uruchomi się automatycznie od razu po zakończeniu instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu programu zobaczysz na ekranie okno Zarządzanie profilami, a w nim komunikat Wybierz profil. Ponieważ dopiero zainstalowałeś program, nie są jeszcze zdefiniowane żadne profile. Musisz utworzyć nowy profil. Kliknij przycisk Dodaj.
Krok 3
W kolejnym oknie: Dodaj profil, wypełnij jedynie pierwsze, puste pole tekstowe swoją nazwą (pseudonimem itp.), np. PCFTester. Pozostałych opcji widocznych w tym oknie nie musisz zmieniać. Zakładamy, że są ustawione tak, jak na widocznej tu ilustracji. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK.
Krok 4
Powrócisz do okna Zarządzanie profilami. Tym razem będzie w nim widoczny pasek z nowo utworzonym profilem PCFTester. Zaznacz go i potwierdź wybór, klikając OK.
Krok 5
Po krótkiej chwili zobaczysz główne okno komunikatora WTW, a w zasobniku systemowym na pasku zadań pojawi się charakterystyczna ikona programu
. Komunikator już działa, ale nie jesteś jeszcze z nikim połączony, a twoja lista kontaktów jest pusta. Czas przejść do kolejnego etapu – konfiguracji konta Gadu-Gadu w WTW.
Krok 1
W oknie głównym komunikatora rozwiń menu Narzędzia i wybierz z niego pozycję Opcje....
Krok 2
W oknie Opcje... wybierz w grupie Sieci po lewej stronie kategorię Gadu-Gadu. Następnie, w centralnej części okna zatytułowanej Protokół Gadu-Gadu, w polu Numer Gadu-Gadu wprowadź swój numer GG i w polu Hasło wpisz hasło dostępowe do twojego numeru GG. Jeżeli nie masz jeszcze numeru GG, możesz założyć nowe konto, klikając widoczny obok pola Numer Gadu-Gadu przycisk Nowy....
Krok 3
Zakładamy, że dotychczasową listę kontaktów wyeksportowałeś zgodnie ze wskazówkami z ramki „Eksport kontaktów z Gadu-Gadu”. Jeżeli tak zrobiłeś, możesz teraz importować tę listę do swojego konta GG zdefiniowanego w programie WTW. W widocznym wciąż na ekranie oknie Opcje... kliknij Import/Eksport, a następnie z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz pozycję Import kontaktów z pliku....
Krok 4
Na ekranie wyświetli się okno Otwieranie. Wskaż w nim zapisany uprzednio plik z wyeksportowanymi kontaktami i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 5
Pojawi się okno Import, w którym zostaniesz poinformowany o poprawnym zakończeniu importu kontaktów. Kliknij OK.
Krok 6
Powrócisz do okna Opcje.... Są w nim jeszcze inne parametry, ale na razie nie musisz ich ustawiać, gdyż ich domyślna konfiguracja jest w większości przypadków optymalna. Kliknij przycisk OK, by zatwierdzić wprowadzone parametry konta GG.
Krok 7
Po zamknięciu okna opcji przejdź do głównego okna komunikatora i kliknij strzałkę widoczną obok twojego identyfikatora. Pojawią się dwie ikonki symbolizujące sieci GG oraz Tlen. Kliknij słoneczko i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz sposób, w jaki chcesz być widoczny w sieci GG, np. Dostępny.
Krok 8
Wybór stanu dostępnego spowoduje natychmiastowe zalogowanie cię do sieci GG. Symbol słoneczka, a także symbole przy wszystkich aktualnie dostępnych kontaktach zabarwią się na zielono.
Krok 9
Możesz już rozpocząć konwersację ze znajomymi z GG, choć nie masz już zainstalowanego komunikatora. Wystarczy dwukrotnie kliknąć nazwę kontaktu na liście, co spowoduje otwarcie okna rozmowy. Jeżeli posługiwałeś się wcześniej GG, to z pewnością poradzisz sobie z rozmową w WTW.
Krok 10
Po zamknięciu okien komunikatora wciąż masz do niego dostęp za pomocą ikony umieszczonej w zasobniku systemowym. Aby zmienić np. stan, kliknij ikonę prawym klawiszem myszki i wybierz odpowiadający ci stan z listy.
AQQ 2 – dostęp do Gadu-Gadu i Jabbera
Program AQQ jest dostępny w dwóch wersjach, jednak AQQ pierwszej generacji to zupełnie inny program niż AQQ 2. Przedstawimy tę nowszą wersję, która jest komunikatorem otwartym, współpracującym głównie z własnym serwerem, ale poprzez otwarty protokół XMPP/Jabber. Oprócz tego za pomocą tego programu można się komunikować z siecią GG oraz użytkownikami komunikatora Tlen. A poprzez tzw. transporty Jabbera AQQ obsługuje popularne światowe sieci komunikatorów, takie jak ICQ, Messenger, Yahoo, IRC, GTalk czy AIM. Program ten proponujemy tym, którym funkcje WTW nie wystarczają (np. brakuje im obsługi emotikon, możliwości znaczącej zmiany wyglądu komunikatora itp.), ale chcą mieć komunikator umożliwiający połączenie z wieloma sieciami jednocześnie i oferujący sporo funkcji.
Krok 1
Proces instalacji programu AQQ nie zawiera żadnych nietypowych ustawień, które wymagałyby zmiany. Po uruchomieniu instalacji, najlepiej za pośrednictwem menu naszej płyty, należy po prostu potwierdzać kolejne etapy instalatora. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie.
Krok 2
W pierwszym oknie, Nowy profil, które pojawi się po zakończeniu instalacji programu, należy zdefiniować parametry nowego profilu. Wpisz swoją nazwę w polu Nazwa profilu (jest to zupełnie dowolna nazwa, nie chodzi tu o numer GG czy identyfikator Tlena albo innej sieci). Musisz też zaznaczyć pole wyboru: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych. Kliknij OK.
Krok 3
Po zdefiniowaniu profilu zostanie uruchomiony Kreator kont w komunikatorze AQQ. Pozostaw zaznaczoną opcję: Chcę założyć nowe konto AQQ (serwer AQQ.eu) i kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
Drugi etap działania kreatora to wybór twojego identyfikatora AQQ. Wpisz wybrany identyfikator w polu Login. Pamiętaj, że cały identyfikator to połączenie twojego wpisu oraz domeny @aqq.eu (tak jak jest pokazane obok napisu Identyfikator). Kliknij Dalej.
Krok 5
Kolejny etap to zdefiniowanie hasła dostępowego do zakładanego konta AQQ. Wpisz hasło (co najmniej 8 znaków) w oba pola, Hasło i Potwierdź hasło i kliknij Dalej, a następnie zamknij kreator, klikając Zakończ. Jeżeli wpisałeś unikatowy identyfikator, który nie wystąpił wcześniej, zobaczysz jeszcze komunikat informujący o pomyślnym zakończeniu rejestracji. Kliknij w nim przycisk OK.
Krok 1
Podczas pierwszego uruchomienia programu, po zakończeniu etapu wstępnej konfiguracji pojawi się na ekranie okno główne AQQ, wyskakujące powiadomienie (pojawi się nad obszarem zasobnika systemowego na pasku zadań) oraz okno, które najbardziej nas w tej chwili interesuje.
Krok 2
Zakładamy, że nie masz zainstalowanego na komputerze programu Gadu-Gadu. Kliknij odnośnik Dokonaj konfiguracji konta Gadu-Gadu teraz. Jeżeli jednak na komputerze masz zainstalowane Gadu-Gadu, to możesz od razu z rozwijanej listy Wybierz profil Gadu-Gadu wybrać istniejący profil. Klikając przycisk Użyj, spowodujesz wprowadzenie ustawień konta GG w programie AQQ. Na ilustracji przycisk Użyj jest nieaktywny, bo na testowym redakcyjnym komputerze nie było zainstalowanego programu Gadu-Gadu.
Krok 3
Po kliknięciu wymienionego odnośnika pojawi się okno Wtyczka Gadu-Gadu - Ustawienia. Pod domyślnie aktywną zakładką Ogólne wprowadź w pola Numer GG oraz Hasło odpowiednie dane swojego konta GG. Jeżeli nie masz jeszcze numeru GG, możesz uaktywnić nowe konto bezpośrednio z programu AQQ, klikając widoczny w tym oknie przycisk Rejestruj nowy numer Gadu-Gadu. W naszym warsztacie zakładamy jednak, że jesteś już posiadaczem konta w sieci GG. Po wpisaniu danych konta GG kliknij OK.
Krok 4
Przejdź do głównego konta komunikatora AQQ. Kontakty z twojego są zaimportowane. Komunikatorem AQQ posługujesz się podobnie jak GG. Aby rozpocząć rozmowę z wybraną osobą na liście kontaktów, po prostu dwukrotnie kliknij jej identyfikator na liście.
Miranda – wszystkie komunikatory w jednym
Miranda to program będący tzw. multikomunikatorem, czyli narzędziem umożliwiającym komunikację za pośrednictwem wielu różnych sieci. W odróżnieniu od programu AQQ, który również umożliwia komunikację z wieloma sieciami, Miranda nie ma własnej sieci. Możliwości programu są uwarunkowane tym, z jakich wtyczek , aktywujących poszczególne funkcje i połączenia z różnymi sieciami, użytkownik korzysta. W artykule pokażemy, w jaki sposób wykorzystać najnowszą Mirandę 0.8.12 do łączenia się z użytkownikami Gadu-Gadu.
Krok 1
Instalacja programu nie odbiega od standardu w Windows. Po uruchomieniu jej, najlepiej za pośrednictwem menu naszej płyty, potwierdzaj kolejno etapy kreatora instalacji. Program uruchomi się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu działania tego kreatora.
Krok 2
Pierwszym oknem, które się pojawi po uruchomieniu, jest Miranda IM Profile Manager. W oknie tym w polu Profile wpisz nazwę tworzonego profilu (dowolną) i kliknij przycisk Create.
Krok 3
Po chwili pojawi się okno Accounts, w którym możesz rozpocząć ustawianie swoich istniejących kont komunikatorów (GG, Tlen i inne). Zanim jednak to zrobisz, warto zmienić język interfejsu na polski. Zatem na razie zamknij okno Accounts, klikając Cancel. Na naszym krążku znajduje się plik o nazwie langpackpolish.zip. Jest to plik językowy do komunikatora Miranda zawierający polskie tłumaczenie interfejsu tego programu. Plik jest spakowanym plikiem archiwum w formacie ZIP. Należy go rozpakować do katalogu instalacyjnego programu. Jeżeli nie zmieniałeś standardowych ustawień instalacji, to Miranda jest zainstalowana w folderze C:\Program Files\Miranda IM. Do tego też folderu rozpakuj zawartość wspomnianego pliku archiwum.
Krok 4
Po umieszczeniu pliku językowego w folderze instalacyjnym Mirandy zamknij program i uruchom go ponownie (aby zamknąć program, posłuż się menu kontekstowym ikonki programu
umieszczonej w zasobniku systemowym na pasku zadań). Po ponownym uruchomieniu program będzie już miał polskojęzyczny interfejs.
Krok 1
Uruchom komunikator, jeżeli jeszcze nie jest uruchomiony, i w oknie Miranda rozwiń menu główne programu (oznaczone logo programu) i wybierz z niego Konta....
Krok 2
W oknie Konta, które się pojawi, kliknij widoczną w dolnym, lewym rogu ikonę
.
Krok 3
Pojawi się okno Utwórz nowe konto. W oknie tym na liście Wybierz typ protokołu zaznacz pozycję GG. W polu Podaj wewnętrzną nazwę konta wpisz nazwę konta, która jednoznacznie będzie wskazywała protokół (tu: Gadu-Gadu), np. Moje konto na Gadu. Trzeciego z widocznych p ól nie musisz w ogóle wypełniać. Kliknij OK.
Krok 4
Powrócisz do okna dialogowego Konta, w którym po lewej stronie pojawi się element powiązany ze zdefiniowanym właśnie, ale jeszcze nieskonfigurowanym kontem GG PCFTester na Gadu. Kliknij ten element, uaktywniając go, a następnie po prawej stronie okna uzupełnij pola Numer Gadu-Gadu oraz Hasło. Pola E-mail nie musisz wypełniać. Po wpisaniu danych swojego konta GG zatwierdź je, klikając OK.
Krok 5
Po zamknięciu okna konfiguracyjnego kont w oknie głównym komunikatora Miranda IM zobaczysz w dolnym, lewym rogu symbol słoneczka. Kliknij go i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz status, w jakim chcesz być widoczny w sieci GG, np. Dostępny. Pojawi się okno Zmień opis dla "Dostępny, w którym możesz wpisać opis dla wybranego stanu. Jeżeli zignorujesz to okno, zamknie się ono automatycznie po kilku sekundach. Jesteś już połączony z siecią GG.
Krok 1
Miranda nie importuje automatycznie kontaktów podczas pierwszego połączenia z siecią GG. Aby odzyskać listę kontaktów GG, rozwiń menu główne programu (oznaczone logo programu) i wybierz z niego pozycję, która nazywa się tak, jak konto przypisane do obsługi GG (w naszym przykładzie jest to PCFTester na Gadu). Pozycja ta rozwinie się w kolejne menu. Wybierz z niego Importuj listę z serwera lub Importuj listę z pliku tekstowego.
Krok 2
Jeżeli wcześniej wykorzystywałeś funkcję eksportu listy kontaktów na serwer GG, to najprostszym wyjściem będzie wybór pozycji Importuj listę z serwera. Po jej kliknięciu pojawią się w oknie kontakty. Jeżeli uprzednio kontakty były podzielone na grupy, również w oknie Mirandy podział ten będzie uwzględniony.