TelekomunikacjaZamiast laptopa

    Zamiast laptopa

    Nowoczesny smartfon nie jest urządzeniem tanim, ale pod względem funkcjonalności stanowi lżejszą, poręczniejszą i tańszą alternatywę dla laptopa. W teście pokazujemy możliwości 10 popularnych modeli, których większość możesz kupić w atrakcyjnej cenie razem z abonamentem u operatora komórkowego.

    Zamiast laptopa

    W artykule:

    • Zastosowania smartfonu
    • Najważniejsze parametry
    • Opis testowanych modeli

    Dobry smartfon powinien być solidnie wykonany, wyposażony w mocny sprzęt (procesor i pamięć, interfejsy) oraz w system operacyjny z przystępnym interfejsem i możliwością instalowania dodatkowych aplikacji,

    Przyjemność korzystania

    ...zależy zarówno od elementów sprzętowych, jak i interfejsu.

    • Ekran – rozsądne minimum to wyświetlacz o przekątnej 3,3 cala. Liczy się także rozdzielczość ekranu – wyższa, np. 800 punktów w pionie, zapewnia lepszą czytelność małych elementów, np. liter.
    • Dotyk – urządzenia z omawianego przedziału cenowego (od 1400 do 1900 zł) mają dotykowe ekrany pojemnościowe, które obsługują gesty, np. popularne szczypanie ekranu w celu powiększenia lub zmniejszenia wyświetlanych elementów.
    • Klawiatura – w większości nowoczesnych smartfonów do wprowadzania tekstu służy ekranowa klawiatura qwerty, której najwygodniej używać, trzymając telefon poziomo. W części smartfonów można także korzystać z ekranowej klawiatury numerycznej. Klawiatura musi mieć wsparcie dobrego słownika, który przewiduje wpisywane słowa i automatycznie uzupełnia treść.
    • Interfejs – poszczególne mobilne systemy operacyjne znacznie się różnią wyglądem i rozmieszczeniem funkcji. Większość pozwala na dużą kastomizację – przez umieszczanie na ekranie głównym smartfonu ikon wykorzystywanych najczęściej aplikacji i kontaktów. Dodatkowo możesz korzystać z widżetów – umieszczanych na pulpicie programów, np. kalendarza, prognozy pogody itp.
    • Przyciski – stanowią uzupełnienie interfejsu. Najczęściej jest wykorzystywany przycisk powrotu do menu głównego oraz przycisk powrotu do poprzednio otwartego okna. Klawisze wygaszania ekranu i regulacji głośności to standard w każdym smartfonie. Przydatny przycisk spustu migawki aparatu fotograficznego znajdziesz tylko w niektórych modelach, a bardzo wygodny trackball to niestety rzadkość.
    • Czujniki – ważne są trzy: czujnik położenia automatycznie obraca zawartość ekranu wraz z obracaniem telefonu; oświetlenia – dostosowuje jasność ekranu do natężenia oświetlenia; zbliżenia – automatycznie wyłącza ekran, gdy zbliżysz go do ucha.

    Sprzęt

    Rosnące możliwości smartfonów coraz bardziej upodobniają je do komputera. Także od strony sprzętowej można znaleźć podobieństwa – w obydwu przypadkach o wydajności działania decydują te same podzespoły.

    • Procesor i RAM – wykorzystanie zbyt słabego procesora widać od pierwszego kontaktu ze smartfonem. Podczas przewijania ekranu animacji brakuje płynności, a telefon reaguje z opóźnieniem na wydawane polecenia. Przy zbyt małej ilości pamięci wydajność smartfonu znacznie spada po uruchomieniu kilku aplikacji. Szukaj smartfonu z procesorem 1 GHz i pamięcią RAM 512 MB.
    • Pamięć – do niedawna za przechowywanie danych w smartfonach odpowiadała głównie karta pamięci microSD (o pojemności do 32 GB), obecnie w coraz większej liczbie urządzeń znajdziesz wbudowaną pamięć – najczęściej 8 GB. Niestety czasem odbywa się to kosztem rezygnacji z obsługi kart pamięci.

    System operacyjny

    Przetestowane przez nas smartfony pracowały pod jednym z trzech OS-ów – Google Android, Windows 7 Phone i Symbian ^3. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony.

    • Wielowątkowość – funkcja, która znacznie ułatwia pracę ze smartfonem. Możesz korzystać z kilku aplikacji równocześnie, a aktualnie niewykorzystywane zostają ukryte w tle. Dodatkowo możliwe jest szybkie przełączanie się między otwartymi programami. Wielowątkowości nie znajdziesz w smartfonach z Windows Phone 7.
    • Aktualizacje systemu – poprawki, które można pobrać z sieci, często polepszają działanie OS-u i wprowadzają nowe funkcje. W przypadku smartfonów z Symbianem i Windows Phone aktualizacje dostępne są automatycznie po ich opublikowaniu. Posiadacze smartfonów z Androidem muszą liczyć na dobrą wolę producenta urządzenia, który przygotowuje odpowiednią aktualizację.
    • Synchronizacja danych – czerpanie danych o liście kontaktów, kalendarzu itp. z zewnętrznego serwera to funkcja, która zapewnia łatwy backup tego typu danych, a także możliwość zarządzania informacjami za pomocą komputera. W niektórych smartfonach możesz synchronizować książkę adresową np. z listą kontaktów z Facebooka.
    • Sklep z aplikacjami – programy poszerzające możliwości smartfonu możesz pobierać bezpośrednio na urządzenie z cyfrowego sklepu. Znaczna część aplikacji jest darmowa. Największą ofertę aplikacji wśród testowanych smartfonów ma sklep Android Market. Sklep działający pod Windows Phone 7 działa od niedawna i zawiera najmniej programów.
    • Komunikacja z pecetem – najwygodniejsza opcja to komunikacja bez pośrednictwa aplikacji. Dostępna jest na Androidzie i Symbianie. Komunikacja z Windows Phone wymaga zainstalowania programu Zune.

    Więcej filmów na naszym kanale na YouTube: http://www.youtube.com/user/magazynPCFormat

    Podsumowanie testu

    Aż 8 z testowanych urządzeń uzyskało wynik bardzo dobry. I każde można polecić jako dobry zakup.

    Wyposażenie

    Wszystkie testowane smartfony mają ciekawy design, a obudowa wielu jest wykonana z aluminium, np. w Nokii N8 (która ma jednak wadę – wystający z obudowy obiektyw aparatu). Jedynie Motorola Defy wykonaniem przywodzi na myśl smartfony ze średniej półki.

    Ważnym elementem wyglądu jest faktura obudowy. Nadużywanie elementów błyszczących może wygląda atrakcyjnie, ale taki smartfon bardzo łatwo się brudzi.

    Elementem, który mocno różnicuje smartfony, jest ekran. Najlepszy wyświetlacz – Super AMOLED – ma Smasung Galaxy S. Ekran ma znakomite kolory, bardzo głęboką czerń i najlepsze na rynku kąty widzenia. Niewiele ustępują mu ekrany AMOLED, które znajdziesz w Nokii N8 i HTC Desire.

    Obsługa

    Procesor 1 GHz to nie zawsze klucz do wzorowej płynności działania telefonu, np. w Xperii X10 płynność animacji interfejsu jest zaledwie dobra. Ktoś, dla kogo ten element jest istotny, powinien wybrać Samsunga lub któryś z modeli HTC z systemem Windows. Klawiatura ekranowa w większości testowanych smartfonów to element, do którego nie można mieć większych uwag. W przypadku słownika jest podobnie, choć można spotkać źle działającą funkcję autouzupełniania, np. Motorola Defy. W smartfonach z systemem Windows Phone brakuje polskiego słownika (język interfejsu to angielski).

    Funkcje

    Różnice w wykonaniu i działaniu klienta poczty elektronicznej, odtwarzacza multimediów czy kalendarza w poszczególnych smartfonach są minimalne. Przeglądarki internetowe różni tylko jeden, lecz bardzo ważny, szczegół – obsługa technologii flash. Elementy tego typu wyświetlane są w Nokii N8, HTC Desire i Motoroli Defy. Musisz jednak pamiętać, że ich pojawienie się na ekranie obniża płynność działania telefonu.

    W kwestii synchronizacji z usługami sieciowymi królują Samsung Galaxy S i HTC Desire. Podłączysz w nich wszystkie podstawowe usługi Google’a, a także serwisy społecznościowe Twitter i Facebook. Najlepszą aplikację do komunikowania z sieciami społecznościowymi ma natomiast Xperia X10, w której cały interfejs zintegrowano ze społecznościówkami – najnowsze wpisy widzisz od razu po włączeniu ekranu. Nokia, niestety, nie ma możliwości synchronizacji z Facebookiem ani Google’em, za co dostaje duży minus.

    Pod względem jakości wykonywanych zdjęć bezkonkurencyjna okazała się Nokia N8. Nic dziwnego, smartfon ma matrycę o rozdzielczości 12 Mpix i lampę błyskową. Niewiele ustępuje mu aparat z Xperii X10. Jakość zdjęć wykonywanych przez pozostałe smartfony jest przeciętna.

    Więcej urządzeń potrafi kręcić dobrej jakości filmy w rozdzielczości HD przy zachowaniu płynności nagrywania 25 klatek na sekundę.

    Porównaj z iPhone’em

    Podczas testu każdego nowoczesnego smartfonu automatycznie nasuwają się porównania do iPhone’a. Czwartej wersji telefonu Apple’a nie zamieściliśmy w zestawieniu z prostego powodu. iPhone 4 wciąż pozostaje urządzeniem bardzo, bardzo drogim – średnio dwa razy droższym od dowolnego z testowanych smartfonów. Podajemy wynik osobnego testu iPhone’a 4 16 GB:
    ocena końcowa: jakość: 4,56
    ocena końcowa: jakość/cena: 3,71

    Opisy wybranych, najciekawszych telefonów

    1. miejsce - Samsung Galaxy S

    Obraz

    Smartfon ma najlepszy na rynku ekran – Super AMOLED, o wysokiej rozdzielczości 480 na 800 punktów. Dodatkowo telefon charakteryzuje wzorowa płynność działania. Aplikacje można pobierać z dwóch usług: Android Market i Samsung Apps. Szkoda, że nie można zainstalować najnowszej wersji systemu.

    Plusy
    • Ekran
    • Płynność
    • Wyposażenie
    Minusy
    • Obudowa
    • Aparat
    • Wersja OS

    2. miejsce - HTC Desire

    Obraz

    Smartfon ma bardzo dobry ekran AMOLED o wysokiej rozdzielczości. Standardowy interfejs systemu Android został w nim zmodyfikowany nakładką graficzną, dzięki której wygląda atrakcyjniej. W wygodnym korzystaniu z telefonu pomaga umieszczony pod ekranem trackball. Smartfon mógłby działać płynniej.

    Plusy
    • Wykonanie
    • Ekran
    • Aparat
    Minusy
    • Plastikowa obudowa
    • Płynność animacji

    3. miejsce - Nokia N8

    Obraz

    Smartfon jest bardzo dobrze wykonany (metalowa obudowa), ma znakomity aparat z matrycą 12 megapikseli oraz ekran AMOLED, którego rozdzielczość i przekątna są jednak niższe niż w urządzeniach z miejsc 1. i 2. Może przeszkadzać mało intuicyjny interfejs oraz wystający z obudowy obiektyw aparatu fotograficznego.

    Plusy
    • Ekran AMOLED
    • Obudowa
    • Aparat
    Minusy
    • Interfejs
    • Wystający obiektyw

    4. miejsce - Nokia C7

    Obraz

    Smartfon o ładnym, delikatnym wyglądzie. Szkoda, że większa część jego efektownej obudowy ma błyszczącą fakturę, którą bardzo łatwo zarysować. Bardzo dobry ekran AMOLED ma niestety nie najwyższą rozdzielczość 320 na 640 punktów i przekątną 3,5 cala.

    Plusy
    • Design
    • Ekran AMOLED
    • Wykonanie
    Minusy
    • Interfejs
    • Słaby aparat fotograficzny

    5. miejsce - Motorola Milestone

    Obraz

    Jedyny telefon w teście z klawiaturą sprzętową. Niestety, układ klawiszy trochę odbiega od standardowego, utrudniając pisanie. Telefon jest dobrze wykonany, ale dosyć ciężki i ma toporny wygląd. System operacyjny Android w wersji 2.1, według zapowiedzi producenta, ma być zaktualizowany w pierwszym kwartale tego roku.

    Plusy
    • Klawiatura sprzętowa
    • Wykonanie
    Minusy
    • Waga
    • Aparat
    • Wersja OS

    8. miejsce - HTC 7 Mozart

    Obraz

    Bardzo ciekawe urządzenie ze względu na zastosowany system operacyjny Windows 7 Phone. Od strony wyglądu i obsługi OS zaprojektowano nowocześnie. Z drugiej strony brakuje mu kilku podstawowych funkcji, np. wielozadaniowości czy funkcji kopiuj, wklej. Samo urządzenie wykonano bardzo solidnie. Ma też ciekawy wygląd.

    Plusy
    • Wykonanie
    • Interfejs
    • Intuicyjność
    Minusy
    • Brak wielowątkowości
    • Język angielski

    Wybrane dla Ciebie