Foto/Audio/WideoZamiast Photoshopa

    Zamiast Photoshopa

    Photo Pos Pro to jeden z nielicznych bezpłatnych programów, który ma możliwości zbliżone do najlepszych komercyjnych edytorów zdjęć. Pokażemy, jak korzystać z jego najbardziej przydatnych narzędzi.

    Zamiast Photoshopa

    Największą zaletą programu Photo Pos Pro jest obsługa zaawansowanych narzędzi edycyjnych, takich jak: zaznaczenia, maski oraz warstwy. Program oferuje precyzyjną kontrolę pędzli, co daje duże możliwości przeprowadzania retuszu i korekt miejscowych.

    Poza tym w aplikacji można korzystać z rozbudowanych narzędzi do usuwania błędów ekspozycji i balansu bieli. Dostępne jest narzędzie do wymiany konkretnego koloru, które pozwala kilkoma kliknięciami poprawić barwy fotografowanych obiektów bez konieczności tworzenia skomplikowanych zaznaczeń. Nie brakuje także wygodnych, automatycznych funkcji do korekcji jasności, koloru czy usuwania czerwonych oczu.

    Warto wspomnieć również o masce wyostrzającej – najważniejszym narzędziu do poprawiania ostrości zdjęć, które także nie trafia do bezpłatnych edytorów zdjęć.

    Photo Pos Pro dla początkujących

    Po uruchomieniu instalatora z płyty DVD dołączonej do bieżącego wydania zaakceptuj licencję i przejdź do następnego kroku. Gdy pojawi się okno zatytułowane Free Photo Pos Toolbar for Internet Explorer, odznacz obie dostępne opcje i przejdź dalej. W przedostatnim kroku wyskakuje okienko z pytaniem, czy Photo Pos ma domyślnie otwierać pliki graficzne. Odpowiedz Tak lub Nie w zależności od preferencji.

    Krok 1

    Photo Pos oprócz okna dialogowego do wczytywania nowego pliku ma narzędzie Picture Browser, które możesz uruchomić, klikając File, Picture Browser. Następnie, używając drzewa katalogów, przejdź do folderu ze zdjęciami. Z prawej strony zobaczysz zawartość tego katalogu. Jeśli zaznaczysz zdjęcie, jego szczegółowe parametry pojawią się z lewej strony. Aby wczytać plik, kliknij go myszą i zamknij okno Browse Directory.

    Krok 2

    Program ma rozbudowane narzędzie do zmiany wielkości pliku, które uruchamiasz poleceniami: Image, Resize. Aby przygotować zdjęcie do wydrukowania, w oknie Resize, w polu Resolution wpisz 300, zmień jednostki na centymetry w polu Units i podaj docelową długość lub wysokość pliku w polach odpowiednio Width lub Height. Na końcu zmień w polu Quality Filter sposób konwersji na Bicubic, co daje najlepsze efekty.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja ma rozbudowane narzędzia automatycznej korekty zdjęć, które w większości wypadków wystarczą do poprawienia błędów w ekspozycji. Jeśli zdjęcie jest niedoświetlone, czyli za ciemne, możesz je automatycznie rozjaśnić, klikając kolejno: Colors, Auto Corrections, Auto Brightness. Natomiast fotografię bardzo ciemną można rozjaśnić poleceniami: Colors, Auto Corrections, Auto Detect Dark Picture.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie jesteś zadowolony z barw zdjęcia, kliknij w menu Colors opcje: Auto Corrections, Auto Colors. Osobne narzędzie pomaga w usunięciu błędów związanych z niedobrym balansem bieli. Kliknij Colors, Auto Corrections, następnie Auto Color Cold/Warm Picture. W oknie, które się pojawi, dobierzesz tonację suwakiem Cold/Warm.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Aby dodać ramkę do otwartego zdjęcia, kliknij kolejno: Tools, Frames, Add Frame (Classic Type). W oknie Add Frame (Classic Type) zaznacz styl ramki, który najbardziej pasuje do kadru. Bardziej wyrafinowane obramowania znajdziesz w zakładce Abstract.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    W sekcji Frame Shape wybierz kształt ramki spośród kilkudziesięciu szablonów. Za pomocą suwaka Border Width możesz dobrać grubość obramowania. W celu utworzenia z obramowanego zdjęcia nowego pliku zaznacz opcję Create As New Image. Kliknąwszy biały kwadrat przy opcji Color, wywołujesz okno dialogowe Kolor, które pozwala zdefiniować kolor tła pozostawionego poza obramowaniem.

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Oprócz standardowych ramek Photo Pos ma bazę obramowań wektorowych. Znajdziesz je w menu: Tools, Frames, Add Frame (Mask Type). Tutaj masz mniejsze możliwości doboru kształtu, ale za to gotowe efekty są ciekawsze niż w przypadku klasycznych obramowań. Jeszcze bardziej efektowne ramki znajdziesz, klikając kolejno: Tools, Frames, Add Frame (Overlay). To baza nakładek na zdjęcie bazujących na klipartach, których możesz użyć np. do automatycznego wygenerowania kartki pocztowej ze zdjęcia.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Oprócz ramki można dodać do tekstu efektowny napis. W tym celu kliknij: Tools, Add/Browse Objects. Gdy pojawi się okno, przejdź do zakładki Texts, a następnie dwukrotnie kliknij wybrany wzór. Pojawi się on na zdjęciu w formie nowej warstwy wektorowej. Aby go przemieścić, wybierz z palety narzędzie przesuwania warstw Moving/Transform. Obiekt możesz dowolnie powiększać i obracać, chwytając myszą jeden z czerwonych punktów kontrolnych. Aby zmienić treść i czcionkę, dwukrotnie kliknij napis. Następnie w oknie Add Text dokonaj modyfikacji formatowania.

    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 9

    Za pomocą tego samego okna dialogowego Add/Browse Objects możesz dodać do zdjęcia wiele innych gotowych obiektów graficznych. Oprócz szablonów tekstowych są gotowe strzałki – Arrows, obiekty dekoracyjne – Decorations, czy szablony z kształtami zwierząt – Animals. Można je dodać dwukrotnym kliknięciem i manipulować jak warstwą tekstową.

    Obraz

    Krok 10

    W programie znajdziesz także wiele efektownych filtrów o działaniu podobnym do odpowiedników z programu Adobe Photoshop. Filtry są rozdzielone na dwa menu: Filters i Effects. W pierwszym są algorytmy używane zazwyczaj przy standardowym retuszu, jak np. wyostrzanie – Sharpen Image, odszumianie zdjęć zrobionych z wysokim ISO – Reduce Noise, czy poprawianie czerwonych oczu – Red Eye Reduction. W menu Effects są filtry, których się używa do tworzenia efektów specjalnych.

    Obraz

    Krok 11

    Funkcje z menu efektów możesz wykorzystać na przykład do ciekawych konwersji zdjęć kolorowych na monochromatyczne. Aby przekształcić zdjęcie na czarno-białe, wybierz z menu Effects kolejno: Colors, Black & White Photograph (GrayScale). W programie znajdziesz także filtr przekształcający zdjęcie na sepię: Effects, Colors, Sepia, Auto. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad natężeniem efektu, wybierz zamiast Auto polecenie Advanced. W oknie Sepia za pomocą suwaka Tint dobierzesz tonację, a za pomocą suwaka Level siłę efektu. Jeśli chcesz zobaczyć efekt na zdjęciu, kliknij przycisk Preview.

    Obraz
    Obraz

    Zaawansowana korekcja jasności i koloru fotografii

    Photo Pos to jeden z nielicznych darmowych programów, który ma profesjonalne funkcje do korekcji obrazu, niezbędne do starannego i świadomego ulepszania fotografii. Przydają się, gdy chcemy poprawić bardzo nieudane zdjęcia, albo odwrotnie, gdy trzeba wprowadzić bardzo subtelne korekty do zdjęć, związane z przygotowaniem ich do druku lub pokazania w galerii online.

    Krok 1

    Po otwarciu zdjęcia przejrzyj w pierwszej kolejności rozkład tonów na fotografii, czyli histogram, w celu ustawienia punktów czerni i bieli. Wybierz z menu Image, Histogram. Teraz w oknie Podgląd za pomocą strzałek w górnej części wykresu Wyrównanie poziomów ustaw punkt czerni na początku wykresu tonów, a następnie ustaw punkt bieli na końcu wykresu. To poprawi kontrast.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Jeśli chcesz bardziej precyzyjnie dopasować kontrast zdjęcia, możesz użyć znanego z profesjonalnych programów narzędzia Krzywe. W tym celu kliknij w menu polecenia Colors, Cuves. W oknie Curves możesz skorzystać z kilku predefiniowanych ustawień, np. Fine Contrast.crv, które zwiększa ogólny kontrast zdjęcia, lub Fine Brightness.crv, które poprawia jasność. Jeśli chcesz stworzyć własne ustawienie, kliknij przycisk New.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Okno edycji krzywych jest dość skomplikowane. Dwa środkowe z czterech rzędów przycisków z prawej strony wykresu służą do wyboru kanałów, które chcesz edytować. Oprócz kanału jasności (wybrany domyślnie) możesz edytować kanał barwy (żółta ikona) i nasycenia (biała ikona). A także trzy kanały kolorów podstawowych (trzy ikony w trzecim rzędzie od góry). Na razie zostawiamy ustawienia niezmienione i przystępujemy do edycji jasności.

    Obraz

    Krok 4

    Aby dopasować krzywą, należy utworzyć na niej przynajmniej jeden punkt kontrolny. W tym celu zaznacz środkową ikonę w dolnym rzędzie i kliknij środek wykresu. Kiedy pojawi się punkt, wybierz narzędzie przemieszczania punktów na krzywej. Jeśli chcesz rozjaśnić zdjęcie, przesuń punkt do góry, jeśli przyciemnić – przesuń punkt w dół. Aby sprawdzić efekt edycji na zdjęciu, kliknij przycisk Preview.

    Obraz

    Krok 5

    Za pomocą Krzywych możesz także sterować kontrastem. Pozostając w tym oknie, dodaj drugi punkt na krzywej. Następnie przesuń pierwszy punkt w dolną część wykresu i obniż go nieco. Drugi punkt ustaw w górnej części wykresu i przesuń go do góry. W ten sposób przyciemnisz cienie i rozjaśnisz światła, zwiększając dynamikę zdjęcia. Jeśli chcesz usunąć jeden punkt z wykresu, zaznacz go i kliknij ikonę z prawej strony, w dolnym rzędzie.

    Obraz

    Krok 6

    Krzywe świetnie się sprawdzają także przy korekcji koloru. Jeśli zdjęcie ma dominantę barwną, np. jest zaniebieszczone, możesz usunąć ten problem, obniżając jasność kanału o tej samej barwie. W tym celu ogranicz działanie krzywych tylko do kanału niebieskiego, utwórz punkt kontrolny na środku i przesuń go do dołu. Każde ustawienie krzywych możesz zapisać w pliku, klikając ikonę Save Curves.

    Obraz

    Krok 7

    Jeśli chcesz zmienić barwę zdjęcia w wybranym zakresie, np. sprawić, żeby liście jesiennego drzewa nabrały barwy czerwonej, możesz użyć narzędzia zamiany koloru. Kliknij w menu Colors, Replace, co spowoduje wyświetlenie okna Color Replace. Tam naprowadź mysz na miniaturkę i kliknij kolor, który chcesz zmienić. Pojawi się on w polu Source Color.

    Obraz

    Krok 8

    Kolor możesz także zdefiniować za pomocą palety. W tym celu kliknij pole Source Color, następnie w oknie Kolor wybierz barwę, którą chcesz zastąpić. Zakres zastąpienia określasz w sekcji Replacement Range. Im większa będzie wartość Tolerance, tym większe spektrum koloru zostanie objęte zmianą. Aby zmienić barwę, przesuń suwak Hue, obserwując zmiany na podglądzie. Do zmiany nasycenia koloru służy suwak Sat.

    Obraz

    Krok 9

    Program ma także inne narzędzia do korekcji koloru. Aby zwiększyć nasycenie w całym spektrum kolorów, kliknij: Colors, HSL. Następnie w oknie dialogowym HSL przesuń suwak Saturation, tak by opcja miała wartość +10–15. Innym zastosowaniem tego okna dialogowego jest konwersja zdjęcia na czarno-białe. Wówczas musisz ustawić suwak z lewej strony, tak by wartość Saturation wynosiła -255.

    Obraz
    Obraz

    Krok 10

    Kolejnym ważnym zabiegiem jest wyostrzanie fotografii. W Photo Pos można to zrobić na kilka sposobów, ale polecamy tylko jeden – maskę wyostrzającą. Ten filtr wyróżnia się możliwością precyzyjnej kontroli nad efektem wyostrzania. Maskę wyostrzającą znajdziesz w menu po kliknięciu: Filters, Sharpen Image, Unsharp Mask.

    Obraz

    Krok 11

    Okno parametrów ma inny układ niż to znane z Photoshopa. Tylko suwak Threshold ma takie samo działanie. Określa różnicę w poziomach jasności między krawędziami, które podlegają wyostrzeniu. Im większa wartość Threshold, tym słabsze wyostrzenie. Najlepiej ustawić wartość w przedziale 0–5. Level (%) to siła wyostrzenia. Trzeba ją dobrać pod kontrolą wzroku. Sigma (x100) pozwala ustawić zasięg wyostrzenia. Trzeba go ustawić eksperymentalnie, nie powinien przekraczać wartości 50.

    Obraz

    Krok 12

    Ostatnim narzędziem niezbędnym przy profesjonalnej korekcji zdjęć jest pędzel klonowania Clone Brush. Pozwala on na kopiowanie fragmentów obrazu, na przykład w celu usunięcia niepotrzebnego elementu ze zdjęcia. Po zaznaczeniu narzędzia na palecie spójrz na okno opcji narzędzia, które teraz pozwala dobrać opcje działania tej funkcji.

    Obraz

    Krok 13

    Suwaki Width i Height pozwalają dobrać odpowiednio szerokość i wysokość pędzla. Dla udanego klonowania równie ważna jak wielkość jest miękkość pędzla. Domyślnie jest wybrana największa miękkość, co w większości zastosowań sprawdza się najlepiej, bo pozwala wtapiać klonowane piksele w otoczenie. Jeśli chcesz zmniejszyć miękkość, co przydaje się dla uzyskania większej precyzji przy przenoszeniu drobnych detali, przejdź do zakładki Advanced i zmniejsz wartość opcji Feather.

    Obraz
    Obraz

    Krok 14

    Używając Pędzla klonowania, trzeba będzie modyfikować przezroczystość, którą ustawiasz w zakładce Type. Niska wartość oznacza, że piksele będą nakładane tak, by przebijało tło. Wysoka wartość oznacza, że piksele będą silnie przykrywały tło. Pozostałe parametry narzędzia pozostaw bez zmian. Zanim zaczniesz kopiować, ustaw kursor nad obszarem źródłowym i kliknij prawym klawiszem myszy. Następnie przenieś kursor na obszar docelowy i klonuj piksele, klikając lewym klawiszem myszy.

    Wycinanie obiektów z tła

    Dzięki temu, że Photo Pos Pro obsługuje warstwy, zaznaczenia i maski, można go użyć do wycinania obiektów z tła. W praktyce przydaje się to na przykład do przygotowania atrakcyjnych zdjęć przedmiotów do sprzedaży na Allegro. Po wycięciu ich z oryginalnego tła i umieszczeniu na białym podkładzie będą wyglądały równie atrakcyjnie jak na stronie sklepu internetowego.

    Krok 1

    Po wczytaniu zdjęcia do programu spójrz na panel Layer Properties. Znajduje się tam warstwa Background ze zdjęciem. Ponieważ lepiej pracować na kopii, żeby w razie problemów móc wrócić do oryginału, skopiuj warstwę, klikając prawym klawiszem i wybierając z menu Copy. Następnie w głównym menu kliknij kolejno Edit, Paste, As New Parent Layer. Na końcu kliknij prawym klawiszem symbol oka przy warstwie tła, by ją wyłączyć.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wybierz z palety narzędzie zaznaczania swobodnego Custom Selection. Upewnij się, że okno właściwości narzędzia jest włączone. Jeśli nie ma go na ekranie, wciśnij klawisz [F2]. Tam, z listy Type wybierz opcję Polygon. Wartość opcji Feather ustaw na 15 przy dużym pliku (prosto z aparatu). Przy zdjęciu w rozdzielczości internetowej wybierz maksymalną wartość 5.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Klikając, otocz obiekt linią zaznaczenia, starając się trzymać jak najbliżej krawędzi, którą chcesz oddzielić od tła. Gdy zakończysz otaczanie obiektu, kliknij dwukrotnie myszą, by przekształcić linię w zaznaczenie. Będzie ono nieco dalej krawędzi niż linia, którą stworzyłeś, bo program bierze poprawkę na wtopienie zaznaczenia, co jest związane z użyciem opcji Feather.

    Krok 4

    Jeśli po wycięciu obiektu stwierdzisz, że pozostało za dużo tła, musisz zawęzić zaznaczenie. W tym celu cofnij operację wycięcia, klikając kolejno: Edit, Undo. Następnie wybierz polecenia: Selections, Expand/Contract. W oknie dialogowym zaznacz Contract Selection, a w polu Size (Pixels) wpisz wartość 5 lub 10. Teraz potwierdź i ponów wycinanie obiektu.

    Obraz

    Krok 5

    Wybierz z menu polecenia: Edit, Cut. Następnie musisz wkleić wycięty obiekt do pliku jako nową warstwę (Layer 2), do czego służą następne polecenia: Edit, Paste, As New Parent Layer. Wyłącz warstwę, z której wycinałeś obiekt. Kliknij ją myszą i naciśnij przycisk tworzenia nowej warstwy. Pojawi się ona jako Layer 3 pod wyciętym zdjęciem. W oknie Add New Parent Layer zaznacz teraz opcję Custom Color, czym spowodujesz utworzenie białego tła pod wyciętym obiektem.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Na końcu wybierz z palety narzędzie do przesuwania obiektów Moving/Transform i za jego pomocą umieść obiekt na środku obrazu. Jeśli chcesz przyciąć fotografię, użyj do tego celu narzędzia kadrowania Crop, które także znajdziesz na palecie.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie