Zaprogramuj Androida
Za pomocą usługi on{x} zaprogramujesz smartfon tak, aby wykonywał różne czynności, na przykład wysyłał SMS-y czy uruchamiał aplikacje.
Usługę on{x} stworzył Microsoft i obecnie działa ona tylko na smartfonach z Androidem. Aby z niej skorzystać, musisz zainstalować darmowy klient w telefonie (do pobrania z Google Play) oraz połączyć konto on{x} z kontem Facebooka (ten niezrozumiały wymóg spotkał się z dużą krytyką ze strony użytkowników).
Smartfon programujesz, tworząc skrypty, a do ich utworzenia wykorzystujesz stronę internetową i (najwygodniej) komputer. Skrypty opierają się na języku JavaScript. Jednak nie musisz znać tego języka – proste polecenia budujesz z czytelnych ikonek i fragmentów tekstu (w języku angielskim). Jeśli chcesz zbudować bardziej skomplikowany skrypt, musisz dokonać zmian w kodzie źródłowym. Najprościej jest tworzyć skrypty za pomocą modyfikowania gotowych poleceń dostępnych na stronie usługi.
Rozpoczęcie pracy z usługą on{x}
W warsztacie pokażemy, jak skonfigurować usługę i stworzyć prosty skrypt.
Krok 1
Wejdź na stronę www.onx.ms i kliknij przycisk Login with Facebook. Teraz zaloguj się do swojego konta na Facebooku lub stwórz nowe konto, klikając link Zarejestruj się na Facebooku. Teraz na liście INFORMACJE O APLIKACJI wybierz Tylko ja i kliknij Przejdź do aplikacji.
Krok 2
Wejdziesz do głównego okna usługi on{x}. Możesz z niego przejść do listy gotowych skryptów, które można modyfikować, albo rozpocząć tworzenie nowego skryptu w języku JavaScript.
Krok 3
Przejdź do smartfonu i ze sklepu Google Play pobierz klient on{x} (możesz posłużyć się kodem QR umieszczonym w artykule). Kliknij Zaakceptuj i pobierz, a potem Otwórz.
Krok 4
Teraz ponownie musisz zalogować się na Facebook – tym razem w smartfonie. Kliknij Login with Facebook, wprowadź potrzebne dane i wybierz Logowanie. Ponieważ autoryzowałeś usługę on{x} wcześniej, teraz wystarczy kliknąć OK.
Krok 5
W oknie, które się otworzy, będą się wyświetlały utworzone na komputerze skrypty. Na razie okno jest puste.
Modyfikowanie gotowych skryptów
Najprostszy sposób korzystania z one{x} to modyfikowanie skryptów przygotowanych przez twórców. Pokażemy, jak przerobić taki skrypt i wysłać go do telefonu.
Krok 1
Wróć do okna przeglądarki w komputerze. Na stronie głównej on{x} kliknij recipes. Teraz wybierz skryp, który ma za zadanie wyświetlić w telefonie przypomnienie o konieczności kupienia mleka, gdy użytkownik wróci do domu.
Krok 2
Zmodyfikujemy skrypt tak, aby przypominał o konieczności kupienia biletu autobusowego, np. w momencie wyjścia z pracy. Najpierw kliknij słowo arrive i zmień je na leave.
Krok 3
Teraz kliknij home. W pole location's name wpisz np. praca, a w pola latitude i longitude szerokość i długość geograficzną twojego miejsca pracy. Jeśli nie znasz tych danych, otwórz nową kartę w oknie przeglądarki i przejdź na stronę http://maps.google.pl. W pole wyszukiwania wpisz adres twojego miejsca pracy, u nas Warszawa, Motorowa 1, i wciśnij klawisz [Enter]. Kliknij prawym przyciskiem myszy pinezkę i z listy wybierz opcję Co tu jest?. Naprowadź kursor myszki na zieloną strzałkę, aby wyświetlić współrzędne geograficzne.
Krok 4
Przepisz współrzędne do pól z kroku 3 i kliknij cloe. Teraz kliknij frazę buy milk i zmień ją na kup bilet!. Wciśnij close.
Krok 5
Skrypt jest gotowy. Wybierz code, aby obejrzeć, jak wygląda kod skryptu w języku Java Script, albo kliknij add, aby wysłać go do telefonu. Skrypt pojawi się na liście rules zarówno w oknie przeglądarki na komputerze, jak i w oknie klienta usługi w smartfonie (możesz go tu też modyfikować). Aby usługa on{x} zadziałała, musi być stale uruchomiona w smartfonie.
Skrypt w języku JavaScript
Nawet bez dobrej znajomości JavaScript możesz tworzyć bardziej skomplikowane polecenia. Wykorzystaj gotowe fragmenty kodu, które kryją się pod poleceniami przygotowanymi przez twórców usługi. Wybierz skrypt wyjściowy, potem kliknij code, a następnie create new rule from source code, aby rozpocząć edycję gotowego kodu. Możesz kopiować fragmenty kodu z innych poleceń i przenosić je do swojego skryptu. Kliknij API, aby utworzyć dokumentację usługi, w której znajdziesz przewodnik pisania skryptów (przewodnik jest w języku angielskim) – gettings started.