TechnologieZaproś SI do współpracy

    Zaproś SI do współpracy

    Oszczędzają czas, zwiększają produktywność i nieco ułatwiają życie polecamy kilka przydanych aplikacji i usług, które opierają się na sztucznej inteligencji i mogą pomóc w realizacji wielu zadań.

    Zaproś SI do współpracy

    Dziś sztuczna inteligencja (SI) kojarzy się już nie tylko z wieloma filmami i książkami science fiction, ale i z wielkimi korporacjami. Apple udostępniło asystentkę Siri, Google przygotowało Google Now, a Microsoft ma swoją Cortanę. Oprócz tego Amazon stosuje SI w sklepie, proponując tzw. inteligentne rekomendacje produktów, natomiast IBM oferuje wsparcie superkomputera Watson, który m.in. rozumie język naturalny i może analizować wielkie zbiory danych, by pomóc w podejmowaniu decyzji. SI rozwija się jednak o wiele dynamiczniej, niż może się wydawać. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych aplikacji i usług, które nie pochodzą od dużych firm. Najczęściej są to dzieła startupów, które służą do realizowania jednego, wybranego zadania. Prezentujemy przegląd najciekawszych aplikacji i usług.

    Zaprojektuj logo

    Profesjonalna agencja graficzna chętnie przygotuje dla ciebie logo, ale jego cena może sięgnąć kilku tysięcy zł. Zanim zdecydujesz się na usługi profesjonalistów, możesz skorzystać z LogoJoy (http://logojoy.com). To serwis pozwalający stworzyć logo, które otrzymasz w rozdzielczości dostosowanej do druku, w pliku otwartym (EPS), czyli będziesz mógł je dowolnie edytować i skalować. Owszem, nie będzie tak atrakcyjne, jak te od agencji, ale na pewno będzie tańsze – zapłacisz 65 dol., czyli ok. 270 zł.

    Wejdź na stronę http://logojoy.com i kliknij przycisk Make your logo. Następnie w wyświetlanej galerii wskaż te logotypy, które ci się podobają, klikając na nich lewym przyciskiem myszy. Kiedy skończysz, kliknij przycisk Continue widoczny na dole strony. Teraz wybierz kolory, które najbardziej trafiają w twoje gusta, i ponownie naciśnij Continue. W polu Company name wpisz nazwę swojej firmy lub projektu. W części Slogan (optional) możesz dodatkowo wprowadzić slogan firmowy.

    Obraz

    Kolejny krok to wybranie symboli, które kojarzą się z twoim projektem. Po wpisaniu nazwy wyświetlą się gotowe ikony – wybierz pięć, które najbardziej ci się podobają. Kliknij przycisk See logos, aby zobaczyć gotowe propozycje. Pod propozycjami znajduje się przycisk More – po jego kliknięciu serwis będzie generował kolejne logotypy do czasu, aż choć jeden ci się spodoba. Kiedy znajdziesz wersję, która ci odpowiada, kliknij ją, a serwis wyświetli tzw. mockupy, czyli wizualizacje logo umieszczonego na różnych powierzchniach czy wyświetlanego w urządzeniach. Możesz edytować logo, np. po kliknięciu Fonts będziesz mógł zmienić czcionki, zaś sekcja Layout dotyczy układu elementów. Kiedy już wprowadzisz zmiany, kliknij Get logo.

    Obraz

    Możesz edytować logo, np. po kliknięciu Fonts będziesz mógł zmienić czcionki, zaś sekcja Layout dotyczy układu elementów. Kiedy już wprowadzisz zmiany, kliknij <Get logo>.

    Stwórz chatbota

    Co zrobić, kiedy np. coraz więcej klientów wysyła pytania związane z twoim sklepem i ofertą, a tobie zaczyna brakować czasu, aby odpowiadać wszystkim? Możesz stworzyć chatbota, czyli wykorzystać SI do prowadzenia prostych rozmów przez komunikator Facebook Messenger.

    Wejdź na stronę https://chatfuel.com i kliknij przycisk Get started for free. Chatfuel musi zintegrować się z twoim kontem na Facebooku, dlatego zgódź się, klikając przycisk Kontynuuj jako.... Zacznij od wejścia do sekcji Build, następnie kliknij wiadomość powitalną. Obok wyświetli się zawartość tego bloku – wpisz treść powitania. Przejdź do sekcji Default answer, czyli domyślnej odpowiedzi twojego bota. Postaraj się przewidzieć, jak może potoczyć się konwersacja z użytkownikiem.

    Obraz

    Kliknij Add a group i wpisz nazwę grupy wypowiedzi, np. „Polecane testy”. Następnie kliknij Add block, aby dodać nowy blok w tej grupie. Nazwij blok, a następnie wybierz Text card, aby dodać nową wypowiedź. Wpisz tekst – w naszym przypadku było to zaproszenie „Zobacz nasz artykuł: Test smartfonów z powiększoną baterią https://goo.gl/2Q299l.

    Obraz

    Przejdź do sekcji Set up AI, aby skonfigurować odpowiednie zależności dla SI. W sekcji If user says something similar to wpisaliśmy to co widać na poniższym obrazku. Następnie w sekcji Bot replies with wybraliśmy Block oraz utworzoną wcześniej grupę „Polecane testy”. Teraz zmień język na polski, wybierając Polish z menu na górze i kliknij przycisk Test this chatbot, a następnie View on Messenger.com. Teraz po wpisaniu tekstu chatbot zrealizuje stosowną akcję – przetestuj to samodzielnie, korzystając z naszego przykładu. Zobaczysz, że chatbot poleci artykuł z PC Formatu 9/2016. Im więcej zależności stworzysz, tym bardziej funkcjonalny będzie twój bot. Chatfuel jest bezpłatny przez pierwszych 100 tys. konwersacji.

    Obraz

    Nauka języków

    Duolingo przygotowało specjalne boty oparte na sztucznej inteligencji, z którymi możesz prowadzić konwersacje w wybranym języku i odgrywać scenki tematyczne, np. zamawianie pizzy, wzywanie taksówki czy rozmowę o szukaniu nowych klientów.

    Obecnie Duolingo pozwala uczyć się za pomocą botów języków francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Po założeniu konta na https:/pl.duolingo.com lub w aplikacji smartfonowej trzeba ukończyć kilka testów sprawdzających wiedzę z danego języka i zdobyć trzy punkty – wtedy boty zostaną odblokowane. Aby to zrobić, należy włączyć tryb For English speakers – wtedy będziesz mógł korzystać z innych języków niż angielski.

    Ukończ trzy wybrane testy np. z niemieckiego, a następnie kliknij ikonę duszka widoczną na dole ekranu, by przejść do ekranu z botami. Zacznij prowadzić konwersację z botem w taki sposób, jak rozmawiasz ze znajomymi. Za poprawnie prowadzoną konwersację będziesz otrzymywać punkty doświadczenia.

    Zarządzanie zadaniami

    Z kolei Gluru (https://gluru.co) pełni funkcję asystenta, który działa w formie aplikacji webowej, mobilnej na Androida i, w wersji beta, na iOS. Z Gluru korzystają takie firmy jak Dropbox czy LinkedIn, więc można powiedzieć, że aplikacja cieszy się już dość dużą popularnością.

    Aby skorzystać z Gluru, kliknij przycisk Sign-up for free widoczny w prawym górnym rogu serwisu. Następnie wybierz Sign in with Google. Gdy się zalogujesz, Gluru poprosi o pozwolenie m.in. na wyświetlanie poczty i zarządzanie nią, wyświetlanie plików na Dysku Google i zarządzanie nimi, jak również zarządzanie kalendarzami. Chcąc korzystać z asystenta, musisz wyrazić na to zgodę. Kliknij przycisk Glad to be here!. Asystent poinformuje, że w zakładce Stream znajdziesz wszystkie aktywności połączone z twoim kontem – kliknij przycisk Sounds good. W prawym dolnym rogu kliknij ikonę plusa, aby dodać nowe zadanie. W polu Remember to wpisz zadanie, które chcesz wykonać, a w części Schedule to wybierz datę jego realizacji. Następnie kliknij Schedule. Zadanie możesz zmodyfikować albo oznaczyć jako wykonane, klikając przycisk strzałki w zielonym kwadracie. Gluru będzie wysyłał przypomnienia na twój e-mail.

    Po pewnym czasie asystent nauczy się, jak pracujesz oraz jakie zadania często się powtarzają – będzie mógł wtedy zaproponować ich automatyczne dodawanie, jak również podpowie, jeśli dodasz za dużo zadań, ponieważ z historii pracy będzie wynikać, że niektóre z nich wykonujesz jednak dłużej niż zakładasz. Jeżeli będziesz regularnie używał Gluru i uczciwie wypełniał wszystkie pola, mniej więcej po miesiącu przekonasz się, że sprytny asystent jest przydatny i faktycznie oszczędza czas oraz pozwala na lepszą organizację czynności wykonywanych w pracy oraz innych zadań składających się na codzienną rutynę.

    Obraz

    Stwórz własną SI

    TensorFlow ( www.tensorflow.org) to sztuczna inteligencja Google’a na licencji open source, więc wszyscy mogą z niej korzystać za darmo. Ta obszerna biblioteka do obliczeń numerycznych z wykorzystaniem wykresów przepływu danych może działać na wielu różnych systemach z jedno- lub wielordzeniowymi procesorami CPU i GPU, jak również na urządzeniach mobilnych. Obsługiwane języki programistyczne to Python i C++. Osoby, które chcą spróbować z TensorFlow, mogą liczyć na duże wsparcie specjalistów, w tym bazę z poradnikami. Początkowo zabawa z SI może wydać się mało przystępna, ale kiedy opanujesz jej fundamenty, będziesz mógł opracować własną sztuczną inteligencję. Wszystkie potrzebne materiały znajdują się na stronie.

    Wybrane dla Ciebie