Zarządzaj sprawniej
Chcesz mieć w Windows 7 menedżer zadań jak ten z Ósemki? Nie można go pobrać i zainstalować w poprzednich wersjach systemu, ale zastąpi go System Explorer albo MS Process Explorer, które nie ustępują mu możliwościami.
Nowy menedżer zadań w Windows 8 nie tylko wykonuje typowe zadania związane z zamykaniem niestabilnych programów i analizą obciążenia komputera przez poszczególne procesy. Może również odciążać system dzięki blokowaniu niepotrzebnych elementów w autostarcie, odczytywać znacznie większą liczbę parametrów i prezentować je w formie wykresów, sprawdzać uruchomione aplikacje online, co pomaga w wykryciu szkodliwego oprogramowania ukrywającego się w systemie. Jednak te wszystkie funkcje, a także wiele innych, których nie ma nawet w ulepszonym menedżerze zadań Windows, znajdziesz w bezpłatnej aplikacji System Explorer.
Oprócz tego programu pokazujemy narzędzie Process Explorer, opracowane przez Microsoft z myślą o zaawansowanych użytkownikach Windows. Choć to narzędzie może pełnić funkcję menedżera zadań (ma wszystkie polecenia związane z zarządzaniem i monitorowaniem oprogramowania), przydaje się głównie do szczegółowej analizy procesów, na przykład rejestrowania zmiany wywoływanego przez nie obciążenia systemu w czasie.
System Explorer jako menedżer zadań Windows
System Explorer z powodzeniem wykona zadania menedżera zadań systemu Windows. Kontroluje nie tylko aplikacje i procesy, ale także działanie sieci i aplikacji do niej podłączonych, a także włącza i wyłącza usługi oraz programy startujące z systemem. Aplikacja jest bezpłatna i znajdziesz ją pod adresem TUTAJ.
Krok 1
Podczas instalacji System Explorera pojawia się pytanie, czy uruchamiać automatycznie aplikację razem z systemem Windows. Wówczas program będzie dostępny z zasobnika systemowego, co zalecane jest tylko wtedy, gdy masz zamiar korzystać z niego na co dzień. Jeśli nie chcesz skorzystać z tej opcji, odznacz opcję Automatically run after system startup (będzie można to później zmienić w opcjach).
Krok 2
Program może zastąpić menedżera zadań Windows, dzięki czemu będziesz mógł go uruchamiać z zasobnika systemowego lub po przerwaniu pracy systemu klawiszami [Ctrl]+[Alt] +[Del], co jest najlepszym sposobem wymuszenia zamknięcia niestabilnej aplikacji. Aby zastąpić domyślny program, kliknij Menu, potem Opcje i w zakładce Główne zaznacz Ustaw System Explorer jako domyślny menedżer zadań.
Krok 1
Główną funkcją menedżera zadań jest zarządzanie uruchomionymi programami i procesami w systemie operacyjnym. Aktywne programy są widoczne w zakładce. Aby zamknąć źle działającą aplikację, kliknij ją, a następnie przycisk Zakończ. Aby przejść do widoku procesów uruchomionych przez aplikację, kliknij ją na liście prawym klawiszem myszy i z menu wybierz polecenie Skocz do procesu.
Krok 2
Zakładka Procesy to serce System Explorera. Tutaj możesz monitorować działanie wszystkich aktywnych programów oraz modułów systemowych. Procesy są wyświetlone w postaci drzewa, dzięki czemu widać procesy potomne otwierane przez aplikację. Ich dużą liczbę otwiera np. Google Chrome, który w osobnym wątku lokuje każdą otwartą kartę.
Krok 3
W kolumnach obok nazw procesów widać informacje o zajętych zasobach. Jeśli proces w kolumnie CPU wykazuje nadmierną aktywność w chwili, gdy nie pracujesz z programem, może to znaczyć, że działa niestabilnie. Wówczas można go zamknąć (wcześniej zapisz pliki!), klikając nazwę prawym klawiszem myszy i wybierając polecenie Zakończ proces.
Krok 4
Jeśli zawiesił się jakiś program i nie umiesz powiązać go z procesem, znajdź na pasku narzędzi ikonę celownika. Następnie, przytrzymując myszą, przeciągnij ją na okno niestabilnej aplikacji. Po upuszczeniu znacznika podświetli się na liście procesów w oknie System Explorera proces powiązany ze wskazanym oknem.
Krok 5
W sytuacji odwrotnej, jeśli chcesz sprawdzić, jaki program uruchomił proces, który cię intryguje, kliknij go prawym klawiszem, a następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Otwórz katalog pliku albo Szczegóły pliku, aby sprawdzić jego właściwości za pomocą okna systemowego Windows.
Krok 6
System Explorer pozwala także na monitorowanie wydajności. Wykresy ilustrujące obciążenie są w zakładce Wydajność. Choć nie są tak ładne, jak te w nowym menedżerze zadań z Windows 8, to pokazują więcej informacji niż podobna funkcja w Windows 7. Dymek z informacjami o aktualnym zużyciu zasobów systemu pokazuje się też po wskazaniu ikony w zasobniku systemowym.
Krok 1
Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest panel do zarządzania programami uruchamiającymi się razem z systemem. Kliknij + w prawym górnym narożniku, po czym wybierz Autostart. Tam znajdziesz elementy zlokalizowane w menu Start oraz w rejestrze. Aby wyłączyć automatyczne uruchamianie, odznacz Minus obok aplikacji.
Krok 2
W podobny sposób można zarządzać usługami systemowymi. Po wywołaniu karty Usługi zobaczysz listę wszystkich usług systemowych. Aby sprawdzić opis usługi, wskaż ją myszą. W menu kontekstowym znajdziesz polecenia pozwalające odkryć proces powiązany z usługą, a także wybrać tryb jej uruchamiania.
Krok 3
System Explorer pomaga też w usuwaniu zbędnych programów. Jest to skuteczniejszy sposób pozbycia się aplikacji w porównaniu do funkcji systemowych. Menedżer skanuje rejestr w poszukiwaniu deinstalatorów i znajduje ich więcej niż Windows. Aby usunąć program, kliknij go w zakładce Deinstalatory prawym klawiszem myszy i wybierz Odinstaluj aplikację.
Krok 1
Opisywany program ma także ważne funkcje związane z bezpieczeństwem systemu. Lista procesów jest miejscem, w którym można zdemaskować złośliwe oprogramowanie: trojana lub spyware. Jeśli zobaczysz tam element, którego nie potrafisz zidentyfikować, kliknij go prawym klawiszem myszy, po czym z menu wybierz Sprawdź plik.
Krok 2
Do wyboru masz dwie internetowe bazy, w których przeskanujesz plik i znajdziesz odpowiedź, czy dany proces został uruchomiony przez pożądaną aplikację czy malware. Alternatywnie, poleceniem Szukaj informacji o pliku możesz sprawdzić informacje przez wyszukiwarkę internetową. Dostępna jest także funkcja Security Scan, która automatycznie sprawdza wszystkie aktywne procesy.
Alternatywny menedżer zadań MS Process Explorer
MS Process Explorer to zamiennik menedżera zadań napisany przez programistów Microsoftu z myślą o najbardziej zaawansowanych użytkownikach. Jego unikatową funkcją jest możliwość wszechstronnej analizy każdego procesu, wraz z wyświetleniem bibliotek DLL, z którymi się łączy.
Krok 1
Program możesz pobrać bezpłatnie ze strony Microsoftu (adres w ramce „Skąd pobrać”). Nie trzeba go instalować. Wystarczy rozpakować archiwum ZIP i uruchomić znajdujący się w nim plik wykonywalny. Jeśli chcesz używać opisanego narzędzia na co dzień, np. zastąpić nim systemowy menedżer zadań (służy do tego polecenie Options, Replace Task Manager), skopiuj katalog z programem do folderu Program Files i w przyszłości używaj go z tego miejsca.
Krok 2
Podstawowe polecenie, czyli wyłączanie procesów Kill Process, znajdziesz w menu kontekstowym, dostępnym po kliknięciu prawym klawiszem myszy. Możesz także zrestartować proces – Restart, lub zmienić priorytet, wybierając Set Priority. Można tego użyć do obniżenia priorytetu długotrwałych zadań w tle, np. kodowania długiego filmu wideo. Dzięki temu kodek nie spowolni pracy innych aplikacji.
Krok 3
Aby wywołać funkcję szczegółowej analizy procesów, dwukrotnie kliknij interesujący cię proces. Aby przeanalizować zasoby zużywane przez proces, przejdź w oknie właściwości do zakładki Performance. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zużycia CPU, pamięci fizycznej i wirtualnej.
Krok 4
Te same informacje, tyle że w formie wykresów pokazujących zmianę obciążenia w czasie, znajdziesz w zakładce Performance Graph. Jeśli program korzysta ze wspomagania przez procesor graficzny albo jest grą, zajrzyj do zakładki GPU Graph, która pokazuje, jak zmieniało się w czasie obciążenie tego układu.
Krok 5
Jeśli aplikacja, którą analizujesz, łączy się z siecią, zajrzyj do zakładki TCP/IP, gdzie wyszczególnione są wszystkie połączenia procesu ustanowione za pomocą tego protokołu. Na liście wyróżnione są otwarte porty, co pozwala sprawdzić, czy proces przyjmuje połączenia z zewnątrz.
Krok 6
Pozwala to np. skonfigurować działanie zapory na routerze adekwatnie do potrzeb serwera FTP czy serwera gier lub zablokować niepożądane połączenie. W ramach eksperymentu z tą funkcją warto przeprowadzić obserwację zachowania dowolnego klienta sieci P2P. Process Explorer wykrywa i wyświetla każde nawiązane i zamknięte połączenie z peerem.
Krok 7
Process Explorer umożliwia przeanalizowanie także środowiska aplikacji, np. folderów, w których przechowuje pliki. Ułatwia to np. czyszczenie systemu z plików tymczasowych lub wyszukiwanie plików konfiguracyjnych do ręcznej modyfikacji. Wszystkie zmienne aplikacji znajdziesz w zakładce Environment.
Krok 8
Po przeanalizowaniu procesów możesz sprawdzić wykresy ilustrujące wydajność całego systemu. Po kliknięciu myszą w miniatury wykresów w głównym oknie programu pojawi się osobne okno z zakładkami, w których sprawdzisz nie tylko obciążenie CPU i pamięci, ale także szybkość odczytu i zapisu danych na dysku – zakładka I/O.
Krok 9
Warto się jeszcze przyjrzeć unikatowej funkcji Process Explorera: wykrywaniu powiązanych z procesem bibliotek DLL, co rzuca nieco światła na sposób budowy aplikacji dla Windows. Zaznacz rozbudowaną aplikację, np. przeglądarkę, i kliknij w menu View, Lower Pane View , DLLs.