Zawsze na bieżąco
Nadmiar powiadomień wyświetlanych przez system Android odwraca uwagę od aktualnych zadań i może być denerwujący. W artykule pokażemy, jak zapanować nad zalewem zbędnych komunikatów za pomocą aplikacji oraz ustawień systemu.
Głównym źródłem powiadomień są sieci społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter. Przy standardowych ustawieniach informują nie tylko o najważniejszych zdarzeniach, ale także o tym, że ktoś wpisał komentarz pod postem, na który użytkownik wcześniej zareagował. Najprostszym sposobem na zalew powiadomień jest zablokowanie ich na poziomie samej aplikacji (patrz kolejne strony).
Jeśli nie chcesz blokować większości powiadomień, w szczególności tych z sieci społecznościowych, możesz uporządkować je za pomocą aplikacji Echo Notification Lockscreen, która filtruje mniej ważne powiadomienia, a eksponuje te najważniejsze. Przydaje się to w szczególności na ekranie blokady, na którym Android (od wersji 5.0) także wyświetla komunikaty. Tylko dla cztery najnowsze powiadomienia otrzymują wyświetlany w interfejsie skrót treści. Reszta jest sygnalizowana ikonkami, które zgrupowano na ostatniej karcie, a przez to ważna informacja może umknąć.
Echo Notification Lockscreen to alternatywny ekran blokady, który pozwala na zarządzanie sposobem wyświetlania powiadomień oraz na grupowanie ich w zakładkach tematycznych. Powiadomienia można także „usypiać”, aby pojawiły się ponownie po upływie określonego czasu. Aplikacja przejmuje wszystkie funkcje systemowego ekranu blokady, który trzeba wyłączyć w ustawieniach Androida. Jedyną niedogodnością jest brak obsługi czytnika linii papilarnych – spotykanego w najnowszych telefonach z wyższej półki. Autoryzacja jest możliwa za pomocą wzoru, ewentualnie można pozostawić aktywny domyślny ekran blokady Androida, ale wówczas telefon będzie trzeba odblokowywać dwukrotnie – raz na ekranie domyślnym, a wcześniej na ekranie programu Echo.
Konfiguracja powiadomień w Echo Notification Lockscreen
Po instalacji programu pobranego ze sklepu Google i przewinięciu samouczka musisz dostosować uprawnienia aplikacji Echo tak, by mogła zacząć pełnić funkcję ekranu blokady w systemie Android.
Krok 1
Kliknij przycisk Uzyskaj uprawnienia w ustawieniach, a następnie w panelu Dostęp do powiadomień aktywuj opcję Echo Lockscreen i potwierdź, klikając OK. Na końcu naciśnij Uruchom Echo. Po pierwszym odblokowaniu ekranu pojawi się panel ustawień aplikacji, w którym możesz dopasować zachowanie programu do własnych potrzeb.
Krok 2
Aby pogrupować powiadomienia, kliknij Kategorie powiadomień. Aplikacja nie pozwala na tworzenie własnych grup, więc musisz skorzystać z predefiniowanych, takich jak Priorytetowy, Społecznościowy, Praca, Media. Osobną grupą są Ukryte, gdzie możesz dodać aplikacje, które nie powinny wyświetlać powiadomień na ekranie blokady.
Krok 3
Aplikacja dokonuje wstępnej kategoryzacji powiadomień, ale zazwyczaj nie jest ona doskonała, jeśli chodzi o przydział aplikacji do właściwych grup. Jeśli chcesz przesunąć aplikację do innej kategorii, przytrzymaj ikonę palcem, a następnie zaznacz nową kategorię. Jeśli wybrane powiadomienia są dla ciebie ważne, przypisz aplikację do grupy Priorytetowy.
Krok 4
Nadejście powiadomienia priorytetowego powoduje włączenie ekranu, tak by można było je od razu odczytać. Jeśli nie chcesz korzystać z tej funkcji, np. ze względu na oszczędzanie baterii, odznacz opcję Wake display for new alerts.
Krok 5
Wróć do głównego ekranu ustawień i naciśnij Ekran blokady w celu dostosowania zabezpieczeń telefonu. Za pomocą opcji n możesz skonfigurować zabezpieczenie symbolem rysowanym na ekranie. Jeśli potrzebujesz skuteczniejszych zabezpieczeń, naciśnij Bezpieczeństwo. Przeniesiesz się do ustawień ekranu blokady Androida, gdzie możesz aktywować hasło lub PIN (ew. odcisk palca), ale będzie wiązało się to z koniecznością podwójnego odblokowywania telefonu.
Krok 6
Teraz w ustawieniach aplikacji Echo Lockscreen przejdź do sekcji Więcej i przewiń do opcji Wyświetlanie, gdzie możesz ustawić czas, po jakim ekran zostanie wygaszony. Warto też zwrócić uwagę na panel Notification stats w poprzednim menu, skąd dowiesz się, ile powiadomień przychodzi i w jakich porach dnia je otrzymujesz.
Krok 7
Po zakończeniu konfiguracji zablokuj i odblokuj telefon, aby sprawdzić działanie aplikacji. Jeśli chcesz przydzielić nowe powiadomienie do jednej z kategorii, przytrzymaj je palcem, a następnie z menu wybierz Kategoryzuj, po czym wskaż jedną ze zdefiniowanych kategorii.
Krok 8
Jeśli naciśniesz Ustaw powiadomienie na później, pojawi się menu z terminami ponownego wyświetlenia. Dostępne są też opcje Jestem w pracy lub Jestem w domu, pozwalające na powiązanie ponownego wyświetlenia powiadomienia z lokalizacją. Program wykrywa ją na podstawie sieci Wi-Fi. W panelu, który się pojawi, wskaż nazwę sieci w wybranej lokalizacji. Jeśli aplikacja wykryje wskazaną sieć, pokaże odłożone powiadomienia.
Powiadomienia w ustawieniach systemu i aplikacjach
Android ma rozbudowany zestaw narzędzi do kontrolowania powiadomień wysyłanych przez aplikacje. Pozwala nie tylko zablokować powiadomienia z danej aplikacji, ale także określić, jakiego rodzaju powiadomienia mogą być wyświetlane. Własne ustawienia mają także niektóre aplikacje, można w nich wyłączyć powiadomienia diodą LED i wibracje.
Krok 1
W panelu ustawień Androida naciśnij opcję Powiadomienia. Obok każdej wyświetlonej aplikacji znajduje się przełącznik pozwalający na całkowite zablokowanie powiadomień.
Krok 2
Jeśli chcesz dopasować rodzaj powiadomień do własnych preferencji, w panelu Powiadomienia naciśnij ZAAWANSOWANE. Następnie kliknij wybraną aplikację, aby wyświetlić opcje. Jeśli odznaczysz Podglądy w wyskak. oknach, powiadomienia nie będą pojawiały się w trybie HUD, czyli ponad oknem aktywnej aplikacji.
Krok 3
Możesz też skorzystać z polecenia Ukryj na ekranie blokady, żeby zmniejszyć zaśmiecenie ekranu startowego. Niektóre apki pozwalając wyświetlić Więcej ustawień, gdzie wybierzesz dźwięk lub wyłączysz wibracje towarzyszące komunikatom.
Krok 1
Aplikacje generujące wiele powiadomień, jak Facebook i Gmail, mają własne ustawienia, które pozwalają kontrolować m.in. użycie sygnalizacyjnej diody LED. W ustawieniach aplikacji Facebooka jest sekcja Powiadomienia, gdzie możesz wyłączyć wibracje, sygnalizacje diodą, a także precyzyjnie określić, o jakich aktywnościach chcesz być informowany poprzez powiadomienia.
Krok 2
W ustawieniach aplikacji Gmail kliknij nazwę konta (adres email), a następnie: Odebrane - dźwięk i wibracje. Możesz wyłączyć Wibracje, a także zrezygnować z powiadomień o każdej nowej wiadomości. Wiele innych aplikacji ma podobne narzędzia do ograniczania liczby powiadomień.
Inne aplikacje do obsługi powiadomień
W sklepie Google znajdziesz wiele aplikacji działających podobnie do Echo Notification Lockscreen. Wybraliśmy takie, których autorzy do kwestii regulowania powiadomień podchodzą w nieszablonowy sposób.
Metro Notifications
Aplikacja wyświetla powiadomienia w postaci kolorowych kart (w stylu Windows 10). Gdy smartfon jest aktywny, powiadomienia pojawiają się w górnej części ekranu, w trybie HUD. Jeśli nie, można przeczytać je na ekranie blokady. Aplikacja pozwala na wyłączenie powiadomień w określonym czasie, np. w nocy lub w czasie pracy. Dostępne są także narzędzia do ograniczania dźwięków oraz wibracji. W wersji płatnej (kosztuje 15 zł) można dostosować zachowanie, wygląd, wielkość i kolor powiadomień indywidualnie dla każdej aplikacji.
Zastosowanie: konfiguracja powiadomień
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2470
Heads-up Notifications
Powiadomienia w formie pływających ramek nad oknem aktywnej aplikacji pojawiły się po raz pierwszy w Androidzie 5.0. Jeśli masz starszy system, a chcesz korzystać z tej formy powiadomień, możesz zainstalować aplikację Heads-up Notifications. Dodatkowo program wyświetla powiadomienia na ekranie blokady, co symuluje podobne zachowanie Androida 5.0 lub nowszego. Aplikacja pozwala na dostosowanie wielkości i zachowania powiadomień.
Zastosowanie: wyświetlanie powiadomień
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2471
Light Flow
Apka umożliwia przypisanie do każdej aplikacji indywidualnej barwy oraz częstotliwości migania diody (jeśli pozwala na to firmware smartfona). Kolor można wybrać z listy albo wprowadzić za pomocą kodu heksadecymalnego, co pozwala korzystać z pełnej palety barw. Za pomocą wartości numerycznych określa się także częstotliwość migania diody, co zapewnia bardzo precyzyjną kontrolę jej zachowania. Dodatkowo dla każdego powiadomienia można wybrać indywidualny dźwięk oraz sposób wibracji, da się także zablokować powiadomienia w określonym przedziale czasu, np. w nocy. W pełnej wersji (w cenie ok. 9 zł) program ma predefiniowane ustawienia dla większości popularnych aplikacji.
Zastosowanie: zarządzanie pracą diody
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2468
Floatify – Quick Replies
Najciekawszą funkcją Floatify jest możliwość wywołania menu udostępniania bezpośrednio w powiadomieniu. Aby przekazać dalej otrzymaną wiadomość, wystarczy przesunąć powiadomienie w lewo, a pojawi się przycisk udostępniania. Dostępne są też inne akcje: blokowanie podobnych, wyświetlenie szczegółów, archiwizacja lub edycja. Przeciągnięcie okienka w dół pozwala na wywołanie pola do wpisania odpowiedzi, np. na wiadomość w komunikatorze. W przypadku, gdy powiadomień będzie więcej, zostaną one połączone w stosiki. Powiadomienia można konfigurować indywidualnie dla każdej aplikacji, określając, jakie informacje mają być wyświetlane (np. tekst SMS-a).
Zastosowanie: obsługa powiadomień
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2469