Zdalna kontrola
Sterowanie komputerem na odległość to bardzo użyteczna funkcja. Docenisz ją, gdy zapomnisz np. ważnego pliku z komputera, do którego w danej chwili nie masz fizycznego dostępu.
Uzyskanie zdalnego dostępu do zasobów komputera jest możliwe na wiele sposobów. Do większości jest potrzebna wiedza na temat konfiguracji sieci, adresów IP łączonych maszyn, odpowiedniej konfiguracji portów sieciowych, parametrów serwerów proxy itp.
W artykule proponujemy rozwiązanie, które bazuje na udostępnianym nieodpłatnie oprogramowaniu TeamViewer, a ponadto nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnej wiedzy technicznej. Nie musisz być wyszkolonym administratorem, aby połączyć się z dowolnym komputerem podpiętym do internetu.
Na dołączonym do wydania krążku znajdziesz pełną wersję programu TeamViewer 6. Licencja bezpłatna ogranicza używanie tego oprogramowania wyłącznie do użytku niekomercyjnego, ale program nie ma żadnych ograniczeń czasowych ani funkcjonalnych – wszystkie opcje dostępne w wersji komercyjnej są oferowane także bezpłatnie.
Możliwość zdalnego kontrolowania komputera jest przydatna nie tylko wtedy, kiedy potrzebujesz danych przechowywanych na odległej maszynie. TeamViewer zapewnia zdalne sterowanie komputerem z jednoczesnym przekazywaniem głosu i obrazu wideo, rejestrowanego przez kamerę podłączoną do komputera. Oprócz tego masz możliwość prowadzenia rozmowy tekstowej w oknie wewnętrznego czatu wbudowanego w program. Dzięki temu możesz na odległość pomóc znajomemu, który ma problem z komputerem, lub poprosić o pomoc kolegę eksperta.
Ustawianie TeamViewera do zdalnej kontroli
W warsztacie zakładamy, że w momencie wprowadzania sugerowanych przez nas ustawień masz dostęp do co najmniej dwóch komputerów, między którymi będziesz chciał nawiązywać zdalne połączenia (np. laptop i komputer stacjonarny).
Krok 1
Bezpośrednio po uruchomieniu programu instalacyjnego masz w oknie kreatora instalacji możliwość wyboru, czy chcesz program zainstalować na danym komputerze czy tylko uruchomić. Ponieważ zakładamy, że najpierw konfigurujesz komputer, z którego będziesz zarządzał innymi maszynami, wybierz opcję Install. Zaznacz też pole wyboru Show advanced settings, dzięki czemu uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji instalacji. Kliknij Next. Na komputerze, z którego chcesz zarządzać zdalnie innymi komputerami, najwygodniej zainstalować TeamViewera. Natomiast na komputerach zdalnych wystarczy, że program zostanie uruchomiony. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować TeamViewera także na maszynach, którymi chcesz zdalnie zarządzać – wymaga to uprawnień administratorskich.
Krok 2
W następnym kroku zaznacz opcję personal/non-commercial use, po czym kliknij przycisk Next. Teraz zaznacz oba widoczne pola wyboru i kliknij Next.
Krok 3
W kolejnym oknie musisz określić, czy z komputera, na którym obecnie instalujesz TeamViewera, będziesz tylko zarządzał zdalnymi maszynami, czy też do tego komputera będziesz również chciał uzyskać zdalny dostęp. Nawet zaznaczenie opcji No (default) nie wyklucza możliwości zdalnego sterowania komputerem, na którym instalujesz obecnie TeamViewera. Wybierz właśnie tę opcję.
Krok 4
Jeżeli zamierzasz udostępniać swój komputer innym, w kolejnym oknie zaznacz Confirm all, co oznacza, że przed nawiązaniem połączenia z innym komputerem będziesz musiał wyrazić zgodę na dany typ połączenia. Jednak przy założeniu, że tylko ty zamierzasz korzystać ze zdalnych połączeń z komputerem, wybierz Full access.
Krok 5
Dotarłeś do etapu Install VPN adapter. Jeżeli chcesz zbudować między łączonymi komputerami sieć VPN (wirtualną sieć prywatną), której funkcje będą odpowiadały sieci lokalnej, zaznacz pole wyboru Use TeamViewer VPN. Wiedz jednak, że wymusza to konieczność pełnej instalacji TeamViewera (z zaznaczeniem omawianego pola wyboru) na każdej z łączonych maszyn. Ponieważ założyliśmy, że interesuje nas zdalna kontrola komputerów, także bez konieczności instalowania TeamViewera na zdalnych maszynach, nie zaznaczaj tego pola i kliknij Next.
Krok 6
Dalsze etapy instalacji przebiegają już standardowo i nie wymagają komentarza. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji.
Krok 1
Usiądź teraz przy komputerze, z którym będziesz chciał nawiązywać połączenia za pomocą TeamViewera. Włóż naszą płytę do napędu i rozpocznij instalację TeamViewera. Gdy pojawi się okno TeamViewer 6 Setup, wybierz opcję Run i kliknij Next.
Krok 2
Po zaakceptowaniu treści licencji na program zobaczysz okno główne aplikacji. Możesz już nawiązywać połączenia ze zdalnym komputerem.
Pierwsze zdalne sterowanie za pomocą TeamViewera
Zakładamy, że program TeamViewer jest obecnie uruchomiony na obu komputerach, między którymi będzie realizowane połączenie.
Krok 1
Usiądź przy komputerze, na którym uruchomiłeś (a nie zainstalowałeś) TeamViewera. W oknie głównym programu widoczna jest aktywna karta Zdalne sterowanie. Na niej zauważysz dwie sekcje. Po lewej znajduje się sekcja Czekaj na sesję zawierająca dane, które należy wprowadzić na komputerze nawiązującym połączenie z daną maszyną. Zanotuj wartości widoczne w polach Twój identyfikator i Hasło. Zwróć też uwagę, czy w dolnej części okna programu widoczna jest zielona kropka oraz komunikat: Gotowy do połączenia.
Krok 2
Usiądź przy komputerze, z którego chcesz kontrolować drugą maszynę. Widoczne jest tutaj niemal identyczne okno, jak poprzednio. W sekcji Utwórz sesję w polu tekstowym Identyfikator partnera wpisz identyfikator odczytany z komputera, z którym chcesz się połączyć, następnie upewnij się, że zaznaczona jest opcja Zdalne sterowanie. Kliknij przycisk Połącz z partnerem.
Krok 3
Pojawi się okno dialogowe z prostym formularzem logowania. Wpisz w nim czterocyfrowe hasło dostępu odczytane z komputera, z którym nawiązujesz połączenie. Kliknij Zaloguj się.
Krok 4
Wyświetli się okno, w którym zobaczysz pulpit zdalnego komputera. Jeżeli komputer, z którym nawiązujesz połączenie, ma ustawioną wyższą rozdzielczość niż komputer, z którego się łączysz, obraz będzie pomniejszony. Od tej pory masz pełną kontrolę nad zdalnym komputerem. Ruchy myszą oraz wciśnięcia klawiszy są odwzorowywane na zdalnej maszynie, tak jakbyś przy niej siedział. Gdy zechcesz zakończyć połączenie, po prostu zamknij okno z widocznym zdalnym pulpitem. Zobaczysz jeszcze okno dialogowe Sesja sponsorowana informujące o tym, że program jest bezpłatny wyłącznie do niekomercyjnego użytku.
Zdalne sterowanie – dodatkowe możliwości
Program TeamViewer udostępnia w trakcie połączenia dodatkowe narzędzia, stwarzające nowe możliwości. Podczas połączenia w trybie zdalnego sterowania jest widoczna, w górnej części okna prezentującego zawartość pulpitu zdalnego komputera, belka narzędziowa zawierająca 5 elementów. Krótko je opiszemy.
Krok 1
Widoczny pierwszy od lewej strony przycisk na belce narzędziowej TeamViewera kończy sesję zdalnego połączenia – odpowiada zamknięciu okna zdalnego pulpitu.
Krok 2
Rozwijane menu Działania zawiera następujące pozycje:
Przełącz kierunek połączenia z partnerem – przydatne, gdy chcesz, by dotychczas sterowany zdalnie komputer przejął kontrolę nad twoim komputerem.
Ctrl+Alt+Del – powoduje przesłanie do zdalnego komputera polecenia odpowiadającego wciśnięciu na odległym komputerze klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Del].
Zablokuj komputer – aktywuje blokadę zdalnego komputera hasłem przypisanym do danego konta użytkownika Windows.
Zdalne uruchomienie ponowne – umożliwia zdalne wyłączenie połączonego komputera, jego ponowne uruchomienie lub uruchomienie ponowne w tzw. trybie bezpiecznym, co jest przydatne podczas np. zdalnej diagnostyki uszkodzonego systemu. Ta opcja będzie działała tylko wtedy, gdy na komputerze, na którym chcemy zainicjować restart, TeamViewer jest zainstalowany, a nie tylko uruchomiony.
Prześlij kombinację przycisków – uaktywnia tryb pracy umożliwiający wywołanie skrótów klawiszowych na zdalnym komputerze.
Zablokuj wejście zdalne – odcina możliwość sterowania zdalnym komputerem osobie, która przy nim siedzi.
Pokaż czarny ekran – wyłącza zdalnie monitor kontrolowanego komputera, dotyczy to także ekranów zdalnie sterowanych laptopów. Opcja ta zadziała tylko wtedy, gdy wcześniej aktywowano funkcję Zablokuj wejście zdalne. Dodatkowo zdalne wyłączenie obrazu będzie możliwe tylko po wyrażeniu zgody na instalację sterowników wirtualnego monitora TeamViewera.
Krok 3
Rozwijane menu Widok zawiera opcje związane z wyglądem zdalnego pulpitu. Oto one. Pierwsze cztery pozycje tego menu dotyczą ustawiania jakości, skalowania obrazu, przełączania monitorów (jeżeli do zdalnego komputera podłączony jest więcej niż jeden monitor) oraz regulację rozdzielczości zdalnego ekranu. Następne dwa polecenia: Wybierz pojedyncze okno oraz domyślnie aktywne Pokaż cały pulpit, działają na zasadzie przełącznika. Możesz wybrać, czy ma być widoczny cały pulpit zdalnego komputera czy tylko okno wybranej aplikacji. Ostatnie trzy opcje pozwalają kolejno na: zdalne odświeżenie ekranu odległego komputera – Odśwież, usunięcie tapety (tylko na czas połączenia, dzięki czemu przesył obrazu będzie szybszy – pozycja Usuń tapetę) oraz włączenie bądź wyłączenie zdalnego kursora – Pokaż zdalny kursor.
Krok 4
Kolejne menu – Audi/Wideo – pozwala nawiązać lepszy kontakt z osobą siedzącą przy zdalnym komputerze.
Połączenie głosowe IP – po aktywacji tego polecenia można rozmawiać z osobą siedzącą przy zdalnym komputerze, oczywiście pod warunkiem, że komputery są wyposażone w mikrofony i głośniki.
Moje wideo – aktywuje kamerę (jeżeli jest) podłączoną do zdalnego komputera.
Czat – gdy nie ma mikrofonu ani wideo, pozostaje komunikacja tekstowa.
Połączenie konferencyjne – funkcja ma znaczenie w sytuacji, gdy jest ze sobą połączonych wiele komputerów jednocześnie.
Krok 5
Przycisk Transfer pliku uaktywnia odrębne okno specjalnego menedżera plików ułatwiającego wymianę plików między lokalnym a zdalnym komputerem.
Krok 6
Ostatni element belki narzędziowej okna zdalnego połączenia to menu Dodatki. Ponieważ założyliśmy, że nie tworzysz wirtualnej sieci prywatnej, jedyną interesującą funkcją jest możliwość nagrywania sesji połączenia zdalnego za pomocą pozycji Rejestruj sesję.
Zdalne prezentacje i współpraca
W artykule prezentujemy, w jaki sposób za pomocą programu TeamViewer połączyć się z odległym komputerem i przejąć nad nim kontrolę. Warto jednak wiedzieć, że za pomocą TeamViewera możesz połączyć się nie tylko z jednym, ale z wieloma komputerami. Taki tryb działania doskonale nadaje się np. do przedstawiania prezentacji online wielu osobom lub wspólnej pracy nad jakimś projektem. Jedna osoba może udostępnić innym np. fragment pulpitu czy okno danego programu.