SoftwareZdjęcia doskonałe

    Zdjęcia doskonałe

    Fotografie wykonane aparatem cyfrowym można ręcznie udoskonalić. Także, gdy zawiedzie automatyka aparatu, możesz się ratować za pomocą ręcznej edycji w programie do opracowywania zdjęć. W artykule pokazujemy, jak wykorzystać w tym celu program Adobe Photoshop Elements.

    Zdjęcia doskonałe

    Wersje językowe

    Najnowsza wersja programu Adobe Photoshop Elements, oznaczona numerem 7, jest dostępna w Polsce z polskojęzycznym interfejsem. Jednak nasz warsztat oparliśmy na anglojęzycznej wersji. Zanim kupisz Adobe Photoshop Elements 7 PL (cena tego produktu to, stan na połowę listopada 2008 roku, równowartość około 140 dolarów), możesz pobrać wersję próbną tego programu ze strony: http://www.adobe.com/go/tryphotoshop_elements_win_uk Aby można było pobrać próbną wersję programu, wymagane jest utworzenie darmowego konta w serwisie internetowym firmy Adobe. Ograniczona czasowo wersja próbna jest jednak dostępna tylko w języku angielskim. Dlatego w naszym przewodniku korzystaliśmy z anglojęzycznej wersji programu. Gdy zdecydujesz się na zakup polskiej wersji aplikacji Adobe Photoshop Elements 7, nie będziesz miał problemów z odnalezieniem opisywanych tu opcji. Rozmieszczenie okien dialogowych, przycisków i ikon jest identyczne bez względu na to, w jakiej wersji językowej program jest przygotowany.

    Zarówno interfejs, jak i funkcje programu zostały zoptymalizowane pod kątem domowego użytkownika. Nie znajdziesz w nim co prawda tylu możliwości, ile ma znacznie droższy od niego Adobe Photoshop, ale też te, które są, w zupełności wystarczą do domowego edytowania zdjęć. Musimy jednak uprzedzić – nie każdą fotografię uda się poprawić, i to bez względu na program, z którego będziesz korzystał. Dotyczy to zwłaszcza tych ujęć, w których zawiodła automatyka ostrości (bądź sam, fotografując, źle dobrałeś ostrość). Przykłady wad, których nie zdołasz usunąć za pomocą żadnego oprogramowania do edytowania zdjęć, wymieniamy w ramce „Tych wad nie usuniesz”.

    Nie będziemy opisywać szczegółów instalacji programu. Adobe Photoshop Elements 7 jest aplikacją komercyjną. W zestawie razem z nośnikiem instalacyjnym otrzymujesz dokumentację, która wyjaśni ewentualne wątpliwości pojawiające się podczas instalacji. Zapewniamy jednak, że proces instalacji przebiega standardowo i nie odbiega od tego, jaki znasz z instalacji innych aplikacji do systemu Windows. Dlatego nasz przewodnik rozpoczynamy od działań przeprowadzanych bezpośrednio w uruchomionym już programie Adobe Photoshop Elements do opracowywania zdjęć.

    Tworzenie biblioteki fotografii

    Po pierwszym uruchomieniu programu Adobe Photoshop Elements i wypełnieniu (lub pominięciu) formularza rejestracyjnego utwórz własną bibliotekę zdjęć. Dzięki temu ich późniejsza edycja będzie prostsza. Zakładamy, że zdjęcia masz już przegrane z aparatu cyfrowego i znajdują się w jakimś określonym folderze na dysku twardym.

    Krok 1

    Uruchom program Adobe Photoshop Elements, wybierając z menu Start jego skrót Adobe Photoshop Elements 7.0.

    Krok 2

    Po chwili zobaczysz okno startowe programu. Wybierasz w nim moduł, którego w danej chwili chcesz używać. W oknie tym poszczególne moduły wywołujesz za pomocą widocznych w górnej części przycisków. W celu utworzenia biblioteki zdjęć kliknij Organize.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie głównym organizera pojawi się okienko Adobe Photoshop Elements. Wyświetli się w nim informacja, że program może ułatwić porządkowanie twoich fotografii, i pytanie, czy chcesz skorzystać z tej funkcji, wskazując miejsce, gdzie przechowujesz zdjęcia. Kliknij Yes.

    Obraz

    Krok 4

    Zobaczysz okno Get Photos from Files and Folders. Wskaż folder, w którym przechowujesz zdjęcia (w naszym przykładzie folder ten nosi nazwę Fotografie). Upewnij się, że jest zaznaczone pole wyboru Get Photos From Subfolders. Następnie kliknij przycisk Get Photos.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy proces importu zdjęć się zakończy, w oknie głównym modułu bibliotecznego zobaczysz miniatury twoich fotografii. Za pomocą panelu Albums możesz umieszczać wybrane zdjęcia w albumach tematycznych. Z kolei panel Keyword Tags zawiera zestaw – dowolnie modyfikowalnych – znaczników (tagów), którymi możesz oznaczać zdjęcia, dzięki czemu łatwiej będzie nimi zarządzać. Nasz artykuł nie dotyczy jednak zarządzania zdjęciami, lecz edycji wybranych fotografii. Nie będziemy więc omawiać funkcji bibliotecznych programu Adobe Photoshop Elements. Podpowiemy jedynie, że za pomocą biblioteki dużo łatwiej wybrać zdjęcie do edycji. Wystarczy, że klikniesz miniaturę wybranej fotografii prawym przyciskiem myszki, a następnie z menu kontekstowego wybierzesz pozycję Full Edit... lub zalecaną przez nas pozycję Quick Fix.... W dalszej części artykułu będziemy omawiali opcje dostępne właśnie w oknie szybkiej edycji.

    Obraz
    Obraz

    Tych wad nie usuniesz

    Sprawdzaj zawsze wynik pstrykania na ekranie LCD wbudowanym w aparat. Gdy zobaczysz zdjęcie z jedną z wymienionych wad, najlepiej zrobisz, powtarzając ujęcie.

    • Zdjęcie nieostre Jeżeli najbardziej istotne elementy zdjęcia są nieostre, korzystanie z filtrów wyostrzających czy z innych funkcji, w które są wyposażane nawet najlepsze programy do obróbki fotografii, niewiele da.
    • Rozmazany obiekt Efekt zbyt długiego czasu naświetlania, tzw. poruszone zdjęcie. Wygląda fatalnie i… niewiele można z tym zrobić. Nie pomogą żadne filtry wyostrzające.
    • Zdjęcie bardzo prześwietlone Taka fotografia wygląda co prawda fatalnie, ale można nieco poprawić widoczność pewnych szczegółów. Nie oczekuj jednak cudów. Najlepszy rezultat uzyskasz, powtarzając ujęcie z odpowiednio zmienionymi parametrami naświetlania.
    • Zdjęcie mocno niedoświetlone Podobnie jak w wypadku poprzedniego zdjęcia można podejmować jakieś działania naprawcze, ale i tak najlepszy rezultat uzyskasz, powtarzając ujęcie z odpowiednio dobranymi parametrami ekspozycji.

    Pięć etapów korekcji zdjęcia za pomocą programu

    Pierwszy etap to ewentualne poprawienie niepożądanych efektów, jak np. czerwone oczy sfotografowanych osób, a także pełna automatyczna korekta. W drugim etapie zajmiemy się właściwym doborem światła na fotografii. Kolejny, trzeci, etap to poprawienie kolorystyki i charakterystyki tonalnej zdjęcia. Czwartym krokiem będzie wyostrzenie fotografii, a w ostatnim etapie wykonamy swoisty cyfrowy makijaż, polegający np. na wybieleniu zębów. Wybierz więc zdjęcie, które chcesz poddać obróbce, i postępuj według naszych wskazówek.

    Krok 1

    Po wyborze zdjęcia do edycji poczekaj na załadowanie się okna modułu edycyjnego. W centralnej części tego okna powinieneś zobaczyć wybrane zdjęcie w dwóch wersjach. Po lewej stronie będzie widoczny oryginał. Po prawej możesz obserwować wszystkie działania edycyjne, jakie będziesz przeprowadzał. Z prawej strony okna jest widoczny zestaw paneli. Kliknij strzałkę w prawo widoczną po lewej stronie nazwy panelu General Fixes.

    Obraz

    Krok 2

    Po rozwinięciu panelu General Fixes masz możliwość automatycznego poprawienia zdjęcia – kliknij przycisk Auto. Rezultat zobaczysz natychmiast. Natężenie „automatyki” możesz regulować za pomocą suwaka Amount. Jeżeli edytujesz zdjęcie portretowe i osoba na zdjęciu ma czerwone oczy, łatwo usuniesz tę wadę, klikając przycisk Auto widoczny obok napisu Red Eye Fix. Automatyczna korekcja w programie Adobe Photoshop Elements daje widoczne rezultaty, ale znacznie lepsze efekty osiągniesz, gdy samodzielnie poprawisz zdjęcie, postępując według naszych dalszych wskazówek. Zatem, jeżeli wystarcza ci automatyczna poprawa jakości zdjęcia, możesz poprzestać na opisanej funkcji Smart Fix. Jeżeli nie, anuluj ewentualne automatyczne poprawki, klikając Undo, i postępuj według dalszych zaleceń.

    Obraz

    Krok 1

    Rozwiń panel Lighting, klikając strzałkę widoczną po lewej stronie nazwy panelu.Zobaczysz dwie funkcje działające automatycznie, oraz trzy suwaki.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli chcesz poprzestać na automatycznych poprawkach naświetlenia zdjęcia, wystarczy kliknąć przyciski Auto widoczne obok Levels oraz Contrast.

    Obraz

    Krok 3

    Większy wpływ na światło zyskasz dzięki suwakom, którymi możesz: rozjaśnić zbyt ciemne obszary zdjęcia – służy do tego suwak Lighten Shadows, przyciemnić zbyt jasne obszary – suwak Darken Highlights, oraz poprawić kontrast w obszarach o średniej jasności – suwak Midtone Contrasts.

    Obraz

    Krok 4

    Efekty działań zobaczysz od razu na zdjęciu po prawej stronie. Jeżeli nie jesteś pewien ustawień, poprzestań na opcjach automatycznych. Warto jednak poeksperymentować z suwakami. Gdy znajdziesz odpowiadające ci ustawienie, zatwierdź je, klikając zielony symbol potwierdzenia (widoczny na pasku z nazwą panelu).

    Krok 1

    Rozwiń panel Color, klikając strzałkę widoczną po lewej stronie nazwy panelu.W tym panelu znajduje się tylko jedna funkcja pełnej automatyki. Jeżeli chcesz, by program automatycznie dobrał parametry kolorystyczne zdjęcia, kliknij przycisk Auto.

    Obraz

    Krok 2

    Jednak lepsze wyniki uzyskasz dzięki delikatnym zmianom położenia suwaków widocznych w tym panelu. Za pomocą suwaka Saturation zmienisz nasycenie barwne zdjęcia – przykładowo skrajne położenie suwaka w lewo zmieni kolorowe zdjęcie w czarno-białą fotografię. Kolejny suwak – Hue, służy do zmiany barw na zdjęciu. Jest przydatny, gdy aparat cyfrowy zastosował niewłaściwy balans bieli. Suwaki Temperature oraz Tint zmieniają natężenie konkretnej barwy. Suwak Temperature powoduje, że zdjęcie wygląda na chłodniejsze (przewaga koloru błękitnego) lub na cieplejsze (więcej czerwieni). Z kolei suwak Tint, w zależności od położenia, dodaje do fotografii barwy zielonej lub magenty.

    Obraz

    Krok 3

    Odpowiadające ci ustawienia zatwierdź, klikając zielony symbol potwierdzenia na pasku tytułowym panelu Color.

    Obraz

    Krok 1

    Praktycznie każde zdjęcie wymaga choćby delikatnego wyostrzenia. W programie Adobe Photoshop Elements dokonasz tego za pomocą panelu Sharpen. Rozwiń go tak jak poprzednio opisywane panele.

    Obraz

    Krok 2

    Panel Sharpen zawiera jedynie dwa elementy – automatyczną funkcję wyostrzania, uaktywnianą kliknięciem przycisku Auto, oraz suwak Amount umożli wiający ręczną regulację stopnia wyostrzenia zdjęcia. Najpierw wypróbuj automatykę.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli zdecydujesz się na dobór mocy wyostrzania za pomocą suwaka Amount, uważaj, aby nie przesadzić. Na ilustracji pokazujemy przykład zbyt wyostrzonej fotografii, kiedy wokół kontrastowych konturów obiektów pojawia się świetlista nienaturalna otoczka. Ponadto natężenie ostrości najlepiej ustawiać przy 100-procentowym powiększeniu zdjęcia. Aby takie uzyskać, kliknij ikonę lupki po lewej stronie okna programu, a następnie kliknij przycisk 1:1:. Gdy dopasujesz ostrość, kliknij symbol potwierdzenia.

    Obraz

    Krok 1

    Ostatni etap działań to skorzystanie z funkcji dostępnych na panelu Touch Up. Rozwiń ten panel.

    Obraz

    Krok 2

    Na panelu Touch Up nie ma suwaków. Zamiast tego są cztery ikony, symbolizujące kolejno (od lewej): narzędzie do usuwania efektu czerwonych oczu, wirtualną szczoteczkę do wybielania zębów, narzędzie do pocztówkowego zabarwiania nieba oraz funkcję do selektywnej zamiany fragmentów zdjęć w obraz czarno-biały.

    Obraz

    Krok 3

    Pierwsze dwie ikony mają zastosowanie w przypadku opracowywania zdjęć portretowych. W przypadku zdjęcia pejzażowego zastosujemy narzędzie do pocztówkowego zabarwiania nieba. Wybierz fotografię, a następnie kliknij widoczne na niej niebo. Jeżeli za pierwszym razem nie zostało zaznaczone całe niebo, klikaj niezaznaczone obszary, aż całe niebo będzie zaznaczone.

    Wybrane dla Ciebie