InternetZestaw na kłopoty z Wi-Fi

    Zestaw na kłopoty z Wi‑Fi

    Łączność bezprzewodowa potrafi być kapryśna, a jej skonfigurowanie może się okazać wyzwaniem ponad siły. Na wszystko jest rada proponujemy narzędzia, które sprawdzą parametry sieci, siłę sygnału i ustalą optymalne położenie rutera.

    Zestaw na kłopoty z Wi-Fi

    Dobranie odpowiednich narzędzi znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Podobnie jest z konfiguracją sieci Wi-Fi – zamiast biegać z kartką i notować parametry ruterów, zapisywać hasła i zastanawiać się, czy urządzenie stoi w dobrym miejscu, można użyć specjalnej aplikacji. Inne narzędzie odzyska zapomniane, ale zapisane przez Windows na dysku hasła, a kolejne poinformuje o rozgłaszanych identyfikatorach czy pojawieniu się w sieci intruza. Dostępny jest również program, który szybko wygeneruje mapę siły sygnału, dzięki czemu optymalnie ulokujemy punkty dostępowe. W tym artykule przedstawiamy darmowe aplikacje, które pozwolą poradzić sobie z typowymi kłopotami z siecią Wi-Fi nawet początkującemu użytkownikowi komputera PC.

    Uwaga, tu może być intruz!

    Połączenia Wi-Fi są narażone na różnego rodzaju ataki i próby nieuprawnionego dostępu. Niewłaściwie skonfigurowana sieć bezprzewodowa może stanowić wrota do internetu dla obcych i jednocześnie zagrożenie dla danych przechowywanych w pozostałych komputerach. Aby mieć pewność, że nikt nieupoważniony nie podłączył się bez pozwolenia do twojego LAN-u, zainstaluj narzędzie, które będzie na bieżąco weryfikowało zalogowane urządzenia i wyszukiwało te nieznane. Dobrym programem realizującym to zadanie jest Who Is On My Wifi.

    Krok 1

    Po zainstalowaniu uruchom program korzystając z ikony na pulpicie Who Is On My Wifi. Przejdź do strony skanowania korzystając z przycisku Scan page. Za pomocą przycisku Scan Now włącz wyszukiwanie urządzeń korzystających z sieci. Odczekaj, aż program sprawdzi całą stosowaną przez ciebie klasę adresów. Zostanie ona określona automatycznie.

    Krok 2

    Po dłuższej chwili w oknie aplikacji wyświetlona zostanie lista urządzeń korzystających z LAN-u. Aktywne w danym momencie są wyróżnione kolorem żółtym. Na pomarańczowo zaznaczone są te, które były połączone, ale połączenie zostało przerwane. Te pierwsze oznaczone są dodatkowo w kolumnie Connected opisem YES, drugie – NO.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetlone są także nazwa urządzenia (Last Computer Name), adres IP (Last IP Address) oraz adres fizyczny. Więcej szczegółów możesz podejrzeć rozwijając wpisy na liście Network Devices po lewej stronie.

    Obraz

    Krok 4

    Trzeba teraz sprawdzić wszystkie wykryte adresy i jeżeli dane urządzenie może korzystać z LAN-u, zmienić w kolumnie Known/Unknown opis z UNKNOWN (nieznany) na KNOWN (zaufany). Gdy pojawi się intruz, zostanie od razu wykryty, a u dołu okna pojawi się komunikat: Unknown Computer Found. Aby zablokować mu dostęp do twojej sieci, zaznacz pole w kolumnie Block, i potwierdź operację przyciskiem Tak.

    Obraz

    Krok 5

    Zasoby sieci monitorowane są w określonych odstępach czasu. Częstotliwość skanowania określa się w opcjach. Kliknij w tym celu przycisk z symbolem kół zębatych, przejdź na kartę Scan Options i dobierz odpowiednie położenie suwaka u dołu okna. Zapisz zmiany przyciskiem Save. Od tej pory twoja sieć domowa jest pod kontrolą.

    Obraz
    Obraz

    Czy są tu jakieś sieci Wi-Fi?

    Skaner sieci bezprzewodowych to narzędzie pozwalające zweryfikować poziom zabezpieczeń skonfigurowanych ruterów bezprzewodowych. Może się przydać na przykład do sprawdzenia, czy w okolicy nie ma punktów dostępowych Wi-Fi lub do określenia mocy sygnału i najlepszego położenia nadajnika względem komputerów. Wśród wielu programów oferujących takie funkcje wyróżnia się Xirrus Wi-Fi Inspector.

    Krok 1

    Aby wykorzystać wszystkie funkcje, uruchom aplikację z uprawnieniami administratora. Kliknij w tym celu prawym przyciskiem myszy ikonę Xirrus Wi-Fi Inspector na pulpicie i z menu wybierz Uruchom jako administrator. W sekcji Layout kliknij polecenie Networks. Włączysz w ten sposób widok listy znalezionych punktów dostępowych. W kolumnie SSID wyświetlany jest rozgłaszany identyfikator. Jest on niezbędny do połączenia z danym punktem. Program podaje także tryb pracy oraz informacje związane z bezpieczeństwem.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli konfigurujesz kilka punktów dostępowych albo w pobliżu pracuje jakiś obcy ruter, koniecznie sprawdź numery kanałów w kolumnie Channel. Ustaw swój ruter tak, by funkcjonował na kanale jak najbardziej oddalonym od kanałów wykorzystywanych przez inne urządzenia.

    Krok 3

    Moc sygnału urządzeń można także obserwować na wykresie. Wystarczy użyć polecenia Radar. Im bliżej środka jest nazwa urządzenia, tym mocniejszy jest jego sygnał. Duży wykres radarowy Wi-Fi Inspektora pozwoli wyświetlić do dziesięciu sieci pracujących w pobliżu.

    Obraz

    Krok 4

    Aplikacja prezentuje także zmiany siły sygnału w czasie. Służy do tego polecenie History and Networks.

    Obraz

    Krok 5

    Program oferuje także kilka testów jakości i wydajności łącza. Dostępne są one w sekcji Test. Kliknij na przykład Connection Test, a po chwili zobaczysz podsumowanie komunikacji z serwerem DNS, bramą i sprawdzisz utracone pakiety. Pozostałe dwa testy korzystają z zewnętrznych stron internetowych serwisu speedtest.net.

    Obraz

    Stwórz mapę zasięgu Wi-Fi

    Umieszczenie jednego rutera w niewielkim mieszkaniu w bloku nie powoduje zazwyczaj problemów. Odległość między ruterem a np. laptopem jest zwykle na tyle mała, że w każdym miejscu sygnał jest wystarczająco dobrej jakości. Problemy zaczynają się pojawiać, gdy konfiguruje się sieć Wi-Fi w domu jednorodzinnym. Większa powierzchnia i tłumienie powodowane przez stropy kondygnacji powodują kłopoty z transmisją. Rodzi się wtedy pytanie, jak optymalnie ustawić ruter, aby maksymalnie wykorzystać jego moc. Odpowiedzi dostarczy program Ekahau HeatMapper, który służy do generowania map pokrycia sygnałem radiowym. Aplikacja pozwala nawet załadować plan pomieszczeń.

    Krok 1

    Uruchom Ekahau HeatMapper. Jeżeli chcesz pracować z planem mieszkania, załaduj go klikając I have a map image (możesz go stworzyć samemu, np. w programie Paint). Ekahau HeatMapper akceptuje wszystkie najpopularniejsze formaty graficzne tj. JPG, PNG czy BMP. Jeśli nie masz planu mieszkania i nie chcesz go tworzyć, użyj łącza I don't have a map image.

    Obraz

    Krok 2

    Upewnij się, że na liście po lewej widoczne są wszystkie twoje działające rutery. Weź laptopa do ręki i przemyśl trasę, którą będziesz się przemieszczał. Jeżeli korzystasz z mapy, kliknij myszką w miejscu, w którym się znajdujesz.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy brakuje planu, zastanów się, w którym miejscu siatki widocznej w centralnej części okna programu jesteś, i również kliknij. Rozpocznij spacer po mieszkaniu często klikając myszą na planie lub siatce w miejscu, w którym akurat się znajdujesz. Na koniec kliknij prawym przyciskiem myszy. Mapa sygnału jest gotowa. Kolor zielony oznacza dobrą jakość sygnału, natomiast kolor czerwony sygnalizuje jego pogorszenie.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie