SoftwareZnajdź i zniszcz intruza

    Znajdź i zniszcz intruza

    Jeśli podejrzewasz, że na twoim komputerze zagnieździł się wirus lub spyware, koniecznie zainstaluj i uruchom program Spybot Search & Destroy z naszej płyty. Odszuka on zainfekowane pliki i zneutralizuje zagrożenie.

    Znajdź i zniszcz intruza

    Search & Destroy (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) jest popularnym programem do usuwania złośliwego oprogramowania. Niedawno ukazała się jego nowa wersja oznaczona numerem 2.0. Program został wyposażony w wiele nowych funkcji, jednak twórcy nie zapomnieli o tym, co jest najważniejsze, czyli o skutecznym wykrywaniu i usuwaniu intruzów. Nowa wersja aplikacji zapewnia standardowo skanowanie pełne, skanowanie wybranych plików oraz skanowanie w poszukiwaniu rootkitów, czyli programów, które mogą być niewykrywalne dla standardowego skanera. Pozostałe moduły służą do blokady zainfekowanych stron, usuwania uszkodzonych wpisów rejestru, zaawansowanego zarządzania systemem oraz bezpowrotnego usuwania plików z dysku.

    Poszukiwanie zainfekowanych plików

    Trzy niezależne skanery, w jakie wyposażono program, dają pewność, że zainfekowane pliki zostaną poprawnie wykryte i „wyleczone”. Poniżej opisujemy, jak z tych skanerów korzystać.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest jego aktualizacja. W tym celu kliknij ikonę Update. Otworzy się nowe okno, w którym rozpocznie się sprawdzanie aktualności poszczególnych modułów. Po zakończeniu skanowania wyświetli się okno z informacją o tym, ile plików jest aktualnych, a ile wymaga uaktualnienia. Zamknij okno, klikając OK, a następnie w oknie aktualizacji kliknij Update. Wyświetli się okno z informacją o aktualizacji. Po chwili zostanie zamknięte i widok powróci do aktualnej już listy modułów. Wróć do głównego widoku, zamykając okno standardową ikoną X.

    Krok 2

    Spybot – Search & Destroy ma w swoim arsenale trzy skanery. Pierwszy to File Scan. Skanuje on pliki i foldery wybrane przez użytkownika. Po jego uruchomieniu skorzystaj z menu znajdującego się po lewej stronie okna. Umożliwia ono dodanie folderów Add folders lub poszczególnych plików Add file(s) do kolejki skanowania.

    Obraz

    Krok 3

    W celu każdorazowego dodania pliku lub folderu musisz wskazać jego lokalizację w standardowym oknie oraz potwierdzić akcję kliknięciem odpowiednio Otwórz lub OK. Dodawane do kolejki pliki są automatycznie sprawdzane. W przypadku wykrycia zainfekowanego pliku uaktywni się przycisk Remove malware. Naciśnij go, by usunąć zagrożenie.

    Krok 4

    Drugi skaner zapewnia pełne skanowanie systemu. Uruchom go, klikając ikonę System Scan, a następnie rozpocznij jego pracę, wybierając Start a scan. Wyświetli się pasek postępu oraz szacowany czas do zakończenia skanowania. Ponieważ moduł skanuje cały system, proces ten jest czasochłonny. Po zakończonym skanowaniu wybierz Fix selected. Nastąpi „wyleczenie” zainfekowanych plików.

    Obraz

    Krok 5

    Trzecim i ostatnim już skanerem jest Rootkit Scan. Analizuje on pliki w poszukiwaniu zagrożenia, które potrafi ukryć się w warstwie systemowej, a tym samym umknąć zwyczajnym skanerom. Standardowo po uruchomieniu skanera należy przejść do bocznego menu. Są tu dostępne dwie opcje: szybkie skanowanie Start a quick scan, oraz skanowanie szczegółowe Start a deep scan.

    Obraz

    Krok 6

    Szybkie skanowanie zajmuje kilka sekund, ponieważ sprawdza jedynie najważniejsze katalogi. Natomiast po wybraniu szczegółowego skanowania otworzy się okno z wyborem nośników do przeszukania. Zaznacz dysk, który chcesz przeszukać, a następnie rozpocznij skanowanie, klikając OK. Ponieważ przeszukiwanie obejmuje całe dyski, jest ono dość czasochłonne.

    Krok 7

    Po zakończonym skanowaniu podejrzane pliki zostaną wpisane do tabeli. Dwukrotne kliknięcie na którymkolwiek z nich spowoduje otwarcie okna z podstawowymi informacjami o nim oraz przyciskami Explore i Delete. Pierwszy przycisk otworzy lokalizację pliku, natomiast drugi usunie go z dysku.

    Obraz

    Dodatkowe moduły programu

    Program Spybot – Search & Destroy jest wyposażony w interesujące moduły dodatkowe. Opisujemy wybrane, przeznaczone do bezpowrotnego usuwania plików oraz do blokowania niebezpiecznych stron WWW.

    Krok 1

    Złośliwe oprogramowanie często mocno trzyma się systemu i czasami próby jego usunięcia kończą się fiaskiem. W takich przypadkach należy sięgnąć po niszczarkę od Spybot. W menu głównym programu wybierz ikonę Secure Shredder, a po chwili otworzy się okno niszczarki.

    Krok 2

    Teraz czas na dodanie plików przeznaczonych do usunięcia. W menu znajdującym się po lewej stronie wybierz Add file(s), po czym w standardowym oknie wskaż lokalizację pliku, który chcesz usunąć. Następnie zakończ jego dodawanie, klikając Otwórz. Powtórz tę czynność dla każdego usuwanego pliku.

    Krok 3

    Gdy wszystkie pliki przeznaczone do usunięcia znajdą się na liście programu, musisz zdecydować, ile razy mają zostać nadpisane. Użyj do tego suwaka Permanently get rid of files znajdującego się w górnej części okna. Im większą liczbę nadpisań wybierzesz, tym skuteczniejsze będzie usunięcie danych z dysku. Pamiętaj jednak, że dla większych plików czas usuwania przy takim wyborze może się znacznie wydłużyć. Gdy plik zostanie usunięty, jego ikona się zmieni i zostanie przeniesiona do nowej podgrupy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Jednym z dodatkowych modułów programu jest Immunization, czyli blokada stron, które należą do bazy niebezpiecznych witryn. Wybierz ikonę Immunization. Jeśli masz otwartą przeglądarkę internetową, wyświetli się prośba o jej zamknięcie. Kliknij OK, zamknij przeglądarkę i powróć do okna Spybot.

    Krok 2

    W oknie programu znajdziesz informację o liczbie elementów wystawionych na niebezpieczeństwo dla każdej z przeglądarek. Wybierz Check system. Program rozpocznie sprawdzanie i podzieli elementy na zabezpieczone oraz na te, które mogą się stać celem ataków. Zaznacz wszystkie wpisy, które w kolumnie Unprotected mają wartość inną niż zero, a następnie wybierz Apply immunization.

    Obraz

    Krok 3

    Zostanie rozpoczęty proces zabezpieczający przeglądarki. Może on potrwać dłuższą chwilę. Po zakończeniu procesu lista elementów zostanie zaktualizowana. Wszystkie wartości w kolumnie Unprotected powinny teraz wynosić zero.

    Zaawansowana naprawa uszkodzonych wpisów rejestru

    Złośliwe oprogramowanie często wyrządza szkody w rejestrze systemowym. Dlatego twórcy Spybot – Search & Destroy stworzyli moduł, którego zadaniem jest naprawa uszkodzonych wpisów rejestru. Jak sami zaznaczają w jego opisie, nie jest on alternatywą dla programów czyszczących rejestr, ponieważ jest przeznaczony wyłącznie dla zawansowanych użytkowników.

    Krok 1

    Z głównego menu wybierz System Repair. Otworzy się okno modułu. Przed przystąpieniem do działania upewnij się, że opcja Create backups of fixed items jest zaznaczona. Zapewni ona powrót do wcześniejszych ustawień w razie niepoprawnej pracy systemu.

    Obraz

    Krok 2

    W dolnej części okna kliknij przycisk Inconsistency check, by rozpocząć skanowanie rejestru. Wraz z jego postępem na liście zaczną się pojawiać uszkodzone wpisy. Po zakończonym skanowaniu wszystkie elementy listy zostaną automatycznie zaznaczone. Kolejny krok to wybranie Repair selected.

    Krok 3

    Wyświetli się okno z opisem pierwszego niepoprawnego wpisu. Przyciskami Previous/Next możesz przechodzić pomiędzy błędnymi wpisami. Naprawę pozostawiono w rękach użytkownika. Dostępna akcja to wskazanie nowej ścieżki do pliku za pomocą kliknięcia ..., wskazania lokalizacji oraz potwierdzenia jej przyciskiem Otwórz. Kolejna możliwość to usunięcie wpisu za pomocą przycisku Delete.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie