Znana sieć VPN kasuje dożywotnie subskrypcje. Użytkownicy wściekli
Użytkownicy znanej sieci VPN, którzy w przeszłości zakupili dożywotnie subskrypcje, zostali zaskoczeni decyzją nowych właścicieli o ich dezaktywacji. Niestety, firma nie ma dla nich dobrych wiadomości.
Drastyczny krok w postaci niehonorowania wcześniej zakupionych dożywotnich subskrypcji nowi właściciele VPN Secure tłumaczą brakiem wiedzy o tego rodzaju umowach w momencie zakupu i… oferuje w zamian zniżki. Klienci jednak nie kryją frustracji, a sprawa, jak podaje ArsTechnica, wywołała burzliwą dyskusję w sieci.
Subskrypcje dożywotnie anulowane bez ostrzeżenia
W marcu 2025 roku użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy z dostępem do swoich dożywotnich kont VPN Secure. Sytuacja została potwierdzona 28 kwietnia, kiedy firma przesłała do subskrybentów wiadomość e-mail o dezaktywacji ich kont.
Aby kontynuować świadczenie bezpiecznych i wysokiej jakości usług dla wszystkich użytkowników, konta z dożywotnimi subskrypcjami zostały dezaktywowane z dniem 28 kwietnia 2025 r.
Nowi właściciele, firma InfiniteQuant Ltd, tłumaczą, że zakupili jedynie aktywa – czyli technologię, markę i infrastrukturę – bez przejęcia zobowiązań poprzednich właścicieli. Jak zapewniają, dopiero kilka miesięcy po zakupie firmy odkryli, że sprzedano tysiące dożywotnich subskrypcji za pośrednictwem platform zewnętrznych, takich jak StackSocial.
Klienci nie kryją oburzenia, a firma czuje się oszukana
W ramach pocieszenia firma oferuje użytkownikom rabatowe ceny na nowe subskrypcje: 1,87 USD za miesiąc (zamiast 9,95 USD), 19 USD za rok (zamiast 79,92 USD) oraz 55 USD za trzy lata (zamiast 107,64 USD). Oferta obowiązuje do 31 maja, jednak dla wielu klientów to marna rekompensata.
Poprzedni właściciel nie ujawnił, że sprzedano tysiące ofert Lifetime Deal za pośrednictwem platform takich jak StackSocial. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero kilka miesięcy później, gdy znaczna część naszych zasobów była nadmiernie obciążona przez konta LTD, które nie generowały żadnych przychodów potrzebnych do utrzymania usługi.
W wiadomości przesłanej klientom firma przyznała, że rozważała nawet całkowite zamknięcie VPNSecure po odkryciu sytuacji, jednak "wybrała trudniejszą drogę". Zapewniono też, że nie zamierzają już nigdy sprzedawać subskrypcji dożywotnich.
Nowi właściciele twierdzą, że przed zakupem analizowali dokumentację finansową z ostatnich 6-12 miesięcy działalności VPNSecure, ale nigdzie nie było wzmianki o dożywotnich subskrypcjach. Co więcej, archiwalne wersje strony internetowej firmy nie zawierały takich ofert – były one promowane wyłącznie przez pośredników, takich jak StackSocial, ZDNet czy Wccftech.
Reputacja firmy pod znakiem zapytania
Choć VPNSecure przeprosił klientów i podziękował tym, którzy wykupili nowe subskrypcje, wielu użytkowników zarzuca firmie brak przejrzystości i niedopełnienie obowiązku należytej staranności przy zakupie spółki. Cała sytuacja rzuca cień na przyszłość usług VPN sprzedawanych jako "dożywotnie", szczególnie przez platformy zewnętrzne.
Grzegorz Karaś, dziennikarz pcformat.pl