TelekomunikacjaAsystent podróżnika

    Asystent podróżnika

    Dzięki programom zainstalowanym w twoim smartfonie porozumiesz się w obcym języku, znajdziesz bankomat, połączenia lotnicze, rozkład pociągów lub autobusów, połączysz się za darmo z internetem i znajdziesz nocleg to tylko niektóre z opisanych w artykule możliwości.

    Asystent podr�óżnika

    Uwaga za granicą

    Niektóre programy podczas działania korzystają z transmisji danych. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, upewnij się, że program nie będzie bez twojej wiedzy nabijał wysokiego rachunku za pobrane megabajty – w opcjach ustawień smartfonu możesz wyłączyć transmisję danych w roamingu.

    Komunikacja miejska

    Transportoid
    Platforma: Android
    Cena: wersja podstawowa darmowa, dodatki – 10 zł za rok

    Rozkład jazdy autobusów, tramwajów, kolei miejskiej dla Warszawy (także metra), Krakowa, Wrocławia oraz 40 innych miast i aglomeracji znajdziesz w programie Transportoid. Program zainstaluj przed wyjazdem i przez sieć Wi-Fi pobierz rozkład miasta, do którego się wybierasz – dalsze korzystanie z programu nie pociągnie za sobą kosztów transmisji danych. Rozkłady możesz wyszukiwać po przystankach, liniach i trasach (także z przesiadką). Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa. Funkcje dodatkowe – wyszukiwanie po GPS, mapy, widżety na pulpit smartfonu oraz tematyczne grupowanie przystanków – kosztują 10 zł rocznie.

    CB radio w smartfonie

    Obraz

    Yanosik
    Platforma: Android, iOS
    Cena: darmowa

    Yanosik to usługa dla kierowców, łącząca funkcję nawigacji GPS i radia CB. W wersji na smartfony program ostrzega kierowcę przed wypadkami, fotoradarami i kontrolami policji. Aplikacja śledzi położenie auta za pomocą modułu GPS i emituje komunikaty głosowe o najbliższych zdarzeniach na drodze – ze sporym wyprzedzeniem (co daje kierowcy czas na reakcję). Dane prezentowane przez program pochodzą od kierowców korzystających z systemu Yanosik. W momencie, gdy kierowca zauważy zdarzenie drogowe, może wcisnąć odpowiadającą mu ikonę na ekranie smartfonu. Te dane trafiają do innych kierowców. Program rozróżnia zdarzenia potwierdzone i takie, które zgłosił pojedynczy kierujący. Dodatkowo, kiedy samochód mija miejsce, w którym zaszło zgłoszone przez program zdarzenie, kierowca może potwierdzić lub zanegować jego istnienie, co podnosi dokładność danych podawanych innym kierowcom.

    Wypłać pieniądze

    Obraz

    Bankomaty
    Platforma: Android, iOS
    Cena: na Android – darmowa, na iOS – ok. 4 zł

    To bardzo prosta, ale też bardzo przydatna aplikacja, która pozwala znaleźć bankomat np. w najbliższej okolicy. Możliwe jest wyszukiwanie po nazwie miasta, adresie oraz aktualnych współrzędnych GPS. Bardzo pożyteczną funkcją jest wyszukiwanie bankomatów należących do wybranego banku. W programie sprawdzisz szczegółowe informacje o danym bankomacie, m.in. godziny dostępności. Możesz także wyznaczyć drogę dojścia (dojazdu) na mapie Google.

    Znajdź auto

    Obraz

    CarFinder
    Platforma: iOS
    Cena: darmowa

    W obcym mieście łatwo się zgubić, a jeszcze łatwiej zapomnieć, gdzie zostawiło się auto. Aby ustrzec się takiej sytuacji, zrób zdjęcie zaparkowanemu samochodowi przy użyciu programu CarFinder. Program pobierze aktualną pozycję GPS i zapamięta ją w telefonie. Gdy będziesz miał problem ze znalezieniem auta, aplikacja wyświetli na ekranie kierunek, w którym powinieneś się udać. Wskazówki są nakładane na obraz z kamery aparatu, za pomocą technologii augmentet reality (więcej na jej temat w opisie aplikacji Wikitude).

    Jedzie pociąg z daleka

    Obraz

    Kolejka: rozkład pociągów
    Platforma: Android
    Cena: darmowa

    Jak podkreśla autor programu, Kolejka to nie jest oficjalna aplikacja PKP. Przewoźnik na razie nie stworzył własnego programu. Jednak użytkownicy Kolejki nie mają powodów do narzekań, bo jest to bardzo udana aplikacja. Pozwala wyszukiwać połączenia kolejowe w Polsce i za granicą danego dnia i o wybranej porze (korzysta przy tym z systemu SITKoL PKP, którego mobilna strona jest dostępna pod adresem mobile.sitkol.pl). Podczas wyszukiwania uwzględniane są połączenia z przesiadkami. Program podaje szczegółowe informacje o każdym z pociągów; w niektórych przypadkach nawet peron, z którego odjeżdża skład.

    Smartfon za przewodnika

    Obraz

    Wikitude
    Platforma: Android, iOS, Nokia Ovi Store
    Cena: darmowa

    Augmented reality, czyli poszerzona rzeczywistość, to technologia, która potrafi nakładać wirtualne elementy na rzeczywiste obrazy, np. na obraz z obiektywu aparatu wyświetlany na ekranie smartfonu. W ten sposób obraz może być wzbogacany o różne informacje. Wystarczy skierować obiektyw np. na znajdujący się w pobliżu budynek, zabytek, rzeźbę lub obraz, aby uzyskać interesujące informacje na jego temat. Taką funkcję oferują m.in. aplikacje Wikitude (widoczna na ilustracji), Google Googles oraz Layar. Szczególnie warta polecenia jest pierwsza z wymienionych, która dostarcza informacje o ponad milionie różnych miejsc na całym świecie. Program korzysta przy tym z różnych baz danych, m.in. Wikipedii, Panoramio i Flickr. Po ustaleniu położenia telefonu pojawiają się na ekranie dymki z nazwami znalezionych obiektów nałożone na widok z obiektywu. Kliknięcie dymku otwiera planszę z krótkim opisem oraz linkiem do pełnego artykułu o danym miejscu, np. w Wikipedii. Aplikację można wykorzystać także do odnajdywania ciekawych miejsc w okolicy.

    Tłumacz offline i online

    Obraz

    ColorDict
    Platforma: Android
    Cena: darmowa

    Translatory to jeden z popularniejszych typów programów w sklepach z aplikacjami. Problem z nimi polega na tym, że większość to jedynie klienty popularnych tłumaczy online, np. Google Translate. Niestety, korzystanie z takiego programu wymaga połączenia z internetem nawet do przetłumaczenia najprostszych słów. Translatory działające offline są zazwyczaj płatne, i to słono. Wyjściem jest instalacja ColorDict, a następnie wgranie do niego darmowego słownika, który można pobrać z sieci (dobry wątek poświęcony temu zagadnieniu na forum użytkowników Androida – skrócony adres http://pcformat.pl/u/141). Oprócz korzystania ze słowników offline program daje dostęp do sieciowych translatorów.

    Internet na wakacjach

    Obraz

    Free Wi-Fi
    Platforma: Android, iOS
    Cena: darmowa

    Znalezienie darmowego hot-spotu za granicą to często jedyny sposób na połączenie z internetem. W sklepie z aplikacjami znajdziesz kilka programów, które zawierają informacje o darmowych oraz płatnych sieciach Wi-Fi na całym świecie. Najlepiej, jeśli zainstalujesz 2–3 programy tego typu, np. Wi-Fi Finder, Free WiFi oraz Free Wi-Fi Finder – wszystkie są darmowe i mają podobne możliwości. Dzięki wykorzystaniu kilku programów zwiększasz szansę na znalezienie hot-spotu w okolicy (programy korzystają z różnych baz danych). Przed wyjazdem uruchom aplikację i zaktualizuj bazę hot-spotów. Możesz także zawczasu sprawdzić listę sieci Wi-Fi w okolicy, w której się zatrzymasz.

    Hotel, motel lub kwatera

    Obraz

    Booking
    Platforma: Android, iOS
    Cena: darmowa

    Ten program to prawdziwe kompendium wiedzy o hotelach. Oprócz obiektów położonych za granicą w aplikacji znalazły się także ośrodki położone w Polsce, m.in. nad Bałtykiem. Miejsce noclegu można wyszukiwać według miasta, daty zameldowania, długości pobytu oraz liczby gości. Znalezione hotele oraz pokoje gościnne są bardzo dobrze opisane. Oprócz ogólnej charakterystyki możesz przeczytać opinie osób, które miały okazję mieszkać w danym hotelu (dostępna jest też ogólna ocena klientów w skali od 1 do 10) oraz zapoznać się z zasadami pracy hotelu (ile trwa doba hotelowa, informacje o posiłkach, szczegóły składania i anulowania rezerwacji, formy płatności), a także obejrzeć zdjęcia obiektu i pokoi. Wyszczególniono także udogodnienia i atrakcje oferowane przez ośrodek, np. internet Wi-Fi czy basen. W programie dowiesz się też, czy hotel akceptuje gości ze zwierzętami. Jeśli któryś hotel wzbudzi twoje zainteresowanie, możesz wybrać i zarezerwować konkretny pokój (niektóre pokoje opatrzone są zdjęciami) – aplikacja udostępnia potrzebne dane kontaktowe oraz cennik.

    Zaplanuj lot

    Obraz

    SkyScanner
    Platforma: iOS
    Cena: darmowa

    Program pozwala wyszukiwać połączenia lotnicze w Polsce i na świecie. Należy wybrać lotnisko wylotu oraz docelowe, datę podróży i liczbę pasażerów (można też równocześnie wyszukać lot powrotny). Program pokazuje wszystkie znalezione połączenia wraz z liczbą przesiadek, godziną odlotu i przylotu oraz nazwą przewoźnika. Z boku listy wyświetlona jest cena biletu. Listę połączeń można filtrować po liczbie przesiadek, porze dnia wylotu, czasie lotu oraz przewoźniku. Kliknięcie ikony ceny biletu otwiera okno danego połączenia. Tam możesz obejrzeć szczegóły podróży, a nawet zarezerwować bilet (online).

    Wybrane dla Ciebie