Temat numeruCałkowita ochrona

    Całkowita ochrona

    Współczesny komputer potrzebuje kompleksowego zabezpieczenia. Oprócz ochrony antywirusowej niezbędne okazują się funkcje osłaniające komputer przed atakami internetowymi. Coraz liczniejsze próby wyłudzenia tożsamości od użytkowników popularnych serwisów społecznościowych jednoznacznie wskazują, że to właśnie prywatne dane użytkowników, definiujące ich sieciową tożsamość, stają się towarem najchętniej wykradanym przez cyberprzestępców.

    Całkowita ochrona

    Narzędziem skutecznie chroniącym prywatność jest zamieszczony na naszym krążku program Ad-Aware Pro Internet Security w pełnej wersji. Poniżej wyjaśniamy dokładnie, jak przeprowadzić instalację programu, by uzyskać pełnię jego funkcji, a także pokazujemy, jak uruchomić skanowanie antywirusowe, trwale usunąć wszelkie ślady po surfowaniu oraz w jaki sposób należy ustawić zaplanowane zadanie skanowania całego komputera.

    Pierwsze kroki z Ad-Aware Pro Internet Security

    Program Ad-Aware Pro Internet Security jest aplikacją przygotowaną dla każdego systemu Windows, począwszy od wersji XP po najnowszą Windows 7.

    Krok 1

    Instalację pakietu Ad-Aware Internet Security rozpoczynasz za pośrednictwem menu naszego krążka lub dwukrotnie klikając znajdującą się na CD ikonę Ad-Aware_551. Proces instalacji przebiega standardowo. Po wybraniu domyślnej wersji językowej (angielskiej) potwierdzaj kolejne etapy instalacji.

    Obraz

    Krok 2

    W jednym z kolejnych etapów instalacji otrzymasz propozycję zainstalowania jednocześnie z programem Ad-Aware także przeglądarki Google Chrome. Jeżeli chcesz zainstalować tę przeglądarkę, kliknij Install Ad-Aware and Google Chrome. W przeciwnym wypadku kliknij Install Ad-Aware only.

    Obraz

    Krok 3

    Dalsze etapy instalacji to już tylko potwierdzanie kolejnych kroków instalatora. Gdy instalacja się zakończy, kliknij Finish. Najpierw zostaną automatycznie pobrane aktualizacje, a następnie komputer wystartuje ponownie. Program Ad-Aware uruchomi się automatycznie po ponownym uruchomieniu systemu.

    Obraz

    Krok 1

    Po uruchomieniu się systemu pojawi się na ekranie okno główne Ad-Aware. Domyślnie wszystkie opcje programu są wyświetlane w trybie uproszczonym. W oknie głównym w tym trybie wyświetlane są trzy ikony. Ikona po lewej stronie Web Update, sygnalizuje, czy pakiet jest zaktualizowany (o czym świadczy napis Status: OK), ikona Ad-Watch Live! sygnalizuje, czy włączony jest mechanizm rezydentnej ochrony w czasie rzeczywistym. W samym środku natomiast znajduje się ikona Scan System,pod którą zobaczysz napis: Not yet performed, co oznacza, że pełne skanowanie komputera nie zostało jeszcze przeprowadzone. Przeprowadzisz je teraz – kliknij ikonę Scan System.

    Obraz

    Krok 2

    Uruchomi się procedura skanowania systemu pod kątem obecności w nim złośliwego oprogramowania. Przebieg procesu możesz obserwować na ekranie. Poczekaj cierpliwie na zakończenie skanowania (może ono potrwać nawet kilka godzin, ale zalecamy dokończenie tego procesu – w międzyczasie możesz normalnie korzystać z komputera).

    Krok 3

    Gdy proces pełnego skanowania się zakończy, zobaczysz okno zachęcające do uczestnictwa w globalnej sieci ThreatWork Alliance. Chodzi o udostępnienie wyników skanowania (z zachowaniem twojej prywatności) globalnej sieci bezpieczeństwa tworzonej przez firmę Lavasoft, producenta programu Ad-Aware. Im więcej osób przystąpi do sieci ThreatWork Alliance, tym działanie programu w ochronie przed złośliwym kodem będzie skuteczniejsze. Kliknij zatem przycisk Yes, I'm in!.

    Obraz

    Krok 4

    Przyjrzyjmy się wynikom skanowania, zakładając, że nie zostało wykryte żadne poważne zagrożenie. Ponieważ interfejs programu jest anglojęzyczny, wyjaśniamy krótko znaczenie poszczególnych pozycji widocznego w oknie raportu.
    Scan Mode: Full Scan – przeprowadzony rodzaj skanowania, w tym przypadku chodzi o pełne skanowanie; zalecane po pierwszym uruchomieniu programu;
    Objects Quarantined – liczba wykrytych obiektów, które zostały przeniesione do kwarantanny;
    Objects Removed – liczba wykrytych obiektów, które usunięto;
    Objects Repaired – liczba naprawionych plików, które były przedtem zainfekowane;
    Objects Scanned – liczba przeskanowanych plików;
    Objects Found – liczba wykrytych infekcji i złośliwych kodów;
    Added to Ignore List – obiekty dodane do listy ignorowanych elementów;
    Objects Allowed Once – obiekty, w których wypadku zezwolono na jednokrotne uruchomienie. Oprócz tego pod zestawieniem liczb znajduje się jeszcze lista wykrytych zagrożeń i plików podejrzanych. Na przykładowej ilustracji widać, że program wykrył 8 obiektów naruszających prywatność (pliki cookie). Pliki tego typu nie są jednak uznawane za poważne zagrożenie, więc licznik złośliwych programów (Objects Found) nie zliczył plików cookie. Niemniej Ad-Aware skutecznie usunął tego typu obiekty. Jeśli chcesz zamknąć okno raportu, kliknij Done. Możesz także wyeksportować wyniki skanowania do zewnętrznego pliku (w formacie tekstowym), klikając Export scan log.

    Obraz

    Krok 5

    Po powrocie do okna głównego (kliknij ikonę Main na pasku narzędziowym w prawej górnej części okna) powinieneś przy statusie dla każdej funkcji znaleźć informację OK. Oznacza to pełny poziom ochrony – wszystkie składniki ochronne programu działają i są aktualne.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli będziesz chciał w przyszłości wywołać skanowanie na żądanie, najpierw dwukrotnie kliknij ikonę programu w obszarze powiadomień, by wyświetlić okno główne programu, a następnie kliknij ikonę Scan widoczną na pasku narzędziowym w górnej prawej części okna Ad-Aware. Otrzymasz dostęp do dwóch metod skanowania. Metodę szybką wywołujesz przyciskiem Smart Scan, a metodę pełną przyciskiem Full Scan. Skanowanie szybkie działa tylko na plikach uruchamialnych (plikach programów).

    Obraz

    Informacja o rejestracji Ad-Aware Pro Internet Security

    Zamieszczony na naszym CD program Ad-Aware Pro Internet Security jest pełną wersją tej aplikacji. W trakcie instalacji nie trzeba przeprowadzać żadnych czynności rejestracyjnych ani aktywacyjnych. Nie jest również wymagane podawanie żadnych numerów seryjnych, kluczy produktów itp. Typ licencji jest zintegrowany z instalatorem. Wszystkie funkcje programu będą w pełni aktywne przez pół roku od momentu jego instalacji.

    Współpraca z innymi programami zabezpieczającymi

    Generalnie obowiązuje zasada, że na jednym komputerze nie należy instalować więcej niż jednego programu antywirusowego, pakietu internet security czy innego rozwiązania zabezpieczającego o takiej samej funkcji. Jednak w przypadku zamieszczonych na naszym CD pełnych wersji programów jest inaczej. Program Ad-Aware Pro Internet Security można instalować razem z pozostałymi narzędziami zabezpieczającymi zamieszczonymi na naszym CD w pełnej wersji. Chodzi tu o program antywirusowy F-PROT Antivirus oraz zaporę sieciową FortKnox Personal Firewall. Żaden z tych programów nie koliduje z Ad-Aware Pro Internet Security. Uwaga! Nie dotyczy to pakietu Norton Internet Security 2010 również zamieszczonego na naszej płycie (w pełni funkcjonalna wersja kwartalna). Ten produkt powinien być zainstalowany samodzielnie.

    Sprawdź funkcje ochronne i usuń ślady po surfowaniu

    Oprócz skanowania systemu na żądanie oprogramowanie Ad-Aware zapewnia stałą ochronę rezydentną. W tym warsztacie dowiesz się, jak skontrolować, czy składniki odpowiadające za stały monitoring sieci, rejestru systemowego i uruchomionych procesów działają poprawnie. Poznasz też interesującą funkcję chroniącą twoją prywatność.

    Krok 1

    Wywołaj teraz okno główne programu Ad-Aware, klikając dwukrotnie ikonę aplikacji

    Obraz

    Ad-Watch Live!. Skanowanie szybkie działa tylko na plikach uruchamialnych (plikach programów).

    Obraz

    Krok 2

    Zobaczysz trzy ikony, z których każda określa jedną z działających w czasie rzeczywistym funkcji ochronnych. Pod każdą z tych funkcji powinien być wyświetlony zielonym kolorem napis On oznaczający, że dana funkcja ochronna działa i spełnia swoją rolę.

    Obraz

    Krok 1

    Kolejnym przydatnym rozwiązaniem ochronnym wbudowanym w program Ad-Aware Pro Internet Security jest funkcja o nazwie TrackSweep. Jej zadaniem jest wyczyszczenie wszelkich śladów po surfowaniu w internecie. Wywołaj okno główne programu Ad-Aware, klikając ikonę programu

    Obraz

    Extras.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij jedyny widoczny w oknie przycisk Sweep now. Jeżeli przeglądarka internetowa będzie uruchomiona, zobaczysz komunikat informujący o konieczności jej zamknięcia. Kliknij wtedy OK, zamknij przeglądarkę i ponownie kliknij przycisk Sweep now.

    Obraz

    Krok 3

    Po krótkiej chwili powinieneś zobaczyć komunikat informujący o skutecznym wyczyszczeniu z przeglądarki wszelkich danych, które mogą naruszać twoją prywatność. Kliknij OK. Od tego momentu w przeglądarce internetowej nie znajdują się żadne dane prywatne – oczywiście do czasu kolejnej sesji.

    Obraz

    Ustawianie skanowania zaplanowanego

    Program Ad-Aware Pro Internet Security oprócz dotychczas opisanego trybu podstawowego oferuje bardziej doświadczonym użytkownikom tryb zaawansowany. Prezentujemy krótki przegląd funkcji dostępnych w tym trybie. Pokażemy, jak ustawić zaplanowane skanowanie systemu.

    Krok 1

    Aby włączyć tryb zaawansowany, kliknij w oknie głównym programu (zakładamy, że z poprzednich warsztatów wiesz już, jak wywołać to okno) widoczny w dolnym lewym rogu przycisk Switch to Advanced Mode.

    Obraz

    Krok 2

    Wygląd ekranu głównego ulegnie zmianie. Oprócz dotychczasowych trzech ikon sygnalizujących stan aktualizacji, skanowania oraz funkcji monitoringu pojawi się w dolnej części m.in. przycisk Schedule a Scan. Kliknij go, aby ustawić zaplanowane skanowanie systemu.

    Obraz

    Krok 3

    Widok w oknie głównym zostanie przełączony w tryb tzw. schedulera. Oto, jak ustawić program, by wykonywał pełne skanowanie systemu co tydzień punktualnie o północy. Zacznij od kliknięcia przycisku + widocznego w dolnym lewym rogu okna. W okienku dialogowym, które się pojawi: wpisz nazwę nowego zadania, np. Cotygodniowy skan i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Teraz określasz parametry zadania skanowania. Pod napisem What? zaznacz opcję Full Scan, czyli pełne skanowanie systemu. Pod napisem When zaznacz opcję Weekly (cotygodniowo) i w polu tekstowym Start Time wpisz datę oraz godzinę pierwszego z zaplanowanych skanowań – kolejne będą wykonywane co tydzień od wprowadzonej daty. Trzeci etap to określenie (pod napisem How), czy program ma czekać na twoją reakcję w razie wykrycia zagrożenia, czy też ma podejmować działania w trybie automatycznym. Przyjmujemy wygodniejsze rozwiązanie – kliknij opcję Automatic. Gotowe. Od tej pory program będzie uruchamiał pełne skanowanie zgodnie z wprowadzonym harmonogramem i parametrami.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie