Czekając na nowe
W najbliższych dniach do sklepów trafią nowe karty graficzne z układami AMD i Nvidii, a obecne modele będą szybko tanieć. Zatem zakup peceta warto odłożyć na jakiś czas i poczekać na lepsze ceny póki co można wybierać spośród produktów obecnej generacji, które również powoli tanieją.
Nvidia już pokazała karty graficzne korzystające z architektury Pascal (GTX 1080 oraz GTX 1070), ale na razie są to najdroższe modele, których nie sposób wykorzystać w proponowanych przez nas konfiguracjach. W przypadku AMD (rodzina układów Polaris) pewnie będzie tak samo – najpierw zaprezentowane zostaną najwyższe modele. Zatem przeciętni posiadacze komputerów jeszcze przez kilka miesięcy będą skazani na karty obecnej generacji. Ich ceny będą coraz lepsze – już dziś można trafić na ciekawe wyprzedaże.
Wiadomo też, że Intel wkrótce wprowadzi na rynek kilka nowych procesorów z rodziny Skylake (modele Celeron, Pentium i Core i3), co zwiększy wybór tych układów.
Platformy Intela
Od kilku miesięcy w komputerach z układami Intela wykorzystujemy procesory z rodziny Skylake, pasujące do podstawki LGA 1151.
We wszystkich komputerach dokonaliśmy kilku kosmetycznych zmian, np. dyski SSD Goodram CX100 zostały zamienione na CX200 (szybsze i tańsze), a zamiast napędów Samsung wykorzystaliśmy łatwiej dostępne napędy LiteOn.
Zestaw za 3500 zł
To sprzęt dla wymagających graczy, którzy korzystają z monitorów panoramicznych 21:9 (2560x1080) albo WQHD (2560x1440). Wysoką wydajność zapewnia połączenie szybkiego procesora Core i5 z grafiką GeForce GTX 960. Ponieważ ceny tych komponentów nieznacznie spadły, a dodatkowo coraz tańsze są pamięci DDR4, w tym miesiącu mogliśmy już wykorzystać procesor Core i5-6600K, który idealnie pasuje do płyty głównej z chipsetem Z170. Użyta grafika też ma ponadprzeciętną wydajność – pracuje z częstotliwością do 1304 MHz (w trybie OC), ma 4 GB pamięci GDDR5 oraz korzysta z chłodzenia WindForce 2X.
Zestaw za 2700 zł
Jest to trochę słabszy, za to znacznie tańszy sprzęt do grania w Full HD i wyższych trybach, a także do codziennego użytku. Oprócz kosmetycznych modyfikacji obejmujących wymianę SSD oraz napędu optycznego w pececie nie zaszły prawie żadne zmiany. Co prawda wykorzystaliśmy inny model karty graficznej MSI, ale tylko dlatego, że obecnie stanowi bardziej korzystną opcję. Nadal jest to grafika z układem GeForce GTX 960 i jeszcze przez wiele miesięcy tak pozostanie.
Zestaw za 2000 zł
Niewielki, tani i energooszczędny sprzęt dla niezbyt wymagających graczy. Został zbudowany z użyciem płyty głównej mITX i pasującej do niej obudowy. Ceny niektórych komponentów (zasilacza, obudowy, RAM-u) nieznacznie spadły, co pozwoliło nam wykorzystać szybszy procesor Pentium G4500 (zamiast G4400). Niestety procesory Core i3 są wciąż zbyt drogie, by użyć ich w tej konfiguracji.
Platformy AMD
W ofercie AMD nie ma przełomowych zmian, nadal obowiązuje „wydajna” podstawka AM3+ oraz „ekonomiczna” FM2+. Natomiast pojawiły się nowe płyty główne, które wprowadzają m.in. obsługę dysków M.2 (lepiej późno niż wcale).
Podobnie jak w komputerach z układami Intela w konfiguracjach z AMD zamieniliśmy dyski z serii Goodram CX100 na nowsze, z serii CX200, a napędy Samsung zostały zastąpione przez modele LiteOn.
Zestaw za 3500 zł
To sprzęt dla wymagających użytkowników – ma m.in. jeden z najszybszych procesorów AMD, jeden z najszybszych układów Radeon R9, 8 GB pamięci i hybrydową konfigurację SSD+HDD. Nowością jest płyta główna Gigabyte GA-990X-Gaming SLI, która ma złącze M.2 ze wsparciem SATA oraz NVMe (do 20 Gb/s), a także dwa porty USB 3.1 o szybkości do 10 Gb/s. Oprócz CrossFireX płyta obsługuje także konfiguracje SLI.
Całość wymaga użycia pełnowymiarowej obudowy ATX, a także solidnego zasilania w postaci modularnego zasilacza o mocy 530 W.
Zestaw za 2700 zł
Komputer dość mocno okrojony względem konfiguracji za 3500 zł. Ma starszą i słabszą płytę (nie wpływa to na wydajność), wolniejszy procesor (maksymalnie 4,0 zamiast 4,2 GHz) i słabszą grafikę (Radeona R9 380 zamiast 380X). Nie są to zmiany drastyczne, zatem sprzęt zachowuje bardzo dobrą wydajność przy znacznie niższej cenie.
Jak w przypadku wszystkich konfiguracji AMD, również w tej proponujemy wykorzystać połączenie dysków SSD i HDD. Jeśli stawiasz na wydajność, zrezygnuj z HDD, a zamiast niego kup pojemniejszy model SSD (choćby SSDPR-CX200-240). Jeśli zależy ci bardziej na pojemności, możesz zrezygnować z SSD i kupić klasyczny lub hybrydowy dysk o pojemności 2–3 TB.
Zestaw za 2000 zł
Dla większości osób obecnie wystarczający jest format mATX lub nawet mITX, choć w przypadku platform AMD nie ma zbyt wielu ciekawych produktów. Dlatego dwie droższe konfiguracje bazują na płytach ATX, a jedynie ta za 2000 zł korzysta z mniejszego formatu.
Zastosowana płyta główna ma podstawkę FM2+, ale montowanie w niej procesora ze zintegrowaną (niezbyt wydajną) grafiką nie ma sensu – stąd wybór układu Athlon X4 860K, który jej nie ma i jest przez to tańszy. W komputerze zastosowaliśmy kartę graficzną z Radeonem R7 370, który pozwoli na płynną rozgrywkę w trybie Full HD.
Ponieważ komponenty AMD są niedrogie, również w tej konfiguracji udało się wykorzystać dwa dyski, SSD i HDD, a także 8 GB pamięci i niezły zasilacz Corsair z serii VS.