Dopalacze dla graczy
Na Twoim starym komputerze gry mogą działać szybciej i lepiej. I nie musisz modernizować sprzętu. Wystarczy kilka niewielkich, darmowych aplikacji, które zoptymalizują działanie systemu i gier.
Gracze wiedzą, jak ważne jest zachowanie płynności animacji podczas rozgrywki. Bez niej zabawa w dynamiczne sieciowe strzelaniny nie ma sensu.
Coraz doskonalsza oprawa graficzna nowych produkcji idzie w parze z wymaganiami sprzętowymi, jakie narzuca. Dla wielu miłośników elektronicznej rozrywki oznacza to ciągłe poszukiwanie kompromisu między cieszącymi oko efektami, a w miarę komfortową rozgrywką. Stąd też wielu graczy decyduje się obniżyć rozdzielczość i efekty graficzne tylko po to, by osiągnąć większą liczbę klatek na sekundę, zapewniając sobie komfort rozgrywki.
Na szczęście istnieje jeszcze inne rozwiązanie problemu niewystarczającej wydajności w grach. Z pomocą przychodzą specjalne aplikacje, które potrafią dodać trochę więcej mocy twojemu komputerowi na czas zabawy, a także tak dopasować ustawienia gry do specyfikacji sprzętowej, aby wyglądało to pięknie i równie dobrze działało. Oto kilka z nich.
Game Booster – konfiguracja trybu gracza
Program Game Booster zadba o jak największą możliwą wydajność komputera podczas zabawy. Wystarczy jedno kliknięcie, by zwolnić niektóre zasoby, wyłączyć czasowo zbędne procesy i dobrać optymalne, wcześniej zdefiniowane ustawienia systemu, dzięki którym twoje gry wyraźnie przyspieszą. I to nie tylko podczas samej rozgrywki, ale i ładowania z dysku poszczególnych jej etapów. Prosty, graficzny interfejs programu zaprojektowano w taki sposób, aby każdy, nawet mniej zaawansowany, użytkownik poradził sobie z jego obsługą. Co prawda przyspieszanie gier działa w zasadzie automatycznie, bez potrzeby jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji, ale jednak warto wcześniej poświęcić chwilę na samodzielne dobranie odpowiadających nam ustawień. Pokazujemy, jak to zrobić.
Krok 1
Podczas pierwszego, automatycznego uruchamiania program szybko przeszuka system pod kątem zainstalowanych w nim gier. W chwili pojawienia się na ekranie jego głównego panelu, otwartego na zakładce GameBox, zobaczysz spis rozpoznanych tytułów z ich charakterystycznymi ikonami.
Krok 2
Z pewnością zauważyłeś, że nie wszystkie twoje gry znalazły się na tej liście. Nie jest to jednak wymagane, bo aplikacja sama wykrywa start dowolnej gry, przechodząc automatycznie w tryb gracza. Jeśli jednak wolisz mieć wszystko pod ręką i uruchamiać swoje produkcje z panelu Game Boostera, możesz w łatwy sposób dodać dowolną grę do listy. Wystarczy, że metodą przeciągnij i upuść umieścisz jej skrót z pulpitu w oknie programu.
Krok 3
Możesz też skorzystać w przycisku Dodaj+, który w tym wypadku pozwoli ci samodzielnie wskazać konkretny plik znajdujący się na dysku. Miej jednak na uwadze, że ta metoda wymagać może jeszcze zmiany nazwy nowego elementu, np. WL2.exe, na pełen tytuł gry. Odpowiednią opcję znajdziesz w aktywowanym prawym przyciskiem myszki menu kontekstowym Zmień nazwę.
Krok 4
Po uzupełnieniu listy gier możesz przejść do konfiguracji programu. Domyślne ustawienia, a właściwie listy wszystkich aktywnych procesów i usług, wyświetlą się po naciśnięciu przycisku Konfiguracja.
Krok 5
Poszczególne sekcje, to znaczy: Procesy, Niepotrzebne usługi, Usługi nie-Windows'owe, Inne, możesz przejrzeć po rozwinięciu ich zawartości przyciskiem z symbolem czarnej strzałeczki i kliknięciu przypisanych im zakładek. Szczególną uwagę zwróć na listę aktywnych procesów, w której jako jedynej znalazły się informacje o zużywanej przez nie pamięci, i możliwości bezpiecznego wyłączenia danej pozycji na czas gry.
Krok 6
W celu czasowej dezaktywacji wybranego procesu zaznacz jego pole ONENOTEM.EXE, po czym naciśnij przycisk Zatwierdź. Od tego momentu uruchomienie gry spowoduje jego wy łączenie, a wyjście z niej – próbę przywrócenia.
Użyteczni pomocnicy
Czasami już samo uporządkowanie systemu i zoptymalizowanie rozmieszczenia plików na dysku twardym może przynieść zaskakująco duży wzrost wydajności komputera. Wystarczą do tego dwa niewielkie darmowe programy: Auslogics Disk Defrag oraz PC Decrapifier. Pierwszy efektywnie zdefragmentuje dysk, drugi pomoże szybko pozbyć się z systemu nieprzydatnego oprogramowania często instalowanego fabrycznie przez producentów komputerów.
Game Booster a usługa Steam
Zmiany w usłudze Steam, m.in. możliwość udostępniania swojej biblioteki członkom rodziny, mogą powodować problemy podczas uruchamiania gier z panelu programu. Zdarzają się też błędy, które uniemożliwiają start jakiegokolwiek tytułu powiązanego ze Steam. Pomaga wtedy ręczne usunięcie podręcznej pamięci tej aplikacji (znajdziesz ją w folderze /Steam/appcache) i zrestartowanie komputera.
Natychmiastowa, wszechstronna optymalizacja
Game Booster został już skonfigurowany, czas podkręcić gry. Program ma na to kilka prostych sposobów.
Krok 1
Decydując się na uruchomienie gry dodanej do panelu aplikacji, zaznacz ją myszką, np. Wasteland 2, a następnie skorzystaj z przycisku Przyśpiesz i włącz. W tym momencie błyskawicznie zostanie załadowany tryb gracza: a system przełączy się na grę. Powracając do systemu po jej opuszczeniu, ponownie zobaczysz pasek postępu, tym razem informujący o przełączaniu się programu w tryb normalny:
Krok 2
Jeśli nie chcesz korzystać z tego sposobu, pamiętaj, że automatyczna optymalizacja systemu włącza się za każdym razem, gdy uruchamiasz jakąś grę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby aktywować ją ręcznie z zasobnika systemowego należy wybrać Przejdź w Tryb Gracza bądź panelu programu.
Krok 3
W panelu programu znajduje się przycisk Przyśpieszenie. Za jego pomocą przełączysz widok na symboliczny włącznik START. Co istotne, po jego naciśnięciu wyświetli się podsumowanie wydajności: przed i po przyspieszeniu. Aby przywrócić poprzednie ustawienia, kliknij przycisk Przywróć.
Krok 4
Dodatkowo na wydajność konkretnej gry możesz jeszcze wpłynąć, defragmentując jej pliki. Game Booster skrywa taką opcję pod przyciskiem Deframgentuj. W celu skonsolidowania danych na dysku wybierz jeden tytuł z wyświetlonej listy, po czym kliknij Defragmentacja. Pamiętaj tylko, że sama defragmentacja ma sens jedynie wówczas, gdy dotyczy dysku HDD, a nie SSD.
Asystent karty graficznej w wykonaniu AMD i NVIDII
W walkę o klatki animacji, komfort zabawy i zadowolenie gracza włączyli się dwaj najwięksi producenci układów graficznych: AMD i NVIDIA. Każdy ma jednak własny pomysł na aplikację wspomagającą miłośników elektronicznej rozrywki. Dotyczy to nie tylko automatycznej optymalizacji gier, ale i wielu dodatkowych funkcji. I tak ustalanie wzorców najlepszych możliwych ustawień dla danej gry, dopasowanych do określonego procesora, karty graficznej i monitora, program AMD Gaming Evolved opiera na doświadczeniach społeczności graczy. Podkręcanie wydajności w wykonaniu NVIDIA GeForce Experience opiera się na autorskich sugestiach producenta sprzętu. O społecznościowym podejściu AMD świadczy też możliwość transmitowania rozgrywki na żywo w usłudze Twitch.tv, dzielenia się zdjęciami i filmami z każdej ze wspieranych gier, a także system nagradzania graczy za korzystanie z aplikacji. Oba programy jednak na bieżąco monitorują aktualną wersję sterowników karty graficznej i oferują ich automatyczną aktualizację. Wszystko za jednym kliknięciem.