Jak stworzyć komiks
Za pomocą programu GIMP przetworzysz cyfrowe zdjęcie w komiksową grafikę. W dodatku sam możesz być bohaterem takiej obrazkowej historyjki, jeśli użyjesz do niej własnych fotografii, na przykład z wakacyjnych wojaży.
Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz się posługiwać tradycyjnym ołówkiem i nie masz zdolności artystycznych. W naszym ćwiczeniu opisujemy proces powstawania komiksu z cyfrowych zdjęć, które należy odpowiednio zmodyfikować, korzystając z wbudowanych funkcji GIMP-a. W pracy nad projektem nie będzie nawet potrzeby używania wirtualnego pędzla czy ołówka. Wszystko wykonasz za pomocą dostępnych narzędzi i filtrów. W warsztacie będziemy pracować na warstwach, które będziesz miksować, zmieniając tryb ich krycia. Podstawową wiedzę na ten temat zdobyłeś już w poprzednich częściach naszego kursu. Poznasz też nowe narzędzie do progowania, którym uwydatnisz kontury cyfrowego szkicu.
Zrób swój komiks z dowolnych zdjęć
W warsztacie pokazujemy, jak przekształcić tylko jedno zdjęcie w komiksową grafikę. Postępując analogicznie, możesz wykonać własny komiks składający się z wielu fotografii. Tak przygotowaną pracę możesz później wydrukować i pokazać znajomym, tworząc na przykład komiks ze śmiesznymi tekstami na podstawie wakacyjnych zdjęć.
Krok 1
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie komiks-przed.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
W okienku warstw powiel warstwę źródłową, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.
Krok 3
Jeżeli twoje zdjęcie źródłowe wymaga korekcji kolorystycznej, wykonaj ją, korzystając z opcji dostępnych po rozwinięciu menu Kolory. O tym, jak poprawiać kolorystykę zdjęć, pisaliśmy w poprzednich częściach kursu.
Krok 4
Ponownie wykonaj duplikat warstwy, którą poddałeś obróbce kolorystycznej. W oknie warstw powinny być teraz 3 warstwy.
Krok 5
Z menu Kolory wybierz opcję Desaturacja i w otwartym oknie o tej samej nazwie, w sekcji Wybieranie odcienia szarości opartego na zaznacz Średni i kliknij OK.
Krok 6
Następnie utwórz trzy kopie uzyskanej warstwy czarno-białej, klikając trzy razy ikonę Duplikuj, do uzyskania czterech warstw w odcieniach szarości.
Krok 7
W okienku warstw zaznacz najwyżej położoną warstwę i zmień jej Tryb na Rozjaśnianie. Uzyskany efekt powinien wyglądać jak na ilustracji:
Krok 8
Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym oknie ustaw Promień rozmycia np. na 15 dla obu wartości i kliknij OK.
Krok 9
Z menu Kolory wybierz opcję Inwersja, a uzyskasz efekt szkicu wykonanego ołówkiem:
Krok 10
Kliknij prawym przyciskiem na zmienionej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Połącz w dół.
Krok 1
Z menu Kolory wybierz Progowanie. Dzięki tej opcji poprawisz kontury obiektów na zdjęciu. Przesuń czarny suwak w prawo do uzyskania w lewym polu wartości w przedziale 230–240 i kliknij OK. W naszym przykładzie zdjęcie wygląda tak:
Krok 2
Zmień tryb krycia tej warstwy na Mnożenie, a kontury ołówka pojawią się na warstwie w odcieniach szarości:
Krok 3
W okienku warstw zaznacz drugą od góry warstwę (tę w odcieniach szarości) i z menu Kolory ponownie wybierz Progowanie.
Krok 4
W okienku Progowanie przesuń czarny suwak w lewo do uzyskania w lewym polu wartości w przedziale 40–60 i kliknij OK . Zmień tryb krycia tej warstwy na Mnożenie. Powinieneś zauważyć zmiany w odcieniach ciemnych obiektów, w naszym przykładzie wzmocniony został odcień włosów dziewczyny i foteli w aucie.
Krok 5
W okienku warstw zaznacz trzecią od góry warstwę z odcieniami szarości. Zmień jej tryb na Dzielenie, a uzyskasz fotografię o efekcie z ilustracji poniżej. Spróbuj zmienić jeszcze tryb krycia warstwy na Barwa, a uzyskasz zdjęcie o większym nasyceniu kolorów.
Krok 6
W naszym przykładzie ustawiliśmy tryb krycia tej warstwy na Dzielenie. Kliknij teraz prawym przyciskiem myszy na tej warstwie i wybierz z menu kontekstowego opcję Połącz w dół.
Krok 7
Zmień tryb krycia złączonej warstwy na Wartość. W naszym przykładzie efekt wygląda tak jak poniżej. Możesz też spróbować zmienić tryb krycia tej warstwy na Kolor, a zdjęcie będzie miało wysokie nasycenie kolorów.
Krok 8
Na koniec możesz dodać chmurki, dymki lub ramki z tekstami. Gotowych chmurek możesz poszukać w internecie – w wyszukiwarce grafik Google lub dowolnym banku zdjęć po wpisaniu frazy comic cloud lub dymek komiksowy. Do wykonania napisów możesz wykorzystać czcionkę Comic Sans. Efekt może wyglądać tak:
Komiksowe możliwości wtyczki G’MIC
Do uzyskania efektu komiksu możesz wykorzystać też darmową wtyczkę G’MIC, która zawiera ponad 450 gotowych filtrów. Jej działanie opisywaliśmy w kilku poprzednich odcinkach kursu. Wtyczkę możesz pobrać z adresu http://pcformat.pl/u/944. Po wejściu na stronę wybierz odpowiednią wersję, 32- lub 64-bitową, dla twojego GIMP-a oraz systemu i zainstaluj aplikację. Proces instalacji przebiega standardowo, a wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana w odpowiednim katalogu. Wtyczkę uruchomisz bezpośrednio z GIMP-a, z menu Filtry. Po uruchomieniu wtyczki przetestuj działanie filtrów Cartoon oraz Poster Edges, dostępnych w sekcji Artistic.
Zapisywanie gotowej pracy
Przygotowane zdjęcie z efektem końcowym zapisz na dysku w formacie GIMP-a, dzięki czemu będziesz mógł w przyszłości je edytować i pracować w nim na warstwach. Następnie wyeksportuj obraz do formatu JPG i pokaż go znajomym.
Krok 1
Jeżeli uzyskane efekty są zadowalające, zapisz swój projekt na dysku. Aby móc powrócić do edycji warstw, wybierz z menu Plik opcję Zapisz jako.
Krok 2
W okienku Zapis obrazu, w polu Nazwa wpisz nazwę dla projektu, np. komiks.xcf, i kliknij przycisk Zapisz.
Krok 3
W celu wyeksportowania pliku jako obrazu JPG wybierz teraz z menu Plik opcję Wyeksportuj. Otworzy się okno Eksport obrazu. Wpisz w nim nazwę, np. komiks-po.jpg, a następnie rozwiń listę Wszystkie obrazy i wybierz Obraz JPEG. Kliknij przycisk Wyeksportuj.
Krok 4
Pojawi się jeszcze okienko: Eksport obrazu jako JPEG. Ustaw suwak Jakość na wartości 100, aby uzyskać najlepszą jakość fotografii, i ponownie kliknij przycisk Wyeksportuj.