Klasyki z internetu
Jeśli z rozrzewnieniem wspominasz czasy dawnych gier albo chciałbyś zobaczyć, jak kiedyś wyglądała zabawa na komputerze, teraz możesz zafundować sobie błyskawiczny i darmowy powrót do przeszłości.
Pomimo upływu lat stare, klasyczne gry cieszą się sporym zainteresowaniem. Niestety, z ich dostępnością bywa różnie. Co prawda niektóre produkcje znaleźć można w cyfrowej dystrybucji, i to od razu w wersjach dostosowanych do działania na nowych komputerach, ale stanowią one jedynie ułamek ogromnej bazy gier, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku emocjonowały graczy. Tu na scenę wkracza organizacja Internet Archive, od kilku lat archiwizująca wszelkie przejawy cyfrowego dziedzictwa kulturowego. Niedawno do książek, filmów i muzyki dołączyło prawie 2400 gier, które ta wirtualna biblioteka postanowiła ocalić od zapomnienia. Co najlepsze, dzięki zintegrowaniu nowego archiwum z przeglądarkową wersją emulatora DOSBox w niemal wszystkie tytuły można zagrać bezpośrednio w oknie przeglądarki stron WWW.
Wyrabianie wirtualnej karty bibliotecznej
Dostęp do zbiorów Internet Archive dla każdego odwiedzającego jest darmowy i niemal nieograniczony, ale warto założyć tam konto. Rejestracja wirtualnej karty bibliotecznej pozwala tworzyć własną listę ulubionych materiałów, ale i zgłaszać problemy z działaniem poszczególnych aplikacji.
Krok 1
W uruchomionej przeglądarce internetowej wywołaj stronę cyfrowej biblioteki https://archive.org. Przejdź na wersję beta strony WWW, klikając przycisk GO. Następnie z górnego paska wybierz zakładkę Anonymous. Jej kliknięcie przeniesie cię na ekran logowania, na którym znajdziesz odnośnik Register for free, pozwalający na utworzenie nowego konta.
Krok 2
Gdy na ekranie pojawi się formularz rejestracyjny, wypełnij go, wpisując w pustych polach swój adres e-mail, wybrany identyfikator oraz hasło wraz z jego potwierdzeniem.
Krok 3
Następnie możesz jeszcze, o ile wyrażasz na to zgodę, zaznaczyć pola dotyczące otrzymywania na skrzynkę pocztową komunikatów z Internet Archive. Do założenia wirtualnej karty bibliotecznej potrzebne jest już tylko właściwe przepisanie cyfr kodu Captcha, zaznaczenie pola dotyczącego zapoznania się z warunkami świadczenia usługi oraz naciśnięcie przycisku Get Library Card.
Krok 4
Do pełnej aktywacji konta konieczne jest jeszcze zweryfikowanie podanego adresu e-mail, o czym poinformuje cię wyświetlona strona – Verification Email Sent. W tym celu przejdź do skrzynki pocztowej i odszukaj w niej wiadomość zatytułowaną Welcome to Internet Archive. Następnie, korzystając ze znajdującego się w niej linka weryfikującego, potwierdź prawdziwość swojego adresu e-mail.
Krok 5
Wyświetlony w przeglądarce komunikat Email Verification Successful oznaczać będzie pomyślne wyrobienie wirtualnej karty bibliotecznej i możliwość zalogowania się na swoje konto za pośrednictwem odnośnika Log in to continue.
Krok 6
Po zalogowaniu kliknij odnośnik Software, a następnie z panelu, który wysunie się zza górnej krawędzi okna, wybierz odnośnik MS-DOS Games.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zabawy
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zabawy
- Emulator najlepiej działa w przeglądarkach Firefox i Chrome.
- Uruchamiając grę, uzbrój się w cierpliwość – czasami do zainicjowania danej produkcji potrzeba kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu sekund.
- Sterowanie zależy od wybranego tytułu, jednak zawsze po kliknięciu myszką okna z grą witryna przełączy kursor tak, aby działał w emulatorze.
- Jeśli dana gra działa zbyt szybko, możesz spróbować ją spowolnić, naciskając kombinację klawiszy Ctrl+F11 (za przyspieszenie odpowiada zestaw Ctrl+F12).
- Niektóre gry po uruchomieniu w przeglądarce żądają podania hasła z konkretnej strony papierowej instrukcji – administratorzy cyfrowej biblioteki zadbali o to, aby tę pozostałość po dawnym zabezpieczeniu antypirackim można było szybko ominąć, wpisując w odpowiednim polu dowolny ciąg znaków.
- Nie wszystkie udostępnione gry mogą działać – lista cały czas się zmienia, pojawiają się też roszczenia o usunięcie tytułów znajdujących się nadal w sprzedaży.
- Z uwagi na ograniczenia technologii na chwilę obecną nie jest możliwe zapisywanie stanu gry!
Korzystanie z gier
Przejrzyście pogrupowane zbiory cyfrowej biblioteki ułatwiają zarówno dostęp do kolekcji gier na MS-DOS, jak i odnajdywanie wśród zebranych w niej tytułów interesujących pozycji. Ze względów prawnych ze zgromadzonych w archiwum pozycji możesz korzystać wyłącznie będąc stale z nim połączonym. Gry uruchamiane w przeglądarce są tak naprawdę transmitowane „na żywo” z zewnętrznego serwera.
Krok 1
Przeglądając po raz pierwszy wyświetloną w oknie przeglądarki listę klasyków, zwróć uwagę na symbole umieszczone pod każdą z pozycji. Oprócz rodzaju medium (w tym wypadku oprogramowania) informują one o między innymi o ilości ostatnich wyświetleń danej gry oraz liczbie osób, które dodały ją do ulubionych.
Krok 2
Domyślnie cała baza posegregowana jest właśnie według popularności. Jeśli poszukiwana przez ciebie gra nie znajduje się u szczytu listy, do jej znalezienia lepiej wykorzystać umieszczoną z boku wyszukiwarkę.
Krok 3
Aby zagrać w wybrany tytuł, kliknij odpowiadający mu blok, np. Centurion - Defender of Rome, a zostaniesz przeniesiony na stronę poświęconą tej konkretnej produkcji. Znajdziesz na niej m.in. opis gry. Animowane okienko z symbolicznym przyciskiem włącznika pozwala uruchomić grę w emulatorze.
Krok 4
Po załadowaniu gry możesz rozpocząć zabawę. Miej na uwadze, że tryb pełnoekranowy dostępny jest po kliknięciu ikony ze strzałkami. Powrót do widoku przeglądarki następuje zawsze po naciśnięciu klawisza Esc.
Wybrane gry dostępne w serwisie https://archive.org
Prince of Persia
Prawdziwa legenda wśród gier platformowo-zręcznościowych. Perypetie młodego księcia próbującego uwolnić wybrankę swego serca z rąk złego wezyra mimo upływu lat nadal urzekają fantastycznymi animacjami postaci oraz pokręconym układem komnat ogromnego perskiego pałacu, w którym łatwo się zgubić.
Oryginał wydany w roku: 1990
Dune 2: The Building of a Dynasty
Nie ma chyba gracza, który nie znałby tego tytułu. Od Dune 2 zaczęła się bowiem właściwa historia gatunku strategii czasu rzeczywistego. Siłą gry było nie tylko zróżnicowanie jednostek, ale i świetny klimat niemal idealnie przeniesiony z kart bestsellerowej powieści Franka Herberta „Diuna”.
Oryginał wydany w roku: 1992
Centurion: Defender of Rome
W tej nietypowej strategii wcielasz się w dowódcę rzymskich legionów, próbującego podbić cały antyczny świat. Poza taktycznym rozgrywaniem bitew organizujesz widowiskowe wyścigi rydwanów i walki gladiatorów, w których samemu możesz wziąć udział. Wiele z tych nowatorskich rozwiązań trafiło później do słynnych już gier strategocznych, tj. Cywilizacji czy serii Total War.
Oryginał wydany w roku: 1990
Disney’s Aladdin
Jak to zwykle u Disneya bywa, gra została oparta o fabułę filmu animowanego, który równolegle miał swoją premierę. I choć w zasadzie jest to prosta platformówka, wielu starszych graczy wspomina ją ze szczególnym sentymentem ze względu na świetne animacje i pomysłowo zaprojektowane lokacje.
Oryginał wydany w roku: 1994
Paperboy 2
Rozwożenie gazet po mieście nie jest proste, zwłaszcza w tej grze. Nie dość, że dostarczając prasę nie możesz zejść z roweru, to jeszcze rozrzucając gazety musisz trafiać nimi dokładnie do skrzynek pocztowych.
Oryginał wydany w roku: 1991
Prehistorik 2
Tryskająca humorem opowieść o jaskiniowcu, który przemierzając kolejne lokacje walczy z hordami przeróżnych stworów. Przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kolorowych i szybkich zręcznościówek.
Oryginał wydany w roku: 1993
Wolfenstein 3D
Kolejna wielka legenda wśród klasyków. Bezpardonowa eksterminacja załogi zamku Hollehammer przez słynnego B.J. Blazkowicza po dziś dzie ń uznawana za kamień milowy w rozwoju trójwymiarowych strzelanin.
Oryginał wydany w roku: 1992
Metal Gear
Pierwsza, nieco już zapomniana odsłona przygód jednego z najsłynniejszych obecnie bohaterów gier. Solid Snake nie urzeka może oprawą graficzną, ale dla fanów serii może być niczym biały kruk. Chyba warto wiedzieć, jak to wszystko się zaczęło.
Oryginał wydany w roku: 1990
Lemmings 2: The Tribes
Wśród gier logicznych nie ma chyba drugiej serii, która zdołałaby narobić tyle szumu. Ratowanie przed zagładą małych, dziwnych stworzonek, które uparcie podążają przed siebie, okazało się na tyle wciągające, że na jednej części gry się nie skończyło. „Dwójka” zawiera m.in. więcej map, a lemingi mogą pełnić dodatkowe role.
Oryginał wydany w roku: 1993