InternetKłódka na internet

    Kłódka na internet

    Nie możesz skupić się na nauce? Rozpraszasz się przeglądaniem stron internetowych bądź zabawą na smartfonie? Oto dwie aplikacje, które wzmocnią twoją uwagę i podniosą efektywność.

    Kłódka na internet

    Przy natłoku otaczających nas informacji, przychodzących e-maili, wpisów znajomych na Facebooku niełatwo o koncentrację na jednym zadaniu. Sytuację komplikują smartfony i tablety pochłaniające sporą część uwagi. Kłopoty pojawiają się, gdy zaczynają gonić terminy. Jak poradzić sobie z marnotrawieniem czasu? Wystarczy, że wyeliminujesz to, co może cię rozpraszać. Aby zablokować na określony z góry czas dostęp do wybranych stron internetowych, skorzystaj z darmowego programu FocalFilter. Z kolei Focus Lock pozwoli ci założyć wirtualną kłódkę na ulubione aplikacje androidowego smartfonu.

    Warto wiedzieć

    Wpisując w opisywanym programie strony internetowe, które mają być blokowane, nie zapomnij dopisać do listy ich ewentualnych alternatywnych wersji domenowych (serwis może mieć np. adres xx.pl. oraz xx.com). W przeciwnym wypadku ograniczenie dostępu nie będzie pełne. Pamiętaj też, że jedynym sposobem zdjęcia blokady przed upływem wyznaczonego czasu jest restart komputera. Próba odinstalowywania aplikacji w takim momencie nic nie da, bo ograniczenie dostępu zapisane jest w pliku systemowym.

    Selektywna blokada internetu na komputerze

    Czasowe wyłączenie za pomocą aplikacji FocalFilter dostępu do najczęściej odwiedzanych witryn jest bardzo proste, bo i jej konfiguracja nie należy do przesadnie rozbudowanych. Co istotne jednak, jedna blokada działa na niemal wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach internetowych, choć twórcy programu wskazują jedynie cztery: Internet Explorer, Chrome, Firefox i Safari.

    Krok 1

    Po standardowej instalacji uruchom program, klikając jego ikonę FocalFilter. Niewielkie okno FocalFilter, które w tym momencie pojawi się na ekranie, to jedyny panel konfiguracyjny.

    Krok 2

    Aby zdefiniować katalog interesujących cię stron, do których dostęp zostanie ograniczony, naciśnij przycisk Edit My Site List, po czym w pustym polu nowo wywołanego okna wpisz nazwy witryn według podanego przykładu. Gdy wszystkie znajdą się już na miejscu, kliknij Save, by zapisać swoją listę i powrócić do głównego panelu programu.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejnym krokiem będzie ustawienie czasowych restrykcji obowiązywania blokady. W tym celu skorzystaj z rozwijanego menu Block for i wybierz odpowiednią długość trwania ograniczenia, np. 1 hour.

    Obraz

    Krok 4

    Do aktywacji blokady wystarczy już tylko kliknięcie Block My Site List. Miej jednak na uwadze, że program w żaden sposób nie zaakcentuje momentu startu, a o jego działaniu dowiesz się dopiero przy próbie wywołania którejś ze wskazanych wcześniej stron. Po upływie zdefiniowanego czasu otrzymasz jednak stosowny komunikat, który pozwoli ci albo zdjąć blokadę Close, albo ją przedłużyć Block Again.

    Pełna kontrola nad aplikacjami mobilnymi

    Nowoczesny smartfon zapewnia nie tylko dostęp do internetu, ale i mnóstwo ciekawych programów i coraz lepszych gier. By walczyć z taką liczbą pokus, nie wystarczy już blokada sieci. Znacznie lepiej limitować dostęp do konkretnych aplikacji albo zupełnie go wyłączyć. Właśnie do tego zadania stworzono program Focus Lock. Jego intuicyjny interfejs i niewielka liczba opcji pozwalają błyskawicznie założyć wirtualną kłódkę na dowolny smartfon z Androidem.

    Krok 1

    W celu wyeliminowania możliwości dokonania nieautoryzowanych zmian w konfiguracji blokady do uruchomienia aplikacji wymagane jest hasło dostępowe. Za pierwszym razem w pole ENTER PASSWORD wpisz kod domyślny, czyli 0000. Później możesz go zmienić w ustawieniach programu.

    Obraz

    Krok 2

    Po otwarciu panelu konfiguracyjnego przejdź do zakładki wyszukanych w systemie aplikacji – Installed – i na znajdującej się tam liście zaznacz te, które mają zostać zablokowane. Przed skorzystaniem z przycisku z symbolem zielonej kłódki zamykającego dostęp do wskazanych elementów, o czym powiadomią cię ikony z symbolem białej kłódki, koniecznie zwróć uwagę na ustawienia Strict oraz Light. Pierwsze wyłączy możliwość skorzystania z danej aplikacji do czasu upłynięcia wskazanego terminu, np.: This will unlock at 5:31 am. Drugie pozwala ręcznie anulować blokadę w dowolnym momencie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Ogromną zaletą programu jest możliwość zdefiniowania nie tylko czasu trwania ograniczonego dostępu, ale i przerw między kolejnymi jego okresami. W przypadku braku twojej aktywności blokada przedłuża się automatycznie, więc ustawienie przerw pozwoli ci sprawdzić e-maile bądź odprężyć się przez kilka minut przy ulubionej grze.

    Wybrane dla Ciebie