Temat numeruKodeki bez tajemnic

    Kodeki bez tajemnic

    Dostępność filmów w cyfrowych formatach oraz olbrzymia liczba materiałów wideo rozpowszechnionych w internecie czynią obecnie niemal z każdego komputera domowego centrum domowej rozrywki. Jednak sam zakup komputera z preinstalowanym systemem Windows 7 nie wystarcza, by w pełni wykorzystywać go jako cyfrowy odtwarzacz filmów.

    Kodeki bez tajemnic

    Nie przeholuj z kodekami!

    Na naszym CD znajdziesz kilka zestawów kodeków. Każdy opisujemy na naszych łamach, ale pamiętaj, by – o ile nie jest to wyraźnie zaznaczone w opisie – nie instalować nigdy więcej niż jednego zestawu kodeków! To bardzo ważne, ponieważ gdy zaczniesz instalować wszystko „jak leci”, to nie dość, że nie ułatwi to odtwarzania filmów, to jeszcze może poważnie zakłócić pracę systemu operacyjnego. Na tyle poważnie, że możesz być zmuszony do reinstalacji Windows.

    Do komfortowego oglądania filmów na komputerze nie wystarczą standardowe ustawienia systemu operacyjnego. Nawet najnowszy system operacyjny Microsoftu, choć radzi sobie znacznie lepiej z wieloma formatami i standardami wideo niż starsze systemy Windows, nie jest wyposażony w odpowiednią liczbę tzw. kodeków, czyli instalowanych w systemie programów umożliwiających przekształcenie zapisanego (czy też zakodowanego) w określony sposób strumienia danych w formę doskonale rozpoznawaną przez człowieka: dźwięk i obraz.

    Generalnie istnieją dwie metody przygotowania komputera do odtwarzania filmów niemal w każdym formacie. Pierwszy sposób to zainstalowanie odpowiednio bogato wyposażonego we wszelkie dekodery odtwarzacza multimedialnego (test takich programów znajdziecie na poprzednich stronach tematu numeru). Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z konkretnego odtwarzacza, lecz wolisz inny (choćby wbudowany w Windows Media Player), zastosuj drugą metodę dającą więcej swobody – wyposaż system w odpowiedni zestaw kodeków, który umożliwi odtworzenie filmu i napisów dialogowych we wszelkich formatach. Tą właśnie metodą zajmiemy się w tym artykule. Dowiesz się, jak poprawnie skonfigurować kodeki, by zyskać najlepszą jakość i komfort odtwarzania filmów w dowolnym formacie.

    Windows Media Player – obsługa wszystkich formatów

    Podoba ci się Windows Media Player 11 w Windows 7? To całkiem niezły odtwarzacz. Niestety, choć w domyślnej konfiguracji dość dobrze sobie radzi także z filmami HD, to brakuje mu jednej z podstawowych rzeczy – obsługi napisów dialogowych pobieranych z zewnętrznego pliku. Warto byłoby także „zmusić” Windows Media Player do odtwarzania filmów MKV czy RMVB. Skorzystaj w tym celu z zestawu kodeków K-Lite Mega Codec Pack.

    Zanim zainstalujesz, usuń starsze kodeki

    Dołożyliśmy wszelkich starań, aby publikowane przez nas porady umożliwiły bezproblemowe odtwarzanie filmów na każdym komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows (zwłaszcza najnowszego Windows 7), jednak pamiętaj, by przed zastosowaniem się do naszych zaleceń dotyczących instalacji określonego pakietu kodeków upewnić się, że w systemie nie są już zainstalowane jakieś starsze wersje kodeków. Przed instalacją nowych musisz starsze usunąć.

    Krok 1

    Zacznij od instalacji zestawu kodeków K-Lite Mega Codec Pack. Zakładając, że chcesz zostać przy Windows Media Playerze 11, w pierwszym etapie instalacji, z rozwijanej listy profili wybierz Profile 2 – odpowiedni plik znajdziesz na naszym CD. Proces instalacji przebiega standardowo – uruchamia się kreator instalacji, w którym musisz potwierdzać kolejne etapy procesu.

    Krok 2

    W jednym z końcowych etapów instalacji zaznacz (domyślnie niezaznaczone) pole wyboru Windows Media Player, dzięki czemu będziesz mógł ustawić skojarzenia plików multimedialnych, nawet tych, których standardowo Windows Media Player nie potrafi odtworzyć.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym etapie pojawi się okno, w którym możesz – zaznaczając pola wyboru – określić typy plików audio i wideo, które mają być domyślnie odtwarzane przez WM, np.:

    Obraz

    Krok 4

    W jednym z kolejnych etapów możesz ustawić, dla jakich typów plików wideo mają być tworzone miniatury stopklatek w Eksploratorze Windows. Zaznacz po prostu pola wyboru przy interesujących cię typach plików. Uwaga! Jeżeli instalujesz 32-bitowy pakiet K-Lite Codec Pack na 64-bitowym systemie Windows, nie zobaczysz tego okna. Więcej szczegółów w ramce „K-Lite i 64-bitowy Windows”.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy dotrzesz do ustawień dźwięku, upewnij się, że jest wybrana opcja odpowiadająca rzeczywistości, a nie życzeniom. Jeżeli masz do komputera podłączone zwykłe głośniki stereofoniczne, zaznacz opcję 2.0 (stereo). Zaznaczenie w takiej sytuacji np. opcji 7.1 (surround) nie spowoduje, że będziesz miał dźwięk przestrzenny, lecz co najwyżej, że nie będziesz nic słyszał w odtwarzanych filmach.

    Obraz

    Krok 6

    Po zakończeniu instalacji po prostu odtwórz film, dla którego w tym samym folderze co plik wideo znajduje się również plik z napisami. Plik z napisami powinien mieć identyczną nazwę jak plik filmu (oba pliki powinny się różnić jedynie rozszerzeniami, których nie zmieniaj). W trakcie odtwarzania (oczywiście napisy będą widoczne, jeżeli został spełniony warunek zgodności nazw plików) w obszarze powiadomień pojawi się ikona filtra DirectVobSub odpowiedzialnego właśnie za nakładanie napisów dialogowych w trakcie odtwarzania filmu w Windows Media Playerze.

    Obraz

    Krok 7

    Zaletą pakietu kodeków K-Lite Codec Pack Mega jest to, że po ich instalacji Windows Media Player radzi sobie z formatami dotychczas nieobsługiwanymi, takimi jak np. Matroska (pliki z rozszerzeniem MKV), QuickTime (rozszerzenie MOV czy RealMedia (pliki z rozszerzeniem RMVB oraz RM).

    K-Lite i 64-bitowy Windows

    Twórcy paczki kodeków K-Lite opracowali dwa warianty pakietów: wersję zawierającą 32-bitowe dekodery i filtry oraz edycję 64-bitową. Jeżeli korzystasz z 64-bitowej wersji systemu Windows Vista albo Windows 7, zalecamy oczywiście zainstalowanie edycji 64-bitowej, jednak – uwaga! – nie zawiera ona wszystkich dekoderów, które są z kolei dostępne w edycji 32-bitowej pakietu K-Lite Codec Pack. Dlatego w przypadku paczek z serii K-Lite możesz (to wyjątek!) zainstalować w systemie obie wersje – 32- i 64-bitową. Oprogramowanie to nie będzie się zakłócać. Wyjaśnienie: teoretycznie także dla systemu 64-bitowego wystarczy instalacja K-Lite Codec Packa 32-bitowego, ale… jeżeli zależy ci np. na tym, by ikony przechowywanych na dysku plików z filmami były widoczne w postaci stopklatek z filmów, to dla 64-bitowych Windows musisz zainstalować 64-bitowego K-Lite Codec Packa.

    Powrót do domyślnych ustawień

    K-Lite zawiera bardzo dużo opcji konfiguracyjnych, które zachęcają do eksperymentów. Może się jednak zdarzyć, że zamiast ewentualnej poprawy odtwarzania uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli straciłeś już orientację, co i kiedy było zmienione, nie musisz reinstalować kodeków w celu przywrócenia standardowej konfiguracji. Wystarczy, że skorzystasz z przydatnego narzędzia instalowanego razem z K-Lite Mega Codec Pack.

    Krok 1

    Rozwiń menu Start i wybierz z niego kolejno K-Lite Codec Pack, Configuration oraz Reset to recommended settings.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie pojawi się okno K-Lite Codec Tweak Tool. Pozostaw w nim domyślnie zaznaczone cztery pola wyboru i kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym oknie zobaczysz potwierdzenie wykonanej operacji przywrócenia domyślnych ustawień. Kliknij Finish i gotowe.

    Obraz

    Alternatywne zestawy kodeków

    Oprócz opisywanego w głównej części artykułu zestawu kodeków K-Lite Mega Codec Pack zamieszczamy na naszym CD alternatywne zestawy kodeków. W zasadzie każdy z zestawów wystarczy do odtwarzania większości popularnych formatów danych za pomocą dowolnej multimedialnej odtwarzarki.

    Cole2k Media Codec Pack Advanced
    W skład tego stale aktualizowanego pakietu kodeków wchodzą dekodery następujących formatów wideo: AVC, DivX, XviD, 3ivx, On2 VP6, H.264, MP4, MPEG-1, MPEG-2, oraz formatów audio: AC3, DTS, AAC, FLAC, APE, MPC, OFR, MP3, OGG i ATRAC3. Obsługa RMVB wymaga doinstalowania Real Alternative.

    Win7codecs
    Kolejny zestaw kodeków i filtrów audio-wideo przygotowany specjalnie z myślą o użytkownikach Windows 7. Zaletą Win7codecs jest to, że autorzy zadbali o likwidację ewentualnych konfliktów z już zainstalowanymi kodekami. Ponadto w niektórych konfiguracjach wielogłośnikowych, kiedy sygnał audio jest kierowany z komputera na zewnętrzny zestaw wielu głośników (5.1 lub 7.1) poprzez złącze SPDIF, Win7codecs lepiej radzi sobie z obsługą dźwięku niż K-Lite Codec Pack.

    DivX Plus 8.0
    Pakiet zawiera kodeki MPEG-4, H.264 oraz oczywiście DivX, a także dwa odtwarzacze: DivX Plus Player i DivX Plus Web Player oraz konwerter DivX Plus Converter. DivX Plus 8.0 jest przydatny, gdy oprócz komputera dysponujesz także urządzeniem certyfikowanym logo DivX. Korzystając z zawartego w pakiecie programu DivX to Go, możesz łatwo przystosować zapisane na dysku filmy do odtwarzania na danym certyfikowanym urządzeniu.

    FFDSHow
    Pakiet filtrów dekodujących popularne formaty wideo i audio. Zaletą jest wsparcie dla standardu DXVA (DirectX Video Acceleration), dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie mocy obliczeniowej układów graficznych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku starszych komputerów ze słabszymi procesorami, ale za to wyposażonych w dobre karty graficzne.

    oprogramowaniewindowssystemy operacyjne

    Wybrane dla Ciebie