SoftwareŁatwa przeprowadzka

    Łatwa przeprowadzka

    Jeżeli chcesz przenieść dotychczasowy system i zainstalowane w nim aplikacje na nowy, większy i szybszy dysk twardy, nie instaluj systemu od nowa, lecz sklonuj stary dysk. Oprogramowanie do klonowania możesz również wykorzystać do wykonania kopii zapasowej całego dysku systemowego.

    Łatwa przeprowadzka

    Klonowanie dysku to wygodna metoda przeniesienia aktualnie zainstalowanego systemu i aplikacji na nowy dysk twardy. Nie musisz rekonfigurować żadnych ustawień systemu operacyjnego, reinstalować aplikacji itp. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego programu, właściwych wskazówek oraz wolnego czasu.

    Oprogramowanie

    Proponowanym przez nas programem jest rozpowszechniane bezpłatnie (pod warunkiem niekomercyjnego wykorzystania) narzędzie o nazwie HD Clone Free 4. Program ten obsługuje wszystkie dyski twarde korzystające z interfejsów wewnętrznych (IDE/ATA, SATA I, SATA II) oraz zewnętrznych (eSATA, USB 1.1, USB 2.0; uwaga, interfejs USB 3.0 nie jest obsługiwany w wersji bezpłatnej, więc nawet jeżeli twój komputer jest w niego wyposażony, transfer danych będzie wolniejszy).

    Program można uruchamiać w samodzielnym środowisku startowym (z nośnika rozruchowego), jak również z poziomu systemów Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Dużą zaletą programu jest to, że rozpoznaje nowoczesne dyski typu advanced format, w których „tradycyjne” 512-bajtowe sektory zostały zastąpione sektorami o rozmiarze 4 KB. Znacznym ułatwieniem w obsłudze proponowanego przez nas programu jest także polskojęzyczny interfejs.

    Ograniczenia

    HD Clone Free nie pozwala na klonowanie wybranych partycji (funkcję taką mają komercyjne wersje programu), możesz klonować tylko cały dysk twardy. Klonowanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy dysk, na który przenoszone są dane ma co najmniej taką samą pojemność jak dysk źródłowy. Operacja klonowania powoduje wymazanie jakichkolwiek danych znajdujących się na dysku docelowym. Nie jest to szczególnie kłopotliwe przy założeniu, że klonowania dokonuje się najczęściej, przenosząc dane ze starszego na nowy, zatem jeszcze pusty, dysk twardy.

    Jeżeli chcesz tylko wykonać kopię zapasową dysku systemowego, wtedy dysk docelowy nie będzie kasowany, a kopia zostanie zapisana w postaci pliku obrazu.

    Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś nowego dysku i potrzebujesz szczegółowych wskazówek, jak taką operację wykonać, zapoznaj się z archiwalnymi artykułami, zamieszczonymi na krążku. Znajdziesz w nich informacje dotyczące instalacji dysku w komputerze stacjonarnym, jak również wymiany dysku w laptopie.

    Ile czasu trwa klonowanie?

    Program Miray HD Clone jest w pełni funkcjonalnym narzędziem oferowanym bezpłatnie, ma jednak wprowadzone sztuczne ograniczenie wydajności klonowania. Polega ono na tym, że transfer danych nigdy nie przekracza 1 GB/min. (płatne wersje HD Clone mają większą wydajność). W praktyce nie jest to szczególnie kłopotliwe ograniczenie, po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Na przykład sklonowanie dysku o pojemności 320 GB zajęło ok. 5 godzin.

    Wymiana dysku w notebooku

    W celu przeniesienia zawartości dysku z komputera stacjonarnego na nowy dysk wystarczy zainstalować nowy dysk w obudowie komputera (szczegóły w artykule na płycie), a następnie postępować wg naszych wskazówek. Jeśli chcesz zmienić dysk w laptopie, instalacja nowego dysku wewnątrz komputera odpada z powodu braku miejsca. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup obudowy do dysku 2,5”. Nowy dysk instalujesz w takiej obudowie, następnie podłączasz do portu USB w laptopie i klonujesz stary dysk. Po zakończeniu klonowania demontujesz stary dysk, wyjmujesz nowy z obudowy zewnętrznej i instalujesz w laptopie. Obudowa taka nie pozostanie bezużyteczna, bo możesz w niej zamontować dotychczas używany dysk, dzięki czemu zyskasz dodatkowy dysk zewnętrzny. Ceny tego typu obudów z wewnętrznym interfejsem SATA i złączem USB, przeznaczonych dla dysków 2,5” zaczynają się już od ok. 15–20 zł. Nie jest to więc szczególnie duży wydatek.

    Klonowanie dysku za pomocą HD Clone Free

    Poniższy warsztat przeprowadzi cię krok po kroku przez procedurę klonowania dysku. Zakładamy, że nowo zakupiony dysk zainstalowałeś już w komputerze stacjonarnym, bądź też podłączyłeś (po jego zamontowaniu w obudowie zewnętrznej – patrz ramka „Wymiana dysku w notebooku”) do portu USB w laptopie.

    Krok 1

    Instalacja programu HD Clone Free jest bardzo prosta. Musisz jedynie potwierdzać kolejne etapy procesu. Po zakończeniu pracy instalatora konieczny będzie restart komputera.

    Krok 2

    Jeżeli nie zmieniałeś standardowych ustawień instalacji, powinieneś zobaczyć na pulpicie Windows ikonę HDClone. Kliknij ją dwukrotnie lewym przyciskiem myszki, by uruchomić program.

    Krok 3

    Po uruchomieniu programu okno główne HDClone Free Edtition zostanie przesłonięte mniejszym oknem dialogowym Informacja, kliknij Zamknij.

    Obraz

    Krok 4

    Standardowo program uruchomiony jest w tzw. trybie kategorii. Z tego trybu warto korzystać podczas wykonywania kopii zapasowej dysku do pliku obrazu na innym dysku. Jednak w przypadku klonowania lepiej skorzystać z prostszego w obsłudze trybu klasycznego wyboru. Kliknij odnośnik do klasycznego wyboru.

    Obraz

    Krok 5

    W oknie programu zobaczysz aktywny jedyny dostępny w wersji darmowej tryb pracy Napęd - Napęd. Kliknij Dalej. Program sprawdzi, jakie dyski są aktualnie zainstalowane lub podłączone do komputera.

    Obraz

    Krok 6

    Program wyświetli listę znalezionych dysków (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Zaznacz kliknięciem dysk, który chcesz sklonować, i kliknij Dalej.

    Krok 7

    Kolejny etap to wybór dysku docelowego. Zaznacz go na liście i kliknij Dalej.

    Krok 8

    Program wyświetli dostępne opcje klonowania. Jeżeli dysk, na który przenosisz system, jest dyskiem typu Advanced Format, zaznacz pole wyboru Wyrównanie 4K. W przypadku pozostałych dysków nie należy zaznaczać tego pola. Jeżeli chcesz być pewien, że klonowanie przebiegło w pełni poprawnie, możesz dodatkowo włączyć weryfikację skopiowanych danych (pole wyboru Weryfikacja), ale pamiętaj że znacznie wydłuży to cały proces i naszym zdaniem w sytuacji, gdy przenosisz dane na nowy dysk, nie ma potrzeby dodatkowej weryfikacji danych. Pozostałych opcji widocznych w tym oknie nie musisz zmieniać. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 9

    Wyświetli się teraz okienko dialogowe Dostosuj partycje. Proponujemy zachować domyślne ustawienie – pozostawić zaznaczoną opcję automatyczne dostosowanie, dzięki czemu struktura dysku źródłowego zostanie odwzorowana na dysku docelowym proporcjonalnie do jego pojemności. Jeżeli np. dysk docelowy jest dwukrotnie pojemniejszy od dysku źródłowego, również pojemność klonowanych partycji będzie odpowiednio większa. Kliknij przycisk Kontynuuj bez zmian, a następnie Start, by rozpocząć właściwy proces klonowania.

    Obraz

    Wykonywanie kopii zapasowej dysku

    Miray HD Clone Free, oprócz klonowania, pozwala również na wykonanie kopii zapasowej dysku. Taka kopia jest zapisywana w postaci pliku na innym dysku, dzięki czemu pozostałe dane znajdujące się na dysku docelowym nie muszą być usuwane jak w przypadku klonowania.

    Krok 1

    W oknie głównym programu HD Clone Free, w widoku kategorii kliknij lewym klawiszem ikonę Backup, a następnie Dalej.

    Obraz

    Krok 2

    Kolejny etap to wybór dysku źródłowego (tego, którego kopia będzie wykonywana). Postępujesz tak samo jak w kroku 6 warsztatu dotyczącego klonowania.

    Krok 3

    Teraz musisz wybrać docelową lokalizację zapisu pliku kopii zapasowej. Program wyświetli wszystkie znalezione partycje dyskowe na aktualnie podłączonych do komputera dyskach (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Wskaż partycję, na której jest wystarczająca ilość wolnego miejsca – tyle, ile wynosi pojemność dysku, którego kopię wykonujesz. Po wskazaniu docelowej partycji o odpowiednich rozmiarach wpisz nazwę pliku kopii zapasowej w polu tekstowym widocznym w sekcji Plik obrazu, następnie kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    Wyświetlą się dodatkowe opcje związane z wykonywaniem kopii. Nie musisz tutaj niczego zmieniać. Kliknij przycisk Dalej, a następnie Start.

    Krok 5

    Pojawi się okienko ,b>Rozpocznij kopiowanie, w którym możesz jeszcze raz sprawdzić, czy ustawienia są poprawne. Kliknij przycisk Rozpocznij kopiowanie, by rozpocząć proces wykonywania kopii zapasowej.

    Obraz

    Krok 6

    Aby przywrócić dane z tak zapisanego pliku obrazu, należy w oknie głównym, w widoku kategorii wybrać ikonę Odzyskiwanie i postępować wg wskazówek kreatora odzyskiwania. Niestety, przywracanie danych z obrazu nie jest dostępne w darmowej wersji, trzeba dokonać aktualizacji do wersji Basic, co oznacza wydatek ok. 80 zł (równowartość 19,90 euro).

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie