Lew i dziewczyna

W kursie GIMP-a nadal pracujemy nad poprawianiem i przekształcaniem zdjęć. Tym razem za pomocą winietowania uwydatnimy lwa w środkowej części kadru, a na fotografię dziewczyny nałożymy różne zmieniające ją efekty.

Lew i dziewczyna

Choć samo winietowanie jest wadą niektórych urządzeń optycznych i fotografowie dążą do zminimalizowania tego defektu na etapie obróbki cyfrowej, to jego celowe utworzenie w programach graficznych jest czasami dobrym sposobem wyeksponowania środkowej części kadru. W warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt winietowania, polegający na niedoświetleniu brzegów ujęcia.

Dowiesz się również, jak szybko nakładać gotowe filtry, posługując się wtyczką do GIMP-a o nazwie G’MIC. W jej skład wchodzi ponad 450 filtrów przetwarzania obrazów i efektów. Dzięki predefiniowanym ustawieniom kilkoma kliknięciami zmienisz swoje zdjęcia w artystyczne prace lub przeprowadzisz szybką korekcję kolorystyczną.

Uwydatnianie środka kadru metodą winietowania

Przygotuj zdjęcie, na którym warto uwydatnić środkową część kadru. W naszym przykładzie wykorzystamy fotografię lwa. Efekt winietowania możesz uzyskać na kilka sposobów, my pokazujemy, jak to zrobić przez gradient i zaznaczanie.

Krok 1

Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż fotografię na dysku, w naszym przykładzie lew.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

Krok 2

Utwórz kopię warstwy, aby w razie niepowodzenia łatwo powrócić do zdjęcia źródłowego. W tym celu w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę.

Krok 3

Następnie kliknij prawym przyciskiem myszki na utworzonej warstwie, a potem wybierz z niej Dodaj maskę warstwy. Teraz w otwartym oknie Dodanie maski warstwy, w sekcji Początkowa maska warstwy wybierz opcję Biała i kliknij OK.

Krok 4

Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i upewnij się, że jako pierwszoplanowy jest wybrany kolor czarny. Następnie w zakładce Opcje narzędzia rozwiń listę Kształt, po czym wybierz z niej opcję Promienisty.

Obraz

Krok 5

Możesz już w obszarze roboczym namalować gradient. W tym celu kliknij myszką na środku fotografii i przeciągnij linię gradientu na zewnątrz w okolice dowolnego narożnika. W okienku warstw maska górnej warstwy powinna wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym obrazku. Na razie jednak nie dostrzeżesz żadnego efektu w obszarze roboczym.

Obraz

Krok 6

W okienku warstw zaznacz kwadracik z miniaturą warstwy winieta i z menu Kolory wybierz opcję Poziomy.

Krok 7

W otwartym oknie Poziomy, w sekcji Poziomy wejściowe przesuwaj suwaki do uzyskania odpowiedniego efektu i kliknij OK. W naszym przykładzie są to wartości:

Obraz

Krok 8

Aby bardziej uwydatnić i podkreślić obiekt w środku kadru, w naszym przykładzie lwa, wybierz z przybornika narzędzie Pędzel i w okienku warstw zaznacz kwadracik z maską warstwy. Możesz zmniejszyć krycie pędzla do wartości 80. Upewniwszy się, że masz wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy, zamaluj na masce obiekt w kadrze. Efekt końcowy wygląda tak:

Obraz

Krok 9

Możesz już zapisać obraz. Projekt zapisz w formacie XCF i wyeksportuj do JPG

Maskowanie przez zaznaczanie

Alternatywnym rozwiązaniem dla tworzenia efektu winietowania, na przykład w sytuacji, gdy obiekt na fotografii nie znajduje się idealnie w centrum kadru, jest zastosowanie zaznaczania odręcznego lub eliptycznego.

Krok 1

Pracując na tym samym zdjęciu co w poprzednim warsztacie, po utworzeniu kopii źródłowej warstwy wybierz z przybornika narzędzie Zaznaczanie eliptyczne lub Zaznaczanie odręczne i obrysuj obiekt, który ma być uwydatniony na fotografii. W naszym przykładzie obrysowaliśmy lwa odręcznie i zaznaczenie wygląda tak:

Obraz

Krok 2

Teraz z menu Zaznaczenie wybierz opcję Zmiękcz i w okienku Zmiękcza zaznaczenie wpisz wysoką wartość, np. 150. Kliknij OK. Pamiętaj, że promień rozmycia zależy od wielkości obrazu źródłowego. Ponownie kliknij menu Zaznaczenie, ale tym razem wybierz Odwróć.

Obraz

Krok 3

W poprzednim warsztacie pokazywaliśmy, jak zmodyfikować zaciemnienie, wykorzystując poziomy. Podobny efekt możesz uzyskać, pracując na krzywych. W tym celu z menu Kolory wybierz Krzywe.

Krok 4

W oknie Krzywe zmodyfikuj linię w podobny sposób jak w naszym przykładzie i kliknij przycisk OK.

Obraz

Krok 5

Możesz już zapisać obraz. Projekt zapisz w formacie XCF i wyeksportuj do JPG. Porównaj efekty uzyskane dwoma metodami, aby wybrać najlepszy efekt dla swoich zdjęć.

Szybkie efekty za pomocą gotowych filtrów

Najnowszą wersję wtyczki G’MIC pobierz spod adresu http://pcformat.pl/u/790. Po wejściu na stronę wybierz odpowiednią wersję, 32- lub 64-bitową, dla twojego GIMP-a oraz systemu i zainstaluj aplikację. Proces instalacji przebiega standardowo, a wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana w odpowiednim katalogu. Plugin uruchomisz bezpośrednio z GIMP-a, z menu Filtry. Do ćwiczeń może posłużyć jedno ze świątecznych zdjęć.

Krok 1

Uruchom program GIMP i z menu wybierz opcję Plik. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż fotografię na dysku, w naszym przykładzie swieta.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Zalecamy utworzenie kopii warstwy źródłowej.

Krok 2

Z menu Filtry wybierz G'MIC. W otwartym oknie G'MIC for GIMP z listy Available filters rozwiń kategorię Artistic.

Obraz

Krok 3

Aby uzyskać efekt namalowanego obrazu, wybierz filtr o nazwie Painiting. Następnie zmień położenie suwaków w sposób podobny jak w naszym przykładzie: Abstraction – 2, Details scale – 0.70, Color – 0.92, Smoothness – 50 i kliknij OK, aby zobaczyć efekt. Proces nakładania filtrów może potrwać nawet kilka minut, w naszym przykładzie efekt wygląda tak jak poniżej.

Obraz

Krok 4

Jeżeli chcesz uzyskać inny efekt, cofnij zmiany kombinacją klawiszy [Ctrl]+[Z] i ponownie wywołaj okno wtyczki G’MIC. Tym razem z kategorii Artistic wybierz Colored Pencils. Ten efekt symuluje obraz malowany kolorowymi ołówkami. Modyfikuj położenie poszczególnych suwaków aż do uzyskania odpowiedniego dla ciebie efektu. Z listy Mixer mode wybierz Hard Light lub Graint merge i kliknij OK. W naszym przykładzie wybraliśmy pierwszą opcję i uzyskaliśmy taki efekt:

Obraz

Krok 1

Otwórz dowolne zdjęcie w GIMP-ie i z menu Filtry wybierz wtyczkę G'MIC. Następnie z listy Available filters rozwiń kategorię Patterns i wybierz z niej filtr Mosaic.

Obraz

Krok 2

Modyfikując położenie suwaka Density, decydujesz o gęstości kafelków składających się na generowaną mozaikę. Im mniejsza będzie wybrana wartość, tym mniej kafelków. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:

Obraz

Krok 1

Po otwarciu dowolnego zdjęcia w GIMP-ie wybierz z menu Filtry wtyczkę G'MIC. Następnie rozwiń z listy Available filters kategorię Frames, a potem wybierz z niej filtr Polaroid.

Obraz

Krok 2

Możesz dostosować szerokość ramki, zmieniając położenie suwaka Frame size oraz szerokość dolnego obramowania dla suwaka Bottom size. Aby zmienić kąt obrócenia, zmień zawartość suwaka Angle i kliknij OK, aby zastosować efekt:

Obraz

Krok 1

Aby przekonwertować fotografię na efekt 3D, otwórz dowolne zdjęcie w GIMP-ie i z menu Filtry wybierz wtyczkę G'MIC. Następnie rozwiń z listy Available filters kategorię Stereoscopic 3D i wybierz z niej filtr 3D Conversion.

Obraz

Krok 2

W zależności od fotografii i tego, co się na niej znajduje, należy wybrać odpowiednią scenę dla trójwymiaru, rozwijając listę Scene selector. W naszym przykładzie wybraliśmy opcję portrait. Posługując się innymi suwakami, możesz modyfikować efekt trójwymiaru. W celu uzyskania najlepszych wartości warto założyć trójwymiarowe okulary i obserwować zmiany w okienku z podglądem. Po zakończeniu modyfikacji kliknij przycisk OK w celu wygenerowania trójwymiarowej fotki:

Obraz

Wybrane dla Ciebie