SoftwareMalowany portret

    Malowany portret

    W tym odcinku kursu pokażemy możliwości przerobienia zwykłego zdjęcia na bajeczny portret malowany farbami. Do tego ćwiczenia oprócz podstawowych narzędzi programu GIMP wykorzystamy wtyczkę GMIC.

    Malowany portret

    W celu uzyskania symulacji artystycznego obrazu w wyniku pracy na zwykłej fotografii portretowej wystarczy nauczyć się umiejętnych pociągnięć cyfrowym pędzlem, które będą przypominały prawdziwe malowanie. Uzyskanie najlepszych efektów może ułatwić praca z tabletem graficznym, ale nie zniechęcaj się, jeśli nie posiadasz takiego urządzenia. W warsztacie zaprezentowanym poniżej wykonujemy to ćwiczenie wyłącznie za pomocą myszki i klawiatury. Chociaż sposobów na wykonanie wirtualnego olejnego obrazu jest wiele, sięgamy po jedno z najprostszych rozwiązań, w którym niezbędne będzie użycie dodatkowej wtyczki G’MIC, zawierającej ponad 450 gotowych filtrów przetwarzania obrazów i efektów. Przykłady korzystania z tej wtyczki opisywaliśmy już w kilku poprzednich odcinkach kursu, które możesz przeczytać pod adresami http://pcformat.pl/u/942 i http://pcformat.pl/u/943.

    Instalacja wtyczki G’MIC

    Najnowszą wersję wtyczki G’MIC pobierz spod adresu http://pcformat.pl/u/944. Po wejściu na stronę wybierz odpowiednią wersję, 32- lub 64-bitową, dla twojego GIMP-a oraz systemu operacyjnego i zainstaluj aplikację. Proces instalacji przebiega standardowo, a wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana w odpowiednim katalogu. Plugin uruchomisz bezpośrednio z programu GIMP, z menu Filtry.

    Portret jak obraz malowany na płótnie

    Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej wtyczki G’MIC, przed uruchomieniem programu uruchom przeglądarkę internetową i pobierz spod adresu http://pcformat.pl/u/944 niezbędny plugin. Po pobraniu pliku uruchom instalator (ramka „Instalacja wtyczki G’MIC”).

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    W okienku warstw utwórz kopię warstwy źródłowej, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.

    Krok 3

    Z menu Filtry wybierz G'MIC i w otwartym oknie, w sekcji Available filters kliknij + obok Repair, aby rozwinąć drzewko tej kategorii. Następnie odszukaj i zaznacz na liście pozycję Smooth [bilateral].

    Obraz

    Krok 4

    Zmodyfikuj położenie suwaków według własnego uznania. W naszym przykładzie ustawiliśmy wartości tak jak na obrazku poniżej. W trakcie ustawiania parametrów obserwuj zmiany w okienku podglądu – gdy uzyskasz odpowiedni efekt, kliknij przycisk Apply, a następnie OK, by zamknąć okno wtyczki. Po nałożeniu efektu nasze przykładowe zdjęcie wygląda tak:

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Otwórz ponownie wtyczkę G’MIC, wybierając z menu Filtry opcję G'MIC. Następnie w sekcji Available filters odszukaj i rozwiń kategorię Contours. Wybierz z niej opcję Segmentation.

    Obraz

    Krok 6

    Teraz w sekcji Segmentation ustaw suwak Edge threshold na wartość 4.00, a suwak Smoothness na wartość 2.00. Po lewej stronie okna wtyczki rozwiń listę Output mode i wybierz z niej opcję New layer(s), a następnie kliknij przycisk Apply. W ten sposób zostanie utworzona kolejna warstwa, z nowym filtrem segmentowania obrazu. Kliknij OK, aby zamknąć okno wtyczki.

    Krok 1

    Ponownie otwórz wtyczkę G’MIC. Z drzewka kategorii ponownie rozwiń kategorię Contours i wybierz z niej opcję Edges. Następnie zmień w sekcji Edges położenie suwaka Threshold – wartość dopasuj odpowiednio dla twojego zdjęcia, aby wydobyć kontury postaci na portrecie, w naszym przykładzie wartość to 10. Upewnij się, że masz wybraną opcję New layer(s) na drugiej rozwijanej liście w lewej części okna wtyczki. Zatwierdź zmiany, klikając Apply. Zamknij okno wtyczki.

    Obraz

    Krok 2

    Zmień tryb krycia warstwy z krawędziami na Dzielenie. Krawędzie będą teraz białe. W niektórych miejscach trzeba je nieco przyciemnić, dlatego z przybornika wybierz narzędzie Pędzel, ustaw kolor biały jako pierwszoplanowy i w zakładce Opcje narzędzia zmień Krycie na wartość 30. Teraz zamaluj delikatnie pędzlem krawędzie oczu, nosa i ust. W naszym przykładzie portret wygląda tak:

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W okienku warstw kliknij prawym przyciskiem na warstwie z krawędziami i wybierz z kontekstowego menu Nowa z widoku.

    Krok 4

    Następnie utwórz nową warstwę za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+N. Teraz w wyświetlonym oknie Nowa warstwa, w sekcji Typ wypełnienia warstwy zaznacz Białe i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    W okienku warstw przesuń drugą z kolei warstwę nad warstwę wypełnioną kolorem białym. Następnie dodaj maskę dla tej warstwy, a potem wypełnij ją czarnym kolorem.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Z przybornika wybierz narzędzie Pędzel i w zakładce Opcje narzędzia wybierz z listy rodzajów pędzli taki, który najlepiej będzie symulował malowanie, w naszym przykładzie Acrylic 05. Dopasuj rozmiar do zdjęcia źródłowego i ustaw stopień krycia na wartość 75. Kliknij kwadracik obok napisu Dynamika. Z rozwiniętej listy wybierz Pencil Shader. Rozpocznij malowanie na czarnej masce warstwy, aby odkryć elementy obrazu. Na krawędziach obrazu zmniejsz krycie pędzla. Nasze zdjęcie wygląda tak:

    Obraz

    Dodawanie płótna

    Poszukaj w internecie fotografii symulującej płótno. Zdjęć możesz szukać w wyszukiwarce Google lub w darmowym banku zdjęć pod adresem http://sxc.hu.

    Krok 1

    Zapisz zdjęcie płótna na dysku. Z menu Plik wybierz opcję Otwórz jako warstwy i wskaż na dysku obraz płótna, w naszym przykładzie jest to plik plotno.jpg. Kliknij Otwórz.

    Krok 2

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na wczytanej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Dopasuj warstwę do wymiarów obrauz. Na koniec zmień jej tryb na Mnożenie, a krycie ustaw na wartość 75. Po zastosowaniu efektów nasze zdjęcie wygląda tak:

    Obraz

    Przygotowane zdjęcie z efektem końcowym zapisz na dysku w formacie GIMP-a, dzięki czemu będziesz mógł je w przyszłości edytować i pracować w nim na warstwach. Następnie wyeksportuj obraz do formatu JPG i wyślij go swoim znajomym.

    oprogramowanieporadyfotografia

    Wybrane dla Ciebie