Foto/Audio/WideoMobilny lub kanapowy - test tanich tabletów

    Mobilny lub kanapowy - test tanich tabletów

    Choć już nie tak dynamicznie jak rok temu, ceny tanich tabletów wciąż maleją. W naszym teście sprawdzamy ich jakość i możliwości, a także porównujemy małe, mobilne tablety z dużymi urządzeniami 10-calowymi.

    Mobilny lub kanapowy - test tanich tabletów

    W artykule:

    • Różnice między małymi i dużymi tabletami
    • Test 10 urządzeń
    • Podsumowanie testu
    • Tabele z wynikami testów
    • Opisy wybranych modeli

    Przy wyborze tabletu kluczowym parametrem jest przekątna ekranu – będzie determinowała sposób korzystania z tabletu. Najmniejsze są urządzenia 7-calowe. Te bardzo poręczne i lekkie tablety można nosić nawet w tylnej kieszeni spodni. Dzięki małej wadze (zazwyczaj około 300 gramów) nie odczujesz ich ciężaru w plecaku czy torebce. Mały tablet można obsługiwać jedną ręką, a długie trzymanie urządzenia nie męczy dłoni. Dlatego 7-calowy ekran sprawdzi się jako czytnik książek lub odtwarzacz filmów w autobusie czy pociągu oraz jako mobilna konsola do gier.

    Na drugim końcu skali znajdują się urządzenia z ekranem 10 cali (dokładnie 10,1). Te tablety są 2 razy cięższe od opisanych wcześniej, a do ich wygodnego trzymania trzeba użyć dwóch dłoni. Dlatego lepiej sprawdzają się jako urządzenia stacjonarne, np. domowe centrum rozrywki, którego używasz, siedząc wygodnie na kanapie, lub narzędzie pracy zastępujące laptop. Aby obsługa była wygodna, najlepiej umieścić taki tablet na kolanach lub blacie biurka. Przy transporcie dużego urządzenia warto wykorzystać pokrowiec chroniący ekran przed porysowaniem lub pęknięciem.

    Tablety 7- i 10-calowe to niejedyne urządzenia, które znajdziesz w sklepach. Popularną przekątną w tanich tabletach jest 9,7 cala. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych te urządzenia nie mają ekranu panoramicznego. Dlatego gorzej sprawdzają się podczas oglądania filmu czy grania – wokół obrazu system musi wyświetlić czarne paski. Tablety te są odrobinę mniejsze i lżejsze od tabletów 10-calowych. Można trzymać je w jednej dłoni (choć na dłuższą metę jest to średnio wygodne).

    Obraz

    Podsumowanie testu

    Do naszego testu wybraliśmy 5 modeli tabletów z ekranem o przekątnej 7 cali dostępnych w cenie nieprzekraczającej 500 zł oraz 5 większych – 10-calowych, które można kupić za mniej niż 800 zł. Pierwsza grupa urządzeń jest bardziej zróżnicowana pod względem parametrów technicznych. Dwa najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę, to rozdzielczość ekranu oraz model i taktowanie procesora. Jak pokazał test, trzeci istotny parametr – pojemność akumulatora – nie przekłada się bezpośrednio na czas pracy bez ładowania. Przy tej samej pojemności baterii może być inny w różnych urządzeniach.

    Tablety 7-calowe

    Najwyższą rozdzielczość ekranu w tej grupie urządzeń mają tablety Colorovo i Pentagram. 1280 na 800 punktów to optymalna rozdzielczość dla przekątnej 7 cali. Ale im więcej pikseli ma ekran, tym wyższe wymagania stają przed procesorem i układem graficznym, które muszą wyświetlać obraz. A Colorovo i Pentagram to dwa przykłady bardzo złego doboru mocy obliczeniowej do rozdzielczości ekranu. Oba tablety działają bardzo opieszale, co odbija się negatywnie na komforcie używania urządzeń oraz ich wydajności w grach. Z czterech używanych przez nas benchmarków wydajności tablety potrafiły uruchomić tylko dwa.

    Trzy pozostałe przetestowane tablety 7-calowe mają niższą rozdzielczość – 1024 na 600. Pisząc o tabletach 7-calowych, musimy zaznaczyć, że po dokładniejszej analizie i zmierzeniu tabletu Overmax okazało się, że przekątna tabletu wynosi około 6,8 cala (na pudełku i na stronie producenta widnieje informacja o przekątnej 7 cali). Na dodatek piksele ekranu są prostokątne, co skutkuje rozciągnięciem obrazu, gdy tablet wyświetla go w pionie. Wyświetlacz jest bardzo ciemny nawet po ustawieniu jasności na maksimum. Kąty widzenia obrazu są bardzo niskie. Ta ostatnia uwaga dotyczy także tabletu iBox.

    Tablety 7-calowe nie mają wydajnych akumulatorów. W naszym teście wydajności baterii akceptowalny wynik uzyskał tylko tablet Colorovo. Powodem nie są małe gabaryty urządzenia, uniemożliwiające użycie dużej baterii. Problemem jest sama jakość ogniw – 7-calowy Asus Nexus potrafi działać bez ładowania dwa razy dłużej niż najlepsze urządzenie uwzględnione w tym teście. Także funkcje fotograficzne nie są mocną stroną małych tabletów. Zdjęcia i filmy uzyskane za pomocą 2-megapikselowych matryc są koszmarnej jakości. Wszystkie tablety mają kamerę przednią potrzebną do wideorozmów przez internet – tam jakość obrazu jest mniej ważna.

    Pod względem wyglądu wyróżnił się tablet Kruger&Matz. Urządzenie delikatnie przełamuje schemat prostokątnej obudowy, którą mają wszystkie inne testowane tablety. W bliźniaczo podobnych tabletach Pentagram i Colorovo bardzo łatwo uszkodzić aluminiową siateczkę przykrywającą głośniki.

    Opisy wybranych tabletów 7-calowych

    1. miejsce - Pentagram Quadra 7 Ultra Slim

    Obraz

    Tablet robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Jest smukły i lekki. Ma ładny design, a dolna i górna ramka wokół ekranu jest bardzo cienka. Obraz wyświetlany na 7-calowym ekranie IPS o rozdzielczości 1280 na 800 punktów prezentuje się znakomicie. Znacznie gorzej wygląda kwestia wydajności tabletu. Mimo użycia czterordzeniowego procesora Pentagram nie potrafi płynnie wyświetlać animacji interfejsu. Na szczęście płynność działania urządzenia nie spada znacznie w miarę uruchamiania kolejnych aplikacji. Nastepną bardzo poważną wadą tabletu jest niska wydajność akumulatora. Fabrycznie nowy tablet jest wyposażony w pakiet biurowy, czytnik e-booków. Potrafi synchronizować się z Twitterem i Facebookiem. Dlatego będzie dobry dla mniej doświadczonych użytkowników. Funkcjonalność tabletu traci przez brak GPS-u i bluetoootha. Natomiast wbudowane prawie 6,5 GB pamięci flash pozwoli przez jakiś czas obejść się bez dodatkowej karty pamięci. Zamiast niej możesz też użyć pamięci USB. Do tabletu dołączone jest miękkie etui z materiału – kiepska osłona dla ekranu i obudowy. Od strony sprzętowej Pentagram jest bliźniaczo podobny do tabletu Colorovo z 3. miejsca. O przewadze Pentagrama decyduje lepsze wyposażenie w aplikacje.

    Plusy
    • Mała waga
    • Cienka obudowa
    • Bardzo dobry ekran
    Minusy
    • Słaba płynność działania
    • Brak GPS-u i bluetootha
    • Słaby akumulator

    2. miejsce - Kruger&Matz KM0793

    Obraz

    Urządzenie zwraca uwagę ciekawym kształtem obudowy oraz dobrym wykończeniem. Boczne krawędzie i tył obudowy pokryte są cienką warstwą matowego materiału poprawiającego przyczepność tabletu do dłoni. Bardzo ładnie wkomponowano w obudowę obiektyw aparatu oraz przyciski. Wszystkie porty komunikacyjne tabletu są odkryte, co psuje jego ogólnie dobry wygląd. Jak na 7-calowe urządzenie KM0793 jest za ciężki – waży 344 gramy. Od dwóch najlżejszych testowanych urządzeń – Pentagram i Colorovo – jest o 80 gramów cięższy. Płynność działania i wydajność tabletu stoją na dobrym poziomie mimo użycia procesora z dwoma rdzeniami. Znacznie gorzej wypada wydajność akumulatora. Wyświetlacz tabletu traci z powodu bardzo niskiej jasności. Używanie tabletu poza pomieszczeniem, w słońcu, jest bardzo utrudnione, bo na ekranie praktycznie nic nie widać. Dużo gorzej niż w Pentagramie (z pierwszego miejsca) sprawdza się funkcja robienia zdjęć filmów. Pod koniec testu ujawniła się jeszcze jedna wada testowanego egzemplarza. Obluzowało się gniazdko micro-USB, więc komunikacja z komputerem możliwa była tylko przy ustawieniu kabla USB pod odpowiednim kątem. Prawdopodobnie był to jednak wyłącznie jednostkowy przypadek.

    Plusy
    • Ładne wykonanie
    • Poprawna wydajność
    Minusy
    • Ciemny ekran
    • Brak GPS-u i bluetootha
    • Słaby akumulator

    Tablety 10-calowe

    Wspólną cechą wszystkich tabletów z tej grupy jest rozdzielczość ekranu 1280 na 800 punktów. Choć w sklepach można znaleźć droższe urządzenia, które przy tej samej przekątnej ekranu mają rozdzielczość Full HD (1920 na 1080), a nawet wyższą, ten parametr w testowanych tabletach uznajemy za wystarczająco wysoki. Różnice między poszczególnymi wyświetlaczami ujawniły się w momencie mierzenia jasności, kontrastu i kątów widzenia. Po szczegóły odsyłamy do tabeli testowej, a w krótkim podsumowaniu wyników uznajemy, że najlepszą kombinację tych parametrów ma tablet Kruger&Matz. Przy dość dobrym kontraście jego ekran jest bardzo jasny, dzięki czemu jako jedyny z testowanych może być używany na zewnątrz, w słońcu.

    Czterordzeniowe procesory o zegarze 1 GHz zapewniają dobrą wydajność tabletom Modecom, Goclever i Overmax. Niewiele ustępuje im urządzenie Kruger&Matz, które wyposażono w układ dwu- rdzeniowy, ale o znacznie wyższym takotwaniu zegara. 10-calowe tablety przewyższają mniejsze urządzenia pod względem czasu pracy bez ładowania. Najlepszy wynik uzyskał tablet Overmax, ale pozytywnie wyróżniły się także Modecom i Goclever. Wraz ze wzrostem przekątnej nie poprawia się natomiast jakość aparatu fotograficznego. Do robienia zdjęć nadaje się tylko tablet Kruger- &Matz, który ma lampę doświetlającą. Najlepsze filmy kręci Overmax, ale nadal jest to zaledwie jakość HD przy 15 klatkach na sekundę.

    Wykonanie wszystkich tabletów stoi na podobnym poziomie. Zdarzają się małe wpadki, jak wystający obiektyw aparatu w tabletach Overmax i Kruger&Matz. Wyjątki pozytywne to np. głośniki stereo w tablecie Prestigio i Kruger&Matz oraz zaślepka chroniąca porty w urządzeniach Goclever, Modecom i Overmax. Dodatkowe akcesoria dołączone do tabletów prezentujemy na początku artykułu.

    Tylko jeden z tabletów w teście – ModeCom – ma Androida w wersji 4.2.2 (reszta ma starszą wersję systemu). Nowe elementy interfejsu to np. widżety na zablokowanym ekranie i przemodelowane menu powiadomień.

    Opisy wybranych tabletów 10-calowych

    1. miejsce - Kruger&Matz KM1060

    Obraz

    Wśród 10-calowych modeli tablet KM1060 ma najciekawszy i najładniejszy wygląd (jest cienki, a ramka wokół ekranu ma stosunkowo małą szerokość). Jest też najlżejszym urządzeniem i jako jedyny w teście jest wyposażony w lampę doświetlającą przydatną podczas robienia zdjęć i kręcenia filmów (za pomocą aparatu z matrycą 5 megapikseli). Niestety tryb wideo wypada bardzo słabo. Tablet ma także stereofoniczne głośniki, choć ulokowane w miejscu, w którym spoczywają place dłoni trzymających urządzenie (aby ominąć ten problem możesz trzymać tablet odwrócony). Wszystkie porty i przyciski umieszczono na górnej krawędzi obudowy. Niestety tablet nie ma sprzętowych przycisków regulacji głośności. Zamiast nich na obudowie znalazł się przycisk cofnij. Podobnie jak wszystkie inne tablety w naszym teście interfejs systemu operacyjnego ma wygląd standardowy dla Androida w wersji 4. Dobrze, że nieprzetłumaczone na polski fragmenty interfejsu (problem w większości tanich tabletów) w tym wypadku stanowią margines. W tablecie znajdziesz czytnik e-booków, menedżer plików i zadań. Zabrakło pakietu biurowego.

    Plusy
    • Bardzo jasny ekran
    • Mała waga
    • Dobre wykonanie
    Minusy
    • Nieprecyzyjny czujnik światła
    • Zła lokalizacja głośników
    • Brak przycisków głośności

    2. miejsce - Overmax SteelCore 10+ II

    Obraz

    Chociaż ma nie najbardziej pojemny akumulator, Overmax wypadł najlepiej w teście wydajności akumulatora. Inne kategorie, w których pozytywnie wyróżnił się SteelCore, to test mocy głośnika, niewielka waga, pojemność pamięci RAM i pojemność wbudowanej pamięci flash (ponad 13 GB, co powinno wykluczyć konieczność użycia kart pamięci). Choć przewaga nad innymi urządzeniami nie jest znaczna, Overmax przoduje także pod względem wydajności. Ustępuje pola tylko urządzeniu GoClever, które ma ten sam procesor oraz podobną pojemność pamięci RAM (ponad 1,5 GB do wykorzystania przez aplikacje uruchamiane w tablecie). Szkoda, że producent nie zadbał o ciekawszy wygląd urządzenia. Szara obudowa idzie w parze z obiektywem aparatu znacznie wystającym poza jej bryłę. Natomiast porty komunikacyjne zostały ukryte pod zaślepką. Lista fabrycznie zainstalowanych aplikacji jest bardzo uboga, więc tablet wymaga od użytkownika szybkiego użycia sklepu z aplikacjami Google Play. Do urządzenia zostało dołączone sztywne etui pokryte sztuczną skórą (tablet trzeba w nim umieścić w wyprofilowanych uchwytach). Producent oferuje na urządzenie 3 lata gwarancji.

    Plusy
    • Wysoka wydajność
    • Mocny akumulator
    • Dużo pamięci
    Minusy
    • Mało aplikacji
    • Wystający obiektyw
    • Słaby akumulator
    sprzętmultimediatesty

    Wybrane dla Ciebie