Mobilny niezbędnik
Z pomocą darmowego programu LiberKey stary, zapomniany już pendrive błyskawicznie zamieni się w mobilne biuro, warsztat czy centrum pomocy, które możesz mieć zawsze pod ręką.
Internet pełen jest niewielkich, przenośnych i zadziwiająco użytecznych jak na swoje rozmiary aplikacji. Odnalezienie wśród nich tych najlepszych nie jest łatwe, szczególnie gdy z tego typu rozwiązań korzysta się sporadycznie. Kolejnym problemem jest zarządzanie nimi i używanie ich na różnych komputerach. Z problemami pozwala sobie poradzić niewielki, bezpłatny program LiberKey (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), który pozwoli nie tylko samodzielnie wybrać, a później wygodnie korzystać z niemal 300 funkcjonalnych aplikacji, ale też łatwo i wygodnie uruchamiać je za pośrednictwem mobilnego menu na dowolnym komputerze. Zrobisz to korzystając bezpośrednio z pendrive’a, bez pozostawiania jakichkolwiek śladów w systemie.
Tworzenie własnego pakietu narzędziowego
Choć program posiada własny instalator, jego rola ogranicza się do umieszczenia na wybranym dysku zbiorczego katalogu, w którym obok plików aplikacji LiberKey zagnieżdżone zostaną interesujące cię narzędzia. Co więcej, dzięki bardzo przejrzyście zaprojektowanemu interfejsowi, częściowo dostępnemu także w języku polskim, zarówno wybór, jak i późniejsze zarządzanie nimi jest bajecznie proste. By stworzyć własny przenośny warsztat narzędziowy potrzebujesz jedynie pendrive’a z odrobiną wolnego miejsca.
Krok 1
Pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu standardowej instalacji. Pamiętaj jedynie, aby w jej trakcie zmienić docelową lokalizację folderu aplikacji ze standardowej, znajdującej się na głównym dysku twardym, na podłączone urządzenie przenośne.
Krok 2
Po pojawieniu się w dolnym, prawym narożniku ekranu niewielkiego, póki co pustego panelu aplikacji wyświetlone zostanie drugie okno, tym razem z komunikatem dotyczącym instalacji pakietu programów. Kliknięcie podłużnego przycisku Pobierz listę dostępnych pakietów... zainicjuje działanie kreatora, który pozwala własnoręcznie dobrać zawartość niezbędnika narzędziowego.
Krok 3
W nowo wywołanym oknie zwróć najpierw uwagę na jego górną część, która zawiera trzy domyślne profile. Każdy z nich różni się ilością wchodzących w jego skład aplikacji. Stosowne wzmianki znajdziesz na opisujących profile paskach. Co istotne, umieszczono tu także inne przydatne informacje w rodzaju wielkości danych do pobrania oraz wymaganego miejsca na dysku, ilości już zainstalowanych na pendrive’ie aplikacji, znalezionych aktualizacji, nowych i nieużywanych dotąd programów, np. oraz aplikacji, które w danej chwili są pobierane.
Krok 4
Pamiętaj, że domyślnie instalowane są wszystkie aplikacje przypisane do profilu. Pełną ich listę przedstawia dolna część okna kreatora. Z uwagi na to, że niektóre z programów mogą być dla ciebie zupełnie nieznane, przed instalacją zalecamy dokładne zapoznanie się z ich funkcjami. Wystarczy, że najedziesz kursorem myszki na wybraną pozycję, by wyświetlić krótki opis ich działania.
Krok 5
Aby zdezaktywować zbędne narzędzia, odznacz odpowiadające im pola. Możesz też skorzystać z menu ukrytego pod przyciskiem z symbolem klucza narzędziowego, by wskazać całą ich grupę i ręcznie zaznaczyć później tylko te, które chcesz zainstalować. Na koniec naciśnij Instaluj wszystkie aplikacje z pakietu.
Krok 6
Gdy rozpocznie się proces pobierania i instalowania wybranych narzędzi, jego przebieg będziesz mógł obserwować w oknie kreatora i dzięki pojawiającym się nad zasobnikiem systemowym komunikatom. Wraz z ukończeniem instalacji w przeglądarce internetowej wywołana zostanie strona ze stosownym podsumowaniem. Jednocześnie zmieni się też wygląd panelu programu, w którym znajdziesz katalog swoich aplikacji czytelnie podzielony według kategorii i podkategorii.
Krótki kurs korzystania z aplikacji
Skoro interesujące cię narzędzia masz już zainstalowane, pora je wypróbować. Przy okazji możesz ułatwić sobie ich używanie i dodać na pulpicie prowadzące do nich skróty oraz stworzyć nowe skojarzenia plików, a także sprawdzić, jak efektywnie zarządzać wybranymi programami.
Krok 1
Aby uruchomić dowolną aplikację, odszukaj ją w menu bądź skorzystaj ze znajdującej się w panelu wyszukiwarki, po czym kliknij odnośnik do programu, np. Reyo Uninstaller. W wywołanym w ten sposób oknie ze skróconym opisem programu naciśnij Uruchom. Przy pierwszym starcie jakiegokolwiek narzędzia zostaniesz poproszony o jednorazowe potwierdzenie zapoznania się z licencją. Z uwagi na francuskie korzenie programu umieszczone w tym komunikacie opcje pozostały nieprzetłumaczone. Wystarczy jednak, że zaznaczysz pole akceptacji warunków umowy i klikniesz przycisk Accepter, by uruchomić program.
Krok 2
Choć program umożliwia zarządzanie skrótami na pulpicie, do aktywowania funkcji niezbędne jest wcześniejsze ręczne utworzenie skrótów. Dokonasz tego prostym przeciągnięciem wybranej z listy pozycji wprost na pulpit. Co istotne, skutkiem tej operacji jest też zapisanie w ustawieniach programu dokładnego położenia wszystkich utworzonych ikon. Jeśli po zakończonej pracy będziesz chciał je usunąć, naciśnij przycisk Narzędzia i z wyświetlonego menu wybierz opcję Usunięcie przenośnych skrótów, a po chwili wszystkie znikną z pulpitu. Do ich ponownego umieszczenia na ekranie wystarczy kliknięcie przycisku Dodaj skróty przenośne.
Krok 3
Dla większego komfortu użytkowania zainstalowanych aplikacji warto zadbać jeszcze o skojarzenia plików. Aby dwukrotne kliknięcie pliku automatycznie uruchomiało powiązany program, ponownie wywołaj ukryte pod przyciskiem Narzędzia menu, tym razem korzystając z opcji Włącz skojarzenia plików. Po jej wybraniu LiberKey samodzielnie zmieni domyślne powiązania, informując cię o tym umieszczonym w dymku komunikatem. Pamiętaj tylko, by po zakończeniu pracy powrócić do starych skojarzeń. Stosowną opcję znajdziesz dokładnie w tym samym miejscu, co poprzednio: wyłączenie skojarzenia plików.
Krok 4
Jeśli potrzebujesz szybko wzbogacić swój pakiet narzędziowy o nowe aplikacje, przejdź do menu Narzędzia i z rozwiniętej listy Zarządzanie aplikacjami przenośnymi wybierz opcję Zainstalowanie pakietu aplikacji. W ten sposób ponownie wywołasz okno opisywanego wcześniej kreatora, w którym bez problemu dobierzesz i zainstalujesz odpowiadające ci aplikacje.
Krok 5
W celu usunięcia zbędnego programu skorzystaj z funkcji Dodaj / Usuń programy, którą także znajdziesz w rozwijalnym menu Zarządzanie aplikacjami przenośnymi. Następnie w nowo wyświetlonym oknie wskaż odpowiednią pozycję z listy, np. Revo Uninstaller, po czym naciśnij umieszczony u dołu przycisk Odinstaluj. Uruchomiony w ten sposób kreator przeprowadzi cię przez cały proces odinstalowywania aplikacji, umożliwiając jednocześnie precyzyjne określenie usuwanych elementów. Miej jednak na uwadze, że po naciśnięciu przycisku musisz jeszcze dwukrotnie potwierdzić swoją decyzję. Najpierw kliknij Potwierdź usunięcie tej aplikacji, a później, w kolejnym oknie – Tak.