SoftwareNa dobre dni nowego roku

    Na dobre dni nowego roku

    Proponujemy przygotowanie niepowtarzalnego prezentu kalendarza z samodzielnie wykonanymi fotografiami. Można go zrobić za pomocą programu i drukarki albo skorzystać z usług firm wykonujących nietypowe wydruki.

    Na dobre dni nowego roku

    Własny kalendarz możesz zrobić od podstaw samodzielnie, korzystając wyłącznie z zaprezentowanych w artykule aplikacji. Masz wtedy pełną swobodę wyboru treści kalendarza i kształtowania jego wyglądu.

    Niestety, musisz brać pod uwagę ograniczone możliwości swojej drukarki. Urządzenia drukujące na formacie A3 rzadko znajdują się w domach. Najczęściej maksymalnym możliwym formatem wydruku jest kartka A4, czyli o wymiarach 210x297 mm. Zdradzimy jednak sposób szybkiego przygotowania wydruku o praktycznie dowolnych wymiarach, dzięki połączeniu fragmentów z pojedynczych kartek (patrz ramka „Kalendarz wielkoformatowy domowym sposobem”).

    Istnieje także alternatywna metoda – projekt możesz wykonać sam, ale jego realizację zlecić zewnętrznej firmie usługowej. W praktyce jednak swoboda projektowania ogranicza się do wyboru jednego z proponowanych szablonów, wielkości oraz zdjęć, które mają się znaleźć w przygotowywanym kalendarzu. Niektóre firmy udostępniają również aplikacje online pozwalające zindywidualizować projekt. Informacje o wybranych ofertach firm drukujących takie kalendarze prezentujemy w ramce „Gdzie wydrukujesz kalendarz online”.

    Przygotowanie kalendarza programem CalendarPainter

    Program CalendarPainter wybraliśmy głównie ze względu na prostotę jego obsługi. Proces twórczy został tu podzielony na sześć etapów wyróżnionych w samym interfejsie aplikacji. Calendar Painter zainstalujesz w dowolnym systemie Windows – od XP po najnowszą Siódemkę. Warsztat opracowaliśmy, korzystając z komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows 7, ale w starszych systemach postępujesz tak samo.

    Krok 1

    Instalacja programu przebiega standardowo. Po uruchomieniu instalatora potwierdzaj kolejne etapy kreatora instalacji, nie zmieniając żadnych ustawień. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie.

    Krok 2

    Okno główne programu jest podzielone na dwie części. Po lewej stronie widać – jeszcze pustą – listę opracowanych projektów kalendarzy. Natomiast większą część okna zajmuje obszar roboczy składający się z paneli konfiguracyjnych wywoływanych niezależnymi kartami. Domyślnie aktywna jest karta Step 1. Zacznij od wpisania tytułu kalendarza (sekcja Title). Oczywiście element ten jest opcjonalny, będzie to napis widoczny na każdym arkuszu projektowanego kalendarza. Jeżeli nie chcesz takiego napisu, po prostu pozostaw to pole puste.

    Krok 3

    W sekcji Year wybierasz rok, na który projektujesz kalendarz. W sekcji First day of week możesz wybrać, który dzień tygodnia ma być ustawiony jako pierwszy. Domyślnie jest to niedziela (zaznaczona opcja Sunday). W naszym przykładzie zmieniamy ten dzień na poniedziałek (zaznacz opcję Monday).

    Krok 4

    W sekcji Calendar type określasz typ kalendarza. Do wyboru masz miesięczny, kwartalny lub całoroczny (jednoarkuszowy). W naszym warsztacie wybraliśmy wersję kwartalną (zaznacz opcję 3 months per page). Ostatnia sekcja na tej karcie to Orientation. Ustalasz tu układ kalendarza. Wybraliśmy poziomy – zaznacz opcję Landscape.

    Obraz

    Krok 5

    Uaktywnij kartę Step 2. Zobaczysz dwukolumnową tabelę miesięcy. Dla każdego miesiąca możesz wybrać kolor ramki (obramowania). Jest on wstępnie zdefiniowany, co sygnalizują widoczne obok nazwy miesięcy kolorowe kwadraciki. Oprócz tego każdy miesiąc może mieć przypisane zdjęcie bądź ilustrację. Aby przypisać fotografię do danego miesiąca, zaznacz jego wiersz w tabeli (kliknięciem), a następnie kliknij ikonę Open Picture.

    Obraz

    Krok 6

    Okno Otwieranie jest domyślnie ustawione na pliki formatu BMP. Ponieważ format JPEG jest znacznie popularniejszy, wybierz go z rozwijanej listy Pliki typu, a następnie wskaż plik ze zdjęciem w formacie JPEG i kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 7

    Powrócisz teraz do okna programu. Zobaczysz, że w kolumnie Picture name w wierszu zaznaczonego miesiąca pojawi się nazwa pliku ze zdjęciem, a w sekcji Picture Preview zobaczysz podgląd wybranej fotografii. W analogiczny sposób przyporządkuj fotografie pozostałym miesiącom.

    Obraz

    Krok 8

    Uaktywnij kartę Step 3. Tutaj będzie trochę pracy z tłumaczeniem. Standardowo projektowany kalendarz jest anglojęzyczny. Możesz to łatwo zmienić. W sekcji Month names zaznacz pierwszy miesiąc, następnie kliknij ikonę Edit month name i wpisz Styczeń. W analogiczny sposób możesz zmienić nazwy pozostałych miesięcy, jak również nazwy dni tygodnia w sekcji Day names and colors. W tej drugiej możesz dodatkowo zmienić kolory (np. dla niedziel), zaznaczając dany dzień i wybierając barwę w wyniku kliknięcia ikony doboru koloru. Dodatkowo w sekcji Special days możesz wprowadzić własne nazwy dla świąt – Word for holidays, czy urodzin – Word for birthdays.

    Obraz

    Krok 9

    Kliknij kartę Step 4. Tutaj dokonujesz ustawień różnych wydarzeń i świąt, które kalendarz ma uwzględniać. Zadanie to jest ułatwione dzięki predefiniowanym skryptom wbudowanym w program. W sekcji Available holiday scripts rozwiń widoczną listę, po czym wybierz z niej Poland.hol i kliknij strzałkę w prawo. Program wczyta listę świąt.

    Obraz

    Krok 10

    Po uaktywnieniu karty Step 5 masz możliwość wpisania w projekt ważnych dat, np. urodzin bliskich. Najpierw w polu Name of person wpisz imię jubilata lub jubilatki. Następnie, korzystając z modułu kalendarza, wskaż, kiedy wypada dzień urodzin danej osoby, i kliknij ikonę +. Data urodzin zostanie dopisana do listy Birthday list. W analogiczny sposób dodajesz kolejne daty urodzin.

    Obraz

    Krok 11

    Ostatnia karta, czyli Step 6, zawiera opcje związane z wydrukiem. Proponujemy zaznaczyć widoczne na ilustracji pola wyboru w sekcji Printing Options. Pamiętaj też o zmianie domyślnej czcionki (sekcja Font) na font zawierający polskie znaki. W przeciwnym razie nazwy miesięcy będą pozbawione polskich znaków. Klikając przycisk Preview, możesz sprawdzić, jak wygląda kalendarz. Klikając Print, drukujesz kalendarz. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz powrócić do któregokolwiek z poprzednich etapów i dokonać poprawek. Gdy projekt uznasz za gotowy, warto go wydrukować i zapisać w postaci pliku. Odpowiednie opcje znajdziesz w sekcji Save Calendar.

    Obraz

    Kalendarz wielkoformatowy domowym sposobem

    Nie musisz być ograniczony rozmiarami arkuszy papieru, na jakich drukuje twoja drukarka. Dzięki niewielkiej aplikacji o nazwie Rasterbator możesz ze specjalnie wydrukowanych fragmentów zmontować kalendarz czy dowolny inny projekt graficzny w formie plakatu, którego wymiary mogą być mierzone w metrach. Program był już szczegółowo opisywany na naszych łamach. Archiwalny artykuł znajdziesz na naszej witrynie internetowej pod adresem http://pcformat.pl/u/189

    Projektowanie kalendarza z Microsoft Publisherem 2010

    Kolejnym proponowanym przez nas programem, za którego pomocą możesz łatwo opracować własny kalendarz, jest Microsoft Publisher 2010, składnik pakietu Microsoft Office. Jest to co prawda aplikacja komercyjna, ale z witryny Microsoftu możesz pobrać w pełni funkcjonalną 60-dniową wersję próbną (należy pobrać wersję próbną pakietu Microsoft Office Professional 2010, którego jednym ze składników jest właśnie Publisher). Wersja ta w zupełności wystarczy do samodzielnego zaprojektowania kalendarza.

    Krok 1

    o zainstalowaniu i uruchomieniu programu Microsoft Publisher 2010 zobaczysz panel dostępnych kategorii szablonów, wybierz Kalendarze.

    Obraz

    Krok 2

    Zostanie wczytana lista szablonów kalendarzy. Szablon wybierasz, klikając jednokrotnie jego miniaturę lewym klawiszem myszki. Teraz po prawej stronie okna możesz określić ramy czasowe. Kliknij przycisk Ustaw daty kalendarza i w pojawiającym się oknie określ początkowy i końcowy miesiąc dla tworzonego kalendarza (możesz tym samym utworzyć np. kalendarz „szkolny”, tj. od września do czerwca). Kliknij przycisk Utwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Wybrany projekt zostanie wczytany do programu. Publisher utworzy zadeklarowaną przez ciebie liczbę stron (miesięcy) – wybierasz je z listy widocznej wzdłuż lewej krawędzi okna programu. W domyślnych ustawieniach w każdym miesiącu widoczne jest przykładowe zdjęcie będące składnikiem wybranego szablonu. Oto, jak je zmienić, wstawiając własne fotografie.

    Krok 4

    Kliknij prawym klawiszem myszy przykładową fotografię i z menu kontekstowego wybierz Zmień obraz, jeszcze raz z podmenu wybierz Zmień obraz. W oknie Wstawianie obrazu wskaż plik ze zdjęciem, które ma się znaleźć na aktualnie aktywnej karcie kalendarza, i kliknij przycisk Wstaw.

    Obraz

    Krok 5

    Zdjęcie pojawi się na stronie kalendarza w oknie głównym programu. Przesuwając je myszką, możesz je odpowiednio wykadrować. W analogiczny sposób zamieniasz fotografie dla pozostałych miesięcy.

    Krok 6

    Wydrukowanie kalendarza jest bardzo proste. Kliknij Plik, następnie pozycję Drukuj i przycisk Drukuj. Ustawienia strony powinny być automatycznie dostosowane do rozmiaru arkusza w drukarce (najczęściej A4).

    Obraz

    Gdzie wydrukujesz kalendarz online

    • Vistaprint Wśród wielu typów projektów oferowanych przez tego usługodawcę znajdują się również kalendarze. Do wyboru masz kalendarze ścienne wieloarkuszowe, plakatowe (jednoarkuszowe), magnetyczne, biurkowe i wiele innych. Witryna ma charakter interaktywny. Możesz online przesłać fotografie, które mają się znaleźć w wybranym projekcie. Ceny: od ok. 20 zł. http://pcformat.pl/u/190
    • Fotocalendar Kolejna witryna firmy oferującej realizację ciekawych projektów kalendarzy. Na uwagę w tym serwisie zasługuje dość rozbudowana i jednocześnie prosta w obsłudze aplikacja online, pozwalająca znacznie zindywidualizować wybrany projekt kalendarza. Ceny, w zależności do projektu, zaczynają się już od 16,80 zł (ale przy zamówieniu 3 szt. kalendarzy). http://www.fotocalendar.pl/
    • Fotokalendarze Serwis oferuje możliwość połączenia elastycznego projektowania z profesjonalnym wydrukiem. Należy pobrać ze strony firmowej aplikację o nazwie Fotokalendarze24 i za pomocą tego programu zaprojektować kalendarz, który następnie zostanie przez firmę wydrukowany. Najtańszy kalendarz, jaki znaleźliśmy w ofercie, kosztował tu 9,90 zł (kalendarz jednodzielny, bez kosztów przesyłki). http://www.fotokalendarze24.eu

    Wybrane dla Ciebie