HardwareNa pewnych nóżkach

    Na pewnych nóżkach

    Po dłuższym czasie eksploatacji notebooka czy klawiatury nóżki zapewniające stabilną pozycję tym podzespołom odrywają się i giną. Pokażemy, jak te ubytki uzupełnić.

    Na pewnych nóżkach

    Zagubionych nóżek nie można kupić w sklepie. Jeśli jednak zachowała się choć jedna stopka, można na jej podstawie wykonać brakujące. Do odbudowania stopek wykorzystamy techniki używane w formierstwie. Wystarczy kilka komponentów i narzędzi oraz odrobina czasu.

    Co będzie potrzebne

    • Malutki pędzelek
    • Pistolet do klejenia na gorąco
    • Laska kleju do klejenia na gorąco
    • Silikon lub butapren
    • Odrobina gipsu
    • Nakrętka od słoika lub butelki
    • Woda z płynem do naczyń
    • Wazelina techniczna lub krem kosmetyczny
    • Opakowanie po płytach CD/DVD (CD Caddy)
    • Dwa arkusze A4
    • Woda
    • Nóż tapicerski

    Przygotowanie formy do odlewu nóżek

    Zaczniemy od przygotowania formy, z której będziemy tworzyć nowe stopki. Użyjemy odrobiny gipsu – może to być gips do tynków. Będziesz też potrzebował przezroczystej tafli z plastiku. Najlepiej skorzystać z opakowania po płycie CD lub DVD.

    Krok 1

    Od spodu klawiatury lub notebooka odklej stopkę. Wybierz tę, która zachowała się w najlepszej formie. Użyj noża tapicerskiego i jego ostrym końcem odklej oryginalną stopkę. Jeśli w dobrym stanie zachowało się więcej stopek, odlep je.

    Krok 2

    Zakrętką słoika odmierz ilość gipsu – ma to być półtora jej pojemności. Odmierzony gips wysyp na kartkę formatu A4. Oczyść zakrętkę. Teraz wlej do niej tyle wody, by ją w całości wypełniała. Wodę tę przelej do naczynia, w którym będziesz mieszał gips (w naszym przykładzie jest to słoik). Wsyp gips do wody.

    Krok 3

    Masę powoli mieszaj, np. patyczkiem po lodzie, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Mieszaj, nie odrywając patyczka od spodu. W ten sposób zminimalizujesz tworzenie się pęcherzyków powietrza w masie.

    Krok 4

    Do tafli plastiku przylep przygotowaną stopkę lub stopki (jeśli chcesz za jednym razem uzyskać więcej kopii). Klej, który pozostał na oryginalnych stopkach, będzie je w zadowalający sposób utrzymywał we właściwej pozycji.

    Obraz

    Krok 5

    Przylepione stopki oraz pozostały obszar plastikowej tafli znajdujący się z pobliżu posmaruj wazeliną techniczną lub kremem kosmetycznym. Nadmiar tłuszczu usuń suchą ściereczką. Dzięki temu elementy te nie zostaną związane w zaprawie gipsowej.

    Krok 6

    Na stole połóż kartkę formatu A4, a na niej zakrętkę od słoika. Teraz wlej do niej masę gipsową. Wlej jej tyle, by jej poziom znajdował się na równi z krawędziami zakrętki. Następnie kilkanaście razy postukaj wypełnioną zakrętką o blat stołu. Usuniesz przez to nagromadzone powietrze z masy gipsowej.

    Krok 7

    Przylepione do plastiku stopki także zalej odrobiną gipsu. Sprawdź, czy od spodu przezroczystej tafli masa dobrze pokryła oryginalne stopki. Jeśli nie, rozprowadź ją patyczkiem po lodach.

    Obraz

    Krok 8

    Teraz przygotowany zestaw zanurz w masie gipsowej, tak by tafla z plastiku oparła się o krawędzie nakrętki słoika. Nie przejmuj się, jeśli odrobina masy gipsowej wyleje się na nakrętkę. Zostaw wszystko do wyschnięcia na 30 minut.

    Obraz

    Wykonanie stopek

    W warsztacie pokazujemy wykonanie stopek z termotopliwego kleju. Można jednak użyć innych materiałów, np. czarnego silikonu. Silikonowe stopki są ładniejsze, jednak trzeba znacznie dłużej czekać na zastygnięcie tworzywa w formie.

    Krok 1

    Delikatnie odklej płytkę z plastiku od zastygłej formy. Oryginalne nóżki powinny wyjść razem z taflą. Jeśli się to nie uda, wyjmij je z utworzonej formy za pomocą nożyka tapicerskiego.

    Krok 2

    Podłącz do prądu pistolet klejowy i poczekaj na jego nagrzanie. W międzyczasie otwory w formie posmaruj pędzelkiem nasączonym odrobiną wody z płynem do mycia naczyń.

    Obraz

    Krok 3

    Plastikową taflę przetnij nożyczkami na dwa kawałki. Posmaruj je odrobiną wazeliny lub kremu i odłóż na bok. Klejem z pistoletu wypełnij rowki w gipsowej formie. Przykryj je teraz plastikowymi taflami.

    Krok 4

    Odczekaj pięć minut do zastygnięcia kleju. Odklej plastikowe tafle i wyjmij utworzone stopki. Opisaną procedurę powtarzaj aż do uzyskania odpowiedniej liczby stopek. Nożyczkami poobcinaj nadmiar kleju z utworzonych stopek. Teraz nanieś na powierzchnię styku odrobinę kleju butapren lub silikonu i przyklej stopkę we właściwe miejsce w notebooku lub klawiaturze.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie