SoftwareNajnowsze sterowniki

    Najnowsze sterowniki

    Możliwość korzystania z komputera i jego podzespołów zapewniają między innymi sterowniki. Dzięki nim Windows wie, jak obsługiwać dane urządzenie. Jeśli masz kłopoty ze sprzętem, warto zacząć od aktualizacji sterowników. Pomogą w tym dwa programy z naszej płyty.

    Najnowsze sterowniki

    Aktualizacja sterowników zapewnia nie tylko poprawę wydajności i komfortu pracy, ale również większe bezpieczeństwo, dzięki wyeliminowaniu przez producentów zauważonych błędów.

    Programy SlimDrivers (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) i Driver Identifier (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) pomogą zidentyfikować, znaleźć w internecie, pobrać i uaktualnić sterowniki zainstalowanych w komputerze podzespołów zapewniające ich poprawne i wydajne funkcjonowanie.

    Aplikację SlimDrivers cechuje nastawienie na wygodę użytkownika. Obsługa programu została maksymalnie uproszczona. Nawet początkująca osoba poradzi sobie z nim bez kłopotu.

    Z kolei drugi polecany przez nas program – Driver Identifier – przyda się użytkownikom starszych urządzeń, których producenci przestali je wspierać i z ich stron WWW zniknęły sterowniki do nowych systemów. Program rozpozna komponenty komputera i pomoże odnaleźć w sieci przeznaczone do nich sterowniki.

    Szukanie aktualnych sterowników za pomocą SlimDrivers

    Aplikacja SlimDrivers jest darmowa. Po jej zainstalowaniu i automatycznym uruchomieniu wita cię interfejs dostępny jedynie w języku angielskim. Nie jest to wielką wadą, gdyż aplikacja jest naprawdę prosta i nawet początkujący użytkownicy powinni sobie z nią poradzić.

    Krok 1

    Po uruchomieniu zainstalowanego programu wyświetli się okno główne. W sekcji PC Overview widzisz podstawowe dane na temat komputera wraz z zainstalowanym systemem, nazwą komputera, wersją procesora oraz ilością pamięci RAM.

    Krok 2

    Kliknij przycisk Start Scan. Program prześwietli komputer w poszukiwaniu wszystkich zainstalowanych i podłączonych do niego urządzeń. Skanowanie trwa chwilę.

    Krok 3

    Po przeprowadzeniu skanowania program wyświetli listę wszystkich urządzeń, których sterowniki wymagają aktualizacji, np. (1). W górnej części program wyświetla liczbę znalezionych aktualizacji (2), na diagramie kołowym zaś pokazuje proporcje sterowników nieaktualnych, aktualnych, pominiętych oraz urządzeń ze sterownikami systemowymi (3).

    Obraz

    Krok 4

    W ramce z wynikami program wyświetla listę sterowników, które wymagają aktualizacji. Poszczególne pozycje możesz zignorować, zaznaczając odpowiednie pole ignore, lub przeprowadzić aktualizację konkretnego elementu, klikając odnośnik Download update.

    Obraz

    Krok 5

    Po wybraniu aktualizacji konkretnego elementu program zapyta, czy chcesz utworzyć kopię bezpieczeństwa aktualizowanego sterownika. Jest to dobry pomysł na wypadek, gdyby nowy sterownik nie spełnił twoich oczekiwań. Dzięki tej opcji w każdej chwili możesz powrócić do poprzedniej wersji sterownika.

    Obraz

    Krok 6

    Po kliknięciu Yes program zacznie tworzenie kopii zapasowej sterownika, po czym rozpocznie się proces wyszukiwania aktualizacji tego sterownika.

    Obraz

    Krok 7

    Po wyszukaniu aktualnego sterownika pojawi się standardowe okno instalacji. Postępuj zgodnie ze wskazówkami konkretnego instalatora sterowników.

    Krok 8

    Po instalacji nowego sterownika program zapyta, czy chcesz zrestartować komputer: Kliknij przycisk Yes. Komputer zostanie uruchomiony ponownie.

    Obraz

    Krok 9

    Po ponownym uruchomieniu komputera program automatycznie wystartuje, pokazując ekran początkowy. W okienku po prawej stronie wyświetli się liczba pozostałych aktualizacji. W celu ich zainstalowania należy powtórzyć wszystkie kroki, zaczynając od kliknięcia przycisku Start Scan.

    Obraz

    Usuwanie zbędnych sterowników

    Pozostawienie sterowników po demontażu nieużywanych podzespołów nie jest dobrym pomysłem, gdyż mogą one powodować niezgodności z innymi komponentami systemu. Najlepszym rozwiązaniem jest odinstalowanie nieużywanych już sterowników. Posłuży do tego druga funkcja SlimDrivers, czyli usuwanie sterowników. Pamiętaj jednak, że program wyświetla listę wszystkich zainstalowanych sterowników. Uważaj, aby nie usunąć tych przydatnych!

    Krok 1

    Kliknij ikonę Uninstall widoczną na górnym pasku. Pojawi się pytanie. Program pyta, czy na pewno chcesz odinstalować sterowniki, ostrzegając jednocześnie, że może to doprowadzić do zaprzestania działania konkretnego podzespołu, lub nawet całego komputera. Jeśli chcesz przejść dalej, kliknij Yes.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Program wyświetli listę zainstalowanych na komputerze podzespołów. Aby odinstalować konkretne urządzenie, zaznacz je, np. Logitech RumblePad 2 USB, a następnie kliknij Uninstall.

    Obraz

    Krok 3

    Program po raz kolejny pyta, czy jesteś pewny, że chcesz usunąć dany sterownik. Ostrzega jednocześnie, że doprowadzi to do wyłączenia danego urządzenia, a w niektórych przypadkach nawet do unieruchomienia komputera. Zaznacz pole Remove the selected drivers i kliknij przycisk Yes.

    Obraz

    Krok 4

    Po chwili program wyświetli komunikat o konieczności zrestartowania komputera. Kliknij przycisk Yes i czekaj na ponowne uruchomienie. W wyniku wykonanej w poprzednim kroku operacji urządzenie zostaje odinstalowane. Aby znów działało, konieczne jest ponowne zainstalowanie odpowiednich dla danego urządzenia sterowników.

    Obraz

    Wyszukiwanie sterowników do starszych urządzeń

    Program Driver Identifier (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) jest świetnym dopełnieniem programu Slim Drivers. Pomoże zidentyfikować komponenty starszego komputera oraz znajdzie w internecie odpowiadające im sterowniki. Pokazujemy, jak z niego korzystać.

    Krok 1

    Po uruchomieniu zainstalowanego programu wyświetli się jego okno główne. Jest bardzo proste, a jego obsługa ogranicza się do kliknięcia przycisku Scan Drivers.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy to zrobisz, rozpocznie się skanowanie komputera w poszukiwaniu wszystkich zainstalowanych komponentów – od procesora i karty graficznej po kamerkę internetową.

    Krok 3

    Po chwili wyświetli się strona internetowa w domyślnej przeglądarce z listą wszystkich zainstalowanych na komputerze podzespołów. Wszystkie pozycje są posegregowane oraz odpowiednio opisane. W oknie znajduje się pięć kolumn:
    Driver name – nazwa sterownika,
    Manufacturer – producent,
    Version – wersja sterownika,
    Date – data, a także najważniejsza kolumna: Download – pobierz. W niej znajduje się opis stanu konkretnego sterownika. Jeśli widnieje tam odnośnik Update, sterownik wymaga aktualizacji.

    Obraz

    Krok 4

    Po kliknięciu odnośnika Update pojawi się kolejna strona z listą proponowanych sterowników. Jeśli szukasz sterownika np. do wbudowanej karty muzycznej, z pewnością na liście pojawi się kilkanaście pozycji różnych producentów. W takim wypadku należy wybrać producenta posiadanej płyty głównej lub laptopa.

    Krok 5

    Po wybraniu odpowiedniej pozycji kliknij odnośnik Download. Po chwili pojawi się strona z wyszukanym sterownikiem. Aby pobrać sterownik, kliknij ikonę Download. Po chwili rozpocznie się pobieranie sterownika.

    Obraz

    Krok 6

    Po zakończeniu pobierania postępuj zgodnie z zaleceniami instalatora. Proces można powtarzać, klikając odnośnik Back to Result w wypadku każdej pozycji wymagającej aktualizacji albo ponownej instalacji sterowników.

    Obraz

    Możliwości Driver Identifiera

    Aplikacja jest w stanie wyszukać sterowniki do większości urządzeń znajdujących się w komputerze: karty graficznej, tunera TV, karty dźwiękowej, karty i adaptera sieciowego, drukarki, modemu, klawiatury, myszki, kontrolera do gier (w tym kierownic, padów itp.), skanera, aparatu i kamery cyfrowej, dysku twardego, przenośnego czytnika pamięci, napędu CD/DVD, urządzeń SCSI i kontrolera płyty głównej.

    Wybrane dla Ciebie