NAS zdalnie sterowany
Jednym z ciekawszych dodatków do dysków NAS są aplikacje mobilne. Dzięki nim wszelkie dane mogą być łatwo dostępne z poziomu smartfona lub tabletu dobrym przykładem są apki firmy Qnap.
Aplikacje mobilne wymagają tego, by serwer NAS był podłączony do domowej sieci, a także miał włączone odpowiednie usługi. W przypadku urządzeń Qnap dużym ułatwieniem jest usługa myQNAPcloud – należy ją włączyć (patrz PC Format 10/2015, str. 32), a router powinien zostać automatycznie skonfigurowany przez system QTS, by uzyskać swobodny dostęp do internetu. Nie powinno być z tym problemu – to jedna ze standardowych procedur podczas instalacji NAS-a. Warto mieć dostęp nie tylko do konta zwykłego użytkownika, ale również administratora – przyda się w aplikacjach służących do zarządzania systemem. Trzeba też pamiętać, że pierwsze uruchomienie każdej apki będzie łatwiejsze, jeśli urządzenie mobilne będzie w tej samej sieci lokalnej co dysk Qnap – aplikacje same go wykryją.
Qmanager
Pozwala sprawdzić obciążenie procesora i wykorzystanie pamięci RAM serwera, ma też kilka użytecznych modułów. Pierwszy z nich pozwala dodawać lub usuwać kontra użytkowników, edytować podstawowe dane kont, zmieniać uprawnienia dostępu do folderów oraz aplikacji. Kolejny służy do szybkiego włączania i wyłączanie usług oraz aplikacji, jeszcze inny współpracuje z aplikacją Download Station działającą na serwerze – pozwala przeszukać zasoby w sieci BitTorrent, a także uruchomić lub wstrzymać pobieranie interesujących plików. Program Qmanager umożliwia też przeglądanie dzienników zdarzeń i dzienników logowań, sprawdzanie statusu kopii zapasowej, resetowanie lub zdalne wyłączanie serwera NAS.
Zastosowanie: zarządzanie systemem
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2350
Qfile
Umożliwia zarządzanie plikami, daje dostęp do zasobów, do których użytkownik ma dostęp (jeśli jest to administrator, ma oczywiście wgląd do wszystkich danych). Pozwala bezpośrednio – bez pomocy zewnętrznych aplikacji – oglądać zdjęcia i filmy, a także słuchać muzyki. Umożliwia także wykonywanie standardowych operacji na plikach i folderach, – zmienianie zmiana nazw, kopiowanie czy kompresowanie. Pliki można pobrać na urządzenie mobilne lub wysłać strumieniowo do odbiornika DLNA lub Chromecast, a także wysłać link do zasobu, wysłać jako załącznik itd. Aplikacja współpracuje z usługą Qsync.
Zastosowanie: produktywność
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2351
Qget
Współpracuje z usługą Download Station, umożliwia wyszukiwanie i pobieranie plików z sieci BitTorrent, a także pobieranie plików z tej sieci po wgraniu pliku .torrrent z telefonu. Pozwala pobierać pliki HTTP, FTP oraz Magnet po wklejeniu linku do pliku w odpowiednie pole aplikacji. Ma własną przeglądarkę internetową z funkcją HappyGet, która umożliwia przechwytywanie wideo ze stron internetowych. Oczywiście do poprawnego działania programu Qget konieczne jest włączenie usługi Download Station, a do korzystania z funkcji HappyGet – instalacja na serwerze aplikacji o tej samej nazwie.
Zastosowanie: produktywność
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2352
Qnotes
Pełni podobną rolę jak aplikacja Google Keep do tworzenia szybkich notatek tekstowych, głosowych lub fotograficznych. Różnica jest taka, że dane nie są przechowywane w chmurze Google, lecz na własnym serwerze. Program pozwala tworzyć notatki, dodawać do nich nagrania z dyktafonu, zdjęcia oraz dowolne załączniki. Ma też funkcję kalendarza oraz listy zadań. Można z niej korzystać w trybie online lub offline – wówczas notatki będą synchronizowane po połączeniu z siecią. Tryb „samodzielny” w ogóle nie wymaga posiadania serwera NAS. Z myślą o większych ekranach tabletów przygotowano apkę Qnotes HD.
Zastosowanie: produktywność
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2353
Qphoto
Współpracuje z usługą Photo Station, standardowo instalowaną w systemie dysków firmy Qnap. Aplikacja ma wiele zastosowań, przede wszystkim daje dostęp do wszystkich zdjęć użytkownika zapisanych na serwerze NAS. Mogą być ich tysiące czy miliony – liczba nie jest ograniczona ani pojemnością pamięci urządzenia mobilnego, ani limitami Google czy Microsoftu. Zdjęcia można przeglądać pojedynczo lub jako pokaz slajdów, wysyłać na odbiornik DLNA lub Chromecast, obracać, tagować i dodawać opisy w celu szybszego wyszukiwania, przeglądać według dat wykonania, a także udostępniać w postaci załącznika do e-maila lub w sieci społecznościowej. Za pomocą apki można wysyłać zdjęcia na dysk NAS albo synchronizować wybrane foldery, korzystając z usługi Qsync.
Zastosowanie: multimedia
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2354
Qmusic
Zapewnia dostęp do kolekcji muzycznej zgromadzonej na dysku NAS. Pozwala przeglądać zasoby, sortując je wg folderów, wykonawców, albumów, gatunków muzycznych itd. Można oznaczać ulubione utwory, tworzyć listy piosenek i udostępniać je użytkownikom NAS-a lub publicznie. Utwory można pobierać do późniejszego odtwarzania w trybie offline, odtwarzać na lokalnym urządzeniu mobilnym, wysyłać do odbiorników DLNA lub Chromecast. Aplikacja pozwala także synchronizować dane przez Qsync. Aplikacja umożliwia także włączenie transkodowania muzyki w locie przez system QTS czy sterowanie odtwarzaczem za pomocą słuchawek. Program wymaga działającej na dysku NAS usługi Music Station.
Zastosowanie: multimedia
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2355
Qvideo
Współpracuje z usługą Video Station na dysku NAS. Pełni podobną rolę co aplikacje do oglądania zdjęć czy odtwarzania muzyki – umożliwia przeglądanie zestawu filmów posortowanych wg czasu wykonania, tytułów, miniatur czy przynależności do folderów, a następnie oglądanie ich w trybie online lub pobranie na urządzenie mobilne w celu późniejszego obejrzenia. Łatwiejsze wyszukiwanie filmów jest możliwe dzięki ich kategoryzacji, systemowi ocen (użytkownik może klasyfikować pliki za pomocą gwiazdek), tagom lub oznaczeniom kolorystycznym. Tak jak pozostałe aplikacje Qnap pozwala udostępniać filmy na wiele sposobów: poprzez wysłanie odnośnika do danego pliku e-mailem, poprzez komunikator czy nawet w postaci SMS-a.
Zastosowanie: multimedia
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2356
Qremote
Jest przeznaczona dla osób posiadających serwer NAS funkcjonujący także jako odtwarzacz audio/wideo, czyli z wyjściem HDMI. Na takim serwerze należy zainstalować pakiet HD Station. Aplikacja pozwala zdalnie uruchamiać aplikacje działające w tym środowisku – nie tylko odtwarzacze multimedialne, ale także np. przeglądarkę internetową, komunikatory, programy biurowe itd. W przypadku multimediów pozwala wygodnie sterować odtwarzaniem filmów, muzyki czy zdjęć. Qremote może nie tylko pełnić funkcję typowego pilota, ale także występować w roli klawiatury ekranowej oraz touchpada.
Zastosowanie: multimedia
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2357
Vmobile
Współpracuje z usługą Surveillance Station na serwerze NAS. Po zalogowaniu się do serwera można zdalnie oglądać obraz na żywo ze wszystkich kamer, zrobić zrzut ekranu i udostępnić go w dowolny sposób znajomym. Aplikacja pozwala ustawić kilka opcji związanych z obrazem i dźwiękiem. Aby nie wpatrywać się cały czas w ekran, można skonfigurować przesyłanie powiadomień o wybranych zdarzeniach (działają one w trybie push), np. po wykryciu ruchu przez kamerę. Qnap oferuje również inną aplikację, Vmobile Lite – umożliwia ona oglądanie obrazu z pojedynczej kamery IP.
Zastosowanie: bezpieczeństwo
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2358
Vcam
Pozwala zamienić niemal dowolnego smartfona lub tablet w kamerę IP. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy podać numer portu i wymyślić nazwę użytkownika oraz hasło. Po włączeniu nagrywania dostęp do materiału wideo można uzyskać choćby z poziomu aplikacji Surveillance Station w systemie QTS. Aplikacja Vcam pozwala ustawić różne parametry rejestrowania: rozdzielczość obrazu, stopień zbliżenia cyfrowego, orientację obrazu (można obrócić go w pionie lub poziomie), profil barw, efekty kolorystyczne czy balans bieli. Umożliwia też przełączenie się na przednią lub tylną kamerę urządzenia.
Zastosowanie: bezpieczeństwo
Cena: darmowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2359