Niezbędnik mobilnych
Według prognoz Gartnera użytkownicy smartfonów pobiorą w tym roku ponad 4,5 mld aplikacji i zostawią w mobilnych sklepach ponad 6 mld dolarów. Do 2013 roku liczba pobrań mobilnych programów zbliży się do 22 mld! Aplikacje te stają się głównym segmentem rynku oprogramowania. Które warto mieć?
iBankomaty (iPhone)
Prosta w obsłudze wyszukiwarka bankomatów. Wybierasz kolejno województwo oraz miejscowość i otrzymujesz listę bankomatów wraz z adnotacją, do jakiego banku czy instytucji realizującej płatności dany bankomat należy. Po wybraniu bankomatu z listy program wyświetli jego lokalizację na mapie, wskazując jednocześnie za pomocą czytelnych piktogramów wszystkie bankomaty w pobliżu. Możesz także wyszukiwać bankomaty znajdujące się w pobliżu twojej aktualnej lokalizacji, wykrytej przez GPS. Rzecz bardzo przydatna, gdy zabraknie niezbędnej gotówki pod ręką.
Now Playing (iPhone)
Niezwykle przydatny programik wyświetlający aktualny repertuar kin. Wystarczy podać adres i określić, w jakim promieniu od wskazanego miejsca mają się znajdować kina, których repertuar się pojawi. Program potrafi także odczytywać położenie z GPS-a. W rezultacie otrzymasz nie tylko aktualny repertuar. Dodatkowo o każdym wyświetlanym filmie możesz dostać informacje z najpopularniejszych internetowych baz danych. Repertuar możesz przeglądać według miejsca lub daty premiery. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośnika kinematografii.
Mobiletag barcodes reader (iPhone)
Niezwykle przydatny programik wyświetlający aktualny repertuar kin. Wystarczy podać adres i określić, w jakim promieniu od wskazanego miejsca mają się znajdować kina, których repertuar się pojawi. Program potrafi także odczytywać położenie z GPS-a. W rezultacie otrzymasz nie tylko aktualny repertuar. Dodatkowo o każdym wyświetlanym filmie możesz dostać informacje z najpopularniejszych internetowych baz danych. Repertuar możesz przeglądać według miejsca lub daty premiery. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośnika kinematografii.
aTrackDog (Android)
Zarządzanie aplikacjami za pomocą standardowych funkcji mobilnego systemu Android jest trochę niewygodne, zwłaszcza gdy mamy zainstalowanych sporo aplikacji i chcemy dbać o ich aktualność i porządek. Receptą na zaprowadzenie ładu jest program aTrackDog. Narzędzie to ułatwia usuwanie niepotrzebnych programów, aktualizację za pomocą funkcji Version Tracking tych, które uznaliśmy za przydatne. Dodatkowo program umożliwia wyeksportowanie listy używanych programów i daje dostęp do statystyk najpopularniejszych aplikacji, umożliwiając jednocześnie ich pobranie.
Advanced Task Killer Free (Android)
Niezbędna aplikacja do usuwania z pamięci telefonu działających w tle programów. Dzięki niej możesz bez przeszkód testować niezliczoną liczbę programów bez obaw, że spowoduje to zawieszenie się telefonu. Program pozwala zachować pełną kontrolę nad tym, jakie aplikacje mają być w telefonie uruchomione. Dodatkową zaletą jest możliwość utworzenia listy ignorowanych przez program aplikacji. Jest to przydatne, ponieważ niektórych programów stale działających w tle nie należy zamykać (do takich programów można na przykład zaliczyć stale działający Zegar czy Wiadomości, aplikację do SMS-ów.
Google Translate Language (Android)
Użytkowanie aplikacji nie wymaga szczególnych wyjaśnień. Jest to program, dzięki któremu możemy korzystać z usług translacyjnych Google bezpośrednio w telefonie, bez potrzeby wywoływania strony usługi tłumaczącej w przeglądarce internetowej. Program wymaga oczywiście połączenia z internetem (poprzez sieć WiFi lub sieć komórkową), silnik tłumaczący działa w sieci. Zaletą jest bardzo duży wybór języków, pomiędzy którymi dokonywane jest tłumaczenie. Lista obejmuje kilkadziesiąt pozycji – pełen zestaw oferowany przez usługę translacyjną Google.
Optimizer (iPhone)
Program, dzięki któremu twój telefon będzie znacznie dłużej pracował na baterii. Aplikacja pozwala na łatwy dostęp z jednego miejsca do wszystkich funkcji telefonu, których aktywność może mieć znaczny wpływ na zużycie energii. Oprócz tego program informuje na ile czasu konkretnej aktywności (np. słuchania muzyki czy oglądania filmów) wystarczy aktualny poziom energii w akumulatorze.
PKT (iPhone)
Aplikacja przygotowana przez Polskie Książki Telefoniczne. Daje dostęp do bazy informacji dotyczących firm i instytucji. W telefonie instalowany jest klient bazy, dane pobierane są z sieci, więc wymagane jest połączenie z internetem. Program potrafi także korzystać z GPS-u. Wyszukuje wtedy firmy o podanej przez użytkownika nazwie w pobliżu aktualnej lokalizacji.
Listonic (iPhone)
Program ten służy do sporządzania list zakupów. Przyda się nie tylko tym, którzy mają problem z zapamiętaniem, po co ich wysłano do sklepu ;-). Program umożliwia przechowywanie listy zakupów także w internecie (wymagana rejestracja) i synchronizowanie potrzebnych danych. Dzięki temu inni mogą zobaczyć, co już „masz w koszyku”, i w razie potrzeby dokupić brakujące produkty.
Free Translator (iPhone)
Program umożliwia tłumaczenie między kilkudziesięcioma językami z całego świata. Przekład z polskiego na chiński tradycyjny czy ze swahili na hiszpański to dla niego żaden problem. Aplikacja działająca w telefonie jest jedynie klientem internetowej usługi translacyjnej. Do przetłumaczenia zwrotu pomiędzy wybranymi przez użytkownika językami wymagane jest połączenie z internetem.
APNDroid (Android)
Program niezbędny tym, którzy korzystają z limitowanych pakietów internetowych. Zadaniem tej aplikacji jest wyłączenie wszelkiej transmisji danych (także MMS), ale funkcje typowo telefoniczne (rozmowy, SMS-y) pozostają aktywne. Jeżeli nie chcesz, by były pobierane jakiekolwiek dane (i wyczerpywał się limit), włącz APNDroida. Ponowne użycie przywraca połączenia.
Palringo (Android)
Jest to prosty, tekstowy komunikator internetowy działający z poziomu telefonu. Palringo zapewnia komunikację z siecią Gadu-Gadu, jest alternatywą dla oficjalnej, płatnej mobilnej wersji GG.
Barcode Scanner (Android)
Program podobny do opisanej aplikacji do iPhone’a Mobiletag barcodes reader (dostępny także w wersji dla Androida), Barcode Scanner wydaje się lepszy.
NetCounter (Android)
Znakomite uzupełnienie do opisanego wcześniej APNDroida. Dzięki tej aplikacji masz pełną kontrolę nad tym, ile danych i w jakim czasie zostało pobranych i wysłanych przez twój telefon.