HardwareObraz na piątkę

Obraz na piątkę

Zanim zainstalujesz na nowym komputerze ulubione programy i gry, warto sprawdzić jakość obrazu wyświetlanego przez monitor i ewentualnie ją poprawić. Nic nie ryzykujesz ustawienia fabryczne możesz łatwo przywrócić.

Obraz na piątkę

Każdy monitor ma zestaw przycisków sterujących, umieszczonych na ramce ekranu. Umożliwiają one kontrolowanie ustawień za pomocą menu ekranowego. Najważniejsze parametry w menu to: jasność, kontrast, gamma oraz ustawienia kolorów. Można z nimi eksperymentować bez obaw – jeśli nowe ustawienia okażą się gorsze niż oryginalne, przywrócisz stan pierwotny. Opisane w artykule metody kalibracji są szybkie i darmowe, nie wymagają zakupu żadnych specjalnych urządzeń.

Gdzie ustawić monitor

Miejsce dla monitora powinno być oświetlone rozproszonym światłem o umiarkowanym natężeniu. Unikaj silnego światła padającego na ekran – może ono powodować odbicia od powierzchni refleksów, które będą męczyły wzrok i pogarszały kontrast wyświetlanego obrazu. Równie niekorzystne dla oczu jest bardzo silne światło padające zza monitora, na przykład przez okno w słoneczny dzień.

Jak podłączyć monitor

W celu przesyłania obrazu do monitora używa się trzech standardów połączeń: najstarszego analogowego D-Sub oraz cyfrowych DVI i HDMI. Nowoczesne karty graficzne są zwykle dostosowane do wszystkich trzech standardów. O ile to możliwe, wykorzystaj połączenie cyfrowe, które zapewni najlepszą jakość wyświetlanego obrazu. Najlepiej, jeśli będzie to HDMI, bo wraz z obrazem do monitora będzie wysyłany również dźwięk. Podczas połączenia cyfrowego niektóre z ustawień obrazu w menu ekranowym mogą być nieaktywne – to normalne.

Jak szybko skalibrować monitor

Ustawienia fabryczne nowego monitora są zwykle tak dobrane, aby urządzenie zachwycało intensywnymi barwami na silnie oświetlonej sklepowej półce. W umiarkowanym świetle, jakie panuje w domu, taki obraz szybko może okazać się zbyt agresywny. Posiadacze komputerów z Windows 7 mają do dyspozycji proste, wbudowane w system narzędzie do kalibracji monitora.

Krok 1

Kliknij Start, Panel sterowania, Ekran, a następnie funkcję Kalibruj kolor. Postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie, klikając Dalej po zakończeniu każdego kroku.

Krok 2

W pierwszym kroku ustawia się parametr zwany współczynnikiem gamma. Jego zadaniem jest skompensowanie nadmiernego kontrastu obrazu wchodzącego do monitora. Jeśli twój monitor stwarza możliwość regulacji tego parametru, ustaw w menu wartość 2.2. Następnie w programie do kalibracji użyj suwaka i przesuń go do takiej pozycji, aby wewnątrz pól testowych nie było widać ani jasnych, ani ciemnych punktów:

Obraz

Krok 3

Drugim ustawianym parametrem jest jasność. Program pokazuje, jakie ustawienia są poprawne. Kliknij Dalej, po czym wejdź do menu monitora i tak ustaw poziom jasności, aby na testowym obrazie widzieć wyraźnie czarną koszulę modela, a jednocześnie ledwo widzieć znak X za nim.

Obraz

Krok 4

Kolejnym etapem jest ustawienie właściwego kontrastu. Program pokazuje, jakie ustawienia są poprawne. Kliknij Dalej. Za pomocą menu monitora zwiększaj kontrast do takiej wartości, przy której widoczne będą wszystkie detale białej koszuli modela. Brak widocznych detali oznacza zbyt wysoki kontrast. Kliknij Dalej.

Obraz

Krok 5

Pozostaje ustalenie poprawnego odcienia skali szarości. Odcienie nie mogą być zabarwione na zielono, niebiesko czy czerwono. Reguluje się to trzema suwakami na ekranie:

Obraz

Instalowanie profilu kolorów ICC

Profile ICC można porównać do tłumaczy pozwalających porozumiewać się różnym urządzeniom peryferyjnym związanym z tworzeniem i reprodukcją obrazów. Należą do nich: aparaty cyfrowe, skanery, monitory czy drukarki. Dzięki dobrze przygotowanym i zainstalowanym w systemie profilom ICC obraz będzie wyglądał tak samo na ekranie monitora podczas edycji, jak na gotowym wydruku. Źle dobrane profile lub ich brak mogą sprawić, że kolory widziane na monitorze i wydruku będą się wyraźnie różniły. Do wielu monitorów producenci zamieszczają profil ICC na dołączonej płycie CD bądź na firmowej stronie WWW. Warto z nich skorzystać, bo ich instalacja to kwestia kilku minut.

Krok 1

Niekiedy profil ICC da się zainstalować automatycznie, za pomocą instalatora z płyty CD. Częściej trzeba to zrobić ręcznie, klikając Start, Panel sterowania oraz Ekran. Następnie kliknij Zmień ustawienia ekranu, a w nowym oknie Ustawienia zaawansowane.

Krok 2

W oknie właściwości monitora wybierz zakładkę Zarządzanie kolorami i kliknij w niej przycisk Zarządzanie kolorami.

Obraz

Krok 3

Z rozwijanej listy urządzeń wybierz monitor i zaznacz pole Użyj moich ustawień dla tego urządzenia. Następnie kliknij Dodaj.

Obraz

Krok 4

W oknie Kojarzenie profilu kolorów kliknij przycisk Przeglądaj i w oknie Zainstaluj profil wskaż lokalizację pliku z profilem ICC (np. z płyty CD dołączonej do monitora). Zatwierdź, klikając Dodaj. Wgrany profil pojawi się na liście. Po jego wybraniu kliknij OK. Od tej pory monitor może wyświetlać nieco inne, ale na pewno bardziej poprawne barwy.

Obraz

Oprócz opisanych w artykule szybkich i darmowych metod kalibracji monitora istnieją specjalne urządzenia do kalibracji. Jednak są kosztowne i przeznaczone do zastosowań półprofesjonalnych lub profesjonalnych.

Obraz

Wybrane dla Ciebie