Optymalizacja systemu
P rogram TuneUp Utilities 2012 oferuje funkcje do szybkiej i wszechstronnej optymalizacji wydajności. Tryb Turbo po jednym kliknięciu wyłącza na pewien czas ponad 70 elementów mających wpływ na wydajność systemu, gwarantując najwyższą wydajność dla obciążających procesor programów i najnowszych gier.
FUNKCJA tworzenie profilu optymalizacji
Aby uzyskać dostęp do zaleceń dotyczących optymalizacji systemu, należy utworzyć profil, odpowiadając na proste pytania. Profil dopasuje modyfikacje do twoich potrzeb.
Krok 1
W sekcji Zwiększanie wydajności kliknij przycisk Utwórz profil. W nowo otwartym oknie rozwiń listę: W jaki sposób ten komputer łączy się z Internetem? i wybierz jedną z opcji, np. DSL.
Krok 2
Następnie z listy poniżej wybierz szybkość twojego łącza. W kolejnym kroku wybierz z listy kryteria, według których mają być optymalizowane efekty wizualne. Na koniec wybierz z listy, po ilu dniach TuneUp Utilities ma proponować usunięcie nieużywanych programów. Gdy dokonasz wyboru, kliknij przycisk OK.
Krok 3
Program uruchomi proces określania statusu, a następnie wyświetli liczbę zaleceń. Kliknij przycisk Pokaż szczegóły. Po chwili wyświetli się okno ze szczegółowymi zaleceniami, podzielonymi na grupy. W każdej grupie widoczna jest liczba zalecanych przez program zmian. Jeśli chcesz się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi zalecanych zmian, kliknij jeden z odnośników Szczegóły.
Krok 4
Na liście po lewej stronie okna widoczne są zalecenia dotyczące optymalizacji. Wybierając jedno z nich, wyświetlisz w prawej części szczegółowe informacje, z którymi należy się zapoznać i dokonać ewentualnego wyboru. Jeśli nie chcesz, aby program wykonywał wybraną optymalizację, kliknij przycisk Ukryj zalecenie i wybierz jedną z opcji.
Krok 5
Po zapoznaniu się z zaleceniami i ewentualnym ukryciu wybranych zaleceń kliknij zakładkę Przegląd, a następnie przycisk Optymalizuj wszystko w wybranych sekcjach, np. Ustawienia Internetu. Po zakończeniu optymalizacji każda z grup zostaje zaznaczona na zielono:
Krok 6
Teraz możesz zamknąć okno standardową ikoną X. Pamiętaj, że wszystkie zmiany możesz anulować, korzystając z funkcji Cofnij zmiany, która jest dostępna w oknie głównym.
FUNKCJA dezaktywuj programy
Funkcja dezaktywacji wybranych programów pozwala na pewien czas wyłączać je bez usuwania z systemu. Dzięki niej odciążysz komputer, a gdy zajdzie taka potrzeba, bardzo szybko uaktywnisz wybrany program.
Krok 1
W oknie głównym kliknij kartę Optymalizacja systemu, a następnie kliknij przycisk Dezaktywuj programy. Wyświetli się okno z propozycją włączenia dodatkowej funkcji oceny programów. Kliknij OK. Następnie pojawi się okno Program Deactivator. W lewej części widoczny jest wykres słupkowy, na którym będziesz obserwował przyrost mocy przy wyłączaniu wybranych aplikacji.
Krok 2
W głównym obszarze okna widoczna jest lista zainstalowanych aplikacji, które są uruchamiane wraz z systemem operacyjnym. Są one podzielone na trzy grupy obciążenia: Wysokie, Niskie i Brak. W kolumnie Wymagany stan dostępne są przełączniki. Aby czasowo wyłączyć wybraną aplikację, kliknij przełącznik. Przesunie się on z pola Wł. na Wył. Obok przełącznika pojawi się informacja.
Krok 3
Zwróć uwagę na wykres obok listy. Na słupkach pojawiło się białe pole obrazujące przyrost mocy systemu, a pod wykresem pojawia się na chwilę informacja o pomyślnym wyłączeniu aplikacji. Postępując w ten sam sposób, wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje.
Krok 4
Jeśli któraś z wyłączanych aplikacji jest aktualnie aktywna, wyświetli się informujące o tym okno. Do wyboru masz wtedy dwie opcje: Zakończ i wyłącz program – natychmiastowe wyłączenie programu, albo Wyłącz po zakończeniu pracy programu – program będzie wyłączony podczas stanu bezczynności lub przy następnym uruchomieniu systemu. Po wybraniu właściwej opcji zamknij okno ikoną X.
FUNKCJA odinstaluj programy
Co jakiś czas należy zrobić przegląd zainstalowanych aplikacji i gier. Te, których nie używasz, lepiej odinstalować. Poprawi to wydajność komputera i zwolni miejsce na dysku.
Krok 1
W oknie głównym kliknij kartę Optymalizacja systemu, a następnie przycisk Odinstaluj programy.
Krok 2
Wyświetli się okno Uninstall Manager. Jest to dobry zamiennik systemowego elementu służącego do deinstalacji aplikacji. Rozwijając menu Organizuj i wybierając opcję Widoki, możesz wybrać jedną z kategorii, np. Duże programy. Gdy to zrobisz, zostanie poniżej wyświetlona lista zainstalowanych aplikacji posortowana według objętości od największych do najmniejszych. Możesz też wyświetlić listę aplikacji długo nieużywanych lub rzadko używanych.
Krok 3
Aby odinstalować aplikację, wskaż ja na liście i kliknij przycisk Odinstaluj. Deinstalacja zostaje uruchomiona. Postępuj zgodnie z zaleceniami kreatora deinstalacji danej aplikacji. Po zakończeniu działań zamknij okno Uninstall Manager standardową ikoną X.
FUNKCJA wyłącz programy uruchamiane automatycznie
Jeśli uruchamianie systemu zajmuje zbyt wiele czasu, jest to znak, że należy przeprowadzić optymalizację autostartu Windows. Także tutaj z pomocą przychodzi specjalna funkcja programu.
Krok 1
W oknie głównym kliknij kartę Optymalizacja systemu, a następnie przycisk Wyłącz programy uruchamiane automatycznie.
Krok 2
Wyświetli się okno Funkcja oceny programów. Pozostaw tę funkcje włączoną, zapoznaj się z informacjami i kliknij OK.
Krok 3
Wyświetla się okno StartUp Manager. Znajdziesz tu listę programów, które są uruchamiane podczas startu systemu. Są tutaj dostępne kolumny zawierające takie informacje, jak: status, klasyfikacja oraz użyteczność.
Krok 4
Jeśli dany element nie jest niezbędny do pracy komputera, możesz go tymczasowo wyłączyć, przesuwając przełącznik w kolumnie Status z pola Wł. na Wył. Możesz też wybrany element usunąć z listy na stałe, zaznaczając go i klikając przycisk Usuń. Po zakończeniu działań zamknij okno standardową ikoną X.