Optymalne ustawienia RAM-u
Nowo zainstalowane moduły pamięci domyślnie będą pracowały z powolnymi, chociaż bezpiecznymi, ustawieniami. Aby uzyskać optymalne wartości, trzeba skonfigurować parametry ich pracy. Pokażemy, jak to zrobić.
Nie tylko od rodzaju zastosowanych modułów pamięci zależy, czy będą funkcjonowały poprawnie z wyśrubowanymi parametrami pracy. Nawet jeśli kupisz najlepsze kości, komputer może działać wolniej, niż byś tego oczekiwał. Duże znaczenie ma bowiem zastosowana płyta główna oraz sam procesor. Z uwagi na różnice konstrukcyjne tych podzespołów parametry pamięci są dobierane przez BIOS w zachowawczy sposób, tak by działały zawsze, choć niekoniecznie optymalnie. To dlatego moduły pamięci, nawet te bardzo wysokiej jakości, nigdy nie pracują z najlepszymi ustawieniami bezpośrednio po ich zainstalowaniu w komputerze. Aby zmusić pamięci do funkcjonowania z parametrami, do jakich zostały przeznaczone, trzeba samodzielnie te ustawienia skonfigurować w BIOS-ie. Z naszym poradnikiem nie jest to trudne.
Odczytywanie parametrów pamięci z metryczki umieszczonej na opakowaniu
Zanim rozpoczniesz ustawianie pamięci, musisz poznać jej optymalne parametry. Można je odczytać z metryczki ulokowanej na samych modułach lub na ich opakowaniu. Jeśli moduły były zaopatrzone w metryczkę zawierającą niewystarczającą ilość informacji, dobrze jest skorzystać z programu, który pokaże wszelkie niezbędne do ustawienia pamięci parametry.
Krok 1
Weź w dłoń moduł pamięci. Odszukaj plakietkę znamionową i przepisz z niej następujące wartości.
Krok 2
Jeśli nie wiesz, jak interpretować otrzymane wpisy, przeczytaj ramkę „Jak odczytać metryczkę” w teście pamięci na stronie 25. Niekiedy plakietka znamionowa jest bardzo uboga w informacje. W takim wypadku niezbędne będzie odczytanie parametrów pamięci bezpośrednio z Windows.
Krok 3
Po zainstalowaniu pamięci w komputerze i uruchomieniu go poczekaj, aż załaduje się system operacyjny. Otwórz przeglądarkę internetową i ze strony http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html pobierz aplikację CPU-Z. Uruchom ją. Przejdź do zakładki SPD i zapisz wartości pokazane w dwóch ostatnich kolumnach programu JEDEC #2 i XMP-1600. Jeśli program wskaże istnienie profilu XMP, zanotuj także te wskazania (np. Week/Year 40/09).
Optymalne wartości pamięci dla płyt z BIOS-em AMI
W warsztacie prezentujemy, jak ustawić optymalne wartości pamięci dla płyt z BIOS-em typu AMI. W tym przykładzie korzystaliśmy z płyty Asus P7P55D. Ze względu na ogromną liczbę dostępnych konstrukcji nazwy funkcji menu oraz samych komend mogą się różnić w poszczególnych płytach.
Krok 1
Zrestartuj komputer. Podczas jego ponownego uruchamiania się naciśnij klawisz [Del] lub [F2], w zależności od wersji twojego BIOS-u. Przejdź do menu Ai Tweaker.
Krok 2
Jeśli pamięć jest wyposażona w profil XMP, wybierz opcję Ai Overclock Tuner i naciśnij klawisz [Enter]. Z otwartego menu wybierz opcję X.M.P. i ponownie naciśnij [Enter].
Krok 3
W ten sposób BIOS automatycznie ustawi opcje pamięci na najszybszy tryb, z jakim mogą one pracować. Naciśnij na klawiaturze klawisz [F10], a kiedy pojawi się komunikat Save configuration changes and exit now? naciśnij [Enter].
Krok 4
Jeśli pamięć nie jest wyposażona w profil XMP lub go nie obsługuje, parametry pracy pamięci będziesz musiał ustawić ręcznie. W tym celu przejdź do funkcji DRAM Frequency i naciśnij [Enter].
Krok 5
Z otwartego okienka wybierz częstotliwość pracy, z jaką powinny funkcjonować zainstalowane pamięci. Jest ona zawsze wypisana na metryczce pamięci lub można ją odczytać w programie CPU-Z. Jeśli nie wiesz, jak na podstawie tych oznaczeń określić częstotliwość, skorzystaj z ramki „Oznaczenia prędkości” w teście pamięci na stronie 25.
Krok 6
W naszym przykładzie częstotliwość pracy modułów RAM wynosi 1600 MHz. Wybieramy więc opcję DDR3-1600MHz i naciskamy klawisz [Enter]. W niektórych płytach głównych może się pojawić następujący komunikat:
Krok 7
Jeśli na metryczce lub w programie CPU-Z odczytałeś, że pamięci pracują z napięciem wyższym od nominalnego (1,5 V dla DDR3), zaznacz opcję Cancel . W przeciwnym wypadku zaznacz opcję OK i naciśnij [Enter].
Krok 8
Przejdź do funkcji DRAM Timing Control, by zoptymalizować czasy opóźnień pamięci i naciśnij [Enter]. W nowo otwartym panelu przejdź do CAS# Latency i naciśnij [Enter]. Z otwartego okienka wybierz wartość, jaką odczytałeś na plakietce lub w CPU-Z. W naszym przypadku będzie to 8 DRAM Clock. To samo uczyń dla parametrów RAS# to CAS# Delay, RAS# PRE Time.
Krok 9
Przejdź do opcji RAS# ACT Time, która odpowiada funkcji tRAS w programie CPU-Z, naciśnij [Enter]. Z otwartego okna wybierz wartość wymaganą przez producenta pamięci. W naszym przykładzie będzie to 28 DRAM Clock.
Krok 10
Przejdź do opcji Timing Mode, która odpowiada funkcji Command Rate (CR) w CPU-Z, i naciśnij [Enter]. W otwartym okienku wybierz wartość np. 2N, jaka figurowała w wierszu Command Rate w programie CPU-Z. Wybór zatwierdź klawiszem [Enter].
Krok 11
Pozostałe wartości zostaw bez zmian. Dwukrotnie naciśnij klawisz [Esc], by cofnąć się do głównych ustawień menu. Klawiszem strzałki przejdź w dół strony i odszukaj wartość DRAM Voltage. Teraz przyciskiem [+] na klawiaturze numerycznej zwiększaj napięcie zasilania pamięci do wartości odczytanej w programie CPU-Z. W naszym przykładzie będzie to 1.646V. Idealna wartość 1,600 V jest trudna do uzyskania, bo napięcie to samo zmienia się „na żywo”.
Krok 12
Nie podnoś napięcia do wyższych wartości, gdyż w ten sposób możesz łatwo uszkodzić pamięci. Zapisz wprowadzone zmiany, naciskając przycisk [F10], i gdy pojawi się okno: Save configuration changes and exit now? naciśnij klawisz [Enter]. Po restarcie komputer będzie pracował z nowymi ustawieniami.
Najlepsze parametry pamięci dla płyt z BIOS-em Award
Konfigurację pamięci na płytach z BIOS-ami typu Award prezentujemy na przykładzie płyty Giga- byte P67A-UD7-B3. W płytach innych producentów nazwy prezentowanych poniżej opcji mogą się różnić, ale idea konfiguracji jest taka sama.
Krok 1
Podczas startu komputera, po wyświetleniu pierwszego ekranu naciśnij [Del]. Zaznacz opcję MB Intelligent Tweaker, po czym naciśnij klawisz [Enter].
Krok 2
W panelu, który się otworzy, zaznacz opcję Advanced Memory Settings i naciśnij klawisz [Enter]. Jeśli pamięć jest wyposażona w profil XMP, zaznacz opcję: Extreme Memory Profile i naciśnij [Enter]. W otwartym okienku wybierz Profile1 i znów naciśnij [Enter]. Zapisz zmiany, wciskając [F10].
Krok 3
Po wyświetleniu się okna: SAVE to CMOS and EXIT?, wciśnij [Enter] na klawiaturze.
Krok 4
Jeżeli pamięci nie są wyposażone w profil XMP lub płyta takiego profilu nie obsługuje, musisz przeprowadzić konfigurację ręcznie. Przejdź do opcji: System Memory Multiplier i naciśnij klawisz [Enter]. W otwartym oknie zaznacz mnożnik, na przykład 16.00, który pozwoli uzyskać częstotliwość pracy pamięci zdefiniowanej przez producenta modułów.
Krok 5
Aby określić wynikową częstotliwość pamięci, wystarczy pomnożyć wskazany mnożnik przez częstotliwość 100 MHz. Zatem, jeśli pamięć ma pracować z częstotliwością 1600 MHz, wybierz mnożnik 16.00 i naciśnij klawisz [Enter].
Krok 6
Przejdź do opcji: DRAM Timing Selectable i naciśnij [Enter]. W otwartym oknie zaznacz opcję Quick i naciśnij [Enter]. Przejdź teraz do opcji: Channel A Timing Settings i naciśnij [Enter].
Krok 7
Otworzy się nowy panel. Zaznacz w nim CAS Latency Time i naciśnij klawisz [Enter]. W otwartym oknie w pozycji: Key in a DEC number wpisz wartość odczytaną z modułów pamięci (w naszym przykładzie będzie to 8), po czym zatwierdź ją, naciskając klawisz [Enter].
Krok 8
To samo uczyń dla parametrów tRP, tRAS, tRCD i Command Rate. Teraz naciśnij przycisk [Esc] i przejdź do opcji Advanced Voltage Settings. Naciśnij klawisz [Enter].
Krok 9
W panelu, który się otworzy, przejdź do opcji DRAM Voltage i naciśnij klawisz [Enter]. W otwartym oknie zaznacz napięcie zasilania dla pamięci, jakie wskazał producent modułów, np. 1.600V, i naciśnij [Enter]. W naszym przykładzie była to wartość 1,60 V. Zmianę potwierdź, naciskając klawisz [Enter].
Krok 10
Wprowadzone modyfikacje zatwierdź, naciskając klawisz [F10]. Gdy pojawi się okno SAVE to CMOS and EXIT? , naciśnij [Enter].