Temat numeruPC TuneUp 2015 - porządkowanie i przyspieszanie Windows

    PC TuneUp 2015 - porządkowanie i przyspieszanie Windows

    Jeśli twój komputer stacjonarny lub laptop coraz częściej dostaje zadyszki, proponujemy popracować nad jego kondycją. W roli trenera wystąpi program PC TuneUp 2015, którego najnowszą, specjalną wersję na pół roku mamy na naszej płycie. Oprócz poprawy wydajności sprzętu program wydłuży też czas pracy na akumulatorach.

    PC TuneUp 2015 - porządkowanie i przyspieszanie Windows

    Program PC TuneUp 2015 jest liderem pośród oprogramowania do optymalizacji Windows. Pozwala on wyeliminować irytująco długie czekanie na uruchomienie komputera oraz zainstalowanych w systemie aplikacji, naprawić błędy oraz automatycznie usunąć z dysku niepotrzebne pliki. Dzięki funkcji tymczasowego wyłączania niepotrzebnych programów, nie będą one już spowalniać jego pracy. Możesz zainstalować ich tyle, ile zachcesz, a system wciąż będzie tak szybki, jak pierwszego dnia po zakupie komputera. Inną istotną zaletą, którą docenią użytkownicy laptopów i ultrabooków są specjalne tryby oszczędzania energii oraz samolotowy. Wydłużają one czas pracy na akumulatorach oraz pozwalają momentalnie wyłączyć sieć WiFi i Bluetooth podczas podróży samolotem.

    Bogaty zestaw narzędzi

    PC TuneUp nie jest pojedynczą aplikacją, a pakietem wyspecjalizowanych narzędzi, które ułatwią wykrycie i naprawę błędów powodujących nieprawidłową pracę peceta. W zestawie odnajdziesz szereg narzędzi, które pozwolą Ci na rozszerzoną modyfikację ustawień oraz wyglądu i funkcjonowania systemu.

    Program nie tylko pomaga przywrócić sprawność komputera, ale także dodaje mu więcej mocy dzięki specjalnemu trybowi Turbo. Przydaje się on podczas grania lub oglądania filmów. Jednym kliknięciem wyłącza czasowo kilkadziesiąt elementów mających wpływ na wydajność systemu generując najwyższą wydajność dla wymagających programów i gier. Funkcja optymalizacji w czasie rzeczywistym utrzymuje dobrą formę komputera monitorując na bieżąco jego zasoby i podejmując działania wtedy, kiedy jest to konieczne.

    Przeprowadzone pomiary

    Producent aplikacji przeprowadził szereg testów, aby sprawdzić, jaki wpływ mają czynności konserwacyjne na wydajność komputera oraz żywotność akumulatorów. Wyniki testów (część z nich pokazujemy poniżej) obrazują, jak dużą skutecznością może się on pochwalić zarówno w przypadku czyszczenia starszego komputera stacjonarnego jak i nowego przenośnego ultrabooka.

    Funkcje i możliwości programu:

    • WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ Przywraca oryginalną wydajność komputera
    • WIĘCEJ MIEJSCA NA DYSKU Zwalnia miejsce na twardych dyskach
    • DŁUŻSZA PRACA NA BATERII Zwiększa żywotność baterii, ogranicza zużycie energii
    • MNIEJ AWARII Usuwa zbędne elementy z rejestru, zapobiega awariom systemu
    • AUTOMATYCZNA KONSERWACJA Przeprowadza rutynowe konserwacje i oczyszczanie Windows
    • PEŁNA KONTROLA Bogaty zestaw narzędzi zapewnia najwyższą wydajność
    • NISZCZARKA PLIKÓW Nie pozostawi żadnych śladów po najważniejszych plikach
    • PRZYWRACANIE DANYCH Odzyskuje przypadkowo usunięte pliki
    • MENEDŻER STYLI Personalizuje wygląd i obsługę systemu Windows

    Optymalizacja systemu

    Opisujemy szybką konserwację przeprowadzaną za pomocą jednego kliknięcia i wyjaśniamy działanie unowocześnionego interfejsu użytkownika. Następnie tłumaczymy, jak uruchomić narzędzia pozwalające zmniejszyć obciążenie systemu przez zainstalowane aplikacje.

    Konserwacja za pomocą jednego kliknięcia

    Jest to funkcja umożliwiająca natychmiastowe przeprowadzenie podstawowych czynności konserwacyjnych bez zagłębiania się w tajniki obsługi programu.

    Krok 1

    Instalacja programu jest standardowa. Po jej zakończeniu kliknij przycisk Zakończ. Przeprowadzona zostaje aktualizacja, którą również należy sfinalizować, wciskając Zakończ.

    Krok 2

    Po zakończeniu instalacji i aktualizacji wywołane zostaje automatycznie okno AVG Konserwacja 1 kliknięciem. Kliknij przycisk Przeprowadź analizę. Program wykona skanowanie zasobów systemowych, wyświetli listę znalezionych problemów i elementów do usunięcia. Kliknij Przeprowadź konserwację.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja naprawi błędy i usunie zbędne pliki. Po zakończeniu procesu wyświetli się okno z raportem – kliknij przycisk Zamknij. Konserwację jednym kliknięciem uruchomisz ponownie za pomocą ikony na pulpicie AVG Konserwacja 1 kliknięcie.

    Obraz

    Krok 4

    Aplikacja naprawi błędy i usunie zbędne pliki. Po zakończeniu procesu wyświetli się okno z raportem – kliknij przycisk Zamknij. Konserwację jednym kliknięciem uruchomisz ponownie za pomocą ikony na pulpicie AVG Konserwacja 1 kliknięcie.

    Obraz

    Tablica KONTROLNA PROGRAMU PC TUNEUP 2015

    Obraz

    Konfiguracja przyspieszania systemu

    Po przeprowadzeniu szybkiej konserwacji i zapoznaniu się z interfejsem programu pora wykonać analizę systemu. Da ona odpowiedź na pytanie, co można zrobić, aby komputer działał szybciej.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu, np. za pomocą ikony na pulpicie, przejdź do sekcji Wydajność komputera i kliknij przycisk Skanuj teraz. Wyświetli się okno: Zwiększanie wydajności. Rozwiń pierwszą listę i wybierz jedną z opcji, np. DSL, sieć telewizji kablowej lub sieć elektryczna.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Następnie z listy poniżej wybierz szybkość twojego łącza, np. Od 50 Mbit/s. W kolejnym kroku określ, według jakich kryteriów mają być optymalizowane efekty wizualne. Na koniec wybierz z listy, po ilu dniach aplikacja ma proponować usunięcie nieużywanych programów. Gdy dokonasz wyboru, kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Program zacznie analizować stan komputera, a następnie w sekcji Wydajność komputera wyświetli ilość zaleceń odnośnie dalszego postępowania. Kliknij przycisk Pokaż szczegóły. Po chwili wyświetli się okno ze szczegółowymi zaleceniami podzielonymi na trzy grupy: Sprzęt i oprogramowanie, Ustawienia Internetu i Efekty wizualne. W każdej grupie widoczna jest liczba zalecanych przez program zmian – jeśli chcesz się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi zalecanego postępowania, kliknij jeden z odnośników Szczegóły, np. w ostatniej z grup.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Na liście po lewej stronie okna widoczne są zalecenia dotyczące optymalizacji. Wybierając jedno z nich, w prawej części wyświetlisz szczegółowe informacje, z którymi należy się zapoznać i dokonać ewentualnego wyboru. Jeśli nie chcesz, aby program dokonał wybranej optymalizacji, kliknij Ukryj zalecenie i wybierz jedną z opcji: Ukryj trwale lub Ukryj przez 30 dni.

    Obraz

    Krok 5

    Po zapoznaniu się z zaleceniami i ew. ukryciu wybranych zaleceń kliknij zakładkę Przegląd, a następnie przycisk Optymalizuj wszystko w wybranych sekcjach, np. Ustawienia internetu. Po zakończeniu optymalizacji każda z grup zostaje zaznaczona na zielono.

    Obraz

    Krok 6

    Pamiętaj, że wszystkie zmiany możesz cofnąć, korzystając z funkcji Rescue Center. Okno Zwiększanie wydajności zamknij za pomocą standardowego przycisku X.

    Zmniejszanie obciążenia systemu

    Z upływam czasu w systemie przybywa elementów, które niepotrzebnie obciążają pamięć i pochłaniają zasoby komputera. Część z nich jest zbyteczna i bardzo łatwo można się ich pozbyć.

    Dezaktywuj programy

    Funkcja dezaktywacji wybranych programów pozwala wyłączać je czasowo, nie usuwając ich z systemu. Dzięki niej odciążysz komputer, a gdy zajdzie taka potrzeba, z powrotem bardzo szybko uaktywnisz wybraną aplikację.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę OPTYMALIZUJ, a następnie kliknij przycisk Dezaktywuj programy. Wyświetli się okno proponujące włączenie dodatkowej funkcji oceny programów. Kliknij przycisk OK. Wywołane zostaje okno AVG Program Deactivator. W lewej jego części widoczny jest wykres słupkowy. Pozwoli ci on obserwować przyrost mocy następujący podczas czasowego wyłączania wybranych aplikacji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W głównym obszarze okna widoczna jest lista zainstalowanych aplikacji, które są uruchamiane wraz z systemem operacyjnym. Przypisane są do czterech grup obciążenia: Wysokie, Średnie, Niskie i Brak. W kolumnie Wymagany stan widoczne są przełączniki. Aby czasowo wyłączyć wybraną na liście aplikację, kliknij widoczny obok jej nazwy przełącznik, a zmieni on pozycję z Włączone na Dezaktywowano.

    Obraz

    Krok 3

    Zwróć uwagę na wykres obok listy. Na słupkach pojawiły się pola obrazujące przyrost mocy systemu po pomyślnym wyłączeniu aplikacji. Postępując w ten sam sposób, wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli któraś z wyłączanych aplikacji jest w danym momencie aktywna, wyświetli się informujące o tym okno. W takim wypadku do wyboru masz dwie opcje: Zakończ i wyłącz program – natychmiastowe wyłączenie programu – lub dużo bezpieczniejsze Wyłącz po zakończeniu pracy programu, które sprawi, że program zostanie wyłączony podczas bezczynności lub przy następnym uruchomieniu systemu. Gdy skończysz, zamknij okno.

    Obraz

    Krok 5

    Jeśli któraś z wyłączanych aplikacji jest w danym momencie aktywna, wyświetli się informujące o tym okno. W takim wypadku do wyboru masz dwie opcje: Zakończ i wyłącz program – natychmiastowe wyłączenie programu – lub dużo bezpieczniejsze Wyłącz po zakończeniu pracy programu, które sprawi, że program zostanie wyłączony podczas bezczynności lub przy następnym uruchomieniu systemu. Gdy skończysz, zamknij okno.

    Obraz

    Wyłącz programy uruchamiane automatycznie

    Jeśli uruchamianie systemu zajmuje zbyt wiele czasu, jest to znak, że należy przeprowadzić optymalizację autostartu Windows. Także tutaj z pomocą przychodzi specjalna funkcja programu.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę OPTYMALIZUJ a następnie, w sekcji poniżej, kliknij przycisk Wyłącz programy uruchamiane automatycznie.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno Funkcja oceny programów. Pozostaw tę funkcje włączoną, zapoznaj się z informacjami i kliknij OK. Wywołane zostanie okno AVG StartUp Manager – znajdziesz w nim listę programów, które uruchamiane są wraz ze startem systemu. Dostępne są tutaj kolumny zawierające takie informacje jak status, klasyfikacja oraz użyteczność.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli dany element nie jest niezbędny do pracy komputera, możesz go tymczasowo wyłączyć, przesuwając przełącznik w kolumnie Status z pozycji Włączono urucham... na pozycję Program wyłączony. Możesz też wybrany element usunąć z listy na stałe, zaznaczając go i klikając przycisk Usuń. Po zakończeniu konfiguracji zamknij okno, klikając X.

    Obraz

    Czyszczenie i naprawa

    Prezentujemy zestaw narzędzi, które pomagają rozwiązać typowe problemy występujące podczas pracy z komputerem i systemem Windows. Tłumaczymy, jak oczyścić dyski komputera, a następnie naprawić błędy i usunąć zbędne aplikacje.

    Konfiguracja i oczyszczanie dysku

    Dysk twardy jest urządzeniem, od którego wydajności i sprawności w dużej mierze zależy szybkość i komfort pracy przy komputerze. Nie pomoże szybki procesor i duża ilość pamięci operacyjnej, jeśli dysk będzie pofragmentowany i zapełniony zbędnymi plikami. Dzięki zestawowi funkcji oczyszczających nie tylko odzyskasz miejsce na dysku, ale i znacząco poprawisz osiągi komputera.

    Krok 1

    W oknie głównym programu kliknij zakładkę OCZYŚĆ. Poniżej w sekcji: Odzyskiwanie miejsca na dysku i Dane dotyczące użytkowania wyświetlane są cztery funkcje, a obok – liczba rozmiar zbędnych elementów, które można usunąć, aby poprawić wydajność peceta.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij przycisk Otwórz widoczny obok funkcji Sprzątanie systemu Windows i programów. Wyświetli się okno o tej samej nazwie, w którym widoczna jest lista plików-śmieci. Część z nich jest już zaznaczona, co oznacza, że pliki należące do danej kategorii zostaną usunięte podczas czyszczenia.

    Obraz

    Krok 3

    Kategorie niezaznaczone zawierają niekiedy pliki, w których zapisane mogą być wartościowe informacje. Jeśli jednak nie chcesz przechowywać plików z danej kategorii, zaznacz ją. Proces usuwania zbędnych plików uruchomisz, klikając przycisk Oczyść. Po zakończeniu wyświetli się okno z komunikatem: Czyszczenie systemu zostało ukończone. Kliknij przycisk Zamknij.

    Obraz

    Krok 4

    Po powrocie do okna głównego możesz w analogiczny sposób uruchomić funkcje: Wyczyść dane przeglądarek, Usuń nieprawidłowe skróty i Dezaktywacja funkcji systemu Windows, a następnie przeprowadzić dalsze oczyszczanie.

    Wyszukiwanie i usuwanie dużych plików oraz duplikatów

    Zbędne instalatory aplikacji, zapomniane pliki wideo oraz inne dane tymczasowe zapisane w formie dużych plików mogą szybko zapełnić dysk. W warsztacie poniżej pokazujemy, jak za pomocą programu szybko usunąć gigabajty niepotrzebnych plików-śmieci.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę OCZYŚĆ i użyj widocznego tam przycisku Wyszukaj i usuń zduplikowane pliki. W wyświetlonym oknie kliknij przycisk Znajdź duplikaty.

    Obraz

    Krok 2

    Program przeanalizuje zawartość dysków i wyświetli wyniki pogrupowane na kategorie. Gdy wybierzesz jedną z nich, w prawej części wyświetlą się odnalezione duplikaty. Zaznacz te, których chcesz się pozbyć, i kliknij przycisk Usuń wybrane. Okno zamknij ikoną X.

    Obraz

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę OCZYŚĆ, a następnie kliknij przycisk Wyszukaj i usuń duże pliki. Wyświetli się okno AVG Disk Space Explorer. Zaznacz dyski, które chcesz sprawdzić pod kątem obecności dużych plików. Możesz też przeanalizować wybrany folder. Gdy dokonasz wyboru, kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 2

    Program przeprowadzi analizę wszystkich wybranych dysków. Po jej zakończeniu kliknij Zakończ, a w oknie wyświetlą się wyniki analizy.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie AVG Disk Space, korzystając z sekcji Typy plików, Ranking 10 plików oraz z drzewka katalogów, bez trudu odnajdziesz największe pliki. Gdy klikniesz nazwę wybranego pliku, wyświetli się menedżer, w którym możesz zaznaczyć wybrane pliki i usunąć je z dysku.

    Obraz

    Sprawdzanie systemu i rozwiązywanie problemów

    Program PC TuneUp sygnalizuje różne problemy z komputerem i sugeruje ich rozwiązanie. Są to łatwe do zrozumienia zalecenia, które pozwolą rozwiązać większość problemów za pomocą kilku kliknięć. Aplikacja wyświetla też zalecenia pomagające podnieść wydajność twojego peceta.

    Naprawianie typowych problemów

    W programie znajdziesz zestaw narzędzi pomagających rozwiązywać typowe problemy, które bardzo często występują podczas pracy z komputerem.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę NAPRAWA PROBLEMÓW, a następnie w sekcji poniżej kliknij przycisk Napraw typowe problemy.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się pierwsze okno kreatora, AVG Repair Wizard, w którym znajdziesz listę typowych problemów. Jeśli jest na niej doskwierający ci problem, zaznacz go ptaszkiem, i kliknij Dalej. Możesz zaznaczyć kilka problemów naraz.

    Obraz

    Krok 3

    W drugim kroku kliknij Dalej, potwierdzając chęć naprawienia zaznaczonych problemów. W ostatnim kroku wyświetla się podsumowanie zmian wraz z informacją o prawidłowym naprawieniu problemów. Zamknij je, klikając przycisk Zakończ.

    Wyszukiwanie błędów na dysku

    Komputer podczas pracy bezustannie używa dysku. W miarę upływu czasu w strukturze plików i folderów mogą się pojawić błędy. Ich rozwiązaniem zajmie się specjalny moduł Disk Doctor.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę NAPRAWA PROBLEMÓW, a następnie w sekcji poniżej kliknij przycisk Wyszukaj błędy na dysku.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno AVG Disk Doctor. Zaznacz w nim dyski, które chcesz przeanalizować pod kątem występowania błędów, i kliknij przycisk Dalej.

    Krok 3

    W drugim kroku wybierz jeden z wariantów przeprowadzania analizy dysków – Normalna analiza lub Dogłębna analiza. Wybór drugiej opcji spowoduje, że analiza będzie trwała dłużej, ale dodatkowo sprawdzane będą sektory dysku, a znalezione błędy zostaną usunięte. Kliknij przycisk Dalej. Analiza zostanie uruchomiona.

    Obraz

    Krok 4

    Po jej zakończeniu może być konieczne ponowne uruchomienie komputera. Zapisz pracę, pozamykaj okna innych aplikacji i kliknij przycisk Zakończ.

    Przywracanie usuniętych plików

    Każdemu może zdarzyć się omyłkowe usunięcie potrzebnych plików. W przypadku, gdy skasowanych plików nie ma już w koszu, skorzystaj z narzędzia przywracającego dane.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę NAPRAWA PROBLEMÓW, a następnie w sekcji poniżej kliknij przycisk Przywróć usunięte plkiki. Wyświetli się okno AVG Undelete. W pierwszym kroku zaznacz dysk lub dyski, na których program ma szukać możliwych do odzyskania plików. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Dalej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W drugim etapie w polu Kryteria wyszukiwania wpisz nazwę pliku, który został skasowany, lub jej fragment. Możesz podać rozszerzenie usuniętego pliku, np. DOC. Jeśli pozostawisz to pole puste, program wyświetli listę wszystkich skasowanych plików. Są też dostępne opcje Wyszukaj również pliki o rozmiarze 0 bajtów i Pokaż tylko pliki w dobrym stanie. Gdy zaznaczysz drugą opcję, program będzie pomijał pliki, które mogą zostać odzyskane tylko w części. Kliknij przycisk Dalej, a analiza dysków zostanie uruchomiona.

    Obraz

    Krok 3

    Po jej zakończeniu wyświetli się lista plików możliwych do odzyskania. Zaznacz jeden lub więcej plików i kliknij przycisk Przywróć. W kolejnym oknie możesz wybrać umieszczenie pliku w oryginalnym folderze lub w innym, dowolnie wybranym miejscu na dysku. Gdy dokonasz wyboru, kliknij OK. Pliki zostaną odzyskane. Gdy zakończysz odzyskiwanie plików, zamknij okno przyciskiem Zakończ.

    Obraz

    Deinstalacja nieużywanych aplikacji

    Co jakiś czas należy zrobić przegląd zainstalowanych aplikacji i gier. Te, których nie używasz, lepiej odinstalować – poprawi to wydajność komputera i zwolni miejsce na dysku.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij OPTYMALIZUJ, a następnie w sekcji poniżej kliknij przycisk Odinstaluj programy.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno AVG Uninstall Manager, dobrego zamiennika systemowego elementu służącego do deinstalacji aplikacji. Po rozwinięciu menu Organizuj i wskazaniu pozycji Widoki, będziesz mógł wybrać jedną z kategorii. Gdy to zrobisz, poniżej wyświetlona zostanie lista zainstalowanych aplikacji posortowana wg rozmiarów, od największych do najmniejszych. Możesz też wyświetlić listę aplikacji długo nieużywanych lub używanych rzadko.

    Obraz

    Krok 3

    Aby odinstalować aplikację, wskaż ją na liście i kliknij przycisk Odinstaluj. Deinstalacja zostanie uruchomiona. Postępuj zgodnie z zaleceniami kreatora deinstalacji danej aplikacji. Po zakończeniu porządków zamknij okno, korzystając ze standardowej ikony X.

    Obraz
    windowssystemy operacyjneoptymalizacja

    Wybrane dla Ciebie