InternetPokaż, gdzie byłeś

    Pokaż, gdzie byłeś

    Przeglądanie kolejnych obrazków z wakacji może zanudzić każdego. Jak więc zainteresować znajomych swoimi fotografiami z podróży? Dobrym sposobem jest zaprezentowanie ich wraz z opisem na mapach Google. Dzięki naszym wskazówkom szybko zrobisz oryginalną prezentację.

    Pokaż, gdzie byłeś

    Zdjęcia z wakacji publikujemy zazwyczaj w jeden z tradycyjnych sposobów: tworzymy internetową galerię, wysyłamy pliki e-mailem lub pokazujemy je na portalu społecznościowym. Znajomi oczywiście przejrzą szybko kilka fotografii, czasami skomentują obrazek i... zapomną. Większość z nich nawet nie zada sobie trudu, aby zobaczyć, gdzie się wybraliśmy, jaki to rejon Polski czy świata. Jak zatem przedstawić swoją podróż w bardziej interesujący sposób? Wystarczy wykorzystać możliwość geotagowania zdjęć, mapy Google i bezpłatne narzędzia. Pokazujemy, jak to zrobić.

    Zdjęcie na mapie

    Modne ostatnio słowo „geotagowanie” to dodawanie do pliku ze zdjęciem współrzędnych geograficznych miejsca, w którym dana fotografia została wykonana. Można to zrobić z dokładnością do kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu miniatura zdjęcia (można powiększyć ją kliknięciem) zostanie osadzona na mapie dokładnie w miejscu, w którym zrobiłeś fotografię. Wprowadzenie wielu zdjęć nakreśli na mapie szlak naszej wędrówki, czy też pokaże lokalizacje imprez, spotkań czy cele turystycznych wypraw. Efekt końcowy wraz z opisami poszczególnych fotografii jest naprawdę ciekawy i może zatrzymać oglądającego na dłuższy czas. W dodatku będzie on wiedział dokładnie, gdzie byłeś, co robiłeś i pozna szczegóły podróży.

    Publikowanie online

    Po otagowaniu zdjęć możesz je opublikować w internecie i rozesłać znajomym link do wirtualnej galerii. W sieci można wykorzystać kilka serwisów, które pozwalają za darmo wgrać zdjęcia oraz oznaczyć je na mapie. W naszym przykładzie wykorzystamy stronę Panoramio.com, jednak swoje fotki możesz także z powodzeniem zamieszczać w takich serwisach, jak Flickr.com czy Panedia.com.

    Krok 1

    Przegraj zdjęcia z aparatu cyfrowego na dysk twardy w komputerze lub przygotuj folder z fotografiami, które chcesz wykorzystać.

    Krok 2

    Pobierz i zainstaluj darmowe programy Google Earth (http://earth.google.com/intl/pl/) i Google Picasa (http://picasaweb.google.com) – patrz warsztat „Instalacja programów...”. Jeżeli masz wspomniane aplikacje, przejdź od razu do kroku 3 i zacznij tagować zdjęcia.

    Krok 3

    Otaguj zdjęcia przed umieszczeniem ich na mapie – patrz warsztat „Geotagowanie zdjęć”. Dzięki takiemu rozwiązaniu fotografie przetrzymywane na dysku będą już zawsze oznaczone współrzędnymi geograficznymi.

    Krok 4

    Osadź zdjęcia na mapie, dokładnie w miejscach, w których były wykonane – patrz warsztat „Publikowanie fotografii online”. Odwiedzone miejsca będą wskazane na mapie przez miniatury zdjęć. Możesz je także opublikować.

    Instalacja programów Google Picasa i Google Earth

    W naszym przykładzie wykorzystamy do tagowania zdjęć darmowe programy Google zamiast internetowej galerii online. Dzięki temu zdjęcia oznaczymy informacjami na dysku twardym już na zawsze. Przy następnym osadzaniu plików na mapie nie będziesz już musiał tego robić.

    Krok 1

    Otwórz stronę http://earth.google.com/intl/pl/. Kliknij przycisk Pobierz Google Earth 5, zaakceptuj licencję, a następnie zapisz aplikację na dysku twardym. Uruchom instalator, klikając ikonę googleupdate. Na ekranie zobaczysz okno programu instalacyjnego Google Earth.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Poczekaj, aż aplikacja pobierze z internetu niezbędne składniki. Może to potrwać kilka minut (zależnie od prędkości połączenia). O zaawansowaniu operacji informuje pasek postępu. Po zakończeniu program Google Earth uruchomi się automatycznie.

    Krok 3

    Zainstaluj teraz program Google Picasa. Otwórz stronę http://picasaweb.google.com i kliknij odnośnik Pobierz program Picasa. Zapisz plik instalacyjny na dysku twardym. Uruchom instalator, ikona picasa36-setup.exe, kliknij kolejno przycisk Zgadzam się, Zainstaluj i Zakończ. Program uruchomi się automatycznie. Możesz przejść do następnego warsztatu i rozpocząć geotagowanie zdjęć oraz osadzanie ich na mapie.

    Obraz
    Obraz

    Geotagowanie fotografii

    Masz już wszystkie potrzebne narzędzia do tagowania zdjęć. Możesz rozpocząć dodawanie informacji i współrzędnych geograficznych do pliku. Najwygodniej jest założyć osobny katalog i skopiować do niego fotografie, na których zamierzasz pracować. Pozwoli ci to uniknąć bałaganu, łatwiej będzie także później opublikować otagowane zdjęcia w internecie. Możesz geotagować na dwa sposoby: korzystając tylko z Google Picasa lub zaprzęgając do pracy także Google Earth. Ta druga opcja wymaga poświęcenia kilku minut więcej, ale naszym zdaniem jest dokładniejsza.

    Krok 1

    Uruchom program Google Picasa. W głównym oknie aplikacji z drzewa katalogów wyświetlanego po lewej stronie wybierz kliknięciem folder ze zdjęciami. Wyświetli się zawartość katalogu. Zaznacz kliknięciem fotografię, którą chcesz w danej chwili otagować. Możesz także dodać informację o współrzędnych geograficznych do kilku zdjęć jednocześnie. W tym celu zaznacz więcej plików.

    Krok 2

    Następnie w menu Narzędzia kliknij Geotag i wybierz polecenie: Dodaj geotagi w programie Google Earth. Zostaniesz automatycznie przeniesiony do głównego okna aplikacji Google Earth. Na ekranie zobaczysz celownik. Teraz, za pomocą menu nawigacyjnego,musisz naprowadzić celownik na miejsce, z którego wykonałeś zdjęcie. Pamiętaj, żeby nie umieszczać celownika, a co za tym idzie – miniatury zdjęcia, na obiekcie utrwalonym na fotografii, ale w miejscu, z którego daną fotografię wykonywałeś, czyli tego, w którym wtedy stałeś czy siedziałeś.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Kiedy już określisz lokalizację, kliknij przycisk Geo-tag, a następnie Gotowe w niewielkim oknie dialogowym Google Picasa (jest ono cały czas widoczne na mapie w programie Google Earth).

    Obraz

    Krok 4

    Miniatura twojej fotografii pojawi się we wskazanej przez ciebie lokalizacji. Możesz powiększyć fotografię, klikając miniaturę. Zdjęcie będzie się nazywało tak samo jak plik na dysku twardym. Jeżeli chcesz zmienić nazwę fotografii, kliknij prawym przyciskiem na jej miniaturze. Następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Zmień nazwę.

    Obraz

    Krok 5

    W sekcji Miejsca zobaczysz puste pole, w które należy wprowadzić nową nazwę dla fotografii. Od tej chwili nazwa będzie widoczna na mapie Google Earth nad miniaturą zdjęcia. Powtarzając kroki 2–4, możesz dodać informacje do innych fotek.

    Obraz

    Geotagowanie za pomocą GPS

    Niektóre aparaty mają wbudowane odbiorniki GPS i automatycznie dostarczają metadanych o aktualnym położeniu aparatu. Jeżeli urządzenie, z którego korzystasz, nie ma wbudowanego odbiornika, możesz dokupić zewnętrzny GPS. Koszt zewnętrznego urządzenia to wydatek od 100 do 200 zł. Należy zarówno w aparacie, jak i w odbiorniku GPS ustawić tę samą godzinę. Następnie już po powrocie do domu za pomocą oprogramowania dołączonego do odbiornika automatycznie (aplikacja sama porówna godzinę i metadane) przypisać informacje o zanotowanym położeniu do wszystkich fotografii. Na rynku dostępne są też produkty (np. Sony GPS-CS3) niewymagające pośrednictwa komputera. Wystarczy włożyć kartę z zapisanymi zdjęciami, a fotografie zostaną otagowane automatycznie.

    Krok 1

    Drugim sposobem na dodanie współrzędnych geograficznych do zdjęcia jest skorzystanie z funkcji dostępnej bezpośrednio z poziomu aplikacji Google Picasa. Uruchom program i wybierz z drzewa katalogów folder z fotografiami przeznaczonymi do tagowania.

    Krok 2

    Kliknij przycisk Miejsca. W głównym oknie aplikacji Picasa pojawi się dodatkowy ekran przedstawiający fragment mapy świata. Możesz go trochę powiększyć strzałką w lewo.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Aby dodać współrzędne, należy umieścić zdjęcie na mapie. W tym celu odszukaj najpierw miejsce, w którym wykonałeś fotografię. Możesz przesuwać, przybliżać i oddalać mapę lub korzystać z tekstowego pola wyszukiwania. Następnie kliknij miniaturę zdjęcia i przytrzymując wciśnięty prawy przycisk myszy, przeciągnij fotografię na mapę.

    Krok 4

    Gdy kursor ze zdjęciem znajdzie się na mapie, zmieni się na zielony znacznik +. Zwolnij przycisk myszy, gdy znacznik znajdzie się dokładnie w miejscu, w którym zamierzasz osadzić fotografię. Aplikacja wyświetli pytanie, czy chcesz właśnie tutaj osadzić miniaturę, kliknij OK. Znacznik zmieni kolor na czerwony. Zdjęcie zostało otagowane.

    Obraz

    Krok 5

    Od tej chwili, kiedy klikniesz znacznik, pojawi się przyporządkowana do niego fotografia. Powtarzając kroki – możesz otagować wszystkie fotografie.

    Obraz

    Oznacz swój szlak na mapie

    Odtwarzając swoją podróż fotograficznie, warto pamiętać o możliwości rysowania na mapie szlaku wyprawy. Dzięki temu znajomi będą mogli dokładnie prześledzić przebieg wędrówki. Wystarczy zalogować się na konto w Google i przejść do sekcji map. Tam w bardzo prosty sposób możesz oznaczać i opisywać miejsca, które odwiedziłeś, hotele, w których spałeś, oraz inne atrakcje. Dodatkowo rysujesz szlak podróży oraz wzbogacasz relację wykonanymi przez siebie zdjęciami.

    Obraz

    Publikowanie fotografii online

    Dodałeś niezbędne informacje do zdjęć i osadziłeś je na mapie w miejscu wykonania. Warto teraz opublikować fotografie i udostępnić je znajomym. W tym celu możesz wykorzystać program Google Earth i za jego pomocą wyeksportować pliki. Dzięki temu osoba korzystająca z Google Earth będzie mogła od razu obejrzeć zdjęcia na mapie we wskazanej przez ciebie lokalizacji.

    Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie zdjęć w serwisie Panoramio, który należy do Google. Na łamach tej witryny twoje fotografie będzie mógł zobaczyć każdy. Wystarczy tylko przeglądarka stron WWW.

    Krok 1

    Uruchom program Google Picasa. Wybierz katalog z otagowanymi wcześniej zdjęciami i zaznacz fotografie, do których dodałeś już informacje o współrzędnych geograficznych. Z menu Narzędzia wybierz kolejno Geotag i polecenie Eksportuj do pliku programu Google Earth.

    Obraz

    Krok 2

    W wywołanym oknie dialogowym wskaż docelową lokalizację pliku na dysku twardym. Natomiast w pole Nazwa pliku wprowadź nazwę dla eksportowanej fotografii. Pamiętaj, aby zostawić rozszerzenie .kmz.

    Obraz

    Krok 3

    W katalogu, w którym zapisałeś zdjęcie, pojawi się nowy plik. Po otwarciu fotografii zostaniesz automatycznie przeniesiony do Google Earth. Program wyświetli zdjęcie we właściwej lokalizacji (tam, gdzie je otagowałeś).

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę stron WWW, następnie wyświetl stronę www.panoramio.com. Musisz zacząć od zarejestrowania się w serwisie (możesz wykorzystać swoje konto z innej usługi Google). W tym celu kliknij odnośnik zarejestruj się. Wypełnij formularz rejestracyjny. Wpisz nazwę użytkownika, hasło oraz przepisz kod weryfikacyjny i zaakceptuj umowę.

    Obraz

    Krok 2

    Aby rozpocząć wgrywanie zdjęć, które chcesz umieścić na mapie, kliknij odnośnik Załaduj zdjęcia. Na ekranie zobaczysz formularz do wysyłania fotografii, jednocześnie możesz wgrać 10 plików. Zdjęcie nie może być większe niż 10 MB.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij przycisk Wybierz... i w wywołanym oknie dialogowym Windows wskaż zdjęcia, które chcesz wgrać. Po dodaniu wszystkich plików kliknij Załaduj. Poczekaj, aż wszystkie zdjęcia zostaną wysłane na serwer Panoramio. Może to potrwać kilka minut (zależenie od wielkości plików i prędkości twojego połączenia).

    Obraz

    Krok 4

    Po zakończeniu przesyłania plików zobaczysz miniatury wgranych fotografii. W pole Title możesz wpisać tytuł dla zdjęcia, natomiast w polu Comment możesz wprowadzić krótki komentarz.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli nie wykonałeś warsztatu „Geotagowanie zdjęć”, zobaczysz nad każdym zdjęciem odnośnik Zlokalizuj to zdjęcie na mapie. Oznacza to, że musisz teraz osadzić zdjęcia na mapie. Kliknij odnośnik i wskaż miejsce wykonania fotografii.

    Obraz

    Krok 6

    Gdy twoje zdjęcia będą już otagowane, zobaczysz informację o ich położeniu, które wskazałeś w Google Earth. Nie musisz ponownie wprowadzać współrzędnych geograficznych. Gdybyś jednak chciał poprawić lokalizację lub ją zmienić, użyj odnośnika Change. Po zakończeniu pracy w tym kroku kliknij przycisk Zapisz.

    Obraz

    Krok 7

    Panoramio wyświetli miniatury dodanych przez ciebie zdjęć. Możesz je wyświetlić na mapie. W tym celu kliknij odnośnik na mapie. Po chwili zobaczysz fotografie, które można oglądać na kilka sposobów. Zawsze widać zdjęcie oraz mapę ze wskazaną lokalizacją.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie