Pokaz slajdów w Full HD
Pełna wersja programu SildeShow 7 Premium firmy AquaSoft zaskakuje swoimi dużymi możliwościami. Pozwala nie tylko stworzyć bardzo atrakcyjny pokaz slajdów wideo z animacjami, muzyką, elementami graficznymi i efektami specjalnymi, ale również przygotować animowane komiksy, ruchome panoramy, efektowne stosy zdjęć i multimedialne portfolia. Gotową pracę możesz zapisać w wielu różnych formatach wideo, nagrać na płytę DVD lub umieścić np. w serwisie YouTube.
Poznajemy interfejs i testujemy możliwości programu
Możliwości programu SlideShow Premium są bardzo duże, a jednocześnie, dzięki dobrze rozplanowanemu interfejsowi, ich wykorzystanie nie nastręcza problemów mimo braku spolszczenia.
Krok 1
Po uruchomieniu, oprócz okna głównego wyświetli się dodatkowa plansza powitalna: Welcome to SlideShow Premium. Daje ona szybki dostęp do kilku funkcji. Create empty slideshow tworzy nowy pusty projekt pokazu slajdów, Open slideshow otwiera wcześniej zapisany projekt umożliwiając dalszą jego edycję.
Krok 2
Trzecia opcja, Use SlideShow-Master, uruchamia kreator przeznaczony dla początkujących, który krok po kroku przeprowadzi przez proces tworzenia pokazu. Ostatnia opcja – Open example slideshow – pozwala otworzyć jeden z przykładowych pokazów, przygotowanych przez producenta programu.
Krok 3
Aby sprawdzić, jakimi możliwościami dysponuje program SildeShow, wybierz ostatnią z opcji Open example slideshow; wyświetli się okno Open SlideShow. Wybierz jedną z widocznych tam miniatur pokazów przykładowych, np. Foto stack, i kliknij Open.
Krok 4
Pokaz zostaje załadowany. Kliknij przycisk Play na górnym pasku, aby go odtworzyć. Wyświetli się dodatkowe okno z podpowiedzią. Jeśli nie chcesz go oglądać w przyszłości, zaznacz pole Don't show this hint again i kliknij OK. Odtwarzanie pokazu zostaje uruchomione w trybie pełnoekranowym. Aby przerwać pokaz, naciśnij klawisz Esc.
Krok 5
Po powrocie do okna głównego widocznych jest pięć głównych sekcji programu, służących do tworzenia pokazów. Górną część zajmuje menu rozwijane oraz pasek narzędziowy, na którym są dostępne przyciski uruchamiające najważniejsze funkcje programu.
Krok 6
W lewej części widoczny jest zasobnik Toolbox, z którego dodaje się do pokazu obiekty i przeróżne efekty specjalne. Zasobnik podzielony jest na pięć grup. Dostęp do każdej uzyskasz klikając odpowiednią zakładkę.
Krok 7
Gdy wybierzesz zakładkę grupy w zasobniku, wyświetlą się ikony dostępnych tam obiektów lub efektów. Zawartość grupy również podzielona jest na kategorie, np. w grupie Slideshow objects do dyspozycji są m.in. kategorie Default, Animations, Captions itd. Obiekty z zasobnika umieszcza się na osi czasu myszką za pomocą metody przeciągnij i upuść.
Krok 8
W środkowej części widoczna jest sekcja Layout Designer wypełniona w większości przez panel podglądu, na którym możemy odtwarzać naszą prezentację podczas jej tworzenia.
Krok 9
W prawej części widoczna jest sekcja Object Settings. W zależności od wybranego na osi czasu obiektu wyświetlają się tu jego szczegółowe parametry, które możesz modyfikować.
Krok 10
W dolnej części przez całą szerokość okna programu biegnie oś czasu Timeline. Na osi umieszcza się kolejno poszczególne slajdy oraz inne obiekty, tj. animacje, efekty specjalne, dźwięki i podkład muzyczny, tworząc pokaz. Widok osi czasu można zmienić na widok scenorysu (w dolnej części okna programu):
Krok 11
Interfejs programu może być wyświetlany w czterech układach. Domyślnie wybrany jest układ Default. Możesz go zmienić na inne układy za pomocą ikon widocznych obok. Dzięki temu dopasujesz jego wygląd i obsługę do swoich potrzeb.
Pokaz slajdów z pomocą kreatora
Pora na utworzenie pierwszego pokazu. Na początku skorzystamy z opcji dla użytkowników niewtajemniczonych i użyjemy kreatora.
Krok 1
Kliknij strzałkę w dół na przycisku New. Rozwinie się menu – wybierz z niego opcję Use SlideShow-Master. Wyświetli się pierwsze okno kreatora. Kliknij Next.
Krok 2
Na początku należy dodać obrazki, z jakich będzie składał się pokaz. W tym celu kliknij przycisk Add images i w standardowym oknie Add files wskaż pliki graficzne. Możesz też skorzystać z przycisku Add directory, aby za jednym zamachem dodać całą zawartość wskazanego foldera. Wybrane obrazki pojawią się w oknie jako miniatury. Kliknij Next.
Krok 3
Kolejny etap to dodawanie podkładu audio. Kliknij przycisk Add music i w standardowym oknie wskaż plik audio, np. MP3, WAV lub WMA. Po wybraniu plik wyświetli się na liście. Możesz go odsłuchać, klikając przycisk Hear selected music Jeśli jest dobrze, kliknij Next.
Krok 4
Następny krok to wybór szablonu graficznego. Szablon to gotowy zestaw elementów, tj. tła, animacje i efekty specjalne, dobierany w zależności od tematyki zdjęć – może to być np. ślub. W naszym przykładzie użyjemy szablonu zimowego.
Krok 5
Po wybraniu szablonu kliknij przycisk Start preview, aby uruchomić podgląd pełnoekranowy. Zakończysz go klawiszem Esc. Więcej gotowych szablonów znajdziesz w internecie, klikając odnośnik More templates on the Internet. Gdy efekt jest satysfakcjonujący, kliknij Next.
Krok 6
Wyświetli się ostatnia plansza kreatora. W tym momencie pokaz jest wstępnie przygotowany. Możesz kontynuować jego edycję klikając przycisk Edit slideshow. Przeniesie cię on do okna głównego programu SlideShow, w którym będziesz mógł dostosować każdy parametr pokazu, uzupełnić podpisy, dodać więcej obiektów i efektów. Gotowy pokaz zapisz na dysku wybierając z menu File opcję Save as. Następnie wyeksportuj go do jednego z dostępnych formatów wybierając z menu Slideshow opcję Export.
Krok 7
Jeśli jednak uznasz, że nie ma potrzeby dalszej edycji i pokaz jest już gotowy, możesz skorzystać z pozostałych opcji. Pierwsza z dostępnych tu opcji Burn PC slideshow to CD uruchamia kolejny kreator, który pozwala nagrać gotowy pokaz na płycie CD. Druga opcja Burn Video to DVD or (S)VCD uruchamia kreator tworzący pokaz w formacie wideo. Po wypaleniu na płycie będzie można go uruchomić na stacjonarnym odtwarzaczu DVD lub Blu-ray podłączonym do telewizora.