Poleć ciekawą stronę
Z ogromnych zasobów internetu wybieramy dla Was to, co najciekawsze. Witryny, które szczególnie przypadły do gustu redakcji, oznaczyliśmy kolorem czerwonym. Odwiedzane przez ekspertów niebieskim. Zielony kolor przeznaczyliśmy dla stron, które polecili i opisali czytelnicy PC Formatu.
Dzieci poznają internet
Sieciaki.pl
Typ eksperta
Poleca Katarzyna Patysiak, kierownik serwisu Czateria.pl (INTERIA)
Sieciaki.pl to miejsce, od którego dzieci powinny rozpoczynać przygodę z internetem oraz uczyć się zasad bezpiecznego korzystania z globalnej sieci. Witryna została stworzona przez Fundację Dzieci Niczyje. Dzieci odwiedzające serwis poznają krok po kroku, w bardzo przystępny sposób (w większości poprzez zabawę) tajniki internetu. Wirtualne postaci, będące głównymi bohaterami portalu, objaśniają podstawowe terminy i zagadnienia oraz uczulają na zło, którego w internecie nie brakuje. Dotychczas na stronie zarejestrowało się ponad 130 tys. pociech. Mali użytkownicy mogą komunikować się między sobą. Ze względu na bezpieczeństwo mogą to robić za pomocą zdefiniowanych emotikonek oraz gotowych fraz. Witrynę uzupełnia bardzo dużo materiałów multimedialnych i gier.
Serwis informacyjny
Hacking.pl
Redakcja poleca
Poleca Mateusz Nosel, redakcja PC Format
Jeden ze starszych i najlepszych serwisów informacyjnych. Witryna jest poświęcona bezpieczeństwu i ogólnie pojętym nowym technologiom. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym, co się aktualnie dzieje w globalnej sieci oraz gdzie wykryto nowe niebezpieczeństwa, koniecznie odwiedź witrynę Hacking.pl. Z nowości zamieszczanych w serwisie często korzystają duże portale internetowe.
Ciekawe wskazówki
eManiacy.pl
Strona czytelnika
Poleca Dawid Łaszcz z Bytowa
Jesteś komputerowym maniakiem? Szukasz ciekawych wskazówek? Dobrze trafiłeś. eManiacy.pl to zbiór ciekawych porad wideo pokazujących, jak wykonać na swoim pececie różnego rodzaju czynności. Strona dopiero rozpoczyna swoją działalność, obecnie w zasobach witryny możemy znaleźć kilkadziesiąt wskazówek w działach Internet, Programy, Wideo, System, Grafika, Gry i Konsole oraz Inne. Na łamach vortalu znajdziemy także poradnik, jak samodzielnie stworzyć materiał wideo i umieścić go w serwisie.
HTML, CSS i Java
Kurshtml.boo.pl
Strona czytelnika
Poleca Paula Kula z Czarnylasu
Miejsce dla początkujących webmasterów. Dzięki informacjom zawartym na łamach Kurshtml.boo.pl możesz być bliżej stworzenia własnej strony niż kiedykolwiek wcześniej. Lekturę najlepiej zacząć od działu HTML dla zielonych, w którym rozpoczniesz zgłębianie tajników tworzenia witryn. W zasobach serwisu znajdzie się także wiedza dla bardziej zaawansowanych internautów. Warto dodać, że wszystkie informacje są przejrzyście skatalogowane i podzielone na odpowiednie sekcje, dzięki czemu bardzo łatwo trafić na poszukiwaną treść. Wszystkie informacje dostępne na łamach strony są publikowane zupełnie za darmo.
Świat gadżetów
Engadget.com
Redakcja poleca
Poleca Paweł Bijata, szef działu Internet
Engadget.com to doskonałe miejsce dla osób, które chcą i lubią być na czasie. Oaza dla internautów lubujących się w gadżetach i nowinkach technologicznych. Na łamach witryny codziennie pojawiają się ciekawe informacje o najnowszych urządzeniach, technologiach przyszłości czy oryginalnych i mało spotykanych przedmiotach. Nowości uzupełnia dział ze zdjęciami oraz klipami wideo. Jeżeli opisywany gadżet można już zakupić na rynku, autorzy podają jego cenę oraz miejsce, gdzie można go nabyć. Nawigację po archiwum strony ułatwia archiwum wpisów.
Pomysł na pyszne danie
Friger.pl
Strona czytelnika
Poleca Kornelia Nowak z Dąbrowy Górniczej
Ciekawy serwis, dla którego hasłem przewodnim jest „Co z lodówki? Jednak Friger.pl to więcej niż same przepisy kulinarne. Serwis udostępnia internautom interaktywne narzędzie, które pomoże ułożyć przepis na pyszne danie z produktów, które mają w lodówce. Wystarczy wprowadzić posiadane składniki, aby otrzymać listę gotowych przepisów. Na łamach witryny można także publikować swoje pomysły za pomocą wygodnego narzędzia pozwalającego na wyszukiwanie produktów w bazie serwisu. Strona przyda się zarówno osobom, które chcą szybko coś upichcić, jak i tym, które szukają czegoś oryginalnego na przyjęcie.
Informatyczny slang
I-slownik.pl
Strona czytelnika
Poleca Mariusz Żurawek z Łobezu
Ponad 2200 haseł wyjaśniających niezrozumiałe pojęcia oraz skróty stosowane przez użytkowników komputerów i internetu. Terminy zostały skatalogowane i podzielone na kategorie, co znacznie ułatwia nawigację w serwisie. Na łamach witryny działa także wyszukiwarka. Strona jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych posiadaczy pecetów. I-slownik.pl jest cały czas rozwijany i niedługo wzbogaci się o kolejnych 500 haseł.
Typ eksperta
Mariusz Gralewski
pomysłodawca, współzałożyciel i prezes serwisu społecznościowego GoldenLine.pl
Muszę być świadomy zachodzących zmian
W związku z tym, co robię i czym się zajmuję, muszę cały czas śledzić najnowsze trendy i być świadomy wszystkich zmian, które zachodzą w internecie. Czytam mnóstwo blogów, głównie amerykańskich, z których dwa najczęściej: Techcrunch.com i Readwriteweb.com, dostarczających mi informacji na temat najnowszych produktów i wydarzeń ze świata internetu. Odwiedzam również regularnie europejską wersję techcrunch, czyli eu.techcrunch.com.
Informacje z kraju
Jestem także stałym gościem na kilku polskich serwisach. Każdy dzień zaczynam od przejrzenia gazeta.pl i onet.pl, zawsze zaglądam też na blog antyweb.pl.
Społeczności
Naturalnie najwięcej czasu spędzam na GoldenLine.pl, który dostarcza mi ciekawych informacji na tematy zawodowe. Śledzę głównie grupy związane z internetem, np. goldenline.pl/grupa/dostepnosc-i-uzytecznosc/. Korzystam z nich też, kiedy potrzebuję opinii na temat dobrego filmu (goldenline.pl/grupa/film) albo szukam rad i wskazówek, jak podróżować po kraju, do którego wybieram się na wakacje (golden-line.pl/grupa/tanie-latanie; golden-line.pl/grupa/i-love-ny).
Wolny czas i rozrywka
Wolny czas staram się przeznaczyć na odpoczynek od internetu. Spędzam go zwykle poza domem, co nie oznacza, że nie zaglądam do serwisów. Czytam wiadomości na Onet.pl, które mają przyjemną wersję mobilną, oraz sprawdzam pocztę na gmail.com. Reszty staram się unikać, bo jest zbyt wciągająca ;). Dużo gram w kosza, bo lubię rywalizację i ruch. Poza tym wtedy nie ciągnie mnie do sprawdzenia poczty trzydziesty raz z rzędu ;).
Najlepiej wspominam
Moje najlepsze wspomnienie to moment, gdy po raz pierwszy w życiu miałem stały dostęp do internetu. Było to mniej więcej 8–9 lat temu w akademiku w czasie studiów. Bywały dni, gdy nie szedłem spać, bo nie mogłem oderwać się od sieci. Korzystałem głównie z myspace.com oraz yahoo.com . Oznaczało to wiele nowych możliwości. Mam silne przekonanie, że jeśli nie ma cię w internecie i go nie znasz, to biznesowo nie istniejesz. Wtedy miałem dostęp do tych wszystkich informacji i mogłem zacząć myśleć o moim pierwszym projekcie, jakim był GoldenLine.pl.