Polski świat fantasy
Polacy nie gęsi i swojego MMORPG-a mają. I choć trudno porównywać go z wysokobudżetowymi gigantami pokroju World of Warcraft, twórcy Margonem uparcie rozwijają swój produkt, a skupiona wokół gry społeczność stale kwitnie. To doskonały moment, by do niej dołączyć!
Tytuł jest świetnym wyborem dla tych, którzy chcą zagrać w klasyczną sieciową grę fabularną, a zarazem niestraszna im grafika w stylu retro. Produkcja katowickiego studia Garmory pozwala zamieszkać w dwuwymiarowym świecie fantasy obserwowanym z góry, którego wielkogłowi mieszkańcy przywodzą na myśl bohaterów wczesnych części Final Fantasy.
Kim ja jestem?
Gracz kreuje awatara, wybierając płeć i jedną z sześciu dostępnych profesji (np. świętobliwego paladyna czy ciskającego kulami ognia maga). Wcześniej decyduje o typie serwera, na którym chce grać – oficjalne światy różnią się choćby pod względem konsekwencji zgonu postaci i swobody w atakowaniu innych graczy.
Przebieg rozgrywki w Margonem nie różni się zbytnio od tego, do czego przyzwyczaili graczy twórcy innych sieciówek. Cierpiący na amnezję domorosły heros rozpoczyna karierę od szlachtowania królików i odgrywania chłopca na posyłki, by z czasem, wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów doświadczenia, stać się dzierżącym czarodziejski oręż obrońcą uciśnionych.
Poznawanie przepastnego, zróżnicowanego świata jest tym przyjemniejsze, że gra jest udostępniona w całości po polsku. Język ojczysty ułatwia prowadzenie zaskakująco rozbudowanych dialogów z bohaterami niezależnymi, którzy nie tylko co i rusz proszą o pomoc, ale i ochoczo przybliżają graczowi historię własną i okolicy. Pomaga też budować więzi z resztą społeczności.
Żyjący świat
Margonem ma swoją „międzynarodową” odsłonę, ale to polska wersja tytułu cieszy się największym zainteresowaniem ze strony graczy znad Wisły. Spieranie się o kierunek rozwoju gry i luźne pogawędki, porady dla żółtodziobów i dyskusje weteranów – każdego dnia na oficjalnym forum gry przybywają setki postów w rodzimym języku. Gracze chętnie dzielą się też swoją twórczością, np. opowiadaniami osadzonymi w świecie Margonem, rysunkami lub alternatywnymi poziomami przygotowanymi w specjalnym edytorze. Aktywnie działa sekcja, w której gracze sami organizują wirtualne zawody (np. wyścigi w zdobywaniu doświadczenia) czy konkursy talentów.
Margonem Camp
Polska społeczność gry to coś więcej niż anonimowi forumowicze – dowiodła tego impreza zorganizowana w dniach 4–5 lipca na zamku w Chudowie. Podczas pierwszej edycji Margonem Camp prawie 400 graczy brało udział w zabawach zorganizowanych przez bractwo rycerskie, szalało w parku linowym i do późnej nocy wspólnie śpiewało przy ognisku.
Coś świeżego
O to, by zdobywanie dziesiątek poziomów doświadczenia nie nużyło, dbają też sami twórcy. Inaczej niż w przypadku większości gier MMO, gdzie świeże treści pojawiają się w formie wydawanych co parę miesięcy większych aktualizacji, w Margonem nowości dodawane są niemalże z tygodnia na tydzień. W wirtualnym świecie regularnie debiutują kolejne kreatury, jego mieszkańcy stale wynajdują nowe zadania dla postaci na każdym poziomie doświadczenia, otworem stają nieznane lokacje.
Garmory stara się zapewniać aktualizacjom należytą otoczkę fabularną, dzięki czemu np. podczas tegorocznego eventu wakacyjnego gracze rozwiązują zagadkę tajemniczego kultu boga Baela, którego wyznawcy zaczęli nawiedzać miasta. Najnowsze zadania oprócz wyjścia zwycięsko z turowych starć często wymagają solidnego główkowania i wieloetapowego wędrowania po mapie, występują w różnych wersjach i pozwalają wybrać jeden z kilku sposobów rozwiązania. Dodatkowymi niespodziankami są obniżki cen w sklepie, krótkotrwałe podbicie tempa zdobywania doświadczenia czy wirtualne święta z dodatkowymi atrakcjami, np. Noc Kupały.
Z duchem czasu
Autorzy nie tylko łatają błędy i dbają o zbalansowanie rozgrywki, korygując statystyki przeciwników i ekwipunku. Od miesięcy trwają testy nowego interfejsu, który pozwala cieszyć się wysoką rozdzielczością na ekranie peceta czy na tablecie. Twórcy podkreślają, że szanują zdanie graczy – choć debiutujące na jesieni nowe UI będzie implementowane na wszystkich nowo tworzonych serwerach, na dotychczas istniejących może pozostać jego oryginalny wariant. Wkrótce gracze doczekają się też odświeżenia zdolności postaci i systemu klanów. O swoich dalszych planach twórcy na pewno opowiedzą już w październiku, na Poznań Game Arena.
Z myślą o posiadaczach smartfonów z Androidem i iOS powstaje aplikacja Margonem Mini. Dostępny obecnie w androidowej wersji beta program służy m.in. do kontaktowania się ze znajomymi w grze, umożliwia też prowadzenie walk ze stworami, dzięki czemu awatara można rozwijać nawet między lekcjami. Ci, dla których niewielka przekątna ekranu nie stanowi przeszkody, mogą zresztą grać za pomocą mobilnej przeglądarki – traktuje o tym jeden z poradników stworzonych przez pomocnych forumowiczów. Jeśli więc jesteś gotów poświęcić trochę czasu, nie zwlekaj – użyj kodu z naszej płyty i sam sprawdź, czy Margonem jest dla ciebie.
Zawartość pakietów
PAKIET I
1. Smocze Łuski – 500
2. Smocze Runy – 525
3. 300 000 sztuk złota
4. Indywidualny strój
5. Mikstura lecząca 250 000 punktów życia
6. Kamień teleportujący do Ithan
7. Plecak poszukiwacza przygód
8. Eliksir trzeźwienia
PAKIET II
1. Smocze Łuski – 500
2. Smocze Runy – 525
3. Indywidualny strój
4. Glejt wyczerpania
5. Kupon na ulepszenie
6. Błogosławieństwo
7. Zwój wywołania poczty
8. Zwój wywołania depozytu