TelekomunikacjaPrzeczytaj to później

    Przeczytaj to później

    Znalazłeś w sieci ciekawy artykuł, ale nie masz czasu go przeczytać? Zachowaj tekst na później w aplikacji Pocket. Wrócisz do czytania materiału w dogodnej chwili na dowolnym urządzeniu, np. smartfonie.

    Przeczytaj to później

    Podczas codziennego surfowania po internecie trafiają do zakładki Ulubione strony, które z różnych powodów chcemy mieć pod ręką lub wrócić do ich czytania później. Dostępna w większości przeglądarek opcja synchronizacji pozwala szybko otwierć takie zakładki na innym komputerze, smartfonie czy tablecie. Zamiast jednak tworzyć dziesiątki zakładek, po czym gubić się w ich gąszczu, wszystkie interesujące treści dużo łatwiej i wygodniej zgromadzisz w wirtualnej kieszeni – aplikacji Pocket. Zachowane w niej artykuły, zdjęcia czy filmy możesz nie tylko swobodnie filtrować, ale i przeglądać w sytuacjach, gdy nie masz dostępu do internetu (i w ten sposób oszczędzać na transmisji danych w sieci komórkowej). Gdy dodajesz stronę do wirtualnej kieszeni, twój artykuł jest zapisywany w pamięci urządzenia mobilnego i konwertowany w taki sposób, aby widoczna była jedynie treść, z pomięciem całej dodatkowej zawartości strony, np. denerwujących reklam. Dzięki temu czytanie jest znacznie przyjemniejsze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby za pomocą aplikacji obejrzeć oryginalną witrynę z artykułem (ale do tego potrzebny jest dostęp do sieci).

    Premium dla wymagających

    Darmowa wersja programu pozwala na wiele, ale część funkcji została zarezerwowana dla edycji komercyjnej. Użytkownicy, którzy zdecydują się zapłacić za miesięczny (15 zł) lub roczny (137 zł) abonament, zyskują dodatkowo: znacznie wydajniejszą wyszukiwarkę z opcją filtrowania, m.in. według tagów, słów kluczowych i autorów; trwałą bibliotekę zapisanych treści, które nie znikają, gdy źródło zostanie usunięte z sieci; mechanizm podpowiadający tagi, którego sugestie w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej spersonalizowane.

    Korzystanie z programu Pocket na komputerze i smartfonie

    Aby skorzystać z możliwości zapisywania interesujących treści i późniejszego przeglądania ich na komputerze, smartfonie czy tablecie, konieczne jest założenie konta w usłudze Pocket i zainstalowanie aplikacji na wszystkich urządzeniach, które mają mieć dostęp do wirtualnej kieszeni. Proces instalacji może mieć jednak różny przebieg, w zależności od tego, który sprzęt skonfigurujesz jako pierwszy. Najłatwiej, bo niemal w pełni automatycznie, zrobisz to, zaczynając od PC. Warto jednak wiedzieć, że w wersji przeznaczonej do systemu Windows program ma postać rozszerzeń bądź dodatków do wspieranych przeglądarek internetowych (Chrome, Safari, Opera i Firefox). Dołączają one do ich pasków narzędziowych specjalny przycisk umożliwiający zapis oglądanej strony. Wgląd w zachowaną zawartość uzyskasz z samej przeglądarki. Jedynie w przypadku Google Chrome dostępna jest także dodatkowa, oddzielna aplikacja, której funkcje są jednak identyczne z tymi w wersji przeglądarkowej. Nasz warsztat wykonaliśmy w tej właśnie przeglądarce.

    Krok 1

    W celu założenia konta w usłudze Pocket przejdź na stronę https://getpocket.com i naciśnij znajdujący się tu przycisk Zarejestruj się teraz. Na ekranie pojawi się wówczas dodatkowe okienko oferujące możliwość wyboru sposobu rejestracji – za pomocą Google bądź poczty e-mailowej. Jeśli posiadasz konto Google, cały proces przebiegnie niemal automatycznie. Wystarczy kliknięcie Zarejestruj się z Google,by po zalogowaniu się przeglądarka od razu przeniosła cię do głównego panelu programu.

    Obraz

    Krok 2

    Co istotne, w momencie rejestracji przez konto Google otrzymasz również powiadomienie z usługi Google Play o możliwości zdalnego zainstalowania mobilnej wersji aplikacji Pocket na jednym z twoich powiązanych urządzeń. Zalecamy skorzystanie z tej opcji i naciśnięcie Zainstaluj. Wybranie Nie, dziękuję spowoduje, że będziesz musiał to zrobić ręcznie już z samego smartfonu bądź tabletu.

    Obraz

    Krok 3

    Jak zauważyłeś, przy pierwszym uruchomieniu usługi lista zarchiwizowanych elementów widoczna w panelu jest jeszcze pusta. Co prawda już teraz możesz dodawać do niej swoje linki wykorzystując do tego opcję + i okienko Zapisz element w aplikacji Pocket, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie odpowiedniego rozszerzenia, które umieści w pasku narzędziowym specjalny przycisk zapisu. Wspomina o tym zresztą komunikat wyświetlany w oknie programu. Naciśnięcie Dołącz teraz zweryfikuje wykorzystywaną przeglądarkę, proponując jednocześnie odpowiednie rozszerzenie, np. Pocket na przeglądarkę Chrome.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W celu zainicjowania instalacji kliknij przycisk INSTALACJA, a następnie w nowo wyświetlonym oknie potwierdź przyciskiem Dodaj chęć zainstalowania do Chrome uruchomionego rozszerzenia. Po pomyślnym zakończeniu tego procesu zobaczysz w górnym prawym rogu przeglądarki charakterystyczny przycisk, któremu będzie towarzyszyć dymek z komunikatem i strona wyjaśniająca zasady zapisywania interesujących cię treści.

    Obraz

    Krok 5

    Na koniec pozostało już tylko skonfigurowanie aplikacji mobilnej. Jeśli wcześniej zainstalowałeś ją zdalnie z komputera, odszukaj jej ikonę na pulpicie swojego smartfonu bądź tabletu. W przeciwnym wypadku musisz skorzystać ze sklepu Google Play i zainstalować ją w normalnym trybie.

    Krok 6

    Po otwarciu programu zobaczysz znany ci już ekran rejestracji z dwoma przyciskami. Tym razem jednak skorzystaj z umieszczonego pod nimi odnośnika Zaloguj się. W wywołanym w ten sposób oknie logowania naciśnij Zaloguj się z Google, a proces synchronizacji usługi z innymi skonfigurowanymi wcześniej urządzeniami przebiegnie automatycznie. W jego trakcie zostaniesz jednak poproszony o utworzenie hasła służącego do połączenia aplikacji z takimi serwisami, jak Twitter czy Flipboard. Po jego wpisaniu w pole Wprowadź hasło i dotknięciu przycisku Dalej wyświetli się krótka instrukcja zapisywania treści w aplikacji wraz z samouczkiem. Naciskając Pomiń, przeniesiesz się od razu do głównego panelu programu z widokiem pustej w tej chwili listy zarchiwizowanej zawartości.

    Obraz

    Pierwsze kroki z aplikacją Pocket

    Można już rozpocząć gromadzenie linków do przejrzenia i przeczytania na później. W warsztacie pokazujemy, jak zapisać artykuły na PC, by stały się dostępne na smartfonie, i jak z nich korzystać. Na podobnej zasadzie działa to w drugą stronę – arykuły zapisane na smartfonie można czytać na komputerze.

    Krok 1

    Aby przeglądaną właśnie interesującą cię stronę zapisać w usłudze Pocket, kliknij osadzony w pasku narzędziowym przycisk Pocket. Możesz też skorzystać z rozwijanego prawym przyciskiem myszki menu kontekstowego i znajdującej się tam opcji Zapisz w aplikacji Pocket. W obu przypadkach wywołasz w ten sposób okienko potwierdzające zapisanie strony, w którym od razu możesz przydzielić jej określone tagi. Komunikat ten zniknie po około 5 sekundach.

    Obraz

    Krok 2

    W tym momencie w oknie przeglądarki otwartym na twoim koncie w usłudze zobaczysz już nowy wpis. Każdy kolejno dodany artykuł, zdjęcie czy film będzie się pojawiał domyślnie obok w podobnej, kaflowej postaci prowadzącej do specjalnie skonwertowanej treści. Jeśli taka transformacja okaże się niemożliwa, zapisany element będzie dostępny jedynie jako widok pierwotnej witryny. Poinformuje cię o tym zresztą stosowny komunikat:

    Obraz

    Krok 3

    Gdy po zaznaczeniu wybranego artykułu na komputerze zechcesz do niego powrócić na tablecie bądź smartfonie, uruchom mobilną wersję aplikacji, która po automatycznym odświeżeniu wyświetli spis wszystkich wcześniej zgromadzonych treści. Teraz wystarczy już tylko naciśnięcie wybranej pozycji, by program przełączył się na ujednolicony widok interesującego cię artykułu zapisanego na serwerze usługi Pocket.

    Obraz

    Krok 4

    Otwierając zapisany artykuł, zwróć uwagę na górną belkę, na której umieszczono charakterystyczne ikony. Za ich pomocą będziesz mógł zarchiwizować artykuł, aby był dostępny off-line (1) (gdy nie masz dostępu do internetu lub nie chcesz korzystać z tranmsisji w sieci 3G), dodać go do ulubionych (2), udostępnić innym (3) bądź skorzystać z jednej z dodatkowych opcji (4). Te ostatnie pozwolą ci również dopasować wygląd zapisanych treści do własnych potrzeb.

    Obraz

    Krok 5

    W tym celu z rozwiniętego menu wybierz pozycję Ustawienia wyświetlania, po czym z wyświetlonego u dołu ekranu panelu wybierz odpowiadające ci ustawienia czcionki, jej rozmiaru, koloru tła i jasności ekranu. Zmiany zapiszesz, dotykając środka wyświetlacza.

    Wybrane dla Ciebie