Przeprowadzka na Ubuntu
Sztuczki, które publikujemy w tym miesiącu, przydadzą się zwłaszcza początkującym użytkownikom systemu Ubuntu. Znacznie ułatwią przesiadkę z Windows na Linuksa.
Dysk USB jako tymczasowa pamięć systemu
Aby rozpocząć przygodę z Ubuntu, wystarczy pobrać obraz ISO ze strony domowej Linuksa Ubuntu www.ubuntu.com i nagrać z niego płytę startową. Z tak przygotowanego krążka uruchomisz gotowy do pracy system. Jak jednak zapisać dane, które zmodyfikowałeś w trakcie pracy z Live CD? Na płycie, z której uruchomiłeś system, nie da się niczego zapisać, ale jest na to rada. Wystarczy, że włożysz do gniazda USB dysk zewnętrzny lub pamięć flash, a będziesz mógł zapisać swoje pliki. Musisz tylko spełnić dwa warunki: dysk USB powinien mieć nadaną etykietę casper-cow oraz musi być sformatowany w systemie plików ext2/ext3.
Krok 1
Uruchom komputer z włożoną do czytnika płytą instalacyjną Ubuntu. Podłącz także dysk lub pamięć flash do gniazda USB. Gdy zobaczysz (domyślnie anglojęzyczne) menu startowe, wciśnij klawisz [F2] i z listy wybierz Polski. Wciśnij klawisz [Enter].
Krok 2
Następnie z menu startowego wybierz opcję Uruchom Ubuntu i wciśnij [Enter].
Krok 3
Kiedy już system się uruchomi, z menu Applications wybierz Akcesoria i potem Terminal.
Krok 4
W oknie terminala sprawdź najpierw, jaki zamontowany wolumen odpowiada podłączonemu dyskowi USB. Aby wyświetlić listę wszystkich dostępnych wolumenów, wpisz polecenie sudo fdisk -l. Zwróć uwagę, który z wolumenów na wyświetlonej liście będzie odpowiadał podłączonemu dyskowi USB. W naszym przykładzie założyliśmy, że dysk USB jest widoczny w systemie jako urządzenie /dev/sda1/.
Krok 5
Kolejny etap to nadanie dyskowi USB etykiety, która będzie rozpoznawana przez uruchamianego z płyty Linuksa. Wpisz polecenie: sudo e2label /dev/sda1 casper-cow.
Krok 6
Czas na spełnienie następnego warunku – dysk, który będzie wykorzystywany do zapisywania ustawień systemu, musi mieć system plików ext2/ext3. Taki system ustawisz poleceniem: sudo mkfs.ext3 /dev/sda1. Po wykonaniu tego polecenia zamknij okno terminala.
Krok 7
Prawie gotowe. Nie wyjmuj dysku USB z gniazda. Zrestartuj system, klikając ikonę wyłącznika umieszczoną w górnym prawym rogu pulpitu Linuksa. Następnie kliknij Restart.
Krok 8
Gdy pojawi się menu startowe Ubuntu, wciśnij klawisz [F6], a następnie do linii wywołania, jaka się wyświetli, dopisz na końcu słowo persistent, poprzedzając je spacją. Dzięki temu płyta startowa „zobaczy” podłączony dysk USB, a system wczyta z niego ustawienia.
Komunikator w Ubuntu
Rozmowy przez komunikatory to istotny składnik „internetowego życia”, jakie wielu użytkowników komputerów dziś prowadzi. Niniejsza porada odpowiada na pytanie, czy można przenieść na Ubuntu swoje konto Gadu-Gadu? Można. Wystarczy, że najpierw wyeksportujesz na serwer GG swoje kontakty, a następnie skorzystasz z domyślnie instalowanego w Ubuntu komunikatora Gaim. Współpracuje on z sieciami AOL, ICQ, Yahoo, Google, Jabber oraz właśnie Gadu-Gadu.
Krok 1
Uruchom Ubuntu. Następnie z menu Aplikacje wybierz kolejno Internet i Komunikator Gaim.
Krok 2
Podczas pierwszego uruchomienia komunikatora zobaczysz okno Konta z informacją, że nie masz jeszcze skonfigurowanych żadnych kont. Kliknij przycisk Dodaj.
Krok 3
Wyświetli się okno Dodawanie konta. Ponieważ zakładamy, że chcesz przenieść swoje konto Gadu-Gadu, to pod napisem Opcje logowania rozwiń listę Protokół i wybierz z niej pozycję Gadu-Gadu.
Krok 4
Pozostałe pola w oknie Dodawanie konta dopasują się do wymogów wybranej sieci lub protokołu (w naszym przykładzie: Gadu-Gadu). Wypełnij kolejno wszystkie pola danymi konta GG, z którego korzystałeś pod kontrolą Windows, i kliknij Rejestruj.
Krok 5
Komunikator automatycznie zaloguje cię na serwerze GG. Ikona komunikatora jest widoczna w górnej części pulpitu Ubuntu. Gdy ją klikniesz, zobaczysz, na razie jeszcze puste, okno Lista znajomych.
Krok 6
Aby dodać znajomych do listy, z menu Konta wybierz pozycję z twoim numerem GG, a następnie: Pobierz listę kontaktów z serwera.
Krok 7
Po chwili zobaczysz okno komunikatu z informacją o udanym pobraniu listy kontaktów. Kliknij Zamknij. Kontakty pojawią się w oknie komunikatora. To wszystko. Możesz rozpocząć pogawędki pod kontrolą Linuksa.
Automatyczne logowanie jak w Windows
W systemie Windows, w sytuacji gdy w komputerze założone jest tylko jedno konto użytkownika, logowanie do systemu następuje automatycznie. W Linuksie – w tych samych warunkach (jedno konto użytkownika; nie licząc konta administracyjnego root) wciąż musisz wpisywać dane uwierzytelniające – nazwę i hasło, które zdefiniowałeś w trakcie instalacji Ubuntu. Co prawda takie rozwiązanie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa, w przypadku gdy z komputera korzysta kilka osób. Jednak gdy nie chcesz zmieniać swoich przyzwyczajeń, a z twojego komputera korzystasz tylko ty, wystarczy zmienić konfigurację logowania w Linux Ubuntu. Poniżej wskazówki, w jaki sposób to zrobić.
Krok 1
Uruchom Linux Ubuntu, zaloguj się na swoim (z założenia – jedynym) koncie użytkownika, jakie jest zdefiniowane w systemie (nie licząc zawsze obecnego konta root) i gdy załaduje się graficzny interfejs systemu, z menu System wybierz Administracja i Ekran logowania. Najprawdopodobniej zobaczysz okno komunikatu, w którym – w polu tekstowym – musisz wprowadzić swoje hasło, w celu potwierdzenia uruchomienia aplikacji konfigurującej system.
Krok 2
Pojawi się okno Ustawienia ekranu logowania. W oknie tym znajdziesz szereg opcji związanych z logowaniem się do systemu. Domyślnie okno to jest otwarte na zakładce Ogólne. Upewnij się, że pod nią jest zaznaczone pole Wyłączenie wielu logowań dla jednego użytkownika.
Krok 3
Przełącz się na zakładkę Zabezpieczenia. Pod nią zaznacz pole Włącznie automatycznego logowania. Następnie z listy Użytkownik wybierz nazwę swojego konta użytkownika. W naszym przykładzie jest to tester. By zapamiętać ustawienia, kliknij przycisk Zamknij. Zrestartuj system. Od tej pory Linux Ubuntu będzie się automatycznie uruchamiał z zalogowanym twoim kontem.