Temat numeruPrzyspiesz system

    Przyspiesz system

    W miarę korzystania z komputera można zauważyć stopniowe spowolnienie dostępu do zapisanych na dysku plików. Wynika to z nieuniknionego dla tradycyjnych dysków twardych (nie dotyczy to dysków SSD) podziału spójnie zapisanych danych na małe porcje (fragmenty) rozmieszczone w różnych częściach dysku.

    Przyspiesz system

    Zbyt duża fragmentacja wpływa niekorzystnie na wydajność systemu Windows – system wolniej się uruchamia, dłużej trwa też uruchamianie w nim poszczególnych programów. Działaniem odwracającym ten niekorzystny wpływ jest defragmentacja plików. Na naszym DVD znajdziesz pełną wersję bardzo dobrego narzędzia do defragmentacji – Paragon Total Defrag 2010.

    Zwiększanie wydajności dysku

    Rejestracja programu jest bezpłatna, ale musisz ją przeprowadzić, by uzyskać klucz produktu oraz numer seryjny.

    Krok 1

    Uruchom instalację programu Paragon Total Defrag 2010 z naszej płyty DVD i wybierz najpierw opcję rejestracji.

    Krok 2

    Po zarejestrowaniu się uruchom właściwy kreator instalacji. Proces instalacji przebiega standardowo. Musisz jedynie potwierdzać kolejne etapy działania kreatora. Po zainstalowaniu programu uruchom go, klikając umieszczoną na pulpicie Windows ikonę Paragon Total Defrag.

    Krok 3

    W oknie głównym programu, w centralnej części zobaczysz diagram obrazujący stopień fragmentacji wybranego dysku czy partycji. Wyboru partycji dokonujesz, klikając w sekcji Disk Map pasek odpowiadający danej partycji. Jeżeli chcesz uzyskać największy wzrost wydajności, zacznij od analizy i defragmentacji partycji systemowej, która na większości komputerów jest najczęściej używaną partycją.

    Obraz

    Krok 4

    Obszar zajmowany przez diagram jest odzwierciedleniem całej pojemności wybranego dysku lub partycji. Pola zaznaczone na zielono oznaczają używane i niepodzielone na fragmenty obszary dysku. Czerwonym kolorem oznaczono obszary podzielone. Oczywiście stopnia fragmentacji nie musisz oceniać „na oko”. Program wyręczy cię w tym, gdy uruchomisz moduł analityczny. Od tego właśnie zaczniemy. Kliknij widoczną na pasku narzędziowym pierwszą od lewej ikonę Analyze.

    Obraz

    Krok 5

    Program rozpocznie analizę wybranej partycji. Poczekaj, aż operacja się zakończy. Nie powinno to potrwać dłużej niż minutę. Po zakończeniu analizy partycji pojawi się na ekranie okno dialogowe, w którym zostanie wyświetlony szczegółowy raport dotyczący stopnia fragmentacji danego woluminu (dysku lub partycji). Niezależnie od szczegółów istotny jest pierwszy wiersz tego raportu. Jeżeli zobaczysz w nim zapis: {you do not need to defragment this volume), znaczy to, że nie musisz defragmentować danego woluminu. Raport możesz zapisać, klikając Save. Kliknij Close.

    Obraz

    Krok 6

    Powrócisz do głównego okna programu. Aby uruchomić proces defragmentacji wybranej partycji, kliknij widoczną na pasku narzędziowym ikonę Defragment Partition.

    Obraz

    Krok 7

    Pojawi się okno dialogowe Total Defrag, w którym masz wpływ na ustawienia defragmentacji. Zalecamy, byś na początek pozostawił ustawienia w sekcji Directories placement oraz Sort options w domyślnych położeniach. Kliknij przycisk More options, by rozszerzyć okno dialogowe o dodatkowe opcje.

    Obraz

    Krok 8

    W sekcji System files options znajduje się domyślnie zaznaczone pole wyboru Do not save content of pagefile .exe and (or) hiberfil .sys. Odznaczenie tego pola spowoduje znaczne wydłużenie procesu defragmentacji, gdyż program będzie próbował zdefragmentować także dwa duże pliki systemowe – plik wymiany oraz plik hibernacji. Wbrew niektórym opiniom krążącym w internetowych forach działanie takie nie ma sensu, gdyż system Windows i tak domyślnie tworzy od nowa pliki wymiany i hibernacji na potrzeby każdej sesji niezależnie. Zatem pozostaw wspomniane pole wyboru zaznaczone.

    Obraz

    Krok 9

    W kolejnej sekcji ustawiasz tryb działania procesu defragmentacji. Domyślnie zaznaczona opcja Safe mode (recommended) oznacza, że nawet przerwanie zasilania w trakcie procesu defragmentacji nie wpłynie negatywnie na dane. Jeżeli jednak masz wykonaną kopię zapasową całego systemu i nie pracujesz na zasilaniu bateryjnym laptopa, możesz zaznaczyć opcję Fast mode. Defragmentacja przebiegnie wtedy znacznie szybciej. Ustawienia zatwierdź, klikając Yes.

    Obraz

    Krok 10

    Jeżeli defragmentujesz dysk lub partycję systemową, zobaczysz na ekranie okno, w którym zostaniesz poinformowany o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Kliknij przycisk: Restart the computer.

    Obraz

    Krok 11

    Po ponownym uruchomieniu komputera, ale jeszcze przed załadowaniem się systemu operacyjnego, rozpocznie się proces defragmentacji. Poczekaj, aż się zakończy (postęp prac będziesz mógł obserwować na ekranie). Program wykona jeszcze jeden restart systemu, po którym będziesz się już mógł zalogować do systemu, a dysk będzie zdefragmentowany.

    Wybrane dla Ciebie