HardwareSieć bez granic

    Sieć bez granic

    Jedną z zalet nowoczesnych dysków sieciowych jest to, że pracując w obrębie domowej sieci, mogą udostępniać dane w całym internecie. Nie ma potrzeby konfigurowania żadnych skomplikowanych usług sieciowych.

    Sieć bez granic

    Zanim zaczniesz konfigurować zdalny dostęp, musisz się upewnić, że twoja sieć spełnia niezbędne warunki. Oczywiście potrzebny jest NAS – my wybraliśmy serwer Qnap TS-112. Zakładamy, że serwer jest już uruchomiony i ma domyślne ustawienia.

    W sieci powinien pracować router obsługujący protokół UPnP. Jest on potrzebny, ponieważ NAS może samodzielnie zmieniać konfigurację portów, co znacznie ułatwia uruchomienie zdalnego dostępu. Ponieważ NAS korzysta ze standardowych portów sieciowych (np. port 80 dla protokołu http, port 443 dla HTTPS itd.), niezbędne jest również łącze internetowe, które nie ma tych portów zablokowanych. Problem z tym będą mieli użytkownicy Neostrady, a można go rozwiązać przez ręczne przekierowanie portów (zamiast UPnP). Temat wykracza poza ramy tego materiału, ale warto wiedzieć, że w niektórych routerach da się obejść ten problem.

    Konfigurowanie usług zdalnego dostępu

    Zdalny dostęp do dysku NAS można włączyć w ciągu minuty, ale dyski Qnap mają kilka innych opcji, które również pokażemy.

    Włączanie zdalnego dostępu

    Gdy masz nowo zakupiony, dopiero co skonfigurowany dysk NAS, możesz z niego korzystać w sieci lokalnej. Jednak ze względów bezpieczeństwa dostęp zdalny jest wyłączony. Pokażemy, jak go szybko włączyć.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę i wpisz adres IP dysku NAS. Jeśli nie wiesz, jaki adres ma twój dysk, skorzystaj z programu Qnap Finder (jest na płycie CD dołączonej do dysku). Pojawi się okno logowania. Zaloguj się jako admin, z ustalonym wcześniej hasłem (domyślnie też brzmi admin).

    Krok 2

    W sekcji Usługa MyCloudNAS kliknij Kreator MyCloudNAS, a następnie przycisk START.

    Krok 3

    W oknie, które się pojawi wybierz Konfiguracja ekspresowa. Następnie kliknij przycisk DALEJ.

    Obraz

    Krok 4

    Wpisz nazwę dla swojego dysku, pod jaką będzie widoczny w internecie. Kliknij SPRAWDŹ, by się przekonać, czy nazwa jest wolna. Jeśli tak, przy przycisku pojawi się zielona ikonka.

    Obraz

    Krok 5

    Zaznacz usługi, które chcesz udostępnić publicznie. Kliknij przycisk DALEJ.

    Obraz

    Krok 6

    Po chwili kreator wyświetli okno z podsumowaniem. Kliknij POBIERZ ADRESY (URL) DOSTĘPU, by uzyskać bezpośrednie adresy do poszczególnych usług. Zapisz w notatniku plik z adresami. Jak widać, wszystkie usługi znajdują się pod adresem http://PCFormat.mycloudnas.com, i do każdej można uzyskać bezpośredni dostęp.

    Obraz
    Obraz

    Rozwiązywanie problemów

    Nie zawsze konfiguracja zdalnego dostępu się powiedzie. Problemy mogą wynikać z ustawień routera lub konfiguracji łącza internetowego.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę i w pasku adresowym wpisz adres IP swojego routera. Odszukaj opcje związane z UPnP i upewnij się, że włączona jest obsługa protokołu oraz możliwość modyfikacji ustawień przez użytkownika.

    Obraz

    Krok 2

    Odszukaj też ustawienia związane z przekierowaniem portów. Będzie to na przykład lista Przekierowanie pojedynczego portu oraz druga lista Przekierowanie zespołu portów. Upewnij się, że są puste.

    Obraz

    Krok 3

    Przejdź też do ustawień dysku NAS, do sekcji Usługa MyCloudNAS. Kliknij w niej Automatyczna konfiguracja routera. Pojawi się tabelka z usługami oraz ich stanem. W naszym przykładzie problem powoduje usługa FTP (działająca na porcie 20. i 21.) (1), a także serwer WWW (korzystający z portu 80.) (2). W tym przypadku problem leży nie w sieci użytkownika, lecz jego źródłem jest Neostrada.

    Obraz
    Obraz

    Usługi publiczne i prywatne

    Usługi oferowane przez NAS są dostępne publicznie pod wybranym przez ciebie adresem sieciowym. Warto zabezpieczyć niektóre z nich, by były widoczne tylko dla wybranych osób.

    Krok 1

    W interfejsie konfiguracyjnym dysku NAS ponownie przejdź do Usługa MyCloudNAS i kliknij Konfiguracja MyCloudNAS. Przejdź do zakładki PUBLIKOWANIE USŁUG.

    Obraz

    Krok 2

    Wśród usług, które są dostępne zdalnie, możesz zaznaczyć takie, które będą traktowane jako prywatne. Zaznacz pola wyboru przy odpowiednich usługach.

    Krok 3

    Usługi prywatne będą wymagały specjalnego kodu dostępu. Zatem w polu Ustal MyCloudNAS Access Code wpisz wymyślony kod dostępu (zabezpieczenie).

    Obraz

    Krok 4

    Musisz też stworzyć listę osób, które będą mogły posługiwać się kodem dostępu. Kliknij Dodaj użytkowników, a potem przy nazwie odpowiedniego użytkownika zaznacz pole Strona MyCloudNAS Kliknij przycisk DODAJ.

    Obraz

    Krok 5

    Na samym dole strony z konfiguracją MyCloudNAS kliknij ZAPISZ.

    Dostęp do zasobów na dysku NAS

    Po udostępnieniu zasobów możesz z nich korzystać na kilka sposobów.

    Bezpośrednio z komputera

    W warsztacie „Włączanie zdalnego dostępu” dysk wyświetlił adresy dające bezpośredni dostęp do poszczególnych usług. Aby z nich skorzystać, wystarczy przejść pod odpowiedni adres. W wypadku bezpośredniego dostępu nie ma znaczenia, czy usługa jest prywatna czy publiczna. W galerii zdjęć do oglądania fotografii nie będzie potrzebne logowanie. W zasobach muzycznych zawsze trzeba się będzie zalogować z użyciem odpowiedniego hasła. Sposób logowania zależy więc od konkretnej aplikacji.

    Dostęp przez chmurę

    Wszyscy użytkownicy pamięci Qnap mają też dostęp do zasobów przez jeden wspólny adres.

    Krok 1

    Wejdź na stronę www.mycloudnas.com. W odpowiednim polu wpisz nazwę dysku, na przykład PCFormat. Kliknij Go.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie zobaczysz usługi, które są dostępne publicznie, np.:

    Obraz

    Krok 3

    W celu uzyskania dostępu do usług prywatnych podaj login użytkownika i kod dostępowy kolejno w polach User Name oraz MyCloudNAS Access Code. Kliknij Login.

    Krok 4

    Po zalogowaniu użytkownik ma dostęp zarówno do danych publicznych, jak i prywatnych.

    Ze smartfonu lub tabletu

    Qnap, podobnie jak inni producenci dysków NAS, oferuje aplikacje dające dostęp do plików z urządzeń mobilnych.

    Krok 1

    Przejdź do Android Marketu. W polu wyszukiwania wpisz słowo qnap. Pojawią się aplikacje firmy: Qmanager służy do zarządzania dyskiem, Qfile do wymiany plików, a QMobile do przeglądania multimediów. Zainstaluj je.

    Obraz

    Krok 2

    Uruchom program Qmanager. Jeśli twój smartfon lub tablet jest obecnie w tej samej sieci Wi-Fi co dysk NAS, możesz kliknąć Szukaj. Jednak do skonfigurowania dostępu zdalnego trzeba wybrać opcję Dodaj ręcznie.

    Obraz

    Krok 3

    W polu Nazwa serwera wpisz dowolną nazwę opisową, natomiast w polu Host/IP podaj nazwę, pod jaką zarejestrowałeś swój dysk w usłudze MyCloudNAS. W następnych polach musisz podać nazwę użytkownika i hasło. Dla bezpieczeństwa można też zaznaczyć Secure Socket Layer, by łączność była szyfrowana. Kliknij GOTOWE.

    Obraz

    Krok 4

    Po wprowadzeniu zmian możesz już zdalnie śledzić stan swojego NAS-u. Program pozwala również zmieniać jego konfigurację, np. wyłączać usługi.

    Krok 5

    W podobny sposób należy skonfigurować program Qfile. W nim również możesz zaznaczyć opcję SSL, by zapewnić bezpieczną komunikację.

    Krok 6

    Za pomocą Qfile możesz pobierać pliki z dysku NAS, jak również je wgrywać, kopiować, przenosić między folderami czy usuwać.

    Krok 7

    W przypadku aplikacji QMobile również należy stworzyć konfigurację ręcznie, klikając Add Server Manually. W poszczególne pola wpisz wszystkie dane. Kliknij Done, a po powrocie do głównego ekranu połącz się z serwerem. Za pomocą tej aplikacji będziesz miał dostęp do zgromadzonych na dysku Qnap multimediów, np. zdjęć:

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie