Sposób na lepszą grafikę
Układy graficzne zintegrowane z płytami głównymi mają mizerną wydajność. Można za to dokupić kartę graficzną za 100200 zł i połączyć moc obliczeniową obu układów. Dzięki temu grafika w grach będzie wyświetlana bardziej płynnie.
Współczesne układy graficzne mogą pracować w konfiguracji Hybrid CrossFireX (produkty firmy AMD) oraz Hybrid SLI (produkty Nvidia). W obu przypadkach instalacja dodatkowej karty graficznej nie powoduje wyłączenia grafiki zintegrowanej z płytą główną, lecz oba układy współpracują ze sobą, osiągając lepszą wydajność. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas testów, gra jest warta świeczki, gdyż przyrost wydajności w takiej konfiguracji może sięgać nawet 50 procent w stosunku do wydajności zewnętrznej karty graficznej. A cały proces instalacji nie jest ani bardzo skomplikowany, ani czasochłonny.
Niestety, trzeba też pamiętać, że nie wszystkie chipsety i karty graficzne są dostosowane do opisanych w artykule technologii. W ramce „Grafika hybrydowa” wymieniamy produkty zgodne z rozwiązaniami hybrydowymi. Ponadto technologia ta działa najczęściej na komputerach z systemem Windows Vista, choć sterowniki Catalyst 8.8 mają udostępnić Hybrid CrossFireX w systemie Windows XP.
Konfiguracja grafiki w trybie Hybrid SLI
Hybrid SLI jest rozwiązaniem promowanym przez Nvidię. Tak naprawdę jest to zestaw rozwiązań, ale my skupimy się na jednej funkcji, GeForce Boost, służącej do łączenia mocy obliczeniowej układów graficznych. Pokażemy to na przykładzie płyty głównej Asus M3A78 Pro oraz karty graficznej Foxconn GeForce 8500GT-512.
Instalacja sprzętu
Instalacja dodatkowej karty graficznej nie jest skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać, by nie robić tego przy włączonym zasilaniu.
Krok 1
Wyłącz komputer. Odłącz od niego wszystkie kable. Odkręć śruby i zdejmij blachy z obudowy.
Krok 2
W wolne złącze PCIe, włóż kartę graficzną. Przykręć ją śrubą i zamknij obudowę.
Krok 3
Do komputera podłącz wszystkie przewody. Pamiętaj, aby kabel sygnałowy monitora podłączyć do wyjścia nowo zainstalowanej karty graficznej.
Konfiguracja BIOS-u
Byś mógł skorzystać z dobrodziejstw technologii Hybrid SLI, musisz odpowiednio skonfigurować BIOS.
Krok 1
Włącz komputer. Kiedy pojawi się pierwszy ekran startowy BIOS-u, naciśnij klawisz [Del] lub inny właściwy dla twojego BIOS-u. Jaki to klawisz, dowiesz się z pierwszego ekranu wyświetlanego po starcie komputera.
Krok 2
Przejdź do menu Advanced. Następnie przejdź do podmenu Chipset i naciśnij [Enter].
Krok 3
W podmenu tym znajdziesz ustawienia dotyczące funkcjonowania technologii Hybrid SLI. Zaznacz opcję Hybrid Support i naciśnij [Enter]. Otworzy się okienko. Przyciskami kursora zaznacz w nim opcję Autoi naciśnij [Enter].
Krok 4
Przejdź następnie do funkcji o nazwie iGPU Frame Buffer Control i naciśnij [Enter]. W otwartym oknie zaznacz opcję Manual i ponownie naciśnij [Enter].
Krok 5
Przy opcji Frame Buffer Size powinna się znaleźć wartość 256M. Jeśli tak nie jest, ustaw wielkość pamięci dla zintegrowanej z płytą główną karty grafiki na poziomie 256 MB.
Krok 6
Przejdź do Onboard GPU i naciśnij [Enter]. W otwartym oknie zaznacz funkcję Always Enable i ponownie naciśnij [Enter]. Za pomocą klawisza [Esc] wyjdź z tego menu.
Krok 7
Przejdź następnie do menu Exit, zaznacz funkcję Exit & Save Changes i naciśnij [Enter]. Kiedy pojawi się okienko z zapytaniem, powinna być domyślnie zaznaczona opcja YES, naciśnij zatem ponownie klawisz [Enter]. Wprowadzone zmiany zostaną zapisane, a komputer ponownie uruchomiony.
Konfiguracja programowa
Teraz czas na instalację sterowników obsługujących Hybrid SLI. Samo przełączanie między trybami jest bardzo proste i nie wymaga większej wiedzy.
Krok 1
Do napędu optycznego włóż płytę ze sterownikami karty graficznej. Instalator sterowników powinien się po chwili uruchomić automatycznie.
Krok 2
Jeśli instalator się nie uruchomi samoczynnie, przejrzyj zawartość płyty ze sterownikami i uruchom go ręcznie, dwukrotnie klikając jego ikonę, w naszym przykładzie AsusSetup.
Krok 3
W oknie instalatora kliknij Dalej i poczekaj, aż pasek postępu osiągnie koniec.
Krok 4
Kiedy pojawi się okno: InstallShield Wizard zakończył instalację z zaznaczoną opcją Tak, chcę teraz uruchomić ponownie komputer, kliknij przycisk Zakończ.
Krok 5
Po restarcie systemu operacyjnego powinna się pojawić w zasobniku systemowym ikona (zaznaczona na obrazku). Kliknij ją prawym przyciskiem myszki. W otwartym menu kontekstowym zaznacz opcję Boost performance.
Krok 6
Do włączenia trybu GeForce Boost potrzebna jest odrobina czasu. Podczas przełączania wyświetli się na ekranie następujący komunikat: Please Wait. Po chwili oba układy graficzne zaczną ze sobą współpracować, co będzie się objawiało lepszą wydajnością grafiki w grach.
Konfiguracja Hybrid CrossFireX
Instalacja karty graficznej AMD wygląda oczywiście taka samo jak w przypadku kart z układami Nvidia, wykonaj więc czynności z warsztatu „Instalacja sprzętu”. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy płytę główną Asus M3N78 Pro oraz kartę graficzną Sapphire z układem Radeon HD 3450, wyposażoną w 512 MB pamięci DDR2.
Krok 1
Instalacja karty graficznej AMD wygląda oczywiście taka samo jak w przypadku kart z układami Nvidia, wykonaj więc czynności z warsztatu „Instalacja sprzętu”. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy płytę główną Asus M3N78 Pro oraz kartę graficzną Sapphire z układem Radeon HD 3450, wyposażoną w 512 MB pamięci DDR2.
Krok 2
Po instalacji sterowników graficznych i ponownym uruchomieniu systemu kliknij dwukrotnie ikonę ATI umieszczoną w zasobniku systemowym. Otworzy się okno panelu sterowania dla sterowników ATI.
Krok 3
W lewej części okna kliknij ikonę Crossfire. Po prawej stronie pojawi się informacja o tej funkcji. Ponieważ domyślnie system automatycznie uruchamia funkcję Hybrid CrossFireX, powinna być zaznaczona opcja Włączyć funkcję Crossfire.
Krok 4
Jeśli powyższe pole wyboru nie jest zaznaczone, zaznacz je i kliknij OK. Obraz na chwilę zniknie, a gdy ponownie się wyświetli, jeszcze raz wejdź do Catalyst Control Center i sprawdź, czy tryb CrossFireX został poprawnie włączony.
Zdarza się niekiedy, że mimo postępowania zgodnie z naszymi zaleceniami opcja Hybrid CrossFire jest niedostępna. W takich przypadkach pomaga odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterowników.
Jaki przyrost wydajności oferuje Hybrid SLI i Hybrid CrossFireX
W przypadku Hybrid SLI (funkcja GeForce Boost) w naszych testach odnotowaliśmy wzrost na poziomie zaledwie 11 procent. Przy Hybrid CrossFire wzrost ten jest jeszcze większy i wynosi 48 procent. Do testów wykorzystaliśmy procesor AMD Phenom 9500. Przy okazji na jaw wychodzi ciekawa zależność. Otóż do poprawnego działania wystarczy ekonomiczna płyta główna i ekonomiczna karta graficzna. Jednak procesor nie może należeć do grupy najtańszych (np. Sempron lub wolniejsze procesory dwurdzeniowe). W takich sytuacjach zamiast wzrostu wydajności zauważysz tylko jej spadek, i to dość znaczny. Przykładowo, dla Semprona X2 2100 konfiguracja Hybrid SLI powoduje spadek wydajności z 2825 do 1777 punktów (w teście 3DMark06). Instalacja 4-rdzeniowego Phenoma 9500 odwraca tę tendencję.