Strefa Nortona
Proponujemy Norton Zone wirtualny dysk twardy, który nie tylko zadba o twoją prywatność, szyfrując przechowywane w nim dane, ale też sprawdzi je pod kątem ukrytych zagrożeń.
Dotychczasowi liderzy usług polegających na synchronizacji danych między różnymi urządzeniami, czyli dyski sieciowe Dropbox, Skydrive czy Google Drive, mają rywala. Kilka tygodni temu na rynku zadebiutował serwis Symanteca, jednego z potentatów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Między innymi dlatego w Norton Zone położono nacisk na bezpieczeństwo przechowywanych w chmurze danych. Wszystkie informacje są więc szyfrowane i replikowane, a dostęp do nich ma wyłącznie użytkownik i uprawnione przez niego osoby. Norton Zone ma także przejrzysty interfejs, sporą (5 GB), darmową przestrzeń dyskową oraz rozbudowane możliwości natychmiastowego dzielenia się plikami w sieci. Pokażemy, jak za pomocą tej usługi przesyłać dane między komputerem a smartfonem.
Instalacja i tworzenie konta
Mimo kilkuetapowej instalacji, na którą składa się między innymi rejestracja w usłudze Norton Zone, utworzenie specjalnego folderu i pierwsza synchronizacja z serwerem zajmuje nie więcej niż dwie minuty.
Krok 1
Po uruchomieniu pliku instalacyjnego zobaczysz na ekranie okno Norton Zone. Aby zainicjować proces instalacji, nic w nim nie zmieniaj, a jedynie kliknij przycisk Agree & Install. W nowo wyświetlonym oknie możesz obserwować postęp instalacji:
Krok 2
Chwilę później na ekranie pojawi się krótki formularz rejestracyjny, którego wypełnienie sprowadza się do wpisania w odpowiednie pola adresu e-mailowego, oraz wymyślonego hasła wraz z jego potwierdzeniem. W celu utworzenia konta w usłudze Norton Zone zostało już tylko naciśnięcie przycisku Create Account.
UWAGA! Jeżeli wcześniej korzystałeś z którejś aplikacji Nortona, np. programu antywirusowego, twój adres e-mailowy znajduje się już zapewne w bazie utworzonych kont, a próba rejestracji zakończy się komunikatem: An account already exists... W takiej sytuacji skorzystaj z opcji Sign in, w której jest dostępna funkcja przypomnienia używanego już hasła.
Krok 3
Po pomyślnym utworzeniu konta lub zalogowaniu się do usługi wyświetli się krótka, bo składająca się z 4 kolejnych okien, instrukcja objaśniająca zasady działania i możliwości usługi Norton Zone. Jednocześnie w systemowym pasku zadań pojawi się ikona programu.
Krok 4
Klikając Continue, przewiń kolejne okna poradnikowe, by na koniec nacisnąć przycisk Close. Zakończy to wstępny proces konfiguracji programu i wywoła pierwszy komunikat o przeprowadzonej synchronizacji, która oznacza ściągnięcie pliku z poradnikiem wyjaśniającym krok po kroku, jak zacząć używanie programu. Od tej chwili program jest gotowy do działania, o czym się przekonasz, otwierając okno eksploratora Windows i przyglądając się liście Ulubionych.
Przesyłanie plików do chmury
Interfejs programu został ograniczony do minimum i zintegrowany z systemem. Dzięki temu do jego obsługi wystarczą podstawowe umiejętności posługiwania się komputerem i zarządzania plikami.
Krok 1
Aby zapisać na wirtualnym dysku konkretny plik bądź katalog, wystarczy przenieść je do folderu Norton Zone, wykorzystując funkcję przeciągnij i upuść. Możesz też uprościć całą procedurę, klikając na wybranym pliku lub folderze prawym przyciskiem myszki i wybierając z rozwiniętego menu opcję Norton Zone, a następnie Add to Norton Zone. Nastąpi automatyczne skopiowanie wskazanego elementu do folderu dysku sieciowego, a później – zainicjowanie procesu synchronizacji danych z twoim kontem w chmurze. Fakt ten potwierdzi niebieska ikona umieszczona na przesyłanych plikach znajdujących się w folderze Norton Zone. Stopień zaawansowania aktualnej synchronizacji możesz śledzić na bieżąco, naprowadzając kursor myszki na ikonę aplikacji w pasku zadań.
Krok 2
Dokładniejsze informacje o stanie twojego konta i transferowanych plikach uzyskasz, klikając prawym przyciskiem myszki ikonę znajdującą się w pasku zadań. Wyświetli się wtedy główne okno ustawień programu. Dowiesz się z niego, ile procent dostępnej przestrzeni dyskowej jest już aktualnie zajęte, poznasz status przesyłanych plików, a także przejrzysz listę ostatnio wysyłanych i odbieranych elementów Recent Items.
Krok 3
Zawartość twojego wirtualnego dysku możesz również przejrzeć w oknie przeglądarki internetowej. Wystarczy ze wspomnianego wyżej panelu ustawień wybrać opcję Launch Norton Zone website, aby w przeglądarce wyświetliła się strona posiadanego konta w usłudze. Również tutaj dostępne są opcje pozwalające na zarządzanie przechowywanymi plikami oraz dzielenie się nimi ze znajomymi.
Dzielenie się plikami ze znajomymi
W Norton Zone możesz zapraszać znajomych, dając im dostęp do swojego konta. Dzięki temu nie tylko podzielisz się z nimi zdjęciami czy filmami z wakacji, ale także pozwolisz im je komentowa ć. Wcześniej musisz jednak uaktywnić tę opcję, weryfikując podany przez ciebie adres e-mailowy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udostępniać znajomym swoje pliki i foldery przez wysyłanie im bezpośrednich odnośników do określonych treści, precyzując nawet czas, po jakim dany link przestanie działać.
Synchronizacja danych ze smartfonem
Norton Zone gwarantuje nieograniczony dostęp do twoich danych umieszczonych na koncie sieciowym nie tylko z dowolnego komputera (PC i mac), ale także za pomocą tabletu bądź smartfonu. Z myślą o użytkownikach iphone’ów i ipadów, urządzeń opartych na Windows RT oraz telefonów z systemem Android przygotowano specjalną wersję aplikacji. Na przykładzie smartfonu z Androidem pokażemy, jak łatwe jest uzyskanie dostępu do plików przechowywanych w chmurze, a także wysyłanie do chmury zrobionych zdjęć.
Krok 1
Odszukaj aplikację w Google Play i zainstaluj ją na telefonie. Następnie, korzystając z jej ikony Norton Zone, uruchom program.
Krok 2
W oknie logowania, w odpowiednich polach wpisz kolejno swój adres e-mailowy oraz hasło, a potem kliknij przycisk Agree & Sign In.
Krok 3
Chwilę później na ekranie smartfonu zobaczysz listę wszystkich plików i folderów, które znajdują się na twoim koncie w chmurze. Zwróć uwagę na podświetloną ikonę na górnej listwie oznaczającą przeglądanie zawartości dysku sieciowego. Za pomocą znajdującej się obok niej zakładki z filtrem, zawierającej kilka filtrów, będziesz mógł ograniczyć wyświetlane elementy tylko do wybranej kategorii, np. Images.
Krok 4
W związku z limitami transferu danych w sieciach 3G synchronizacja między smartfonem a chmurą nie jest automatyczna. Nie przeszkadza to jednak zupełnie w oglądaniu zawartości każdego z plików. Wystarczy dotknięcie dowolnej pozycji na liście, aby program zainicjował pobieranie wybranego elementu do pamięci podręcznej telefonu. Co istotne, po wyświetleniu podglądu zdjęcia bądź filmu, korzystając z przycisku ze strzałką, możesz przesłać je dalej, np. SMS-em, e-mailem, za pomocą blutootha, bądź zapisać na karcie SD.
Krok 5
Jeśli chcesz wysłać zrobione właśnie zdjęcie na dysk sieciowy, uruchom program Norton Zone, po czym z górnej belki wybierz zakładkę z symbolem chmurki. Na ekranie zobaczysz panel służący do przesyłania plików do chmury wraz z dwoma przyciskami funkcyjnymi. Aby załadować zdjęcie na serwer, naciśnij przycisk Upload photo or video. Następnie z wyświetlonej galerii wybierz interesujące cię pozycje, i zatwierdź ich przesyłanie przyciskiem Upload. Po zainicjowaniu synchronizacji z twoim kontem będziesz mógł obserwować na ekranie smartfonu postęp zleconego uploadu.