SoftwareSzybki Word

    Szybki Word

    Tym razem coś dla tych, którzy nie lubią tracić czasu zestaw błyskawicznych sztuczek, które przyspieszą pracę w edytorze Word. Publikowane triki oparliśmy na wersji 2003 Worda, ale o ile nie zostało to zastrzeżone, możesz je stosować także w innych wersjach, zwłaszcza XP oraz 2007.

    Szybki Word

    Korzystaj z malarza formatów

    Jeżeli w jednym miejscu dokumentu użyłeś specyficznego formatowania i chcesz uzyskać podobny efekt w innym miejscu w dokumencie, nie musisz ponownie ustawiać wszystkich parametrów formatowania. Skorzystaj z malarza formatów

    Krok 1

    Ikona malarza formatów powinna być widoczna na domyślnym pasku narzędziowym Standardowy.

    Krok 2

    Jeżeli chcesz skopiować jednolite formatowanie z danego słowa czy akapitu, wystarczy, że ustawisz kursor w odpowiednim miejscu w tekście i klikniesz ikonę malarza formatów.

    Krok 3

    Przejdź teraz do miejsca w dokumencie, gdzie chcesz zaaplikować pobrane wcześniej formatowanie. Wystarczy, że zaznaczysz (pamiętaj, by narzędzie malarz formatów było cały czas aktywne, tj. ikona wciśnięta) potrzebny ci fragment, a odpowiednie formatowanie zostanie automatycznie ustawione.

    Krok 4

    Możesz w ten sposób kopiować całe zestawy formatowania. W źródłowym miejscu dokumentu zaznacz cały fragment zawierający interesujące cię formatowanie. Nie musi to być zwykły tekst, może być to także fragment listy czy wybrane komórki wstawionej w dokument tabeli. Kliknij ikonę malarza formatów.

    Krok 5

    Gdy raz „pobierzesz” formatowanie z jednego miejsca w dokumencie, możesz je wielokrotnie wstawiać w pozostałe obszary dokumentu tylko za pomocą dwukrotnego kliknięcia ikony malarza formatów.

    Błyskawiczny zoom

    Chcesz przybliżyć bądź oddalić bieżący widok dokumentu? Nic prostszego. Masz do dyspozycji dwa sposoby.

    Krok 1

    Pierwsza metoda to po prostu wybranie z menu Widok pozycji Powiększenie, a następnie odpowiedniej opcji w oknie Powiększenie w sekcji o tej samej nazwie. Wybrany stopień powiększenia zatwierdzasz kliknięciem OK.

    Obraz

    Krok 2

    Drugi sposób jest dużo wygodniejszy. Zamiast sięgać do opcji menu czy klikać pasek powiększenia (widoczny w oknie Worda 2007), użyj kółka myszki, przytrzymując jednocześnie wciśnięty klawisz [Ctrl].

    Dodatkowe inteligentne tagi

    Teraz porada dla tych, których inteligentne tagi nie przerażają, a wręcz przeciwnie, zachwycają i chcieliby ich mieć w Wordzie (a także pozostałych programach z pakietu MS Office) jak najwięcej.

    Krok 1

    Uruchom np. Worda. Następnie z menu Narzędzia wybierz Opcje Autokorekty.

    Obraz

    Krok 2

    W nowo otwartym oknie Autokorekta przejdź do zakładki Tagi inteligentne i kliknij przycisk Więcej tagów inteligentnych.

    Obraz

    Krok 3

    Uruchomi się przeglądarka WWW. Gdy jest nią Internet Explorer, najprawdopodobniej zobaczysz okno Pasek informacji. Kliknij w nim przycisk Zamknij, a następnie naprowadź kursor na pasek ostrzeżeń w przeglądarce. Kliknij na nim lewym przyciskiem myszki i z menu, jakie się pojawi, wybierz Uruchom formant ActiveX.

    Obraz

    Krok 4

    Zobaczysz okno Internet Explorer - ostrzeżenie o zabezpieczeniach. W polu Nazwa pojawi się nazwa pliku Authzax.dll, kliknij Uruchom. Od tej pory ze strony będziesz mógł pobrać dodatkowe tagi inteligentne, jeżeli będą dostępne.

    Obraz

    Wiersze bez punktów

    Gdy tworzysz listę punktowaną (lub numerowaną) w Wordzie (a także PowerPoincie), każde wciśnięcie klawisza [Enter] rozpoczyna nową pozycję listy. Zaczyna się ona oczywiście od punktora bądź numeru (w zależności od typu listy).

    Krok 1

    Jeżeli chcesz wstawić nową linię bez tworzenia nowej pozycji na liście, przejdź do nowego wiersza kombinacją klawiszy [Shift]+[Enter].

    Krok 2

    Gdy po wpisaniu takiego wiersza nienumerowanego (ew. niepunktowanego) wciśniesz [Enter] w nowym akapicie, na nowo pojawi się punktor bądź kolejny numer pozycji na liście.

    Krok 3

    W Excelu jest nieco inaczej. Jeżeli chcesz wstawić nowy wiersz tekstu w tej samej komórce, użyj kombinacji klawiszy [Alt]+[Enter].

    Wyłączanie inteligentnych tagów

    Jeżeli irytują cię pojawiające się w niektórych miejscach dokumentu, zwłaszcza po wykonaniu określonych operacji (np. wstawiania skopiowanego wcześniej do schowka tekstu), tzw. inteligentne tagi, możesz je łatwo wyłączyć.

    Krok 1

    Rozwiń menu Narzędzia i wybierz z niego Opcje Autokorekty.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Autokorekta przejdź do zakładki Tagi inteligentne. Odznacz pole Oznacz tekst etykietami tagów inteligentnych i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Od tej pory tagi nie będą się pojawiały w tworzonych dokumentach. Mogą się jednak pojawić, gdy otwierany dokument będzie pochodził z innego niż twój komputera (i innego Worda, z włączoną funkcją inteligentnych tagów). W takim przypadku, by usunąć inteligentne tagi z edytowanego dokumentu, ponownie wywołaj okno Autokorekta, przejdź do zakładki Tagi inteligentne i kliknij Usuń tagi inteligentne. Następnie potwierdź operację, klikając OK.

    Obraz

    Szybki zapis wielu dokumentów

    Sporo jest użytkowników Worda, którzy pracują z wieloma jednocześnie otwartymi dokumentami. Jak szybko zapisać wyniki takiej pracy? Oto propozycja.

    Krok 1

    Przytrzymaj klawisz [Shift], a następnie rozwiń menu Plik.

    Krok 2

    Zobaczysz niewidoczne normalnie pozycje o nazwach Zapisz wszystko i Zamknij wszystko. Pierwsza automatycznie zapisze (dając ci naturalnie możliwość określenia nazw plików w przypadku dokumentów wcześniej niezapisanych) wszystkie otwarte pliki, druga – błyskawicznie je zamknie.

    Obraz

    Ostatni dokument zawsze na pulpicie

    Chcesz mieć wygodny dostęp do ostatnio edytowanego dokumentu w Wordzie? Wydawałoby się – nic prostszego – wystarczy utworzyć skrót na pulpicie do pliku. No tak, tyle że w takiej sytuacji, gdy edytujesz dużo plików, wkrótce będziesz miał pulpit upstrzony ikonami skrótów do… ostatnio edytowanych dokumentów. Jest prostszy sposób na błyskawiczny dostęp do ostatnio edytowanych w Wordzie plików.

    Krok 1

    Kliknij prawym klawiszem na pulpicie Windows i z menu kontekstowego wybierz kolejno Nowy i Skrót.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Tworzenie skrótu kliknij przycisk Przeglądaj.

    Krok 3

    W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu klikaj kolejno (rozwijając gałęzie struktury folderów): Mój komputer, Dysk lokalny C:, Program Files, Microsoft Office, OFFICE11, wskaż element WINWORD i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Widoczne w oknie Tworzenie skrótu pole tekstowe Wpisz lokalizację elementu powinno się wypełnić ścieżką dostępu do pliku uruchomieniowego Worda. Dopisz do tej ścieżki (za cudzysłowem zamykającym) znak spacji oraz zwrot /mFile1. Cała ścieżka powinna zatem wyglądać następująco: „C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\WINWORD.EXE” /mFile1. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 5

    W kolejnym oknie Wybieranie tytułu programu wpisz nazwę dla tworzonego skrótu, np. Ostatnio edytowany dokument, i kliknij Zakończ.

    Obraz

    Krok 6

    Od tej pory dwukrotne kliknięcie tak przygotowanego skrótu nie tylko uruchomi Worda, ale dodatkowo automatycznie wczyta do edytora ostatnio otwierany przez ciebie dokument. Jeżeli chcesz, możesz także utworzyć skrót, który automatycznie po uruchomieniu Worda wczyta do niego PRZEDOSTATNIO edytowany dokument. Postępujesz niemal identycznie. Jedyna różnica to zapis na końcu skrótu – zamiast /mFile1 wpisz /mFile2. Działa to także z jeszcze starszymi dokumentami (/mFile3, /mFile4...).

    Wybrane dla Ciebie