Szybko, chłodno i tanio
Choć u AMD i Intela pojawiły się nowe rodziny procesorów, firmy te wcale nie zaprzestały rozwijania poprzednich układów. AMD kładzie nacisk na procesory tanie, jednocześnie charakteryzujące się ograniczonym poborem mocy. Co ciekawsze, tanie nie znaczy powolne.
Cechy nowego Athlona
Najnowszy Athlon ma dwa rdzenie pracujące z częstotliwością 2,6 GHz każdy. Przy braku obciążenia częstotliwość nominalna jest obniżana do 1 GHz. Dzięki temu przy prawidłowo założonym zestawie chłodzenia jego temperatura w spoczynku nie powinna przekraczać 30 stopni. Wynika z tego, że układ ten świetnie się nadaje do komputerów typu media center. Podczas testów platforma testowa pobierała 105 watów w spoczynku i 151 watów przy pełnym obciążeniu. Adekwatny zestaw z procesorem Intela w takich samych warunkach pobiera dokładnie 131 i 161 watów.
Poza tym dużym atutem rozwiązania AMD jest możliwość zastosowania procesora nawet na dość leciwych płytach głównych z podstawką AM2 lub AM2+. Oczywiście nie można zapomnieć o niezbędnej aktualizacji BIOS-u.
Wydajność
Pod względem wydajności testowany procesor plasuje się pomiędzy Athlonem 64 X2 4850 a modelami 5000/5200 (w niektórych testach wypada nawet nieco lepiej od układu Athlon 64 X2 5200). Z kolei, jeśli porównać jego wydajność do układów Intela, jego bezpośrednim rywalem jest model Pentium Dual Core E5200 (2,5 GHz), ale jest sporo droższy – jego średnia cena rynkowa to około 300 zł.
Trzeba uznać jednak przewagę procesora Intela w grach. W tych zastosowaniach jest szybszy od 4 do nawet 15 procent. W większości pozostałych zastosowań lepiej już wypada testowany Athlon (kompresja muzyki i filmów, rendering grafiki), choć nie jest to twardą regułą. Przewaga ta prawdopodobnie wynika z lepszego zarządzania pamięcią.
AMD Athlon 64 X2 5050e ma jeszcze jedną zaletę. Otóż udaje się go podkręcić do całkiem przyzwoitych wartości. Model testowy pracował stabilnie z zegarem 2,99 GHz. Jest to o 15 procent lepsza wartość od nominalnej, co zaowocowało 8,5-procentowym przyrostem wydajności (w teście Cinebench). Warto zaznaczyć, że wynik ten uzyskaliśmy bez podnoszenia napięcia zasilania dla procesora.
- Mały pobór mocy
- Niska emisja ciepła
- Dobra relacja ceny do wydajności
- Podatność na podkręcanie
- Możliwość pracy na starszych płytach głównych
- Niesatysfakcjonująca wydajność w grach