SoftwareTajniki retuszu

    Tajniki retuszu

    Dzięki kilku sztuczkom związanym z retuszem poprawisz fotografie, nadając im żywsze barwy, wyraźniejsze detale i ciekawszą stylizację.

    Tajniki retuszu

    Zdarzało się, że osoby, które kupiły drogi aparat cyfrowy, czasem nawet lustrzankę, nie kryły rozczarowania, gdy ich zdjęcia nie wychodziły od razu takie, na jakie trafiamy w internecie lub w reklamach. Warto mieć świadomość, że fotografie o mocnej, żywej tonacji i kolorystyce, które przyciągają spojrzenie, są nie tylko efektem dobrego aparatu oraz obiektywu, ale przede wszystkim umiejętnego retuszu i edycji fotografii w odpowiednim programie graficznym. Sukces tkwi w postprodukcji, a profesjonaliści branżowi potrafią spędzić nawet kilka godzin nad obróbką jednego zdjęcia.

    Tobie pomoże w tym kolejny odcinek naszego kursu GIMP-a. Poznaj sztuczki w retuszowaniu.

    Zamień mało efektowne zdjęcie w kolorowy kadr

    Jeśli pomysł na zdjęcie był udany, a brakuje mu jedynie intensywności kolorów i głębi, wykonaj kilka kroków, które ożywią kadr.

    Krok 1

    Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię do poprawienia, w naszym przykładzie slub.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    W okienku warstw powiel warstwę źródłową, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz Desaturacja i w otwartym oknie o tej samej nazwie zaznacz opcję Jaskrawość. Jeśli masz zaznaczoną opcję Podgląd, efekt zostanie automatycznie nałożony na obraz. Upewnij się, że nie ma przepaleń obrazu. Jeśli je zauważysz, zaznacz inną opcję, np. Średni. Po dokonaniu wyboru kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Z menu Kolory wybierz teraz Krzywe i wzmocnij głębię, ustawiając krzywą w sposób analogiczny do naszego przykładu. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz zmień tryb krycia czarno-białej warstwy. Rozwiń listę Tryb i wybierz z niej Pokrywanie, a suwak Krycie ustaw na wartość 75:

    Obraz

    Krok 1

    W okienku warstw powiel teraz źródłową warstwę (tę kolorową), w naszym przykładzie slub.jpg.

    Obraz

    Krok 2

    Następnie z menu Kolory wybierz opcję Barwa i nasycenie i w otwartym okienku o tej samej nazwie przesuń położenie suwaka Nasycenie mocno w prawo, np. na wartość 75. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Zmień Tryb tej warstwy na Mnożenie, a wartość Krycie ustaw na 60.

    Krok 4

    Wykonaj jeszcze jedną kopię warstwy źródłowej. Okienko warstw powinno wyglądać tak:

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Kolory wybierz Poziomy i w otwartym okienku Poziomy zmień położenie suwaków w sekcji Poziomy wejściowe, podobnie jak w naszym przykładzie i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 6

    Teraz zmień jeszcze Tryb warstwy na Tylko ciemniejsze. Krycie ustaw na wartość 65.

    Krok 7

    Zapisz swój projekt w formacie XCF, jeżeli chcesz powrócić do edycji na warstwach, lub wyeksportuj plik do formatu JPG, by zaprezentować fotografię znajomym.

    Uwydatnianie szczegółów na fotografiach

    W celu uzyskania zdjęcia wyraźnego zarówno pod względem ostrości, jak i głębi kolorów można posłużyć się filtrem maski wyostrzającej.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie dziewczyna.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie źródłowej i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę. Następnie z menu Filtry wybierz Uwydatnianie i Maska wyostrzająca.

    Krok 3

    W okienku Maska wyostrzająca zmień położenie wszystkich suwaków. Pamiętaj, że parametry należy dobrać indywidualnie dla każdej fotografii w zależności od jej rozmiaru oraz aktualnego wyglądu. W naszym przykładzie dla zdjęcia o rozdzielczości 3000x2000 pikseli ustawiliśmy suwaki tak jak poniżej. Nasze zdjęcie wygląda teraz tak:

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Dla uzyskania lepszego efektu możesz powtórzyć dodatkowo krok tworzenia warstwy z efektem desaturacji, opisywanej w krokach 3–5 warsztatu „Nakładanie desaturacji”.

    Krok 1

    Utwórz kopię najwyższej warstwy w kolorze i zmień pierwszoplanowy kolor na taki, który kolorystycznie pasuje do twojego zdjęcia. W naszym przykładzie wybraliśmy kolor #6d641d.

    Krok 2

    Z menu Kolory wybierz Odwzorowania oraz Mapa gradientu. Utworzy się warstwa z pokryciem we wcześniej wybranym kolorze, zmień Tryb na Pokrywanie.

    Krok 3

    Zapisz swój projekt w formacie XCF, jeżeli chcesz powrócić do edycji na warstwach, lub wyeksportuj plik do formatu JPG, by zaprezentować fotografię znajomym.

    Nastrojowe czarno-białe zdjęcia

    Konwersja zdjęcia kolorowego na dobre czarno-białe wcale nie ogranicza się do jednego kliknięcia myszą. Aby uzyskać efektowną fotkę w odcieniach szarości, trzeba wykonać kilka czynności.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie dziadek.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie źródłowej i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę. Następnie z menu Kolory wybierz Destaruacja, a w otwartym okienku zaznacz opcję Jasność. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Powiel czarno-białą warstwę i zmień jej Tryb na Miękkie światło. Zmniejsz wartość suwaka Krycie na 80.

    Krok 4

    Teraz z menu Kolory wybierz Krzywe i w oknie o tej samej nazwie zmodyfikuj krzywą, tak jak w naszym przykładzie. Kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 5

    Powiel środkową warstwę (tj. pierwszą od dołu w odcieniach szarości). Następnie z menu Filtry wybierz Uwydatnianie oraz Maska wyostrzająca.

    Krok 6

    W otwartym oknie dopasuj ustawienie suwaków. W naszym przykładzie położenie suwaków wygląda tak jak poniżej. Kliknij OK. Po zastosowaniu efektów zdjęcie powinno wyglądać tak:

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Zapisz projekt. Powtórz krok 3 warsztatu „Tworzenie mapy gradientu”.

    Wybrane dla Ciebie