Test opasek dla aktywnych
Coraz więcej osób biega, jeździ na rowerze lub uprawia nordic walking. Niektórzy mają ambicję, by ciągle podnosić sprawność i obserwować swoje postępy. Ułatwia to czujnik w postaci opaski noszonej na nadgarstku.
Codzienne sprawdzanie wyników aktywności pozytywnie wpływa na motywację do dalszych treningów. Do każdego dnia możesz przypisać inny cel, np. spacerowanie przez określony czas, przebiegnięcie wybranego dystansu, a nawet pożądaną długość snu i regeneracji. Rezultaty obejrzysz w aplikacji mobilnej na smartfonie. Sprawdzisz, ile przebiegłeś kilometrów, spaliłeś kalorii lub pokonałeś pięter.
Kawałek gumy
Najprostsze opaski to niepozorne gumowe bransoletki z ukrytym modułem elektronicznym w postaci niewielkiej pastylki zabezpieczonej przed wilgocią, a nawet zalaniem – opaski nie musisz zdejmować na czas mycia. Umieszczony wewnątrz czujnik potrafi mierzyć wstrząsy nadgarstka powstające podczas chodzenia czy biegu – ten element ma każda opaska. Większość posiada też diody sygnalizujące stan pracy urządzenia, np. postępy w osiąganiu dziennego celu. Bardziej zaawansowane modele zamiast diod mają niewielkie ekrany. Umożliwia to wizualizowanie wyników, zarządzanie treningiem czy sterowanie smartfonem.
Dużo potrafi
Taka zaawansowana opaska ma część funkcjonalności sportowego smartwatcha. Może mierzyć twój czas podczas biegania, wyświetlać powiadomienia ze smartfona, sterować odtwarzaniem muzyki, a nawet mierzyć twoje tętno. Pulsometr znajdziesz w dużej liczbie modeli. Te najbardziej zaawansowane mierzą twoje tętno non stop.
Inną ciekawą funkcją jest motywator. Gdy opaska wykryje dłuższy okres braku aktywności, zacznie wibrować, aby zachęcić cię do ruchu. Rankiem przydaje się funkcja inteligentnego budzenia – na podstawie ruchów ciała opaska potrafi zidentyfikować fazy snu i obudzić użytkownika podczas płytkiego snu, o wybranej w ustawieniach porze. Niektóre modele pozwalają odnaleźć chwilowo zagubiony smartfon – możesz zdalnie wyzwolić dzwonek. Opaska może też wibrować, jeśli zbytnio oddalisz się od telefonu.
Z użyciem smartfona
Samodzielność opaski, szczególnie najprostszych modeli, jest bardzo ograniczona i do działania potrzebują one smartfona z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Smartfon dostarcza opasce dodatkowych danych, np. zapisuje trasę biegu na podstawie odczytów modułu GPS. Większość opasek wspiera przynajmniej Androida i iOS, niektóre współpracują też z Windows 10 Mobile. W pewnych przypadkach funkcjonalność aplikacji może być ciut inna na różnych systemach.
W aplikacji możesz sprawdzić wykresy przedstawiające aktywność i sen, ustawić cele, alarmy oraz zmienić ustawienia opaski, np. skonfigurować wyświetlanie powiadomień, wyłączyć motywator czy ustalić godziny, w których urządzenia nie będzie cię nękać wibracjami. Opaski potrafią współpracować też z aplikacjami innych producentów, np. Endomondo, czy natywnymi usługami systemów mobilnych, jak Apple Health i Google Fit.
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy pięć opasek, które miały premierę w ostatnich 12 miesiącach.
Wykonanie
Wszystkie opaski wykonane są z gumy dobrej jakości. To, co je różni, to sposób zapięcia na nadgarstku. Najbardziej klasyczne pod tym względem są modele Polar i Garmin, które mają zapięcie znane z zegarków. Xiaomi wyposażono w zatrzask, a opaskę Razera w solidne zapięcie magnetyczne. Sony ma nietypową sprzączkę, którą bardzo trudno zapiąć – to największa wada tej opaski. Z kolei guma użyta w opasce Garmin jest bardzo rozciągliwa, przez co trudniej dopasować opaskę tak, aby nie uciskała ręki. Opaska Razer jest bardzo sztywna i nie pozwala na swobodną regulację średnicy – zamiast tego ma wymienny element zmieniający obwód paska. Taka ograniczona regulacja praktycznie uniemożliwia dokładne dopasowanie opaski do nadgarstka. W przypadku urządzenia Polar regulacja jest permanentna – odbywa się przez ucięcie nadmiaru materiału.
Wyposażenie
Xiaomi i Sony zamiast ekranów mają diody, co ogranicza komunikację z użytkownikiem, a dodatku w Sony diody znajdują się na bocznej krawędzi opaski. Xiaomi nie posiada żadnych przycisków, Sony ma tylko jeden, praktycznie niewykorzystywany. W urządzeniu Polar ekran składa się 85 diod (słabo widocznych w mocnym słońcu), które wspólnie mogą wyświetlać proste animacje oraz napisy czy godzinę. Miedzy danymi przełączasz się, dotykając przycisku obok – to jego jedyna funkcja. Garmin i Razer mają ekrany z prawdziwego zdarzenia. W pierwszym urządzeniu jest on nawet dotykowy, więc opaska otrzymała rozbudowany interfejs i sporo funkcji jest dostępnych bezpośrednio na ekranie.
Najlepszą wydajnością akumulatora może pochwalić się opaska Xiaomi – działa bez ładowania aż 20 dni. Dziesięciokrotnie krótszy czas pracy ma Sony, choć można go wydłużyć do 5 dni, wyłączając pomiar pulsu. Czujnik tętna umieszczony na spodzie opaski mają też Xiaomi i Garmin.
Funkcje opaski
Wszystkie te trzy urządzenia mogą mierzyć twoje tętno non stop, choć w przypadku Xiaomi ta funkcja działa tylko na Androidzie. Aby pomiar był dokładny, opaskę trzeba trochę ciaśniej dopasować do ręki. Tylko Garmin pozwala sprawdzić wynik bez użycia smartfona, a to tylko jedna z wielu funkcji tej opaski. Za pomocą ekranu możesz wystartować i zatrzymać trening, sprawdzić historię aktywności, sterować odtwarzaczem, odczytywać powiadomienia i odnaleźć smartfon. Trzy ostatnie funkcje ma też urządzenie Razer. Pozostałe opaski informują o powiadomieniach za pomocą wibracji (i, w wypadku opaski Polar, diod).
Aplikacja
Oprogramowanie Garmina przypadnie do gustu osobom bardzo zaangażowanym w swoje treningi, które potrzebują dokładnych danych, np. o tempie biegu czy pokonanych wysokościach (opaska ma wbudowany barometr). W aplikacji możesz prowadzić dziennik swojej wagi, snu czy tętna, można nawet wyregulować długość kroku. Z kolei aplikacja Polar precyzyjnie określa poziom twojej dziennej aktywności i sama generuje dzienny cel. W tym programie informacje o aktywności są bardziej ogólne, brakuje szczegółowych wykresów. Znajdziesz je w serwisie WWW, z którym połączone jest konto Polar.
Aplikacja Razer wymaga dopracowania. Dobrze zrealizowany ekran główny z podsumowaniem aktywności idzie tu w parze z mało czytelnymi wykresami. Program dla opaski Sony wyświetla tylko podstawowe dane o aktywności, liczbę wykonanych kroków, czas biegu i snu. Nie ma szczegółowych wykresów ani liczby spalonych kalorii.
Oprogramowanie Xiaomi dla Androida i iOS różni się funkcjonalnością, a w przypadku Androida znacznie lepsze rezultaty daje używanie nieoficjalnego, płatnego programu. Możesz w nim np. skonfigurować używanie diod na opasce do sygnalizowania różnych powiadomień.
Opisy nagrodzonych smartbandów
1. miejsce - Garmin vivosmart HR
Urządzenie ma funkcjonalność zegarka sportowego średniej klasy i podobnie jak on może obejść się bez pośrednictwa smartfonu. Wszystko dzięki dużemu, dotykowemu ekranowi – wyświetlony na nim pasek zapewnia szybki podgląd stanu realizacji dziennego celu. Ekran jest podświetlany i zapala się automatycznie, gdy uniesiesz opaskę do oczu. Na wyświetlaczu możesz przeglądać powiadomienia ze smartfona, sprawdzić czas trwania treningu, tętno oraz przebyty dystans.
- Funkcjonalna aplikacja
- Ekran dotykowy
- Obsługa powiadomień
- Rozciągliwy pasek
- Wysoka cena
- Niska siła wibracji
4. miejsce - Xiaomi Mi Band Pulse (1S)
Już poprzednia wersja urządzenia imponowała świetnym stosunkiem ceny do możliwości. W nowym modelu udało się dodać czujnik pomiaru tętna bez znacznego zwiększenia ceny. Inne zmiany są w zasadzie kosmetyczne – największą jest zastąpienie wielokolorowych diod jednym kolorem, co zawęża możliwości dopasowania sygnalizacji powiadomień w nieoficjalnej apce Mi Band Tools na Androida. Pulsometr skrócił się też czas pracy opaski z miesiąca do 20 dni. Jeśli nie będziesz korzystał z tej funkcji, nie odczujesz zmiany.
- Bardzo niska cena
- Długi czas pracy
- Czujnik tętna
- Funkcjonalność na iOS
- Brak dokumentacji
- Utrudnione zapinanie