USB w routerze
Najnowsze routery warto kupować nie tylko dlatego, że zapewniają lepszą wydajność. Mają także zestaw przydatnych funkcji, które są związane między innymi z portem USB. Pokazujemy, jak z nich korzystać.
Do portu USB w routerze można podłączyć kilka różnych urządzeń: drukarkę, dysk zewnętrzny, pamięć flash, modem 3G. Dzięki temu domowa sieć staje się jeszcze bardziej użyteczna, bo dzięki podłączeniu do routera dysku lub drukarki można udostępnić pliki wszystkim domownikom, a podłączenie modemu 3G umożliwia korzystanie z internetu bezprzewodowego na kilku komputerach. Funkcje te można realizować np. za pomocą specjalnego dysku sieciowego albo drukarki sieciowej, ale takie urządzenia kosztują więcej. Zatem po co przepłacać, skoro dobry router może wystarczyć?
Routery mają jednak ograniczoną uniwersalność – nie spotkaliśmy modelu, który miałby np. 3, 4 porty USB. Do routera nie można więc podłączyć kilku urządzeń jednocześnie. Najczęściej USB służy do udostępniania plików, niekiedy do udostępniania drukarek. Modele pozwalające dzielić internet mobilny to zupełnie inna bajka – port do podłączenia modemu zwykle nie pozwala już podłączyć innych urządzeń. Dlatego jeszcze przed zakupem sprzętu musisz zdecydować, do czego będziesz go używać.
Konfigurację usług sieciowych pokażemy na przykładzie trzech routerów: Linksys, TP-Link i Edimax. Zakładamy przy tym, że masz już w domu działającą sieć.
Jak skonfigurować funkcję udostępniania plików w sieci
Większość routerów z portem USB potrafi udostępniać pliki. Jednak routery zwykle nie mają wbudowanego dysku, zatem funkcja działa dopiero po podłączeniu zewnętrznego dysku USB lub pamięci flash. Konfigurację takiej funkcji pokażemy na przykładzie routera marki Linksys.
Możliwości
Zanim zdecydujesz się włączyć udostępnianie plików przez router, musisz mieć świadomość, jakie możliwości stwarza takie rozwiązanie. Zwykle udostępnia ono pliki przez dwa protokoły: SMB (w sieci lokalnej, analogicznie jak udostępnianie realizowane przez komputer z Windows), a także FTP (przez internet). Czasem dostępny jest również trzeci protokół UPnP AV do strumieniowego przesyłania mediów, np. do telewizora zgodnego z DLNA.
Router oferuje też ochronę danych na poziomie użytkownika. Można zatem ustalić listę osób, które będą miały dostęp do plików. Każdej z nich można przypisać unikatowe hasło, a także uprawnienia do zapisu i odczytu albo tylko do odczytu plików.
Jednak w porównaniu do typowych dysków sieciowych router jest znacznie wolniejszy – przesyła pliki z prędkością najwyżej 4–5 MB/s.
Pliki w sieci lokalnej
Aby za pomocą routera udostępnić pliki w sieci, podłącz pamięć do jego portu USB. Następnie wykonaj następujące czynności.
Krok 1
Zaloguj się przez przeglądarkę do interfejsu konfiguracyjnego routera, podając nazwę administratora oraz ustawione wcześniej hasło. W przypadku routerów Linksys możesz to zrobić także przez program Cisco Connect, za pomocą opcji Ustawienia zaawansowane.
Krok 2
Przejdź do okna Storage, w którym zobaczysz ogólne informacje o podłączonym dysku.
Krok 3
W sekcji Shared Folder znajdują się informacje o nazwie routera, w naszym przykładzie SlonMaly, oraz udostępnionej pamięci. Jak widać, router udostępnia ją automatycznie po podłączeniu, u nas pod nazwą SlonMaly. Ukośnik oznacza, że udostępniany jest jej główny folder. Aby zmienić te ustawienia, kliknij Edit.
Krok 4
W nowym oknie możesz zmienić właściwości udziału sieciowego. Na przykład odznacz opcję Share Entire Partition, a zaznacz jeden z folderów z listy. Kliknij Save Settings. Spowoduje to, że router będzie udostępniał tylko wybrany folder.
Krok 5
Dostęp do zasobu sieciowego jest możliwy z każdego komputera w sieci lokalnej, np. przez Eksplorator Windows. W jego pasku adresowym wpisz nazwę routera w taki sposób \\slonmaly. Po chwili poniżej pojawi się udostępniony zasób. Jeśli chcesz, by był widoczny w systemie jako dysk, kliknij na nim prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz opcję Mapuj dysk sieciowy.
Pliki w internecie
Czasami zachodzi konieczność udostępnienia plików znajomym albo skorzystania z własnych zasobów poza domem. W tym celu router udostępnia protokół FTP.
Krok 1
Protokół FTP powinien być fabrycznie wyłączony. Aby go włączyć, przejdź do okna Storage, a następnie FTP Server. Zmień opcję FTP Server na Enabled i kliknij Save Settings, by zapisać zmiany.
Krok 2
Po chwili pojawi się komunikat. Kliknij Continue – wrócisz do poprzedniego okna.
Krok 3
Kliknij Specify Folder, by wskazać, który katalog ma być udostępniony przez FTP.
Krok 4
W nowym oknie, w polu Display Name, wpisz nazwę zasobu, pod jaką ma być widoczny. Następnie zaznacz na liście folder, który chcesz udostępnić, na przykład doc.
Krok 5
Zwróć uwagę, że w sekcji Access, w kolumnie Groups with Access jest tylko użytkownik admin, który ma uprawnienia do zapisu i odczytu plików r&w przez FTP. Jeśli chcesz, by do twojego routera logowali się inni użytkownicy tylko w celu odczytu plików, zaznacz w kolumnie użytkownika i strzałką w prawo przenieś go do drugiej kolumny. Zapisz zmiany, klikając Save Settings.
Krok 6
Sprawdź, czy serwer FTP działa, wpisując w pasku adresowym przeglądarki jego adres IP, albo nazwę twojego routera.
Krok 7
W obu przypadkach będziesz się mógł zalogować do własnego serwera FTP jako administrator (chyba że w routerze jest włączona opcja dostępu anonimowego). Pojawią się udostępnione foldery, w naszym przykładzie folder Doc. Przez przeglądarkę można tylko pobierać z niego zawartość. Aby móc coś wgrać, trzeba użyć innego programu, np. Total Commandera.
Zarządzanie kontami
Przy standardowych ustawieniach routera dostęp do zasobów ma zwykle tylko administrator, ale można to zmienić.
Krok 1
Kontami użytkowników możesz zarządzać w oknie Administration. Przede wszystkim w sekcji User Management należy w polu administratora kliknąć przycisk Edit.
Krok 2
W nowym oknie – User Account – w polach Password i Confirm Password należy ustawić nowe hasło. Zmiany zostaną zapisane po kliknięciu Modify. To samo zrób dla konta gościa.
Krok 3
W sekcji Anonymous Access ustaw anonimowy dostęp do zasobów przez FTP oraz SMB. Domyślnie ten pierwszy jest wyłączony, drugi włączony. Oznacza to, że do serwera FTP trzeba będzie podać nazwę użytkownika (admin lub guest) i ustalone hasło, natomiast dostęp z sieci lokalnej będzie możliwy bez logowania. Parametry te można zmienić, a następnie kliknąć przycisk Save Settings, by zmiany zostały zapisane.
Udostępnianie drukarki w domowej sieci
Funkcja udostępniania drukarek USB w sieci może działać na dwa sposoby – warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice.
Serwer druku
Pierwszym sposobem udostępniania drukarki jest uruchomienie w routerze specjalnego serwera druku, do którego każdy pecet może wysłać zadanie druku. Rozwiązanie jest niezależne od systemu, bo nie wymaga instalacji na komputerach pracujących w sieci żadnego dodatkowego oprogramowania, a jedynie skonfigurowania portu drukarki. Minusem jest to, że komputer nie ma od drukarki żadnej informacji zwrotnej, również nie ma szans na wykorzystanie np. modułu skanera przez sieć.
Wirtualne USB
Drugie rozwiązanie to stworzenie w systemie specjalnego, wirtualnego portu USB, który komunikuje się przez sieć z portem USB routera. System oraz wszystkie zainstalowane w nim programy „myślą”, że drukarka jest podłączona do portu USB komputera, tymczasem zadania druku, skanowania, itp. są przekazywane przez sieć. Od typowej drukarki sieciowej różni się to tym, że drukarka zajęta przez jeden komputer jest niedostępna z drugiego, ale w domowych warunkach rzadko dwie osoby drukują coś w tym samym czasie. Wadą jest także konieczność instalacji specjalnego oprogramowania do stworzenia portu USB.
Konfiguracja usługi
Konfigurację drukarki sieciowej pokażemy na przykładzie routera TP-Link TL-WR2543ND, który tworzy wirtualny port USB, a także drukarki Canon Pixma iP2700. Podczas przygotowywania artykułu udostępnianie drukarek w routerach TP-Link działało tylko na systemach 32-bitowych, ale obsługa systemów 64-bitowych z pewnością też się pojawi.
Krok 1
Wejdź na stronę producenta i sprawdź (w naszym przykładzie pod adresem http://pcformat.pl/u/277), czy twoja drukarka jest zgodna z routerem. Jeśli nie ma jej na liście, oznacza to, że nie została sprawdzona, aczkolwiek prawdopodobieństwo, że będzie drukowała przez wirtualny port USB, jest dość wysokie.
Krok 2
Aby ułatwić wykrycie i instalację drukarki sieciowej, zainstaluj w systemie jej sterowniki. Jeśli instalator wymaga, by podłączyć urządzenie do USB i nie możesz tego kroku pominąć, podłącz drukarkę na chwilę bezpośrednio do komputera.
Krok 3
Do napędu CD włóż płytę z oprogramowaniem routera, wybierz odpowiedni router, a następnie USB Printer Setup.
Krok 4
Postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora, podłączając do routera wszystkie kable. Kolejność nie jest bardzo istotna – chodzi tylko o to, by po podłączeniu drukarki uruchomić ponownie router.
Krok 5
Po instalacji oprogramowania o nazwie USB Print Service w zasobniku systemowym pojawi się nowa ikona. Za jej pomocą można zatrzymywać lub uruchamiać usługę druku sieciowego.
Krok 6
W tym momencie system powinien wykryć drukarkę, jakby była podłączona do lokalnego portu USB. Co prawda, jej ikona jest „wyszarzona”, ale po wykonaniu jakiegokolwiek wydruku zmienia się na normalną.
Krok 7
W razie problemów uruchom ponownie komputer oraz router. Możesz też sprawdzić, czy drukarka jest podłączona do właściwego (wirtualnego) portu USB. W tym celu rozwiń jej menu kontekstowe, wybierz Właściwości drukarki, a następnie w zakładce Porty sprawdź, czy jest podłączona do portu wirtualnego. Jeśli nie, wybierz z listy odpowiedni port.
Krok 8
W interfejsie konfiguracyjnym routera możesz sprawdzić, jak działa serwer druku. Przejdź do sekcji USB Settings, a następnie Print Server. W stanie spoczynku serwer powinien być w stanie Online.
Dzielenie internetu mobilnego przez router
Popularną grupą produktów są routery z portem USB do dzielenia internetu mobilnego. Przykładem jest Edimax 3G-6218n – pokażemy, jak łatwo nawiązać połączenie, wykorzystując modem 3G Huawei E1750.
Podłączenie sprzętu
Routery 3G są zwykle bardzo uniwersalne, dlatego przed ich włączeniem trzeba sprawdzić i ustawić kilka szczegółów.
Krok 1
Zajrzyj na stronę producenta i sprawdź, czy modem i router są ze sobą zgodne. W przypadku modelu Edimax 3G-6218n lista zgodności jest do pobrania spod adresu http://pcformat.pl/u/278.
Krok 2
Do gniazda sieciowego routera podłącz komputer, a do portu USB – modem 3G z kartą SIM. Możesz również podłączyć zasilanie, ale nie jest to niezbędne, bo router jest też zasilany z akumulatora.
Krok 3
Przełącznikiem na obudowie wybierz tryb pracy routera. W tym przypadku internet (czyli połączenie WAN) jest dostępny przez USB. Gniazdo sieciowe służy jako port LAN, zatem należy odpowiednio ustawić przełącznik LAN/WAN. Włącz zasilanie za pomocą przełącznika On/Off.
Konfiguracja routera
Bardzo możliwe, że na tym etapie sieć zacznie działać, gdyż konfiguracja połączenia 3G nie wymaga zbyt wielu parametrów. Aby skonfigurować połączenie i sprawdzić jego status, wykonaj następujące czynności.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową. W pasku adresowym wpisz domyślny adres routera (192.168.2.1). Gdy pojawi się okno logowania Wymagane uwierzytelnienie, zaloguj się jako admin (zgodnie z instrukcją obsługi routera).
Krok 2
W oknie EDIMAX Technology przejdź do zakładki General Setup, następnie WAN i zaznacz pole 3G/3.5G Setting.
Krok 3
W polach Country, ISP ustaw kraj oraz operatora, z którego usług korzystasz. Wszystkie parametry połączenia zostaną ustawione automatycznie, z wyjątkiem numeru PIN. Wpisz go w odpowiednie pole i kliknij Apply.
Krok 4
Kliknij ponownie APPLY, by uruchomić ponownie router, a po 90 sekundach kliknij OK, by powrócić do interfejsu konfiguracyjnego.
Krok 5
W zakładce Home, w sekcji 3G/3.5G sprawdź, czy modem 3G nawiązał połączenie z siecią. Wskazuje na to status połączenia Connected, a także uzyskany z sieci adres IP.
Trzy przykładowe routery, które wykorzystaliśmy w artykule, nie są jedynymi modelami z USB. Podobne funkcje mają popularne routery wielu innych producentów. Test routerów do łączy kablowych (w tym znaczna część z portami USB) zamieściliśmy w PC Formacie 10/2011, a przenośnych routerów 3G w PC Formacie 11/2011.